ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Během pandemie lidé víc nárazově pijí. Na vině je chronický stres

  • 29
Během pandemie koronaviru výrazně vzrostla nárazová konzumace alkoholu, zjistila studie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). O šedesát procent se zvedl počet lidí, kteří konzumují pravidelně každý týden a zvýšily se i dávky alkoholu. Může za to chronický stres, který v lidech pandemie a opatření vyvolávají, míní odborníci.

Opatření související s pandemií i ekonomická nejistota vytvořily podle odborníků v lidech situaci chronického stresu. Přibylo úzkostných poruch, depresí a vzrostlo i riziko sebevražedného jednání. 

„Na chronickou zátěž lidé reagují pestrým a individuálně odlišným repertoárem zvládacích strategií, z nichž mnohé jsou nevhodné, neúčinné nebo dokonce škodlivé. Zaznamenáváme nárůst užívání antidepresiv, léků proti úzkosti a léků na spaní. Mnozí lidé se také obracejí k alkoholu,“ uvedl Ladislav Csémy z NUDZ.

Když je alkohol únik, z večerní sklenky je po čase láhev, tvrdí adiktolog

„Alkohol však není dobré řešení stresu. Nadměrný příjem alkoholu má negativní účinek na zdraví, výrazně ovlivňuje psychiku, zhoršuje úsudek, snižuje kontrolu chování. Můžeme se tak setkat s tím, že krátkodobou euforii a pocit zapomenutí na starosti střídá deprese nebo agresivní chování často zaměřené na partnera,“ vysvětlil doktor Csémy. 

Studie Petra Winklera z NUDZ se účastnila reprezentativní skupina 3 300 plnoletých lidí. Zatímco před pandemií pravidelně nadměrně alkohol požívala zhruba čtyři procenta z nich, v době pandemie již přes šest procent. „Nárůst byl v podstatě stejný pro pivo, víno i destiláty,“ dodal Csémy.

Popíjení na veřejnosti se ani ve stavu nouze nevzdáváme

Zásadním poznatkem podle něj je, že se spotřeba alkoholu mění v závislosti na původním způsobu konzumace. Spotřeba alkoholu vzrostla zejména u těch, kdo byli před pandemií intenzivními konzumenty, zatímco umírnění konzumenti svou spotřebu v době covidu ještě snížili.

Česká republika se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu. Za hranicí rizikového pití se v Česku pohybuje přes milion lidí. 

Nadměrné pití stojí ročně 56 miliard

Podle dat z roku 2018 každý Čech v průměru vypil 14,4 litru čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami je zhruba 4:1, 23,2 litru u mužů a 6,1 litru u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 56 miliard ročně, uvedl NUDZ v tiskové zprávě.

Unie výrobců a dovozců lihovin ČR přitom loni v prosinci uvedla, že za prvních deset měsíců roku 2020 prodej lihovin meziročně klesl o 38 procent. Důvodem bylo zavření restaurací a hotelů a odliv zahraničních turistů a dělníků.

K omezení konzumace alkoholu nabádají mnohé kampaně, některé z nich fungovaly již v době před koronavirem. Například během akce Suchej únor (www.suchejunor.cz) lidé dobrovolně abstinují po celý měsíc únor. Mohou díky tomu zjistit, jaký vztah k alkoholu mají. Letos se koná již devátý ročník akce, loni se do ní zapojilo na 600 000 lidí. 

„Pro registrované účastníky bude navíc letos připravena nová kniha Suchej únor – 28 důvodů, proč ochutnat čistokrevnej život, na jejímž vzniku se podílela řada osobností,“ doplnil ředitel neziskové organizace Suchej únor Petr Freimann. 

Už jen pít alkohol před děmi je špatně, řekl adiktolog v Rozstřelu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video