Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Akce Čisté ruce II. míří na bývalé ministry

  0:01
Vláda v naprosté tichosti rozjela druhé kolo akce Čisté ruce: tentokrát však namířené proti bývalým Zemanovým ministrům. A to konkrétně proti Petru Lachnitovi, Jaroslavu Schlingovi, Eduardu Zemanovi a Janu Kavanovi. Jde o ty sociální demokraty, kteří reprezentují křídlo někdejšího předsedy Miloše Zemana.

Současný premiér Vladimír Špidla už před volbami oznámil, že právě s nimi nepočítá. Nástupci těchto čtyř lidí dnes mají podezření, že se na ministerstvech mrhalo penězi a na spoustě veřejných zakázek tratil stát. Noví ministři proto nechali vypracovat audity a zkoumají jednotlivé smlouvy.

Některé už jako nevýhodné vypověděli, v jiných se snaží úředníci s firmami dohodnout alespoň na snížení ceny. Členové Špidlovy vlády tvrdí, že nejde o žádnou zakázku likvidovat Zemanovy lidi. Výběr kontrolovaných vysvětlují tím, že jejich úřady v minulosti čelily řadě podezření a navíc hospodaří s velkým majetkem. "Pověst ministerstva byla špatná a to byl jeden z důvodů, proč se všechno prověřuje," připustil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Exministr Lachnit po sobě zanechal například smlouvu o pronájmu lukrativního domu v centru Prahy za cenu bytu, kterou nový ministr hodlá vypovědět. "A to už víme o další smlouvě, kde existuje podezření, že je pro stát nevýhodná. Nyní to řeší naši právníci," dodal mluvčí Dimun.

I druhá transakce se týká pronájmu výhodných prostor v historické části hlavního města. Nejnověji přišlo na řadu ministerstvo dopravy, kde nové lidovecké vedení nyní zkoumá například zakázky na dálnici D47 a státní poznávací značky. "Odkrýváme to tu všechno postupně," říká náměstek ministra Jiří Kubínek. Exministři přitom shodně věří, že z auditů vyjdou s čistým štítem.

Generální úklid po vládě sebevrahů
Vypovídají se smlouvy. Úředníci opouštějí svá místa. Někde dokonce úřaduje policie. Tak vypadá generální úklid, který na ministerstvech vyhlásili nástupci Lachnita, Schlinga, Zemana a Kavana.

To, že ministři Zemanovy vlády dávali mnohdy až miliardové státní zakázky firmám bez výběrového řízení, a nahrávali tak korupci, se všeobecně vědělo. Psalo se o tom v médiích, kritizovala to opozice, všímala si toho dokonce i Evropská unie.

Přesto sociální demokraté, kteří přestoupili do nové vlády Vladimíra Špidly říkají: Neměli jsme ani tušení, co všechno se mohlo dít. "Je to těžké. O nějakých nepravostech jsme neměli ani tušení," krčí rameny například vicepremiér Stanislav Gross, který byl ministrem vnitra i v předchozím kabinetu.

Popírá, že by cílem současných kontrol na některých ministerstvech bylo oslabení vlivu Zemanových stoupenců. Všichni čtyři exministři, jichž se to týká, totiž k Zemanovu křídlu v ČSSD patří. "Výběrové řízení vám stejně nic neřekne, protože nevíte, jak se ti dodavatelé dohodli: kdo má vyhrát, kdo má dělat křoví, kdo vyhraje příště," říkával bývalý ministr dopravy Jaromír Schling, když vysvětloval, proč rozdává zakázky bez soutěže.

Jeho nástupce na ministerstvu dopravy, lidovec Milan Šimonovský, Schlingovu teorii nesdílí. Nejnověji právě tento resort začal zkoumat zakázky z éry minulého ministra. Jde například o loňskou smlouvu s firmou Hicon, která má úřadu dodat státní poznávací značky na auta celkem za dvě miliardy korun. A opět bez výběrového řízení.

Týdeník Euro navíc vypátral, že ministerstvo může dohodu vypovědět až ve chvíli, kdy firma dodá dvanáct milionů značek. Kromě toho se objevily firmy, které jsou ochotny "espézetky" vyrobit levněji. "S takovou smlouvou jsem se ještě nesetkal," říká současný náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

Text dohody dostali právníci, aby novému ministrovi poradili, jestli z ní je ještě možné "vycouvat". Nikdo netuší, co ještě na náměstka Kubínka, který dostal Schlingovy zakázky na starost, v založených šanonech čeká. "Odkrýváme to tu všechno postupně," řekl náměstek.

