Senátoři chtějí premiéra ve vazbě. Babiš odmítá maření vyšetřování

  20:06aktualizováno  20:06
Předseda vlády Andrej Babiš by mohl podle senátorů Václava Lásky a Lukáše Wagenknechta mařit vyšetřování kauzy Čapího hnízda, a proto by měl být ve vazbě. Premiér jejich pochyby odmítá a tvrdí, že cesta jeho obviněného syna na Krym nebyla úklidem před vyšetřováním. Policie věděla, kde se nachází.

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Andreje do krimu, volali účastníci čtvrteční demonstrace požadující demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Senátoři Václav Láska (Senátor 21) a Lukáš Wagenknecht (za Piráty) soudí, že by mohl být předseda vlády a hnutí ANO vzat spíše do vazby.

Obávají se totiž toho, že by Babiš mohl ovlivňovat vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kde je obviněný z dotačního podvodu za 50 milionů korun. Wagenknecht iDNES.cz řekl, že úvaha nad uvalením koluzní vazby souvisí se střetem zájmům, v němž se trestně stíhaný premiér nachází ve vztahu k orgánům činným v trestním řízení.

„Problematické jsou zejména personální pravomoci nad výběrem a odvoláním nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta,“ popsal senátor, který mezi roky 2014 a 2015 byl Babišovým náměstkem na ministerstvu financí.

Kauza Čapí hnízdo

Oba senátoři soudí, že by mohl současný premiér ovlivňovat vyšetřování i jako soukromá osoba. „Běžně se obvinění navádějí svědky, aby vypovídali, nebo nevypovídali jinak, nebo navádějí svědky, aby se někam skryli. A z dostupných informací, které máme, nastává opět podezření, že něco takového se mohlo stát i v této věci,“ uvedl na jednání Senátu Láska, který dříve pracoval jako policejní vyšetřovatel.

Láska i Wagenknecht vychází z toho, že premiérův syn, který je však údajně schizofrenikem, sdělil Televizi Seznam, že jeho otec stál o to, aby zmizel v průběhu vyšetřování. Minulý rok jej Petr Protopopov coby pečovatel vzal do Ruska a na Krym na výlet.

„Vnímám to jako možnost k ovlivňování, respektive maření vyšetřování,“ míní Wagenknecht. Podle Lásky pak podle zákona může být ten, kdo maří vyšetřování, vzat do vazby, a proto by policie měla tuto variantu zvážit.

Policie věděla, kde se Babiš mladší nachází

Předseda vlády Babiš odmítá jakékoli úvahy o tom, že by cesta jeho syna na Ukrajinu a do Ruska bylo snahou uklidit svého syna mimo dosah českých vyšetřovatelů. Stejně tak rozporuje tvrzení Babiše mladšího, že by byl na Krymu nedobrovolně.

Kauza Babišova syna

„Můj syn tam odjel dobrovolně. Nebyla to žádná moje snaha syna uklidit a rozhodně nemělo jít o žádnou zdržovací taktiku. Můj syn se nikomu nevyhýbá, policie dobře ví, kde je. Má i svého advokáta, který s policií normálně komunikuje,“ řekl Právu Babiš. Že byla policie v pravidelném kontaktu s advokátem Babiše mladšího potvrdil i ředitel pražské policie Jan Ptáček.

„Nechápu, že média berou vážně některá vyjádření mého syna, který je nemocný,“ uvedl Babiš ještě v Bruselu, kam v pátek pracovně vyrazil. „Je to hyenismmus. Považuji za skandální, že redaktoři někam vnikli nezákonně,“ dodal premiér, jenž zároveň popírá, že by cesta jeho syna na Ruskem okupovanou část Ukrajiny mohla být vnímána jako trestný čin zavlečení.

Tak věc totiž nyní prošetřuje policie, jak na pátečním tiskovém brífinku sdělil ředitel pražské policie Jan Ptáček. Jak pravděpodobné je vzetí do vazby premiéra, které navrhují senátoři, není jasné. Ptáček ani šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím nechtěli na otázky novinářů po brífinku odpovídat. Kdo by měl být vzat do vazby rozhoduje soudce na návrh státního zástupce.

„Jedním ze zákonných důvodů je hrozba ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků nebo obviněných. Obecně je trestní řád ale napsaný tak, že vazba je nejzazší krok. Je celá řada jiných možností, jak vazbu nahradit,“ řekl mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný. Zda je vazba vhodná i v případě, o němž mluví senátoři, nechtěl Šťastný komentovat s tím, že to je na odpovědném státních zástupci.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Najdete na iDNES.cz