Musela jsem být máma i táta. Nejhorší je nejistota, říká žena vojáka na misi

  0:03aktualizováno  0:03
Na misích strávil manžel Beatrice Matláškové celkem 5,5 let jejich manželství. Sloužil v bývalé Jugoslávii i v Afghánistánu. Nejdéle se manželé, vychovávající dvě dcery, neviděli téměř tři čtvrtě roku. Ona se mezitím mezitím starala o děti a opatrovala rodinný statek.

Matlášek pomáhal jako humanitární pracovník a rozvážel vodu po zničených vesnicích bývalé Jugoslávie. V armádě pak pracoval jako řidič. Před přibližně sedmi lety byl i v Afghánistánu, kde sloužil ve vojenské nemocnici.

Fotogalerie

„Moc o tom nechtěl vyprávět, protože to asi nebylo moc hezké,“ vzpomíná jeho manželka Beatrice Matlášková. „Ale když něco vykládal, mluvil o zraněných vojácích, které tam převáželi do nemocnice na léčbu,“ přiblížila.

Zatímco sloužil její manžel na misích, Matlášková často zůstávala dlouhé měsíce na péči o dvě dcery i o rodinný statek sama. „Určitě jsem to neprožívala moc dobře,“ popsala. „Problém je, že žena vlastně ztratí partnera, oporu. Jak psychickou, tak fyzickou, kterou doma má,“ doplnila. „Ještě do toho máte ten normální běh života - složenky, děti, školu, nemoci a podobně.“

Ve výchově musela zastat roli otce, při práci na statku pak vykonávala i „chlapské“ práce. Spoléhala se na svou starší dceru. „Hodně jsem se s ní radila, kolikrát jsem nevěděla co a jak,“ přiblížila Matlášková. 

Pomáhala jí však i myšlenka, že čas bez manžela rychle uteče a odpočítávání dní. „Nebyla jsem ráda, že odjíždí, ale co se dalo dělat. Závazek měl, tak odjet musel,“ uvedla.

Stejně psychicky náročné jako pro vojáka

Nejhorší byla podle Matláškové nejistota. Informace o dění na misích se často dozvídala z televizních novin. Nevěděla tak, zda se jejímu manželovi něco nestalo. „Pro tu ženu je to v podstatě skoro stejně psychicky náročné jako pro toho vojáka,“ řekla Matlášková.

Útoky se stávají i na základnách, tomu nezabráníte, říká veterán z Afghánistánu

Během jedné z misí v bývalé Jugoslávii se například dozvěděla, že došlo ke konfliktu. „Nevěděla jsem, kde manžel je, kam se mám obrátit, jestli tam byl, jestli se mu něco stalo. To mi bylo fakt úzko,“ pospala náročné dny. Snažila se však pracoval a odvést pozornost jinam. „Zároveň na to pořád myslíte, říkáte si, kam se obrátit a nevíte,“ vysvětlila. Že je v pořádku jí manžel zavolal až za dva dny. „Tak mi spadl kámen ze srdce,“ řekla.

Během prvních misí navíc s manželem téměř nebyla v kontaktu. Později spolu sice mohli telefonovat, vždy však jen na dvě minuty. „Po každé větě jsme museli říct „přepínám“, takže jsme si určitě nesdělovali co je doma za problém nebo co on tam má za potíže, protože bychom to stejně během těch dvou minut nevyřešili. Takže jsme si jenom řekli, že je všechno v pořádku,“ pospala Matlášková. Skutečně komunikovat s manželem mohla až po rozmachu počítačů.

Dokázala jsem si představit, jaké to je

Když se dozvěděla o tragických útocích na české vojáky, byla ráda, že se to nestalo manželovi. „Bylo mi líto těch rodin, protože jsem si dokázala představit, jaké to je, když počítáte dny, kdy se ten manžel vrátí a on se nevrátí,“ vysvětlila.

Česko v misích ztratilo už 29 vojáků, posledních 14 v Afghánistánu

I když Matlášková věří, že práce vojáků je záslužná, poslední útok, kdy českého vojáka zastřelil Afghánec, se kterým spolupracovali, ji znejistil. „Trochu mě to zviklalo, jestli je to vůbec účelné a jestli to vůbec splňuje to, co my chceme, aby to splňovalo,“ řekla. „Nevím, jestli to ovoce, které to ponese, bude trvalé,“ doplnila.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

Sociální sítě dětem neškodí, ale nesmí na nich být neustále, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Mezi jedenáctým a třináctým rokem prudce narůstá intenzita online života. Výzkumníci zjistili, že dětem rozumný čas...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz