Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava
14:03
Cesta amerických vojáků napříč Evropou je u konce, poslední vozidla přijela na základnu ve Vilsecku. Končí i naše on-line reportáž. Děkujeme za pozornost, přejeme hezký den a budeme se těšit někdy v budoucnu na shledanou.
13:58
01.dubna 2015 v 13:45, příspěvek archivován: 01.dubna 2015 v 13:58

Soldiers from the @2dCavalryRegt arriving at their home station in Vilseck, Germany! #DragoonRide pic.twitter.com/XxPpfnDfxo

12:57
Proč se konvoj ještě v Rozvadově zdržel? „Na hranicích byly jednotlivé část konvoje ihned po dojezdu předávány americké vojenské policii a německé straně. Předání poslední části bylo ukončeno ve 12:10,“ uvedl Jan Šulc z tiskové služby generálního štábu.
12:57
Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro ČT neměla většina obyvatel s konvojem problém. Na otázku "Vadí vám průjezd amerického konvoje naším územím?" odpovědělo 82 % lidí, že nikoliv, 17 % že ano, jedno procento z 1 031 dotázaných to nezajímalo. Průzkum se konal 23. až 24. března.
12:15
Poslední američtí vojáci z konvoje Dragoon Ride opustili území České republiky.
12:08
Jak to vypadalo u dálničního tunelu Valík, kde nadšenci připravili Američanům překvapení v podobě modelu Sochy svobody? Podívejte se na reportáž.
11:50
Američané se během odjíždění ještě na hranicích zastavili. Hned se k nim seběhli lidé, kteří se s nimi přišli rozloučit.
11:11
Na hraničním přechodu jsou stále lidé, kteří vojákům mávají. Někteří mají americké vlajky. Vojáci mávají také, do domovských kasáren Rose Barracks ve Vilsecku to mají nějakých 60 kilometrů.
11:09
A je to. Třetí část amerického konvoje právě odjíždí přes Rozvadov do Německa. Jízda dragounů napříč Českou republikou je u konce.
10:16
Za Plzní už je i třetí, poslední část amerického obrněného konvoje. Američanům zbývají v Česku poslední desítky minut.
 • Americký vojenský konvoj se vydal na základnu v Německu. Snímek je z dálnice D5...

  Americký vojenský konvoj se vydal na základnu v Německu. Snímek je z dálnice D5 u Žebráku. (1. dubna 2015) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

09:48
09:37
Tunelem Valík u Plzně projela druhá část amerického konvoje. Vojáci na transportérech drželi v rukou české vlajky. Když viděli maketu Sochy svobody na přistaveném džípu vojenských nadšenců, salutovali.
 • Americký vojenský konvoj se vydal na základnu v Německu. Snímek je z dálnice D5...

  Americký vojenský konvoj se vydal na základnu v Německu. Snímek je z dálnice D5 u Žebráku. (1. dubna 2015) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

09:22
První část amerického konvoje projíždí právě hraničním přechodem Rozvadov do Německa. I zde se s Američany loučí řada lidí. Druhá část konvoje bude zřejmě mít drobné zpoždění, podle ČT totiž vojáci během přestávky u Stříbra zjistili závadu na jednom z transportérů a dál ho vezou na podvalníku.
09:04
V Ostrově u Stříbra měli vojáci zastávku v areálu dálniční policie, kde na ně čekali lidé s americkými vlajkami. Od místních dostali na cestu domácí buchty.
08:49
Stovky lidí s americkými i českými vlajkami zdravily vojáky USA na Rokycansku a v Plzni, píše agentura ČTK.
08:38
Přihlížejících lidí u Plzně přibývá. Druhou část konvoje ale zbrzdila nehoda kamionu s osobním autem u Rokycan.
07:53
Zhruba půl kilometru za tunelem Valík u Plzně přichystali vojenští nadšenci pro americký konvoj překvapení. Na jeden ze svých džípů umístili velkou maketu Sochy svobody. Na všech mostech na obchvatu kolem Plzně se s americkými vojáky někdo loučí, mávají jim i řidiči kamionů.
 • Fanoušci přichystali vojákům amerického konvoje překvapení na dálničním...

  Fanoušci přichystali vojákům amerického konvoje překvapení na dálničním obchvatu Plzně za tunelem Valík (1. 4. 2015) / Autor: Petr Ježek MAFRA

07:48
Všechny tři části konvoje už jsou na cestě.
07:37
Poslední část konvoje je připravena vyrazit z ruzyňských kasáren. Mezitím ČT informuje o tom, že k plánovanému nízkému průletu gripenů nad kolonou nedojde, protože ve velmi silném větru, který po trase panuje, by takový průlet nebyl zcela bezpečný.
07:10
První část konvoje dorazila v 7:04 na obchvat Plzně. Na mostě odjezdu přihlíželo zhruba dvacet lidí s vlajkami, hlásí reportér MF DNES.
07:05
„Všechno jde podle plánu. Druhá část konvoje odjela v půl sedmé, třetí je plánovaná na půl osmou,“ řekl iDNES.cz mluvčí generálního štábu Jan Šulc.
06:22
Američany na cestě z Česka doprovodí gripeny našeho letectva. Dvojice stíhaček proletí nad konvojem zhruba mezi devátou a 9:20, řekl v ČT generál František Malenínský. "Předají vzkaz, že se s nimi loučíme, přejeme šťastnou cestu a jsme hrdí, že prokázali obrovskou disciplínu, že se v žádném městě neřešily prohřešky," uvedl generál. Žertem varoval české řidiče, aby se pohledem na letouny příliš nekochali a nebourali kvůli tomu.
 • Odjezd amerických vojáků z ruzyňských kasáren

  Odjezd amerických vojáků z ruzyňských kasáren / Autor: Milan Nosek iDNES.cz

05:53
První třetina kolony o zhruba 120 vozidlech vyrazila v půl šesté z ruzyňských kasáren, další kolony ji budou následovat v hodinových rozestupech. Do Rozvadova to Američané mají asi čtyři hodiny cesty.
05:52
Dobré ráno, vážené čtenářky, vážení čtenáři. Dnes pro vás naposledy budeme minutu po minutě sledovat jízdu amerického obrněného konvoje Českou republikou. Američané totiž odjíždějí a podle plánu míří na svou základnu Rose Barracks v bavorském Vilsecku, nedaleko českých hranic.
20:42
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro dnešek končíme naši podrobnou on-line reportáž a loučíme se s Vámi. Ohlásíme se opět ve středu brzy ráno, kdy se konvoj opět vydá na cestu. Děkujeme za pozornost.
20:32
Koncert v Music Clubu U Holečků v Liboci skončí kolem deváté hodiny. Několik desítek amerických vojáků, kteří se ho účastní, se poté odeberou zpět na kasárna v Ruzyni. Ve středu je čeká časný budíček. První část konvoje totiž z vyrazí z Prahy do Německa již v 5:30. Další pak budou následovat v 6:30 a 7:30. Důvodem brzkého odjezdu je snaha o co nejmenší komplikace v dopravě. Po cestě vojáky čeká zastávka na hraničním přechodu v Rozvadově.