Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léčba alzheimera je nejdražší za posledních pět let. Roste i počet pacientů

  12:29
Léčba Alzheimerovy choroby je velmi nákladná. Za posledních pět let stouply podle pojišťoven výdaje na léčbu až dvojnásobně a celkem se pohybují okolo dvou miliard korun. Částka se neustále zvyšuje, a to zejména kvůli soustavnému nárůstu lidí s touto neléčitelnou chorobou.

ilustrační snímek | foto: Reuters

Například Všeobecné zdravotní pojišťovně vzrostly za posledních pět let náklady na léčbu Alzheimerovy choroby o 66 procent. V roce 2019 vyplatila za své pacienty 1,48 miliardy korun. „Souvisí to samozřejmě i s rostoucím počtem pacientů s touto nemocí – za stejnou dobu jejich počet vzrostl celkem o 30 procent,” uvedl mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. 

Počty klientů VZP s Alzheimerovou chorobou a náklady na péči o ně
RokPočet pacientůNáklady v tisících korun
CelkemCelkemNa pacienta
201535 862891 10024,848
201638 543965 58325,052
201741 5281 126 92727,137
201844 1811 271 72928,785
201946 6871 480 11631,7

Nárůst nákladů na léčbu alzheimera zaregistrovala i Česká průmyslová pojišťovna, která vynaložila bezmála 149 milionů korun na léčbu svých klientů. Přitom ještě v roce 2015 činily tyto náklady necelých 76 milionů korun. 

„Spolu s celkovými náklady na péči i počty nových pacientů roste i průměrný náklad na pacienta. V roce 2019 jsme za klienta s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou uhradili v průměru 54 520 korun,“ uvedla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Stárnoucí Česko

A co další pojišťovny?

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR za jednoho pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou dala 48 tisíc korun. Celkově za loňský rok vynaložila na léčbu nemoci 217 milionů korun. Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví loni registrovala počet pojištěnců s Alzheimerovou chorobou 1 952, roční náklady činily téměř 216 milionů korun

Důvodů, proč pojišťovnám stouply náklady na léčbu alzheimera je vícero. 

„Zvyšující se náklady na léčbu Alzheimerovy choroby jsou dané samozřejmě jednak rostoucím počtem lidí s diagnostikovanou chorobou a také tím, že se rozšiřuje péče o tyto pacienty. Vliv na rostoucí nákladovost může mít také to, že neustále roste kvalita a profesionalita poskytované péče,“ říká Magdaléna Tarcalová, generální ředitelka společnosti Alzheimercentrum. Právě tato společnost je největším poskytovatelem péče v Česku pro lidi s touto nemocí. 

V minulosti byli často pacienti s diagnózou „demence“ léčeni či ošetřováni pro své další diagnózy. „Často se jednalo o polymorbidní starší pacienty. S rozvojem diagnostických metod, specializovaných center pro diagnostiku a léčbu konkrétního onemocnění přirozeně stoupají i identifikovatelné náklady spojené s tímto onemocněním,” dodala Mazurová. 

Predikce vývoje počtu lidí s demencí v ČR

Nevyléčitelná nemoc

Alzheimerova choroba se nedá vyléčit. Projevuje se zejména u starších osob s věkem nad hranicí 65 let, onemocnět ale mohou i lidé ve věkové skupině 30 až 50 let.

Lékaři nemoc umějí jenom zpomalit, zčásti může pomoci trénink paměti. Zásadní ale je nemoc odhalit včas. Důležitá je proto prevence, která může tento vývoj zbrzdit. Mnohé studie potvrdily, že riziko rozvoje Alzheimerovy choroby lze snížit vhodným životním stylem, do kterého spadá zdravá a kvalitní strava, dostatek spánku a pravidelný pohyb. Kromě fyzické aktivity se výrazně doporučují i duševní cvičení, například trénování paměti.

Fáze nemoci

Rané stadium: Pacient trpící Alzheimerovou chorobou se obtížně dorozumívá, zapomíná, je dezorientovaný, bloudí, ztrácí věci. 

Střední stadium: Nemocný ztrácí soudnost, je nekritický, není schopen vařit, nakupovat, prohlubují se změny osobnosti, může mít i halucinace. 

Pozdní stadium: Přidávají se poruchy příjmu potravy, pacient nerozpoznává blízké osoby, nechápe okolní dění, bývá zmatený, obtížně chodí, je již nesoběstačný v hygieně.

„Kromě cíleného tréninku paměti pomáhá proti riziku rozvoje Alzheimerovy choroby i běžná četba knih či luštění křížovek. Člověk by se naopak měl vyvarovat rizikových faktorů, jako je dlouhodobý stres či škodliviny z vnějšího prostředí. Kromě prevence má velice pozitivní vliv na Alzheimerovu chorobu i její včasné odhalení, díky kterému se může průběh nemoci výrazně zpomalit,“ popsal Ladislav Hadravský, revizní lékař Vojenské zdravotní pojišťovny.

Riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou, která je nejčastější příčinou demence, narůstá s věkem. Nejprve pacienta trápí zhoršená krátkodobá paměť, pak se přidávají stále častější problémy s vyjadřováním a časovou orientací. Později mají lidé potíže i při běžných činnostech, jako je oblékání či nákup potravin. V pokročilejší fázi už se nedokážou sami najíst a trpí poruchami chování.

V případě podezření na Alzheimerovu chorobu je nutné navštívit nejprve praktického lékaře, který může na základě anamnézy doporučit návštěvu dalších specialistů. Většinou následuje odborné vyšetření u neurologa, psychiatra a geriatra. Pojišťovny všechna tato vyšetření plně hradí, tedy za předpokladu, že je pacientovi doporučil praktický lékař.

„Pokud se u pacienta Alzheimerova choroba prokáže, jsou k dispozici léky zmírňující její příznaky, které mohou dotyčnému pomoci prodloužit aktivní část jeho života. Tyto léky jsou na lékařský předpis a jsou plně nebo částečně hrazeny pojišťovnami,“ dodal Hadravský.

Péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a demencí obecně je na pomezí zdravotnictví a sociální péče. Podle závěrů České alzheimerovské společnosti z roku 2016 šestnáct procent z celkového počtu nemocných demencí žije v domovech pro seniory a jen devět procent v domovech se zvláštním režimem. Důvodem je ale například i to, že právě tyto domovy jsou plné. 

Alzheimera neumíme vyléčit, jen zpomalit. Léky zatím nemáme, říká neurolog

„Jsme kapacitně úplně plní. Realita je taková, že nového klienta přijímáme, až když někdo zemře. Dřív ne,“ popsala už dříve ředitelka jednoho z nich. Většina rodin se tak o své nemocné stará sama.

Podle Ústavu zdravotnických informací touto chorobou trpělo v roce 2019 již 167 tisíc obyvatel, tedy dvakrát více než v roce 1990. Podle odhadů má počet lidí trpících demencí vzrůst do roku 2050 na bezmála čtyři sta tisíc. Dle World Health Organization se Česká republika v oblasti sociálních služeb ve srovnání s vyspělými státy bohužel nepohybuje na nejvyšších příčkách. „Co se kapacity lůžek pro dlouhodobou péči týče, vykazuje z celé Evropské unie spíše podprůměrné hodnoty,“ dodává Tarcalová.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...