Jisté už je, že resort musí vypsat novou soutěž na takzvané dopravně-správní agendy za více než miliardu korun. Definitivní není ani zakázka na výstavbu dálnice D47, kterou dostala - rovněž bez výběrového řízení - izraelská firma Housing&Construction. Ministr Šimonovský má pochybnosti mimo jiné o ceně 125 miliard. Dosud není vyloučeno, že soutěž bude zrušena.

Prověrky všech možných zakázek běží už od července i na ministerstvu zahraničí, kde za Jana Kavana existoval důmyslný systém, jenž nahrával korupci. Nový generální sekretář Vladimír Zavázal prověřoval devět soutěží, tři už zrušil, u dvou se podařilo snížit cenu a o dalších se jedná.

"Máme oproti jiným resortům výhodu, že jsme začali dřív a máme náskok. Takže už vidím světlo na konci tunelu," říká Zavázal, který se však zabýval jen těmi zakázkami, s nimiž bylo ještě možné něco udělat. Ty ostatní šetří policie, která už rozdala první obvinění z korupce.

Petra Buzková zase jako jeden z prvních kroků ve funkci ministryně školství nechala prozkoumat předražený projekt Internet do škol. "Čekáme na výsledky od Nejvyššího kontrolního úřadu," říká náměstek Václav Pícl.

Kromě toho už školství vypovědělo osm smluv, které bezprostředně s Internetem do škol souvisí. Stejně jako v Černínském paláci i u Buzkové padaly kvůli hospodaření výpovědi. O internet se stejně jako o zakázky Lachnitovy a Kavanovy éry zajímá policie, zatím bez obvinění.

Potrefení exministři přitom říkají: My jen podepisovali, co nám podřízení předložili. "Rozhodně mi ty kontroly nevadí. Je to právo každého nového ministra," říká například Jaromír Schling. "Ať to všechno klidně prošetří," připojuje se exministr Lachnit.

Jen Eduard Zeman, bývalý ministr školství, si postěžoval, že od ministryně ze stejné strany by podobnou akci neočekával: "Mám z toho lehce smíšené pocity. Většinou se takové věci odehrávají, když ministerstvo přebírá někdo z jiné strany."

Zeman: Určitý nepořádek je všude
Bývalý premiér Miloš Zeman nemá žádný problém s tím, že čtyři ministři jeho vlády po sobě na úřadech zanechali tolik pochybností, že jejich nástupci okamžitě nařídili hloubkové kontroly hospodaření. Říká, že určitý nepořádek je všude a kontrol není nikdy dost. Zeman odpovídal minulý týden v Děčíně na mítinku ČSSD. Víc než dvě otázky na téma auditů u svých bývalých ministrů si však nenechal položit.

Jak si tedy nedůvěru nových ministrů v Lachnita, Kavana či Schlinga vysvětlujete?

No, odpověď je přece jednoduchá. Kontrol - a těch hloubkových zvlášť - není nikdy dost. Já jsem ve vládě například bral velmi vážně kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu a na jejich základě jsem navrhoval, aby ministři podávali trestní oznámení.
Nepředpokládám, že všude je pořádek a jenom na ministerstvech nepořádek.

Stejně naivní je však předpokládat opak. Určitá míra nepořádku je všude. A proto nemám nic proti hloubkovým kontrolám. Samozřejmě, že každá kontrola neznamená, že je někde nepořádek, ten teprve musí kontrola zjistit.

Opravdu věříte, že tito vaši bývalí podřízení byli těmi nejlepšími?

Ty kontroly jsou vždycky něčím vyvolány, pane redaktore. Ale teprve závěry jsou důležité. Platí snad ještě u nás presumpce neviny, což jak jistě dobře víte, je jeden ze základních principů právního státu. Ale já jsem do Děčína přijel na mítink, kde budou představeni kandidáti sociální demokracie do Senátu, na zdejší úspěšnou radnici... Tak je tady máte k dispozici. Velmi se divím, že se na nic neptáte jich.

Autoři:

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

  • Nejčtenější

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Piráti by měli 30 procent, ANO by dostalo osm. Jak by volili středoškoláci

Za největší problém Česka označily loni téměř dvě třetiny středoškoláků politickou reprezentaci, dvě pětiny jich potíž...

Jsme připraveni očkovat, ale nemáme vakcíny, řekl jihočeský hejtman Kuba

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Kraje mají připravené kapacity, vlastní kampaně i...

Křeček nezná své kompetence a podkopává důstojnost Romů, zazněla kritika

Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vydalo v pondělí stanovisko, ve kterém kritizují...

Index PES má hodnotu 70, ale vzrostlo číslo R. Přibylo 7590 nakažených

Sledujeme online Index protiepidemického systému PES zůstává třetí den na 70 bodech, šestý den je tak ve čtvrtém stupni. Případů nákazy...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...