Zapalte policii, vyzývala aktivistka na transparentu. Skončila u soudu

  20:14aktualizováno  9. července 15:14
Aktivistka Markéta Juřicová, která na loňském festivalu Prague Pride nesla transparent vyzývající k zapálení policie, stanula v úterý před soudem kvůli podněcování k trestné činnosti. Žena obvinění odmítá. Podle expertů na extremismus však nápis na jejím transparentu mohl lidi ovlivnit a inspirovat je k násilí vůči policii.

„Fuck gender, take a molotov, burn the police,“ neboli „kašli na gender, vezmi si molotov, zapal policii“. Transparent s tímto textem nesla na loňském srpnovém festivalu Prague Pride aktivistka Markéta Juřicová. Sdělení na papírovém transparentu si následně všimla bývalá policistka a nynější členka Odborové aliance integrovaného záchranného systému Petra Lhotáková. Případ předala k řešení na policejní prezidium.

„Fotografie jsem si všimla při procházení galerie z festivalu. Zajímalo mne, zda transparent, a hlavně nápis na něm někdo řeší. Z praxe u policie totiž vím, že obdobné projevy policie prošetřovala,“ podotýká Petra Lhotáková. Překvapilo ji, že až do jejího oznámení si u policie nikdo transparentu nevšiml. Podle bývalé policistky mohl nápis pozornosti policistů uniknout mimo jiné proto, že někteří z nich neovládají anglický jazyk.

Případ převzala kriminální policie a Juřicová u soudu v Karviné čelila obvinění z podněcování k trestné činnosti. Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi kvůli nízkému věku obviněné. Soudkyně vyloučila veřejnost z důvodu její mladistvosti i přesto, že sama aktivistka žádala opak. 

Po hodinovém jednání bylo líčení odročeno na 29. srpna. Z jakého důvodu, to soudkyně nechtěla upřesnit. „Je to řízení proti mladistvé, nebudu vám podávat tyto informace,“ uvedla.

„Chápu, že text na transparentu mohl některé lidi pobouřit,“ řekla už v minulých dnech Juřicová. „Co ovšem nechápu je, jak si jej někdo může vykládat jako podněcování k upalování policistů. ‚Burn the police‘ se překládá jako ‚zapal policii‘. Policie není ani policista, ani policejní auto, a dokonce ani policejní stanice. Policie je instituce, nehmotná věc, kterou zapálit nejde.“

Proti této obhajobě však stojí výklad expertů na extremismus. „Obhajobu založenou na tom, že policie je instituce, za dostačující nepovažuji. Stále za ní totiž stojí reální lidé. A hrozí, že by toto prohlášení mohlo někoho inspirovat,“ poznamenává odborník na politický extremismus Miroslav Mareš s tím, že by při rozšíření tohoto hesla mezi určitou skupinu lidí mohlo docházet k házení molotovových koktejlů na příslušníky policie. Podle něj se podobný případ se v Česku ještě neřešil a u soudu bude důležité brát v potaz vážnost úmyslu.

Žena půjde k soudu za komentář pod fotkou s běženci, je to trestný čin

Lhotáková se domnívá, že ze strany Juřicové šlo o provokaci. „V té době se v zahraničí objevovaly případy házení zápalných lahví na policisty,“ připomíná. „K policii, která je často trnem v oku, si toto nikdo nemůže dovolit. A stejně bych stejně postupovala, pokud by někdo vyzýval k upálení Pirátů nebo kohokoliv jiného,“ dodává Lhotáková.

Sama Juřicová však o spojitosti s incidenty ze zahraničí nemluví. „Transparentem jsem chtěla kritizovat přítomnost policie na Prague Pride, která je podle mě zbytečná a omezující. Impulz pro tento text asi žádný konkrétní nebyl. Prostě mě to napadlo,“ uvedla pro iDNES.cz.

Juřicová: Za takovou blbost k soudu?

Aktivistka Juřicová hodnotí postup policie v celém případu jako nestandardní. „K výslechu mě zvali přes telefon a mail. A když jsem odmítala touto cestou komunikovat, místo toho, aby mi poslali předvolání k výslechu na adresu trvalého bydliště, vyhlásili po mně celostátní pátrání. Až do mého výslechu nikdo nevěděl, co se děje,“ uvedla. 

Mladou ženu, která se podle svých slov účastní kromě festivalu Prague Pride i levicových demonstrací, postup státních úřadů překvapil. „Upřímně řečeno moc nevím, co čekat. Myslela jsem si, že taková blbost se nedostane ani k soudu. Tak teď jen zbývá doufat, že u nás ta demokracie, na kterou si tu hrajeme, alespoň trochu funguje, a že se lidi nezačnou zavírat za texty na transparentech,“ uzavřela.

Policisté obviněnou zadrželi na demonstraci 17. listopadu. Následoval výslech a případ byl předán státnímu zástupci. Juřicové by měla hrozit podmínka.

Aktivistka Markéta Juřicová jako mluvčí Kliniky:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz