Akademie věd se stará o Romy

  1:00aktualizováno  1:00
Zatímco se politici bezradně dohadují, co s romskou otázkou v Česku, chopila se jí úctyhodná instituce: Akademie věd. Přední čeští vědci jezdí již asi rok za Romy a hovoří s nimi o vesmíru, genetice, historii či medicíně. A vždy s překvapivě velkým ohlasem.

Přesvědčil se o tom už astronom Jiří Grygar, šéf Ústavu molekulární genetiky Václav Pačes i předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.

"Nejlepší vždy je, když na přednášky přijde nejen zvědavá mládež, ale i jejich rodiče. Ti je pak v jejich zájmu o studium leckdy i podporují," vysvětluje pracovnice Akademie věd Dagmar Dvořáková smysl putovních populárně-vědeckých přednášek.

A bývá na nich vždy nabito. Byť není Romům zpočátku tak docela jasné, jak se stal třeba věřící Jiří Grygar astronomem. "Pak už se ale bez zábran a často velmi zasvěceně ptají," dodává Dvořáková.

Péče Akademie věd o talentované Romy vyústila v pozoruhodný projekt, v němž vědci představují výsledky svého bádání této české menšině. Na mezinárodním kongresu ve Stockholmu o něm bude za pár týdnů hovořit (anglicky) i Rom Martin Cichý: vyučený zedník, posléze maturant a nyní magistr stavební historie.

Jeho život připomíná tak trochu červenou knihovnu. Nelíbilo se mu, jak Romové žijí. Jako čerstvě vyučený však zjistil, že o práci na Ústecku nezavadí. Namíchl se a udělal si maturitu. Šance na práci se zvýšily jen nepatrně. "S vysokou školou nebyl problém, protože si řekli, že určitě nemohu být Rom," směje se.

Na rozdíl od většiny romských vysokoškoláků se od Romů nedistancuje, žije mezi nimi, přátelí se s nimi a pomáhá jim. S podporou Akademie věd získal nedávno grant Evropské unie, z něhož platí dvě poradenská a informační centra s šesti pracovníky. "Nebýt záštity akademie, asi by mi Brusel ty peníze nejspíš nedal," přiznává Cichý.

Záběr jeho center je dost široký: od doporučení, jak zlepšit soužití s bílými Čechy, přes doučování dětí, hledání práce až po rady, jak neupadnout do "otroctví" lichvářů. Ve spolupráci s akademií chystá i sociologický průzkum mezi Romy.

Dagmar Dvořáková o Cichém říká, že jeho "příkladný vliv" na Romy na Ústecku je nedocenitelný. "Jestli si ze mne vezmou příklad? Bylo by to hezké, ale není to práce na rok, nýbrž na celé generace," míní historik.

Autoři:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz