Senátoři chtějí premiéra ve vazbě. Babiš odmítá maření vyšetřování

  20:06aktualizováno  20:06
Předseda vlády Andrej Babiš by mohl podle senátorů Václava Lásky a Lukáše Wagenknechta mařit vyšetřování kauzy Čapího hnízda, a proto by měl být ve vazbě. Premiér jejich pochyby odmítá a tvrdí, že cesta jeho obviněného syna na Krym nebyla úklidem před vyšetřováním. Policie věděla, kde se nachází.

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Andreje do krimu, volali účastníci čtvrteční demonstrace požadující demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Senátoři Václav Láska (Senátor 21) a Lukáš Wagenknecht (za Piráty) soudí, že by mohl být předseda vlády a hnutí ANO vzat spíše do vazby.

Obávají se totiž toho, že by Babiš mohl ovlivňovat vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kde je obviněný z dotačního podvodu za 50 milionů korun. Wagenknecht iDNES.cz řekl, že úvaha nad uvalením koluzní vazby souvisí se střetem zájmům, v němž se trestně stíhaný premiér nachází ve vztahu k orgánům činným v trestním řízení.

„Problematické jsou zejména personální pravomoci nad výběrem a odvoláním nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta,“ popsal senátor, který mezi roky 2014 a 2015 byl Babišovým náměstkem na ministerstvu financí.

Kauza Čapí hnízdo

Oba senátoři soudí, že by mohl současný premiér ovlivňovat vyšetřování i jako soukromá osoba. „Běžně se obvinění navádějí svědky, aby vypovídali, nebo nevypovídali jinak, nebo navádějí svědky, aby se někam skryli. A z dostupných informací, které máme, nastává opět podezření, že něco takového se mohlo stát i v této věci,“ uvedl na jednání Senátu Láska, který dříve pracoval jako policejní vyšetřovatel.

Láska i Wagenknecht vychází z toho, že premiérův syn, který je však údajně schizofrenikem, sdělil Televizi Seznam, že jeho otec stál o to, aby zmizel v průběhu vyšetřování. Minulý rok jej Petr Protopopov coby pečovatel vzal do Ruska a na Krym na výlet.

„Vnímám to jako možnost k ovlivňování, respektive maření vyšetřování,“ míní Wagenknecht. Podle Lásky pak podle zákona může být ten, kdo maří vyšetřování, vzat do vazby, a proto by policie měla tuto variantu zvážit.

Policie věděla, kde se Babiš mladší nachází

Předseda vlády Babiš odmítá jakékoli úvahy o tom, že by cesta jeho syna na Ukrajinu a do Ruska bylo snahou uklidit svého syna mimo dosah českých vyšetřovatelů. Stejně tak rozporuje tvrzení Babiše mladšího, že by byl na Krymu nedobrovolně.

Kauza Babišova syna

„Můj syn tam odjel dobrovolně. Nebyla to žádná moje snaha syna uklidit a rozhodně nemělo jít o žádnou zdržovací taktiku. Můj syn se nikomu nevyhýbá, policie dobře ví, kde je. Má i svého advokáta, který s policií normálně komunikuje,“ řekl Právu Babiš. Že byla policie v pravidelném kontaktu s advokátem Babiše mladšího potvrdil i ředitel pražské policie Jan Ptáček.

„Nechápu, že média berou vážně některá vyjádření mého syna, který je nemocný,“ uvedl Babiš ještě v Bruselu, kam v pátek pracovně vyrazil. „Je to hyenismmus. Považuji za skandální, že redaktoři někam vnikli nezákonně,“ dodal premiér, jenž zároveň popírá, že by cesta jeho syna na Ruskem okupovanou část Ukrajiny mohla být vnímána jako trestný čin zavlečení.

Tak věc totiž nyní prošetřuje policie, jak na pátečním tiskovém brífinku sdělil ředitel pražské policie Jan Ptáček. Jak pravděpodobné je vzetí do vazby premiéra, které navrhují senátoři, není jasné. Ptáček ani šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím nechtěli na otázky novinářů po brífinku odpovídat. Kdo by měl být vzat do vazby rozhoduje soudce na návrh státního zástupce.

„Jedním ze zákonných důvodů je hrozba ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků nebo obviněných. Obecně je trestní řád ale napsaný tak, že vazba je nejzazší krok. Je celá řada jiných možností, jak vazbu nahradit,“ řekl mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný. Zda je vazba vhodná i v případě, o němž mluví senátoři, nechtěl Šťastný komentovat s tím, že to je na odpovědném státních zástupci.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

VIDEO: Na řidiče stažené závory fungují. Lze je však jednoduše prorazit

Ilustrační snímek

Může to znít až banálně. Nové video ministerstva dopravy říká, že řidiči nemají zůstat stát mezi závorami na...

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Najdete na iDNES.cz