Bakalářem za půlrok a výuka v hangáru. Komise kritizuje UJAK

  17:20aktualizováno  19:51
Akreditační komise tvrdí, že činnost soukromé Univerzity Jana Amose Komenského Praha vykazuje značné nedostatky. Upozornila mimo jiné na řadu studentů, kteří získali titul bakaláře jen za půl roku studia. Podle školy na tom ale není nic nezákonného. Komise kritizuje i prostory, ve kterých probíhala výuka.
(ilustarční snímek)

(ilustarční snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Vysoký počet absolventů končí za dobu výrazně kratší, než je standardní doba studia ve studijním programu,“ stojí ve zprávě Akreditační komise. V letech 2011 až 2014 získalo na univerzitě titul bakaláře 6 641 studentů. Tříletý obor zvládlo za méně než dva roky vystudovat 1 718. Z nich navíc 1 491 za dobu kratší než rok a některým stačilo i méně než šest měsíců studia, tvrdí komise.

„Z uvedených zjištění vyplývá, že každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha  získal vysokoškolské vzdělání za nestandardně krátkou dobu, což je vysoce neobvyklé a může to svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti vysoké školy,“ uvedla komise.

Proti tomuto tvrzení se univerzita brání. „Palcové titulky, že na UJAK studovali někteří studenti pouze rok, neodkazují na nic nezákonného - jedná se o studenty, kteří si na UJAK zcela legálně doplňují vzdělání po absolvování vyšších odborných škol, případně o studenty, kteří na UJAK přestoupili z jiné vysoké školy,“ uvedl mluvčí univerzity Jan Červenka.

UJAK

Univerzita Jana Amose Komenského vznikla v roce 2001. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center

Akreditační komise mimo jiné kritizuje některé prostory, ve kterých probíhá výuka. Ve své zprávě uvádí, že škola „působí v prostorách hangárového typu v obci Starý Hrozenkov, kde výuku zabezpečují vyučující převážně mimo zaměstnance uvedené v akreditačním spise s minimální kvalifikací“. Chybí i zázemí adekvátní knihovny.

Proti tomu se mluvčí univerzity ohradil. „Žádná taková forma výuky nikdy neprobíhala, výtku směřovanou k regionálním pobočkám ze strany Akreditační komise jsme reflektovali a pobočky byly uzavřeny,“ napsal Červenka v prohlášení pro iDNES.cz.

Problémem jsou podle komise i diplomové či bakalářské práce. „Splněné podmínky vykonaných praxí a požadavků na kvalifikační práci z asi 400 studentů vykazuje jen 52 studentů studijního oboru Speciální pedagogika a sedm studentů studijního oboru Speciální pedagogika - učitelství,“ upozornila zpráva.

Komise navíc poukazuje na omezený přístup veřejnosti ke kvalifikačním pracím. To může chránit nekvalitní či opsané práce. „Také to výrazně omezuje možnost kontroly, zda nemohla být mírně rozšířená bakalářská práce obhájena jako práce diplomová a po dalším mírném doplnění jako práce rigorózní, či dokonce doktorská,“ napsala komise. 

Zpráva zdůrazňuje, že komise školu na nedostatky upozorňuje opakovaně. Na výtky podle zprávy škola reagovala zavedením opatření k zajištění kvality vzdělání, ale ty sama obcházela nebo přijatá opatření byla pouze formální.

„Na jednu stranu Univerzita Jana Amose Komenského Praha vytváří značné množství formálních dokumentů, které navozují zdání, že kvalita vysoké školy je vnitřně promýšlena a realizována, avšak z vlastní činnosti vysoké školy je evidentní, že uvedené dokumenty slouží pouze k vnějšímu efektu a že ve skutečnosti systémové prvky vnitřního zabezpečování kvality postrádá a úmyslně je nezavádí, přestože k tomu byla opakovaně vyzývána,“ míní komise. 

I tato tvrzení mluvčí univerzity odmítá.„ UJAK disponuje velmi propracovaným systémem sledování kvality, o němž byla Akreditační komise opakovaně informována formou výročních zpráv i neveřejných materiálů,“ napsal Červenka.

Kvůli nedostatkům žádá ministerstvo školství o odebrání státního souhlasu. „Neexistují relevantní důvody pro takovýto postup. Celou situaci vnímáme jako snahu o poškození UJAK. Nadále budeme postupovat právní cestou,“ uvedl už dříve mluvčí univerzity. (více o snaze odebrat univerzitě souhlas zde)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Sucho letos přišlo o měsíc dříve, spásu může přinést víkendový déšť

Mapa sucha pro období do 15. do 21. dubna.

Mezi zemědělci vládne nervozita. I když situace s vlhkostí půdy nebyla dobrá už od začátku dubna, v minulém týdnu se...

Hlásit se bude muset chov tří fen a víc, má to pomoci proti množírnám

Pes plemene Kangal. Ty někdo vypustil vypustil volně v okolí Hazlova, nyní jsou...

Poslanci dali šanci zákonu, který má podle vlády pomoci v boji proti nelegálním množírnám psů. Sněmovna podpořila v...

Čeští europoslanci jsou druhou nejvlivnější národní skupinou, tvrdí analýza

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Čeští europoslanci se v právě končícím složení europarlamentu neztratili. Bruselský portál VoteWatch ve středu...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz