„Šuman“ zveřejnil audit k Čapímu hnízdu. Fajn, že je venku, napsal Babiš

  18:02aktualizováno  18:02
Na twitterovém účtu Julius Šuman, kde se v uplynulých týdnech objevily nahrávky bývalého vicepremiéra Andreje Babiše, byla v pátek zveřejněna auditorská zpráva ministerstva financí k projektu areálu Čapí hnízdo. Na rok starý dokument, který analyzovaly již v květnu 2016 například Lidové noviny, zareagovala polemickým stanoviskem firma Imoba, jež patří Babišově společnosti SynBiol.

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku | foto:  Michal Šula, MAFRA

Auditorská zpráva pochází z května 2016, o jejím obsahu informovaly Lidové noviny před rokem, kdy ji získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Auditoři ministerstva financí tehdy dospěli k závěru, že pochybnosti o naplnění podmínek čerpání padesáti milionů dotací nelze v rámci jejich možností prokázat ani vyloučit. Upozornili však zároveň na řadu skutečností, jež během kontroly zjistili a které podporují možné riziko, že dotace byly čerpány neoprávněně.

26.května 2017 v 10:50, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:11

Priloha MF na vikend. Kdyz se Andrejovi tleskalo na rozloucenou, nekdo chybel. Co na MF vedi, ale boji se rict: https://t.co/gfIlW30DrN

Zprávu auditorů umístil na Twitter uživatel vystupující pod jménem Julius Šuman, který dříve zveřejnil i kompromitující nahrávky rozhovorů mezi šéfem ANO a redaktorem MF DNES (více o nahrávkách najdete zde).

Kontroloři ministerstva financí měli potvrdit, či vyvrátit podezření, že milionové dotace na stavbu areálu byly získány pomocí účelově spravované společnosti Farma Čapí hnízdo. Firma byla totiž v roce 2008, tedy krátce před podáním žádosti o čerpání fondů, převedena z Babišova holdingu Agrofert na neznámého majitele, díky čemuž mohla úspěšně zažádat o dotaci z balíku určeného malým firmám. Po vypršení lhůty, jíž byla dotace podmíněna, pohltila Farmu Čapí hnízdo společnost Imoba, kterou přes firmu SynBiol vlastní Andrej Babiš (více v předhledné analýze).

Auditoři ve zprávě konstatovali, že nedokážou posoudit, zda byla farma Čapí hnízdo nezávislým malým nebo středním podnikem, když o dotaci žádala. „Důvodem je skutečnost, že auditorský tým není schopen posoudit, zda společnost Agrofert Holding, a. s., či nějaká z propojených společností nepůsobily na stejném relevantním trhu či sousedním trhu,“ uvádí zpráva.

„Auditorský tým je přitom přesvědčen, že ostatní znaky propojení (s ohledem na rodinné vazby, obchodní vztahy, hospodářské propojení a přístup k finančním trhům bez typických obtíží malých a středních podniků) byly prokázány,“ napsali auditoři. Podezření podle nich zvyšuje i skutečnost, že auditorský tým nedostal listiny přítomných na valných hromadách Čapího hnízda v letech 2008 až 2010. Auditorská zpráva konstatuje, že konečné posouzení záležitosti podléhá Evropské komisi.

Fajn, že je to venku, napsal Babiš

Na zveřejnění auditorské zprávy zareagoval na Twitteru šéf ANO slovy: „Fajn, že je to venku. Audit tvrdí, že projekt [Farmy Čapí hnízdo] byl OK.“

A přidal odkaz na tiskové prohlášení společnosti Imoba. V něm stojí, že nemožnost potvrdit i vyvrátit spojení Agrofertu s farmou je důsledkem toho, že auditoři nedokončili svou práci.

26.května 2017 v 15:45, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:44

.@skupinasuman Fajn, že je to venku. Audit tvrdí, že projekt FČH byl OK. Mrkněte na odpověď AGF, ať to máte komplet. https://t.co/3MCKHS9Tnh

Imoba rovněž poukázala na další části textu zpávy, v nichž autoři konstatují, že výdaje projektu byly způsobilé pro čerpání dotace, podmínky doby fungování společnosti v oboru cestovního ruchu byly splněny a podmínky dotační výzvy nebyly porušeny. Obsáhle pak polemizuje s výtkami auditorů stran nepřímých dokladů rizika účelového čerpání dotací, přičemž celou záležitost označuje za „pseudokauzu, která je dlouhodobě zneužívána v politickém boji proti bývalému vlastníkovi skupiny Agrofert Andreji Babišovi“.

Čerpáním veřejných prostředků na Čapí hnízdo se zabývá policie. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Najdete na iDNES.cz