V původní pracovní skupině skončili poslanec za TOP 09 a jihlavský porodník Aleš Roztočil, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková, zástupkyně dul Markéta Pavlíková i Unie porodních asistentek (UNIPA) Marie Vnoučková. Právě unie podporuje vznik porodních domů, samostatnou práci porodních asistentek a je také pro možnost rodit plánovaně doma.
"Diskuse přestala být smysluplná. Gynekologové a porodníci nám po čtvrté schůzce podali prohlášení, ve kterém řekli, že máme jedny z nejlepších perinatálních výsledků na světě, a proto nevidí důvod, proč koncepci porodnictví měnit," popsal Roztočil. Podle něj zvítězily materiální zisky lékařů nad možností jakékoliv změny.
Roztočil skupinu vedl a prosazoval v ní zejména dva kompromisy v přístupu k těhotným ženám. "Bylo by velmi vhodné do výuky začlenit vzdělání o psychologii v těhotenství, při porodu, v šestinedělí nebo u novorozence, protože naše postgraduální vzdělávání je v troskách. Chtěl jsem prosadit také možnost přirozeného porodu bez větší medikace v porodnici, protože naše porodnictví je příkaznické a mnohdy somatické," popsal. Lékaři se však o nich bavit nechtěli a jedno jednání po neshodách opustili.
Zůstali jen ti, kteří nic měnit nechtějí, tvrdí UNIPA
Zastánci liberálnějšího přístupu v porodnictví již zaslali otevřený dopis ministru zdravotnictví. Hegerovi v něm zástupkyně porodních asistentek a dul píší, že s jeho krokem nesouhlasí. "Odvolal jste všechny členky, které přicházely s návrhy na změnu směrem k dorovnání evropského standardu a s koncepcí péče," tvrdí. Zároveň deklarují, že stojí o další spolupráci a žádají, aby se Heger veřejně k situaci vyjádřil.
"V pracovní skupině zůstali prakticky jen zástupci zdravotních pojišťoven a ti, kteří o diskusi o porodnictví a porodních asistentkách nemají zájem. Považujeme to za krok zpět, přitom do skupiny byla přinesena řada zahraničních studií a relevantních dat. Tím toto všechno padá a jsme zase na začátku," komentovala situaci výkonná ředitelka UNIPA Kateřina Hájková Klíčová.
Novou pracovní skupinu Leoš Heger zřídil 7. března letošního roku. Vede ji jeho náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák.
"Práce skupiny skončila neúspěchem. Připravený dokument nebyl schválen," řekl iDNES.cz Polák. "Jednání byla absolutně neproduktivní. Jednou se dokonce stalo, že porodníci z něj odešli, takže dohoda byla bez šance. S panem ministrem jsme se proto dohodli, že uděláme užší skupinu, čistě zdravotně odbornou, aby se neopakovaly antipatie, které předchozí práci učinily absolutně nefunkční," popsal.
Skončili, protože do věci vtáhli mezinárodní organizace
Ministerstvo krok zastáncům přirozených porodů odůvodnilo mimo jiné takto: "Ministerstvo zdravotnictví považuje za vhodné, aby se zahájila diskuze zúčastněných subjektů, vedená na půdě MZ a nikoli prostřednictvím sdělovacích prostředků, popř. mezinárodních organizací zaměřených na lidská práva," stojí v odpovědi na žádost o poskytnutí informací.
"Vzhledem k současné nemožnosti konsensu zúčastněných členů bylo na základě vyhodnocení názorů jednotlivých subjektů na fungování skupiny navrženo zrušení pracovní skupiny ve složení, ve kterém byla ustanovena (...) Přesto MZ i nadále považuje za vhodné problematice věnovat pozornost a očekává pokračování odborné diskuze zúčastněných subjektů zaměřené v současné době na zdravotnickou problematiku, vedené na půdě MZ," doplňuje úřad.
Cílem práce nové skupiny má být definice toho, co se má na českém porodnictví změnit a které novinky by měly být hrazeny ze zdravotního pojištění. "Chceme změnit možná trošku přestřelený obraz toho, že jsme rigidní, že se u nás musí rodit jen s doktorem a v porodnici," tvrdí Polák.
Po roce práce skonilo pět členek pracovní skupiny
Pracovní skupina k porodům vznikla loni. Poprvé se sešla 16. května, pak následovali ještě tři jednání. Původně měla 17 členů a členek, nově ustavená skupina je dvanáctičlenná. Zastoupeni v ní jsou nyní lékaři, zdravotní pojišťovny, ministerstvo zdravotnictví a profesní konfederace porodních asistentek. Za sebou má první organizační schůzku a další ji čeká v první polovině května.
Původním plánem bylo, aby se skupina bavila o vzniku porodních domů a o postavení porodních asistentek v Česku. Ty nyní mají omezenou možnost, jak pečovat o rodičky, a UNIPA to chce změnit. Mimo hru podle Roztočila byla debata o plánovaných domácích porodech.
"V konceptu moderní porodnické péče zdaleka nejde jen o mediálně přitažlivé téma legalizace porodů doma s porodní asistentkou, což je menšinový problém týkající se procenta žen, ale o právo každé ženy na svobodný a informovaný souhlas, právo odmítnout rutinní postupy, právo na nepřerušovaný kontakt s dítětem po porodu, právo na bezplatnou přítomnost podporující osoby u porodu, či právo odejít dříve z porodnice se zdravým dítětem," vyjmenovala právnička Adéla Hořejší, bývalá členka pracovní skupiny, nominovaná Hnutím za aktivní mateřství.
Česká lékařská komora či odborná společnost, která sdružuje lékaře pečující o nedonošené děti, dlouhodobě deklaruje, že myšlenky na porody mimo zdravotnická zařízení jsou pro ně nepřípustné.