Anarchisté prošli městem a v klidu se rozešli

  23:03aktualizováno  23:03
- Organizátor Slavomír Tesárek vyzval účastníky v pořadí třetí Global Street Party, která se sešla v pátek na Jungmannově náměstí, aby se v klidu rozešli. Oznámil to poté, co mu zástupce Obvodního úřadu Prahy 1 sdělil, že je tato akce není povolená a doporučil mu, aby ji ukončil. Průvod sta lidí se poté v klidu vydal na pochod směrem k Národnímu divadlu a mostu Legií.

Anarchisté a příslušníci ekologických hnutí už se připravují na další Global Street Party, a to i přesto, že ji radnice Prahy 1 ve čtvrtek zakázala. Deset anarchistů už si dalo "předkrm" a pokusilo se před polednem zablokovat dopravu na magistrále, nejdůležitější dopravní spojnici procházející centrem města. 

Globa Street Party se má podle oznámení konat od půl čtvrté na Jungmannově náměstí. Odtud chtějí její účastníci vyjít na pochod Národní třídou a přes most Legií, za nímž by Global Street Party měla skončit asi v půl sedmé. Slavomír Tesárek z radikálního sociálně-ekologického hnutí Proti proudu/Rainbow Keepers, který akci ve středu oznámil, předpokládá, že shromáždění lidé nebudou páchat trestnou činnost, a policisté proto nebudou muset proti nim zasáhnout

Vedoucí správního odboru Prahy 1 Vlasta Vítková však uvedla, že pořadatel nedodržel pětidenní zákonnou lhůtu, navíc v dopise neuvedl zpáteční telefon. "Pro chystaný průvod po zmíněné trase navíc není v ohlášenou hodinu vhodná doba,"dodala Vítková. Zákaz vyvěsí představitelé radnice na úřední desku a zašlou ho na adresu uvedenou v ohlášení.
"Přijdeme také na Jungmannovo náměstí a tam rozhodnutí panu Tesárkovi, bude-li tam, předáme," řekla Vlasta Vítková v ČRo 1 - Radiožurnálu.

Anglický text s návodem, jak by měli demonstranti postupovat v Londýně, je k nahlédnutí na internetu. Účastníci akce by měli mimo jiné zabránit ředitelům podniků v cestě do práce, "smát se kolem bank", pálit donesené akcie, šířit falešné peníze a rozdávat v době oběda dělníkům jídlo zdarma. Součástí demonstrace by mělo být také házení šlehačkových dortů, masová cyklistická manifestace, stávka poslíčků na jízdních kolech a rozdávání letáků.

Policejní přípravy
Policisté už se na Street Party připravovali před zákazem. Pro akci je v pohotovosti tisíc policistů, kteří jsou připraveni zákaz rázně prosadit. "V tom případě jsme připraveni zasáhnout velice rychle, ne tvrdě, ale zákonně," prohlásil šéf bezpečnostních opatření pro nadcházející víkend Jan Brajer.

Policisté také požádala občany, aby telefonicky na linku 158 oznámili větší skupiny shromážděných lidí, a řidiče, aby umožnili průjezd policejních aut k takovým místům.
Poslední Street Party, která se konala 5. června, skončila střety s policií a útokem na americké velvyslanectví. Policie v této souvislosti zahájila stíhání celkem 25 demonstrantů, které vyšetřovatel obvinil z výtržnictví a poškozování cizí věci. I tato akce měla za cíl protest proti ekonomické globalizaci, devastaci životního prostředí a rostoucím sociálním rozdílům.

Loňská Global Street Party, první akce svého druhu v Praze, skončila útoky jejích účastníků proti některým obchodům v centru města a násilným policejním zásahem. Policisté tehdy zadrželi 67 lidí. Z 26 původně obviněných jsou dosud trestně stíháni tři lidé. Šetření Inspekce ministra vnitra, která se zabývala trestními oznámeními na zasahující policisty, dosud pravomocně neskončilo.

Svolavatel třetí Global Street Party Slavomír Tesárek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz