Anarchisté prošli městem a v klidu se rozešli

  23:03aktualizováno  23:03
- Organizátor Slavomír Tesárek vyzval účastníky v pořadí třetí Global Street Party, která se sešla v pátek na Jungmannově náměstí, aby se v klidu rozešli. Oznámil to poté, co mu zástupce Obvodního úřadu Prahy 1 sdělil, že je tato akce není povolená a doporučil mu, aby ji ukončil. Průvod sta lidí se poté v klidu vydal na pochod směrem k Národnímu divadlu a mostu Legií.

Anarchisté a příslušníci ekologických hnutí už se připravují na další Global Street Party, a to i přesto, že ji radnice Prahy 1 ve čtvrtek zakázala. Deset anarchistů už si dalo "předkrm" a pokusilo se před polednem zablokovat dopravu na magistrále, nejdůležitější dopravní spojnici procházející centrem města. 

Globa Street Party se má podle oznámení konat od půl čtvrté na Jungmannově náměstí. Odtud chtějí její účastníci vyjít na pochod Národní třídou a přes most Legií, za nímž by Global Street Party měla skončit asi v půl sedmé. Slavomír Tesárek z radikálního sociálně-ekologického hnutí Proti proudu/Rainbow Keepers, který akci ve středu oznámil, předpokládá, že shromáždění lidé nebudou páchat trestnou činnost, a policisté proto nebudou muset proti nim zasáhnout

Vedoucí správního odboru Prahy 1 Vlasta Vítková však uvedla, že pořadatel nedodržel pětidenní zákonnou lhůtu, navíc v dopise neuvedl zpáteční telefon. "Pro chystaný průvod po zmíněné trase navíc není v ohlášenou hodinu vhodná doba,"dodala Vítková. Zákaz vyvěsí představitelé radnice na úřední desku a zašlou ho na adresu uvedenou v ohlášení.
"Přijdeme také na Jungmannovo náměstí a tam rozhodnutí panu Tesárkovi, bude-li tam, předáme," řekla Vlasta Vítková v ČRo 1 - Radiožurnálu.

Anglický text s návodem, jak by měli demonstranti postupovat v Londýně, je k nahlédnutí na internetu. Účastníci akce by měli mimo jiné zabránit ředitelům podniků v cestě do práce, "smát se kolem bank", pálit donesené akcie, šířit falešné peníze a rozdávat v době oběda dělníkům jídlo zdarma. Součástí demonstrace by mělo být také házení šlehačkových dortů, masová cyklistická manifestace, stávka poslíčků na jízdních kolech a rozdávání letáků.

Policejní přípravy
Policisté už se na Street Party připravovali před zákazem. Pro akci je v pohotovosti tisíc policistů, kteří jsou připraveni zákaz rázně prosadit. "V tom případě jsme připraveni zasáhnout velice rychle, ne tvrdě, ale zákonně," prohlásil šéf bezpečnostních opatření pro nadcházející víkend Jan Brajer.

Policisté také požádala občany, aby telefonicky na linku 158 oznámili větší skupiny shromážděných lidí, a řidiče, aby umožnili průjezd policejních aut k takovým místům.
Poslední Street Party, která se konala 5. června, skončila střety s policií a útokem na americké velvyslanectví. Policie v této souvislosti zahájila stíhání celkem 25 demonstrantů, které vyšetřovatel obvinil z výtržnictví a poškozování cizí věci. I tato akce měla za cíl protest proti ekonomické globalizaci, devastaci životního prostředí a rostoucím sociálním rozdílům.

Loňská Global Street Party, první akce svého druhu v Praze, skončila útoky jejích účastníků proti některým obchodům v centru města a násilným policejním zásahem. Policisté tehdy zadrželi 67 lidí. Z 26 původně obviněných jsou dosud trestně stíháni tři lidé. Šetření Inspekce ministra vnitra, která se zabývala trestními oznámeními na zasahující policisty, dosud pravomocně neskončilo.

Svolavatel třetí Global Street Party Slavomír Tesárek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

VIDEA TÝDNE: Agentka 007, tragédie v lunaparku a špehující aplikace

Novým agentem 007 bude žena. Hrát ji bude Lashana Lynchová.

Přinášíme souhrn toho, na co se diváci iDNES.tv dívali v posledních sedmi dnech nejvíce. Rekordy trhala samozřejmě nová...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz