Příklad? Za lék Xyzal se podle středeční MF DNES doplácelo předloni na jaře 15 korun, letos je to 134 korun. Podobně je na tom známý Zyrtec. Nejvíc se pak letos připlácí za přípravek Aerius, upozorňuje deník.
Výrobci většiny generických léků po snížení úhrady také stáhli cenu léků. Výrobci originálních léků ale ceny léčiv ponechali téměř na stejné úrovni a pacient si tak musí doplácet více peněz.
Kvůli navýšení doplatků tak stojí alergika jedna pylová sezona jen na lécích až tisíc korun, vypočítává deník.
Alergici mají sice na výběr lék se stejnou účinnou látkou i bez doplatku, podle oslovených lékárníků jsou ale mnozí zvyklí na původní lék, který jim vyhovuje. A i když alternativu často z úsporných důvodů vyzkoušejí, k originálu se stejně vrátí.
Počet alergiků v Česku přitom každý rok narůstá o tisíce nových pacientů. Podle lékařů za to můžou geny i horší životní prostředí. „Pylové zrno z velkých měst je totiž oproti čistému vesnickému zrnu podstatně více alergenní,“ vysvětluje nestor české alergologie Václav Špičák.
Co může za vzrůstajícím počtem alergiků v Česku? A kolik ušetří pojišťovny na snížení úhrad léků? Čtěte ve středeční MF DNES.