Podle reportéra České televize, který aktuálně působí jako zahraniční zpravodaj v Polsku, válka už není jen záležitostí minulosti, ale přibližuje se.
V dalším komentáři pak upřesňuje, že důvody jeho vstupu do tohoto statusu jsou „velmi niterní“ a ani na dotaz redakce dosud nereagoval. Podle svých slov na sociální síti ale doufá, že by jeho krok mohl k podobným rozhodnutím motivovat ostatní.
Po vydání článku na iDNES.cz Papadopulos zveřejnil na síti X další příspěvek. „Jsem vlastně rád za reakce, které to vyvolalo. Píše mi mnoho lidí, že o dobrovolném předurčení dosud nevěděli a můj krok byl pro ně motivací vstoupit (nebo to zvážit),“ uvedl.
Papadopulos také uvedl, že se jedná o „první krok na delší cestě“. Neupřesnil sice, kam by jeho další kroky měly směřovat, ale dodává, že dalším stupněm pomoci v obraně republiky je vstup do aktivních záloh.
Papadopulos v České televizi dělal mimo jiné i reportáže z války zasažené Ukrajiny.
Zvažujete se nějakým způsobem, ať už přímo jako člen, aktivní záloha, přes dobrovolné předurčení nebo účastní na dobrovolném výcviku, zapojit do aktivit armády?
Stačí lékařská prohlídka
Zatímco členství v aktivních zálohách armády vyžaduje každoroční až osmitýdenní výcvik, který sice ze zákona musí zaměstnavatel zájemcům umožnit, i tak se ale řada lidí obává, že výpadek by měl dopad na jejich pracovní hodnocení.
Dobrovolné předurčení je tak spíše jednodušším přehledem o tom, kdo by v případě ohrožení země mohl obraně pomoci. Novelu zákona, který toto umožňuje, podepsal prezident Petr Pavel v létě roku 2023.
Armádu posílí předurčenci. Vzniká další způsob, jak se zapojit do obrany Česka![]() |
Předurčenci projdou zdravotní prohlídkou a poskytnou armádě informace o svých schopnostech. V případě konfliktu pak bude mít stát přehled o tom, kolik má například k dispozici expertů na IT nebo logistiku a podobně.
Předurčencem, stejně jako vojákem, logicky nemůže být člověk se zdravotními obtížemi, jako jsou astma, vysoký tlak, tupozrakost a podobně. Statut předurčence platí pět let s možností opakovaného prodloužení. Zapojit se mohou zájemci ve věku od 18 do 60 let.