Markéta, která si přála zůstat v anonymitě, ale redakce iDNES.cz její identitu zná, nespavostí trpí především v období, kdy má úzkosti a není spokojená se svým životem. Usíná se jí špatně, často zabere na pár hodin až kolem šesté ráno. Taková období má navíc spojená také s večírky, při kterých nezřídka užívá drogy, nejčastěji kokain.
„Když jsem měla období, při kterém jsem dva tři měsíce šňupala koks zhruba dvakrát za týden a do toho jsem pila alkohol, pravidelně jsem pak třetí den po večírku vůbec nespala. Dobíhá mi to pomaleji. Mívám nespavost i v době, kdy mám silné úzkosti třeba z něčeho, co mě napadne před spaním,“ popsala Markéta.
Na pití alkoholu má vliv i počet dětí, říká průzkum. Abstinentů je v Česku pomálu |
Nyní spí mnohem lépe hlavně proto, že kokain téměř neužívá. Zároveň je podle svých slov také spokojenější se svým životem, než když taková období měla.
„Zkoušela jsem přestat pít a brát drogy a samozřejmě to pomohlo. Teď hodně piju, tak pětkrát za týden, ale paradoxně se mi spí dobře,“ podotkla Markéta.
Kromě drog lidé s nespavostí užívají i léky
Průzkum lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio vyzpovídal 327 Čechů, kteří spí šest a méně hodin. Většina z nich, až 94 procent, vůbec drogy neužívá. Jednadvacet procent pije alkohol několikrát týdně a sedmadvacet procent několikrát za měsíc.
Podle studie alkohol několikrát do týdne pije pouze 16 procent z 673 lidí, kteří spí sedm a více hodin. Několikrát do měsíce si pak přihne pětadvacet procent z nich. Uživatelů drog je mezi nimi podobně jako u lidí, kteří spí méně - přibližně 91 % žádné drogy nebere.
Češi stále nadměrně užívají alkohol. Mladiství jsou spíše závislí na počítačích |
Podle přednosty Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Michala Miovského ale adiktologové pod drogy počítají nejen nelegální látky, ale i například léky, které lidé užívají bez předpisu lékaře.
„Je to poměrně riziková skupina lidí, která obvykle zneužívá s různou mírou intenzity léky s tlumivým účinkem. Jinými slovy prostě mají problém s nespavostí a ten problém řeší těmito skupinami léků a nikoli vzácně k tomu navíc popíjejí. Obvykle to nebývají velké dávky alkoholu a jejich účelem je posílit účinek těch léků,“ uvedl Miovský.
Podle něj velkou část lidí trpících nespavostí tvoří lidé s úzkostmi či depresemi, kteří navíc nemají tato psychická onemocnění diagnostikovaná a tudíž často neléčená. Častěji pak sahají právě po alkoholu.
Trpíte nespavostí?
Spánek ovlivňuje i stres či kalorická jídla
„Alkohol jim obvykle pomáhá usnout. Problém je v tom, že kvalitu spánku pití významně snižuje a to v mnoha ohledech. Zcela běžné je to, že v průběhu spánku, jak postoupí metabolizace alkoholu, se lidé začnou budit, jejich spánek je přerušovaný a velmi plytký, častěji chodí na toaletu, jsou dehydrovaní a sedativní účinek je pryč a znovu mají problém usnout,“ popsal Miovský.
V případě nelegálních drog pak podle adiktologa záleží na druhu látky. Markéta potvrdila, že jsou drogy, po kterých nikdy neusne.
Alkohol je pro ženy nebezpečnější. Rychleji ničí játra a hrozí rakovina |
„Na tripu, tedy LSD, usnout nejde, účinek je 12 až 16 hodin a je to pro mě peklo, je to velká zátěž, protože nejde stav vůbec ovládat. Houbičky fungují čtyři až sedm hodin, a pak vystřízlivím. Ve chvíli, kdy stav skončí, můžu jít spát. Na extázi se moc dobře nespí,“ přiblížila Markéta.
Podle Miovského není dobrý spánek samozřejmost a kromě návykových látek ho ovlivňují i další faktory. Zmínil například stres, nepravidelný režim či kalorická jídla pozdě večer. S klienty s nespavostí tak často řeší vytvoření dobrého spánkového rituálu.
„Kvalitní spánek je zásadní faktor pohodového fungování a je jasné, že pokud toho dosáhnete jinou než farmakologickou cestou, je to vždy výhoda a je to lepší,“ dodal Miovský.
Rady pro lepší spánekPro lepší spánek adiktolog z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Miroslav Barták radí:
|