V neveřejném jednání nemůže odvolací soud osvobuzující rozsudek prvoinstančního Městského soudu v Praze soudu potvrdit, ale může ho zrušit a vrátit k projednání či postoupit věc jinému orgánu. Soudci nejspíše vrátili kauzu k novému projednání. Právě to v odvolání požadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch.
Babišův obhájce Michael Bartončík sdělil, že rozhodnutí nemůže komentovat, dokud s ním není seznámen. „Jak vyplývá i z tiskové zprávy Vrchního soudu v Praze, nejsem ještě s obsahem rozhodnutí seznámen. Z povahy věci jej proto ani nemohu komentovat,“ uvedl Bartončík.
„V neveřejném zasedání odvolací senát rozhodl usnesením, které bude nyní písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně, Městského soudu v Praze,“ uvedla mluvčí Vrchního soudu Kateřina Kolářová. Dodala, že vzhledem k tomu, že spis má více než 36 tisíc stran, nelze písemné vyhotovení očekávat dříve než za měsíc.
„Jelikož rozhodnutí ve věci dosud nebylo vyhotoveno, natož doručeno, a procesní strany se s ním tedy neměly možnost seznámit, nebude Vrchní soud v Praze výsledek jednání komentovat. Této zásady zdejší soud dbá ve všech věcech nehledě na jejich mediální sledovanost,“ doplnila mluvčí.
Čapí hnízdo opět míří před soud, Babišovo zproštění se může zrušit |
Senát rozhodl v neveřejném řízení. Přítomní byli pouze soudci Eva Brázdilová, Stanislav Králík a Robert Pacovský a zapisovatelka.
„Procesní strany nebyly obeslány, protože se v tomto typu řízení rozhoduje pouze na základě spisu, na důkazech, které jsou v něm obsažené, není třeba zjišťovat stanoviska stran a tudíž není nutná jejich součinnost,“ zdůvodnila ve středu Kolářová.
Babiš i Nagyová vinu odmítají
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.
Podle nepravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce Jana Šotta vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu. Šaroch v odvolání závěry soudu rozporoval.
Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu.
Kauza farmy Čapí hnízdo
|