Premiér Andrej Babiš | foto: Petr Topič, MAFRA

Česko by mohlo kvůli Agrofertu vracet EU až půl miliardy, Babiš to odmítá

  • 1890
Česko by mohlo do rozpočtu EU vracet kolem 450 milionů korun dotací, které čerpal holding Agrofert. Vyplývá to z návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, dál má na firmu vliv a současně má jako předseda vlády vliv i na použití unijních peněz. Babiš to popírá.

Celý sedmdesátistránkový dokument zveřejnila média. Česká strana se bude moci ke zjištěním vyjádřit, komise podle toho může materiál ještě upravit.

„Já jsem tu zprávu viděl vlastně až teď z médií, což mi přijde velice podivné, protože ta zpráva je důvěrná,“ reagoval v sobotu Babiš pro iDNES.cz. „Tu zprávu teď všichni distribuují a jsou přesvědčeni o tom, že Česká republika bude vracet peníze. Není to pravda! Česká republika žádné peníze vracet nebude, protože k tomu není nejmenší důvod a čeští právníci na to mají úplně jiný názor,“ doplnil.

Fotogalerie

Firma Agrofert ke zprávě uvedla, že nevidí pro vracení peněz důvod. „Stále platí, že nás doposud žádný úřad v této záležitosti neoslovil a nekontaktoval. V tuto chvíli však nevidíme jakýkoliv právní důvod, proč by se měly dotace vracet.“ uvedl pro iDNES.cz Karel Hanzelka, tiskový mluvčí Agrofertu.

Babiš, který zasedá v českých vládách od roku 2014, v únoru 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů své firmy do svěřenských fondů. Audit se zaměřuje na dobu před tímto okamžikem a po něm. Sleduje období od roku 2011 do loňska. Podle Hospodářských novin 283 milionů korun z celkem 451 milionů, které by ČR měla vracet, představují dotace po únoru 2017.

Česko pošle ke zprávě odmítavé stanovisko

Premiér uvedl, že tuzemské úřady by během měsíce měly dostat českou verzi zprávy, která je zatím pouze v angličtině. Potom budou mít dva měsíce na vyjádření. „ Naši čeští právníci mají úplně jiný názor než právníci Evropské komise. Nevím, jak oni mohou vůbec posuzovat české svěřenské fondy,“ řekl Babiš.

„Já jsem postupoval podle lex Babiš a na základě toho zákona jsem vložil firmu do svěřenských fondů. Já tu firmu neovládám, před pěti a půl roky jsem odešel z firmy, nemám s ní nic společného. Je to všechno vylhané a absolutně nepřijatelné. Za Českou republiku budeme dávat stanovisko, určitě to budeme odmítat, protože to není pravda,“ řekl premiér.

Babičovi také vadí způsob doručení dokumentu českým úřadům, který byl podle něj nestandardní. 

Kdo ovládá Agrofert?

Podle médií návrh zprávy uvádí, že premiér dva svěřenské fondy ovládá, přes ně má dál vliv i na Agrofert a současně má přímý vliv na rozdělování peněz z EU. „Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert,“ citují z dokumentu servery Aktuálně.cz a Seznam Zprávy.cz.

Premiér o Agrofertu mluví jako o své bývalé firmě. Text návrhu podle webu Seznam Zprávy poukazuje na to, že Babiš může z obou svěřenských fondů kdykoliv majetek dostat zpět. Dokument popisuje, že fondy mají tři správce, které jmenoval a může odvolat Babiš. Ten jmenuje a může odvolat i radu protektorů, jíž se správci zodpovídají. Jedním z protektorů je Babišova manželka Monika. Pokud někdo v protektorské radě chybí, má v ní Babiš jeden hlas. Bez rodinného protektora není rada usnášeníschopná a nemůže přijímat rozhodnutí, popsal Seznam. Podle něj Agrofertu nahrávaly i přesuny miliard mezi dotačními programy.

Celé vyjádření Andreje Babiše k situaci

"Já jsem se k tomu vyjádřil jasně. Já to odmítám. Já jsem tu zprávu viděl vlastně až teď z médií, což mi přijde velice podivné, protože ta zpráva je důvěrná. De facto se opakuje případ z prvního prosince 2018, kdy z komise unikl interní dokument, který okamžitě zveřejnily The Guardian a Le Monde, což je velice nestandardní situace.

Tu zprávu teď všichni distribuují a jsou přesvědčeni o tom, že Česká republika bude vracet peníze. Není to pravda. Česká republika žádné peníze vracet nebude, protože k tomu není nejmenší důvod a čeští právníci na to mají úplně jiný názor.

Co je na tom auditu velice zvláštní, je to, že pokud v minulosti Evropská komise mluvila o střetu zájmů v souvislosti s evropskou vyhláškou, tak tento audit de facto přesně mluví tak, jak mluvili Piráti a zkorumpovaná neziskovka Transparency (International). A je tedy jasné, že se ta zpráva okopírovala z Česka. A o to je to podivnější.

My jsme tady také měli případ v březnu 2017, kdy všechna média zveřejňovala, že budeme vracet 22 milionů kvůli panu (Jaroslavu) Faltýnkovi a po roce a půl došla komise k závěru, že žádný střet zájmů tam nebyl a nic se nevracelo. Takže já jsem přesvědčen o tom, že to dopadne stejně.“

Zdroj: iDNES.cz

Navrhovaná zpráva EK popisuje jednotlivé dotační případy i chyby v nich. Podle Info.cz ukazuje, jak skupina Agrofert „s pomocí nejrůznějších triků a benevolencí státních kontrolorů“ získala stovky milionů. Server zmiňuje dotace pro Pekárnu Zelená louka. Ta žádala o dotace 650 milionů korun na inovace na linku na chleba, přitom stejný produkt už vyráběly německé továrny „z Babišova impéria“.

Hodnota projektu byla uměle zvýšena o 250 milionů korun, píše Info.cz. Uvádí, že holdingová firma VUCHT zas chtěla dotace na linku na výrobu hnojiv, stejnou linku ale už měla společnost DUSLO, také ze skupiny Agrofert.

V analýze pak server rozebírá, jaké mohou mít dotační firmy a jejich vedení „trestněprávní problémy“, pokud by se závěry auditu potvrdily. Za spáchání trestného činu poškození finančních zájmů EU hrozí několikaleté vězení, podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob až zrušení firmy.

Česko má vrátit 100 procent poskytnutých dotací s platností od 9. února 2017. Tehdy vstoupil v platnost lex Babiš. Novela zakazuje společnostem, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

České úřady prý nejednaly

Komise podle médií v návrhu textu českým úřadům vytýká, že nezajistily účinnou kontrolu. Prověřování mají na starosti ministerstva financí a pro místní rozvoj, která jsou ve správě vládního ANO.

O návrhu auditní zprávy Evropské komise informovaly v pátek Hospodářské noviny a Neovlivní.cz. Opozice žádala, aby stát vyplacené dotace po Agrofertu vymáhal. O věci chce v úterý v dolní komoře jednat.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek uvedla, že česká strana nyní počká na oficiální překlad z Bruselu. To má trvat měsíc. Na vyjádření má ČR dva měsíce, dodala Schillerová. Opozice ministerstva už v pátek vyzvala, aby celou zprávu zveřejnily. Podle ministerstev auditní dokument ještě není konečný a návrh je důvěrný.