"Trestní stíhání bylo ve středu zastaveno, protože jednání, pro které byl stíhán, není natolik společensky nebezpečné, aby bylo trestným činem," zdůvodnil rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze jeho mluvčí Martin Omelka.
O tom, že autorem pomlouvačného materiálu je právě Šíma informoval někdejší premiérův poradce Zdeněk Šarapatka. Sám Šíma se však nikdy k autorství dokumentu nepřiznal.
Šíma si stěžovat může, Buzková nikoli
Šíma může podat proti verdiktu městského zastupitelství stížnost. "Poškozená podle stávajícího trestního řádu nikoli," vysvětlil Omelka. Případnou nespokojenost může Buzková vyjádřit tím, že požádá Vrchní státní zastupitelství o přezkoumání rozhodnutí městského zastupitelství.
"Ten důvod k vypracování materiálu musel vzejít v nějakém chorém mozku, což pravděpodobně mozek pana Šímy nebo jeho nejbližšího okolí je, a já o tom nehodlám přemýšlet," řekla Buzková České televizi.
Neuvedla však, zda proti rozhodnutí státního zastupitelství něco podnikne. Její asistentka Marie Richterová Právu řekla, že se k rozhodnutí vyjádří, až dostane jeho zdůvodnění.
"Jsme rádi, že i státní zástupce potvrdil to, co jsme před rokem napsali, že Vratislav Šíma je autorem tohoto dokumentu," řekl novinář Jiří Kubík z MF DNES.
Stíháni byli i novináři, také jen krátce
Redaktoři Jiří Kubík a Sabina Slonková byli v kauze Olovo stíháni za nadržování pachateli trestného činu. Odmítli totiž prozradit policii zdroj informací, tedy jméno člověka, který jim text materiálu hanícího Buzkovou poskytl.
Stíhání obou novinářů zastavil nejprve prezident Václav Havel. Redaktoři milost nepřijali, neboť chtěli dostat případ k soudu.
V březnu ale stíhání novinářů zastavilo i pražské městské zastupitelství. Pokyn k zastavení trestního stíhání Šímy odmítl nedávno splnit obvodní státní zástupce Prahy 1 Jiří Kára, který chtěl Šímu obžalovat a poslat před soud.