Zemanův výrok o ambasádě v Jeruzalémě „žehlí“ Kmoníček, Kohout i Rusnok

  12:39aktualizováno  12:39
Podobně jako v případě některých výroků Václava Klause i jeho nástupce Miloš Zeman potřebuje ke svým výrokům někoho, kdo je vyloží. V případě prezidentovy myšlenky přesunout české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma se do této role pasoval ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Od slov Miloše Zemana se fakticky distancovalo i ministerstvo zahraničí, vedené Janem Kohoutem. Prezident je nicméně svým výrazně proizraelským postojem znám. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ale nejen on. Prezidentovu myšlenku, přednesenou na Dnech Izraele v Hradci Králové, před oficiální Zemanovou cestou do Izraele "žehlí" i ministerstvo zahraničí a premiér Jiří Rusnok.

Zeman 30. září v Hradci Králové řekl, že si počká, jaká bude nová vláda, načež se "svým nezaměnitelným osobním kouzlem pokusí budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby uvažovali o této myšlence" (více o návštěvě čtěte zde). Zmíněnou myšlenkou nebylo nic jiného než přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Jeruzalém

Jeruzalém byl historickým hlavním městem starověkého židovského státu a pro novodobý Izrael je symbolem. Právě zde stál první (Šalamounův) i druhý (Herodův) židovský chrám, z nějž nyní zbývá slavná Západní zeď (Zeď nářků).

Muslimové věří, že odtud (z místa, kde nyní stojí mešita Skalní dóm) vystoupal Mohamed do nebe. Jako místo Kristovy smrti je Jeruzalém posvátný ovšem i pro křesťany.

Desetitisíce ortodoxních věřících zaplavily Jeruzalém, aby se zúčastnily...
Pohled na hradby Starého města od autobusové zastávky, na kterou přijedete od

Vlevo Chrám Božího hrobu, vpravo pohled na hradby Starého města

První vážné myšlenky o obnově židovského státu počítaly s tím, že Jeruzalém bude neutrálním územím. Po válce z roku 1948 skončil rozdělen na západní izraelskou a východní jordánskou část.

Když se v roce 1967 jordánský král připojil k protiizraelské arabské vojenské koalici, v Šestidenní válce východní část Jeruzaléma ztratil. Izrael poté prohlásil Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město.

Palestinci a arabský svět nicméně trvají na tom, že východ Jeruzaléma (tedy i Staré město) patří jim.

Podobným krokem by Česká republika - nebo kterákoliv země, jež by tak učinila - v zásadě uznala nárok Izraele na Jeruzalém včetně jeho východní části, patřící do roku 1967 Jordánsku.

Diplomaté přistupují k situaci prakticky: ambasády formálně sídlí v Tel Avivu, některé země včetně např. USA ale mají konzulát v Jeruzalémě.

Jak se prezidentova slova mají správně vykládat, řekl v České televizi ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. "To, co pan prezident myslel, bylo, že izraelsko-palestinský spor skončí mírovým řešením ve formě dvou států, a pak Česká republika radostně přenese velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma," prohlásil.

Kmoníčkově prohlášení je samozřejmě možné věřit i nevěřit. Pravdou nicméně je, že prezident Zeman, který v neděli odpoledne odlétá na čtyřdenní návštěvu Izraele - první země nesousedící s Českou republikou, kterou navštíví - je přesvědčeným sionistou a kritikem islámu a Izraele se zastává.

Tento jeho postoj oceňují i někteří lidé, kteří s ním jinak politicky nesouhlasí.

Prezidentův muž Hynek Kmoníček nebyl jediným, kdo výrok o stěhování ambasády změkčoval. Například premiér v demisi Jiří Rusnok v Českém rozhlase připustil, že to "možná zhorší dočasně naše vztahy s arabskými státy" a neopomněl dodat, že podobný návrh jeho vláda neprojednávala a projednávat nebude.

Od slov Miloše Zemana se fakticky distancovalo i ministerstvo zahraničí, vedené Janem Kohoutem. V sobotu dopoledne vydalo formální zprávu, v níž konstatuje, že ČR plně podporuje úsilí o mírové řešení izraelsko-palestinského sporu pomocí přímých jednání, podporuje dvoustátní řešení jako jediné možné, uvítala obnovení mírových rozhovorů a věří, že dojde ke shodě "na všech sporných otázkách včetně bezpečnosti, vymezení hranic, palestinských uprchlíků či statusu Jeruzaléma".

Česko a Izrael

Česká republika patří k nejvíce proizraelským státům v EU i ve světě. Loni v listopadu například v OSN hlasovala proti tomu, aby Palestina získala statut nečlenského pozorovatelského státu.

V některých dalších rezolucích hlasovala proti Izraeli (více čtěte zde), izraelský premiér Benjamin Netanjahu nicméně za hlas proti palestinské státnosti přiletěl do Česka poděkovat Petru Nečasovi (podrobný článek zde).

Zaorálek i Němcová Zemanova slova odmítli

Prezidentova slova odmítli jeho političtí protivníci. Lubomír Zaorálek, který v ČSSD patří k protizemanovskému křídlu kolem Bohuslava Sobotky, ČTK řekl, že "bychom neměli vznášet návrhy, které spíš přilévají oleje do ohně".

Miroslava Němcová ocenila, že Zeman podporuje Izrael jako takový, dodala však, že "jednoduché recepty nepomohou" a efekt přesunu ambasády do Jeruzaléma vidí jako více než sporný. "Zcela mi uniká, v čem by to mohlo České republice pomoci," uvedla.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Trutnovští vyhráli boj o podobu Kauflandu, posune se dál od domů

Trutnovský Kaufland čeká přestavba. Místní se brání, aby se obchod posunul blíž...

Přestavba obchodního domu Kaufland v Trutnově se podřídí požadavkům obyvatel i radnice. Původně měl obchod stát jen...

Najdete na iDNES.cz