Akademii věd povede genetik Pačes

  12:47aktualizováno  12:47
Genetik Václav Pačes byl zvolen novým šéfem Akademie věd. Ve volbách předsedy porazil dosavadního místopředsedu, fyzika Vladimíra Nekvasila. Dosavadní šéfka, Helena Illnerová, svůj post neobhajovala.

Pačesovi dal podle ČTK Akademický sněm, který nového předsedu volil, sto čtrnáct hlasů. Protikandidát Nekvasil měl podporu 91 hlasujících.

Třiašedesátiletý Pačes do nynějška pracoval jako ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, v němž působí od jeho začátků.

Pačes vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Původně měl studovat medicínu, z politických důvodů ale nebyl na školu přijat. - více zde

Během vědecké kariéry absolvoval stáže například na univerzitách v Chicagu či kanadském Hamiltonu. Věnoval se řadě složitých projektů. Vědecké práci se věnují i jeho dva synové.

Na zasedání akademického sněmu akademik Pačes prohlásil, že nástupní plat mladých vědců by měl být kolem 40 000 korun. Příjem by mu pomohl zaopatřit rodinu či pořídit si byt.

Přestože platy mladých vědců jsou dnes poloviční, Pačes se odlivu mozků neobává. To dokládá svojí zkušeností: několikrát se totiž přesvědčil o tom, že se vědci vracejí domů.

Další podporu vědy by podle Pačese měly být ústavy, na kterých by působili zahraniční vědci. Samotným snem akademika je vznik podobných "českých vědeckých škol", jakou byla podle Pačese v minulosti například polarografie Jaroslava Heyrovského nebo polymerní chemie Otty Wichterleho. "Bylo by výborné, kdyby nějaké vědecké špičky tady takovou školu založily," dodal.

Největší překážkou české vědy jsou podle Pačese peníze a byrokracie. Pačes by byl spokojen, kdyby se dotace pro začátek zvýšila z nynější zhruba poloviny procenta na jedno procento hrubého domácího produktu. Věří, že bude možné se postupně dostat na dvouprocentní průměr Evropské unie.

KDO JE VÁCLAV PAČES

Václav Pačes se narodil 2. února 1942. Jeho otec patřil k zakladatelům české urologie, bratr Tomáš je známý geochemik a hydrogeolog.

V roce 1965 absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK, o tři roky později obhájil kandidátskou práci. Od roku 1977 působí v Ústavu molekulární genetiky, v roce 1986 se stal vedoucím laboratoře, od roku 1999 je ředitelem ústavu.

V roce 1992 se stal docentem, v roce 1995 byl jmenován profesorem. V letech 1993 až 1997 byl Pačes místopředsedou akademie, před čtyřmi lety se ucházel o předsednické křeslo, ve druhém kole ho porazila Helena
Illnerová.

Pačes se ve své vědecké kariéře specializoval na genetiku, jeho tým byl v polovině 80. let jedním z prvních, který přečetl úplné DNA bakteriálního viru. Působil na Yaleově univerzitě či na vysokých školách v Chicagu, Seville a v Bristolu, pracoval i v Japonsku. Publikoval přes 100 prací a je spoluautorem, editorem a překladatelem pěti knih.

Václav Pačes - nový předseda Akademie věd. (24. března 2005)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Predátory ve virtuálním světě nejsou jen pedofilové, říká sexuolog

Ilustrační foto - notebook

Na internetu jsou děti často zneužívány, a tato trestná činnost je stále málo zmapovaná. Mají k tomu co říct i...

Policejní centrálu asi čekají změny. Nedaří se jí udržet zkušené detektivy

Policisté zasahují v pražském sídle FAČR (na snímku). (3. května 2017)

Národní centrálu proti organizovanému zločinu čekají nemalé organizační změny. Letošní léto bude tak nejspíše ve...

VIDEA TÝDNE: Zvrhlý pán, sex za volantem i srážka dvou letadel v Praze

Pornoherečka důkladně využila autopilota Tesly

Exkluzivní setkání, které se podařilo natočit redaktorům MF DNES po komunikaci s člověkem, který oslovuje školačky, ale...

Najdete na iDNES.cz