Aeroklub mrhal dotacemi a hrozí mu bankrot. „Kamarád“ Kalousek nepomůže

  15:59aktualizováno  15:59
Aeroklub České republiky ve svých zlatých časech přepravoval nejvlivnější politiky na mítinky nebo je vozil kolem Řípu. Tohle blažené období zavazování si mocných ale končí. Kvůli nezákonnému využívání státní dotace na parašutismus a ultralehké kluzáky mu totiž hrozí v nejhorším scénáři i bankrot.

Dotace měly mířit na parašutismus a ultralighty. Ilustrační foto | foto: archiv

Kontroloři ministerstva dopravy zjistili, že jen v loňském roce se  z několikamilionové státní dotace platilo při nejrůznějších příležitostech aerotaxi, opravy automobilů, cestovní náhrady, pilotní licence anebo se nakupovaly pohonné hmoty do velkých letadel či aut. Jen za loňský rok bylo takto aeroklubem vyplýtváno více než milion korun.

Kontroloři ministerstva dopravy odhalili rozsáhlé zneužívání státních dotací. Aeroklub bude zřejmě muset vrátit státu miliony, které však nemá.

Šéf aeroklubu Vlastimil Dvořák podal proti výsledkům kontroly námitky. Ministerstvo dopravy je však minulý týden zamítlo a předalo výsledky auditu Generálnímu finančnímu ředitelství, které může milion korun z aeroklubu vymáhat.

"Rozumný kluk Šmerda"

Dvořák není schopen odpovědět na otázku, kde aeroklub vezme milion korun a možná i podstatně větší sumu, aby ji vrátil státu. Nezákonné využívání státních dotací vysvětluje následovně: "Takhle se to přece dělalo celá léta a nikomu to nevadilo. Kontrola byla nekvalifikovaná a já to ministru dopravy, rozumnému klukovi Radku Šmerdovi, hravě vysvětlím."

"V životě jsem pana Dvořáka neviděl a ani s ním nemluvil. O profesionalitě mých lidí nepochybuji," zareagoval ministr Šmerda.

Co bude následovat? Generální finanční ředitelství se s výsledky kontroly seznámí a je pravděpodobné, že ho nebude zajímat jen minulý rok, ale i předcházející léta. V tom případě by podle inspektorů nemuselo jít "jen" o milion korun, ale třeba i o pětinásobně vyšší sumu. A to už je pro aeroklub likvidační částka.

Jaroslava Musilová z finančního ředitelství přesto vysvětluje, že smyslem kontrol a vymáhání peněz není krach prověřovaných organizací. "Pak bychom od nich nic nedostali. Pokud to zákon umožní, můžeme posečkat anebo dluh či pokutu rozložit do splátkového kalendáře. Nemohu teď předjímat, jak se zachováme v případě aeroklubu."

"S Kalouskem jsme kamarádi"

Dvořák se na zasedání vedení aeroklubu (vzápětí po rozhovoru s redaktorem MF DNES) vytasil s dalším trumfem: "S ministrem financí Mirkem Kalouskem jsme kamarádi. Nic se proto platit nebude."

Aeroklub ČR

Aeroklub ČR je občanské sdružení, v němž je 7 580 fyzických a 119 právnických osob. Aeroklub je zástupcem ČR v Mezinárodní letecké federaci FAI. Vlastní a provozuje 133 letadel, jeho členové dalších 579 letounů. Aeroklub se na svých webových stránkách považuje za největšího leteckého provozovatele a uživatele vzdušného prostoru ČR. Provozuje 85 letišť.

Kalousek sice přiznává, že Dvořáka má jako leteckého nadšence rád a že si ho váží, kontrolu zneužívání státní dotace však ovlivňovat nehodlá. "Při tvorbě nového daňového řádu jsem se zřekl kompetencí odpouštět vyměřené penále. Vlasta má tedy smůlu."

Jeden z členů vedení Aeroklubu ČR (kvůli vyhrocené situaci si nepřeje uvést jméno) MF DNES přiznal, že kvůli platební neschopnosti společnosti Sazka, od níž aeroklub dostával jako akcionář ročně 8 milionů korun, se sportovní letci a parašutisté potácejí už dnes nad finanční propastí. "A pokud budeme muset vracet miliony, tak z toho průšvihu už nevybředneme. Hrozí nám bankrot."

V tom případě může přijít v úvahu ještě nedávno nemyslitelná varianta: prodej majetku aeroklubu. A hledání zodpovědnosti lidí, kteří přivedli aeroklub na pokraj zkázy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz