Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Amnestie osvobodí zřejmě i konkurzního soudce Berku, dostane zpět miliony

  10:21aktualizováno  12:35
Rozhodnutím prezidenta Václava Klause končí na soudech i část letitých závažných kauz. Amnestie prezidenta se vztahuje nejspíš i na kauzu kolem soudce Jiřího Berky. On a dalších osm lidí podle obžaloby způsobili falešnými konkurzy škodu za čtvrt miliardy korun. Pokud bude Berka osvobozen, vrátí se s čistým trestním rejstříkem do funkce soudce. Stát mu také bude muset zpětně vyplatit ušlý plat za osm let.

Jiří Berka u táborského soudu (5. září 2006) | foto: Dan MaternaMF DNES

Že bude Berka osvobozen, se domnívá jeho právní zástupce i soud, na kterém dříve pracoval.

"Amnestie by se na pana Berku vztahovat měla, protože za trestné činy, o kterých se hovoří, tedy účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele, hrozí sazba do deseti let. V amnestii je také uvedeno, že kauza musí být delší osmi let od zahájení trestního stíhání. V případě pana Berky trestní stíhání bylo zahájeno na začátku dubna 2003," řekl iDNES.cz Berkův obhájce Rudolf Axmann.

Berka dostal devět let za to, že posílal do konkurzu firmy na základě zfalšovaných dokladů. Způsobil jim škodu přes čtvrt miliardy. Rozsudek však nenabyl právní moci, protože se někteří z obžalovaných odvolali (více o verdiktu čtěte zde).

Co říká amnestie prezidenta

Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

Celý text amnestie najdete zde.

Jiří Berka se ke kauze zatím podle Axmanna nechce vyjadřovat, vyčkává, zda o jeho amnestování bude rozhodovat soud. Věc má nyní na starosti táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích.

"Podle našich odhadů se amnestie na tuto kauzu bude vztahovat, ale já nejsem ten, kdo o tom rozhodne, protože to bude Krajský soud v Českých Budějovicích," řekl iDNES.cz Milan Kohoutek, předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde Berka dříve pracoval.

Ústecký soud už se proto obrátil na ten budějovický. "Vyžádali jsme si stanovisko krajského soudu, protože nevíme přesně, jaká trestná činnost tam byla a zda tedy bude kauza spadat do deseti let trestní sazby. Dostat bychom je měli ve středu dopoledne," informovala mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková.

Místopředseda budějovického krajského soudu Zdeněk Kučera iDNES.cz řekl, že rozhodování o celé kauze bude složité a může trvat třeba i tři týdny. "Jedná se o několik obžalovaných, celou řadu trestných činů a sdělení obvinění probíhalo v období let 2003 až 2006 v různém sledu. Poslední ze šesti obžalob byla podána koncem roku 2008," popsal Kučera.

Teprve až soud zmapuje situaci u jednotlivých obžalovaných, řekne, zda amnestii někdo z obžalovaných v této kauze podléhá. Pokud ano, vydá soud usnesení, které pošle všem stranám sporu. Proti němu je přípustná stížnost. Podle Kučery žádnou jinou tak velkou kauzu, jako je ta kolem Berky, nebude budějovický krajský soud v rámci amnestie řešit.

Osvobození znamená doplacení milionů za ušlou mzdu

Berka je už léta postaven mimo funkci soudce. Pokud by byl amnestován, celá kauza by byla zastavena, Jiří Berka by měl čistý trestní rejstřík a pokud by si to přál, tak by se mohl vrátit do funkce na Krajském soudu v Ústí nad Labem. Soud mu v případě amnestie také bude muset uhradit ušlou mzdu za léta, kdy funkci nevykonával.

"V dubnu to bude deset let, kdy byl pan Berka dočasně zproštěn výkonu funkce. Nyní je tedy mimo službu s tím, že pobírá polovinu svého platu. Pokud by se na něj vztahovala amnestie, tak se na něj hledí, jako by nebyl odsouzen, tudíž se vrátí zpět do práce a bude mu za dobu zproštění funkce doplacen jeho plat," popsala Jeřábková.

Kolik přesně by soud Berkovi musel vyplatit, zatím nemá spočítáno. "Už jsem dal pokyn, aby mi účetní doplatek poloviny platu předběžně spočítala. Přesnou částku zatím nevím, ale bude v řádech milionů korun," řekl Kohoutek.

"Doplacení částky by dle mého názoru mělo být zcela bez problémů, na část nevypláceného platu by vznikl automatický nárok. O jakou částku by šlo, nemáme spočítáno," uvedl Axmann.

Výpočet doplatku nebude jednoduchý, během let se totiž měnila platová základna pro soudce, státní zástupce a politiky. Podle údaje ministerstva práce činila od 1. června do 31. prosince loňského roku platová základna pro soudce 57 222,50 korun měsíčně.

Horáček: Odměna jen pro bohaté

Textař Michal Horáček mimo jiné na svém facebookovém profilu glosuje udělení prezidentské amnestie takto:

Já tomu prostě nerozumím: proč se odměňuje ...ten, kdo průběh trestního stíhání dokázal mařit - nepřebíráním obsílek, fingovanými chorobami a hlavně kličkami fikaných právníků, které je ovšem nutné platit tak mohutně, že na to má jen člověk extrémně bohatý?
Nejsou takoví lidé právě těmi, kteří by měli buď dostat příležitost se před soudem očistit ("zastavení trestního stíhání" je ve smyslu cti očistit nemůže), anebo přijmout trest? Proč je právě s nimi nakládáno jiným způsobem, nežli s ostatními?Jaký vzkaz společnosti pan president právě tímto krokem vysílá?

Berka by znovu soudil, konkurzy by ale už dělat nemusel

Soud by také Berkovi musel v případě amnestování znovu najít místo, pokud by si to Berka přál. "Máme ale právo dát jej na jiný než obchodněprávní úsek, protože jeho místo muselo být nahrazeno někým jiným," popsala Jeřábková.

Zda bude Berka opět dělat konkurzy firem, je po případném amnestování na rozhodnutí předsedy krajského soudu Kohoutka. "Kam se vrátí, to zatím nechci komentovat, ale zauvažujte z logiky věci... Pokud bude pan Berka amnestován, nebude už nikdy pravomocně zproštěn viny a amnestie neříká nic o tom, zda něco spáchal, či zda je nevinný," míní Kohoutek.

V dubnu 2010 dostalo devět obžalovaných od 6,5 do 9 let vězení. Berka dostal devět let vězení za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Rozsudek ovšem nenabyl právní moci, protože někteří obžalovaní se proti rozhodnutí na místě odvolali. Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby gang způsobil škodu 264 milionů korun. Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku.

Dalších 202 milionů se podle obžaloby pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod cenou.

Kauzu v minulosti mimo jiné soudil Kučera. Na otázku, zda amnestii nepovažuje za maření své práce, odpověděl: "Amnestii prezidenta republiky nekomentuji, je to jeho výsostné právo. Maximálně si můžu povzdechnout nad tím, kolik práce navíc přinese. Jednak v souvislosti s rozhodováním o amnestii, pak také v souvislosti se stížnostmi, které budou zejména ze strany státních zástupců následovat, a myslím si také, že podstatnou část amnestovaných budeme znovu soudit, protože se jedná o recidivisty."

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Zajistil Fiala vyšší platy lékařům? Není to realistické, míní Prymula i Kalousek

Zvýšení platů, na kterém se ve čtvrtek lékaři dohodli s premiérem Petrem Fialou, není realistické, tvrdí epidemiolog a...

Lékaři se dohodli s Fialou, kolaps péče zažehnán. Dostanou navíc 9,8 miliardy

Nespokojení lékaři se po neúspěšném jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem sešli ve čtvrtek s premiérem...

Vydírání to není, protest však odvoláme až po podpisu, říká předák lékařů

Předseda sekce mladých lékařů a viceprezident České lékařské komory Jan Přáda věří, že zástupci lékařů i odborů se v...

STALO SE DNES: Ceny elektřiny od ledna stoupnou, ve Sněmovně došlo k roztržkám

Od ledna 2024 porostou ceny energií, potvrdil Energetický regulační úřad. Ve Sněmovně se vyhrotilo projednávání...

Prodej rodinného domu, 384 m2, Stará Ves nad Ondřejnicí
Prodej rodinného domu, 384 m2, Stará Ves nad Ondřejnicí

V Kolonii, Stará Ves nad Ondřejnicí - Košatka, okres Ostrava-město
2 707 000 Kč

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...