Aféru kolem ministra Vondry koalice ve Sněmovně řešit nechtěla, debatu zatrhla

  16:16aktualizováno  16:16
Snaha opozice "proprat" ve Sněmovně aféru, které čelí ministr obrany a bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra kvůli plýtvání penězi při českém předsednictví v Evropské unii, byla marná. Vládní koalice to zatrhla.

Opozice chtěla ve Sněmovně řešit aféru kolem Alexandra Vondry a náklady českého předsednictví v Evropské unii. Koalice to ale zatrhla. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

To, zda někdo spáchal trestný čin, když firma ProMoPro získala bez výběrového řízení předraženou zakázku na audiovizuální a tlumočnické služby pro Topolánkovu vládu v roce 2009, musí podle poslanců za TOP 09 a Věci veřejné, vyšetřit policie.

Bavit se o tom, proč umožnila tehdejší vláda firmě bez tendru vydělat minimálně půl miliardy korun a jakou za to nese odpovědnost Vondra, ale vládní poslanci chuť neměli. Pro návrh komunisty Vojtěcha Filipa, aby premiér Petr Nečas informoval o nákladech na předsednictví, zvedli kromě poslanců opozice ruku už jen Michal Janek a Václav Cempírek z TOP.

"Požadujeme okamžitou rezignaci Alexandra Vondry. To, kolik peněz se při evropském předsednictví zbytečně utratilo, je buď zločin, nebo hloupost," řekl ve Sněmovně Filip.

Kvůli zakázce pro ProMoPro podalo ministerstvo financí trestní oznámení. Vondra to nejprve  kvůli tomu, že se jako ministr snaží prověřit podivné zakázky z minulosti na ministerstvu obrany. Vše podle něj začalo v době, kdy se snažil "vyčistit" ministerstvo obrany a někteří lidé z vedení resortu, včetně náměstka Martina Bartáka, museli odejít. Právě Barták skončil na ministerstvu financí, které se obrátilo na policii.

True

Sociální demokrat Lubomír Zaorálek požadoval ve Sněmovně navíc ještě zprávu od ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, na základě jakých údajů dalo ministerstvo trestní oznámení. "Dokud tyto údaje mít nebudeme, je možno říci, že je tu minimálně podezření na velký nepořádek během evropského předsednictví," uvedl místopředseda Sněmovny Zaorálek. Ani jeho požadavek neprošel.

"Nechtěli jsme nic jiného, než informace, abychom nebyli závislí na těch z médií. Podlehl jsem asi mylnému dojmu, že někteří vládní poslanci také chtějí, aby se to vyšetřilo," posteskl si Zaorálek

Vlastně ani není jasné, kolik se ve prospěch ProMoPro utratilo. Trestní oznámení hovoří dokonce až o 766 milionech korun. Podle Vondry společnost ProMoPro za dobu, kdy unijní agendu ve vládě vedl, dostala 238 milionů korun.

"Pokud by se ukázalo, že došlo k postupu v rozporu se zákonem a byly mým selháním způsobeny škody, umím z toho vyvodit odpovědnost. Ale dosud létaly ve vzduchu hausnumera a je vážně potřeba to vyšetřit," řekl .

Když bude někdo kvůli zakázce stíhán, měl by Vondra odejít, říká šéf poslanců TOP 09

Poslanci ODS si v úterý vyslechli Vondrovo vysvětlení a podle předsedy klubu občanských demokratů Petra Tluchoře se už ho pak nikdo na nic neptal. Vondra se potom z jednání Sněmovny kvůli tomu, že má jiné pracovní povinnosti, omluvil.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík řekl, že  vyšetřování povede k tomu, že bude někdo trestně odpovědný, musí být vyvozena i politická odpovědnost a Vondra by měl odstoupit.

ABL poslanci řešit nechtěli

Opozici se ve Sněmovně nepodařilo prosadit ani to, aby se zabývala kauzou kolem sledování politiků a občanských aktivitů agenturou ABL v roce 2007. Kvůli aféře se ministr Vít Bárta, bývalý vlastník ABL musel omluvit premiérovi Petru Nečasovi. Vše totiž původně popřel. Vládní poslanci ale aféru řešit už nechtěli. A podle šéfky klubu VV Kristýny Kočí se Bárty neptal ani nikdo z členů klubu Věcí veřejných.

"Jako poslanecký klub jsme se přiklonili k závěru, že v současné době důvěřujeme policii, že má veškeré argumenty a důkazy, aby kauzu plnohodnotně vyšetřila," podotkl Gazdík. Předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí prohlásila, že vyšetřování musí být bez úniku informací z policejních spisů.

Vondra zdůrazňuje, že zakázku nepodepisoval, odpovědný je podle něj tehdejší vedoucí Úřadu vlády Jan Novák. Ten ale tvrdí, že zakázky připravoval Vondrův úřad, což podpořil v médiích i bývalý premiér Mirek Topolánek.

Proti Vondrově verzi, že zakázka šla mimo něj, mluví svědectví tehdejšího šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny. "Na podnět tehdejšího místopředsedy vlády Vondry, který mě tehdy volal, vznikla skupina. Chtěli po nás, abychom napsali, že jsou v časové tísni, že se to nestihne vysoutěžit,“ řekl minulý týden Lidovým novinám Pecina, dnes poslanec za opoziční sociální demokracii.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Najdete na iDNES.cz