Předseda vlády si s expremiérem za poslední dny vyměnili několik dopisů. V pondělí Fiala v odpovědi na jeden z nich uvedl, že by si přál, aby čeští politici dokázali v oblasti obrany a zahraniční politiky najít politickou shodu trvající více volebních období, jakou mají například v Polsku či v baltských zemích. Babišovi vyčetl rozmělňování debaty manipulací, útoky, polopravdami až nepravdami.
Šéf ANO v úterý oponoval tím, že bezpečnostní politika se stala nejnovějším Fialovým PR projektem. „Snažíte se vytvořit dojem státníka, který usiluje o ‚celospolečenský konsenzus‘. Je ironické, že zrovna vy se snažíte stavět do role konsenzuálního politika, když tři a půl roku systematicky a cynicky vytváříte napětí ve společnosti. Ani v tomto případě vám nejde o bezpečnost země, nýbrž o vlastní politické přežití. Hnutí ANO se na této hře podílet nebude,“ uvedl Babiš.
„Podle sebe soudím tebe.“ Fiala se v dalším dopise pře s Babišem o bezpečnost![]() |
Nedomnívá se, že by existoval rozpor ohledně zahraničněpolitického směřování Česka, pro ANO je podle Babiše členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO) nezpochybnitelné. Shodu v zahraniční a bezpečnostní politice nelze vyřešit na jedné dvouhodinové schůzce, musí to být debata otevřená a dlouhodobá, míní.
Zopakoval, že schůzky se opoziční hnutí nezúčastnilo, protože už před ní vláda schválila postupné navyšování výdajů na obranu o 0,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně do roku 2030. Podobné jednání by podle Babiše mělo smysl, kdyby se uskutečnilo souběžně s prvním krokem procesu obranného plánování NATO.
Babiš odepsal Fialovi, že nechce být součástí jeho předvolební kampaně![]() |
V dopise Fialovi vyčetl, že „porušování slova“ vystihuje celou jeho politickou kariéru, i to, že servilním přístupem zajistil, že Česko v zahraničí nikdo nebere vážně. Babiš se vrátil k výsledkům své předchozí vlády, kritizoval kroky současné vlády a ministerstva obrany a opět například nákup amerických letounů F-35. Pro Česko je podle něj finančním hazardem, jejich provoz je neúměrně drahý a Kanada, Finsko a Portugalsko zvažují změnit plánovaný nákup nebo ho ruší.
Koaliční strany se s Piráty na čtvrteční schůzce shodly, že stojí nadále o spojenectví s USA. Zároveň chtějí posilovat evropský pilíř NATO. Ve společném prohlášení účastníci schůzky vyzdvihli i potřebu silné, dobře vybavené armády i postupné navyšování výdajů na obranu tak, aby nejpozději v roce 2030 dosáhly minimálně tří procent HDP. Hnutí SPD stejně se jako ANO nezúčastnilo.