Analýza: Proč dal soud šanci osamocenému Melčákovi?

  10:06aktualizováno  10:06
Jedna ze základních otázek po zpochybnění termínu voleb Ústavním soudem zní: Jak může jediný poslanec donutit soud, aby se zabýval zákonem, který se mu nelíbí? Správný postup totiž je, že se domluví 41 zákonodárců a teprve taková skupina si může na příslušný zákon stěžovat.

Miloš Melčák | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ostatně Petr Pithart se pokusil takovou skupinku nespokojenců sehnat, a neuspěl. Bylo jich málo. Takže podnět k Ústavnímu soudu na sporný zákon zkracující volební období odpískali.

krize kolem voleb pŘEHLEDNĚ

Co se nyní bude dít, kdo rozhoduje o termínu voleb

Nyní však stačil poslanec jeden: Melčák. A pravda je, že (zatím v první fázi) uspěl. Princip je jednoduchý: stěžuje si, že bylo zkráceno jeho ústavní právo účastnit se správy veřejných věcí, v tomto případě právo poslance na nerušený výkon svého mandátu. Nic zvláštního - každý, kdo má pocit, že nějakým zákonem bylo ukráceno jeho ústavní právo, si může stěžovat.

Ani Melčák není průkopníkem: když byla prezidentem odvolána předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, i ona si stěžovala Ústavnímu soudu. Vlastně ta situace byla podobná - i tehdy soud nejdřív pozastavil prezidentovo rozhodnutí. A Brožová nakonec ve funkci zůstala.

Na co si vlastně stěžuje?

Jenže ptejme se dál: jaká újma Melčákovi vznikla zkrácením volebního období? Samozřejmě přijde o poslanecký plat. Škodolibý pozorovatel by mu navíc připomněl, že si mohl stěžovat už v roce 1998, kdy byl schválen obdobný zákon, jako je ten nynější, a co víc: tehdy hlasoval dokonce pro něj a nevadilo mu to.

Dá se tedy Melčákovi vůbec věřit? Problém je, že nejde jen o něj. Jedním z klíčových ústavních principů je rovnost šancí v politické soutěži. A s tím souvisí i délka volebního období: co kdyby se strany, kterým by to momentálně vyhovovalo, domlouvaly na zkrácení období vždy podle svých potřeb? Jak by k tomu přišli ti ostatní?

Ústava totiž předepisuje jiný postup, jak se dopracovat k předčasným volbám. Jenže ten se zdál politikům příliš složitý a zdlouhavý.

Jakkoli působí rozhodnutí Ústavního soudu jako překvapení, ve skutečnosti to tak není. Že zkrácení volebního období zvláštním zákonem není ideální, upozorňovala řada právníků, málokdo jim však věnoval pozornost.

"Přijetím jednorázového ústavního zákona dávám najevo, že ústavu vlastně nepotřebuji," upozorňoval expert Jan Kysela. A varoval před širšími důsledky: "Jestliže je právní stát založen na úctě k právu, musíme se před ním sklonit všichni. Pokud někdo vymyslí metodu, jak se nesklonit, je to neblahé znamení pro ostatní," uvedl už před rozhodnutím Ústavního soudu.

"Tvrdé jádro"

Na druhou stranu může vypadat jako překvapení, že se Ústavní soud rozhodl - poprvé - zabývat ústavním zákonem. Což někteří zpochybňovali: má na to právo? Vede to i k diskusi mezi experty: Většina jich však zastává názor, že Ústavní soud může zasáhnout tehdy, kdy parlament chce měnit takzvané "tvrdé jádro" ústavy.

Jednoduše řečeno - kdyby se parlamentní většina dohodla, že například ústavním zákonem budou najednou zrušena všechna práva a svobody občanů. V takovém případě by přece bylo povinností Ústavního soudu zasáhnout! Ústavní soudci zřejmě dospěli k názoru, že to je i tento případ.

"Ústavní soud je oprávněn zrušit i ústavní zákon," napsal soudce Vojtěch Šimíček na internetových stránkách Jiné právo, kde se k tématu žhavě diskutuje. A nejspíš ještě bude. A nejen tam. Každý totiž hájí své.

Za připomínku stojí, že předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ještě jako senátor v roce 1998 obhajoval paradoxně nutnost přijetí obdobného zkracujícího zákona.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Češi plánují znovu projet v tatře celý svět, expedice bude trvat tři roky

Trasa nové expedice Tatra kolem světa 2019

Tři roky, pět kontinentů, 270 tisíc kilometrů, 600 účastníků. Ti dva se před pár roky potkali náhodou v Angole, teď...

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz