Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci.

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodovci. | foto:  Michal Šula, MAFRA

EU nedotovala, Česko však ano. Agrofert v rámci auditu dostal 155 milionů

  • 193
Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise vyplatilo Česko firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun, upozornil server iROZHLAS.cz. Sto milionů získala firma Penam, padesát pak Lovochemie. Posledních pět použila firma Cerea. Podle mluvčího Agrofertu společnost žádné peníze vracet nemusí.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari v pondělí řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už však stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu.

Jedná se podle iROZHLAS.cz o dotaci 100 milionů korun na stavbu linky na toastový chléb firmy Penam, 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea.

Projekty linky na toastový chléb a výrobu hnojiv podle auditu nepřinášejí dostatečné inovace, což bylo podmínkou získání evropských peněz. U peněz na sušárny pro firmu Cerea je problémem podle serveru mimo jiné to, že tendr na dodání sušáren vyhrála firma TIS-CR, jejímž jednatelem a společníkem je Ivan Hájek, bratr člena představenstva a finančního ředitele Cerey Petra Hájka.

26. dubna 2021

Ze zprávy nevyplývá povinnost peníze vracet

„Ze zprávy nevyplývá žádná povinnost ani pro Českou republiku ani pro společnosti skupiny Agrofert vracet jakékoli dotační prostředky,“ uvádí se v tiskovém prohlášení Agrofertu. Podle něj je audit interním dokumentem Evropské komise a nemá povahu právního rozhodnutí.

Podle Agrofertu doposud ve všech případech byly veškeré audity vždy důvěrné a neveřejné. Jde o první případ, kdy byl text auditní zprávy zveřejněn. Audit rovněž nemá obdoby v tom, že účelově a diskriminačně zkoumal pouze dotační prostředky jedné podnikatelské skupiny, míní.

Se závěry komise nesouhlasí ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Resort pod vedením ministryně Kláry Dostálové poslal poslední reakci na audit v březnu, odpověď od Evropské komise podle ministerstva ještě nepřišla.

Česko nemusí kvůli Agrofertu vracet peníze. Žádné ani nevzalo, uvedl Brusel

„České orgány ve svých reakcích zaslaných Evropské komisi opakovaně uvedly, že řídicí a kontrolní systémy byly nastaveny v ČR v souladu s unijními a vnitrostátními pravidly upravujícími otázku střetu zájmů a že na této pozici Česká republika trvá,“ odpovědělo ministerstvo pro místní rozvoj iDNES.cz s tím, že pracují na dalších opatřeních, ke kterým se zavázaly v reakci na auditní zprávu a kontrolují i další projekty.

Dělá se analýza

„Zároveň české orgány analyzují možné právní kroky, které by vedly k získání rozhodnutí soudu týkajícího se postupu při aplikaci podmínek upravujících poskytování dotací ve vazbě na prevenci střetu zájmů. Ve věci střetu zájmů dosud neexistuje pravomocné soudní rozhodnutí,“ doplnilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Není tak ale jisté, jestli budou příslušné státní úřady po firmách Agrofertu požadovat vrácení již státem vyplacených peněz na zmíněné projekty.

Například u dotace na linku na toastový chléb ministerstvo průmyslu a obchodu nadále tvrdí, že holding nárok na peníze měl. Nechává si kvůli tomu zpracovat nový znalecký posudek, podle něhož se podle serveru rozhodne, zda bude peníze po Agrofertu chtít zpět.

EU neproplatí dotaci na linku toastů Penamu, projekt není inovativní

Závěrečná zpráva auditu je konečná a Česko její závěry může napadnout pouze u soudu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v pondělí novinářům řekla, že České orgány se závěrem auditu nesouhlasí. Stojí proti sobě podle ní dva právní názory a úřady analyzují možné kroky, které by vedly k získání soudního rozhodnutí.

Audit se týkal dotací Evropské unie pro Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš. V roce 2017 Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy auditu, kterou komise zveřejnila v pátek, ale Babiš fondy ovládá, a je tak ve střetu zájmů. Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný.

26. dubna 2021

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video