ANALÝZA: Dominik Duka, velkorysý milovník disciplíny

  12:09aktualizováno  12:09
Tím, že se do arcibiskupského paláce v Praze nastěhuje Dominik Duka, tápající církev v Česku nedozraje. Jen změní vzhled.

Královehradecký biskup Dominik Duka | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ale protože právě s ním se dá něco udělat, bude důležité sledovat, který blinkr na své černé limuzíně Duka zapne jako první - tedy kam církev na první pohled nasměruje:

Vpravo k přísným kazatelům, anebo vlevo k barevnému hydeparku, kde se o všem diskutuje, ale nic se nemyslí až tak vážně?

Zůstane-li dosavadní královéhradecký biskup konzistentní, zapne obě světla. Jen do toho pravého (tradičního) předem namontuje dvakrát tak silnou žárovku.

Co to bude znamenat? Předně je třeba zapomenout na rozdělování katolíků na konzervativce, liberály a různé -isty.

Povrchní pohled na církev, která se rozhodne být konzervativní, nebo liberální a pak to společnosti arogantně naservíruje, se při pohledu dovnitř rozplývá. Mnoho katolíků i jejich nejvyšších představitelů si ve společnosti založené na jiných hodnotách neví rady sami se sebou, natož aby svou víru dokázali sebevědomě a věrohodně obhajovat.

S bubny a kytarami, nebo bez?

Rozložení sil - i povahu Dukových zbraní - může lépe demonstrovat poněkud bizarní spor o to, jaká hudba se má hrát při mších. Po loňské návštěvě papeže Benedikta XVI. kolovala petice, ve které část katolíků tvrdě kritizovala doprovod k papežské mši ve Staré Boleslavi. Byla pro mládež, a tedy jakoby samo sebou s klávesami, kytarami a bubny.

"Hudba ve Staré Boleslavi dosahovala takové dekadence, že způsobená ostuda se dá připodobnit k situaci, kdy bychom papeži připravili místo kalichu z ušlechtilého kovu jeho plastovou napodobeninu a místo vkusného ornátu igelitovou pláštěnku," stojí v petici. Následovala ji antipetice s "tisícerými díky" za hudební doprovod.

A Dominik Duka? Kytarovou hudbu při mších považuje za něco, co se hodí pro mladou generaci. Ale ta ji nemůže "vnucovat" všem. "Když plánuji slavnostní katedrální bohoslužbu, tak aniž bych ji chtěl urazit nebo podcenit, nebudu zvát mladou kapelu Veku. Ale určitě ji pozvu, když bude setkání mládeže nebo když bude potřeba ukázat, že církev není církví jedné generace nebo jednoho období," řekl Duka v knižním rozhovoru V duchu pravdy od novináře Martina Leschingera.

Ano, mládežnická hudba ve stylu "hip hop aleluja" (jak ji vtipně nazval teolog Tomáš Halík) většinou není nijak soudobá ani moderní. Střet je to však mnohem hmatatelnější než třeba úvahy o změně přístupu k potratům či svazkům homosexuálů. O ty se ve vedení dnešní církve rozhodně nehraje. Tím méně v české provincii.

Za pozornost stojí hlavně způsob argumentace, která se v diskusi o "liturgickém popu" používá.

Styl Dukova uvažování ohledně hudby pasuje i na situaci, kdy si má vybrat mezi prezidenty Havlem a Klausem. S oběma vychází, oba má velmi rád. Ale směrem ke Klausovi kývne přece jen dvakrát - Havel má rád postmoderní myšlenky, Klaus je zastáncem tradic a rodiny. Duka s Klausem jsou proto dobří přátelé a každý rok před Vánocemi se scházejí, aby si vyměnili dárky.

Když Duka vystoupil na Klausem pořádané konferenci o vztahu státu a církve, argumentoval opět po svém - připustil, že ani mnoho let po revoluci nejsou vztahy vyřešené. A dodal, že to není tak zlé. Tedy - dokonce "státotvotně" připomněl, že je to o dost lepší než v minulosti. Klaus si to zapsal do zápisníku a podtrhl souhlasnou rovnou čarou.

Blinkr na jednu stranu, na druhou. A ještě jednou na druhou. V pořadí třetí bliknutí dělí diplomata s jasným názorem od oportunisty.

Podobně vypadá i Dukův životní příběh. V již zmíněném rozhovoru přiznává, že jako malého ho velmi fascinoval svět vojáků. Když pak uvažoval o vstupu do řádu, jako první ho napadli jezuité - pro svou polovojenskou disciplínu. Pak však zvolil dominikány - dávají také důraz na disciplínu. Ale i na svobodu.

Církev pod patronátem Dominika Duky tedy bude otevřenější než dosud, nesleví však ze svých tradic.

Bude velkorysá, ale důsledná. Dvojnásob důsledná.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz