Zatýkání Kateřiny Krejčové poté, co se na demonstraci vrhla na policistu, který dával na zemi pouta jejímu partnerovi. (1. července 2015) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Kauza aktivistky Krejčové u soudu končí, žalobce Zeman neuspěl s dovoláním

  • 54
Nejvyšší soud odmítl dovolání, které podal v neprospěch levicové aktivistky Kateřiny Krejčové nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Krejčová čelila obžalobě za napadení policisty při demonstraci, soudy však její případ nakonec poslaly do přestupkového řízení. Zeman s tím nesouhlasil, podle něj se dopustila „zřejmého brachiálního násilí“.

„Nejvyšší soud shledal, že uvedené výhrady nejvyššího státního zástupce jsou zjevně neopodstatněné,“ citoval server Lidovky.cz z rozhodnutí.

Incident se stal v červenci 2015 v centru Prahy, kde několik set lidí protestovalo proti imigraci a uprchlickým kvótám. Levicoví aktivisté včetně Krejčové chtěli pochod demonstrantů zablokovat a kvůli tomu proti nim zakročila policie. Přítel dívky neuposlechl policejní výzvu, a když ho policista zaklekl na zemi, Krejčová policistovi nalehla na záda a chytila jej rukama kolem ramen. Policista údajně utrpěl lehké zranění.

Obvodní soud pro Prahu 1 poté Krejčové dvakrát uložil podmíněný trest za násilí proti úřední osobě, oba rozsudky však zrušil pražský městský soud. Krejčovou nejprve osvobodil, státní zástupce však tehdy úspěšně podal první dovolání k Nejvyššímu soudu. U obvodního soudu padla znovu podmínka, poté ale městský soud případ předal k projednání možného přestupku.

Krejčová kvůli postupu policie při demonstraci podala správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Aktivistka neuspěla ani s ústavní stížností.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video