Aeroklub mrhal dotacemi a hrozí mu bankrot. „Kamarád“ Kalousek nepomůže

  15:59aktualizováno  15:59
Aeroklub České republiky ve svých zlatých časech přepravoval nejvlivnější politiky na mítinky nebo je vozil kolem Řípu. Tohle blažené období zavazování si mocných ale končí. Kvůli nezákonnému využívání státní dotace na parašutismus a ultralehké kluzáky mu totiž hrozí v nejhorším scénáři i bankrot.

Dotace měly mířit na parašutismus a ultralighty. Ilustrační foto | foto: archiv

Kontroloři ministerstva dopravy zjistili, že jen v loňském roce se  z několikamilionové státní dotace platilo při nejrůznějších příležitostech aerotaxi, opravy automobilů, cestovní náhrady, pilotní licence anebo se nakupovaly pohonné hmoty do velkých letadel či aut. Jen za loňský rok bylo takto aeroklubem vyplýtváno více než milion korun.

Kontroloři ministerstva dopravy odhalili rozsáhlé zneužívání státních dotací. Aeroklub bude zřejmě muset vrátit státu miliony, které však nemá.

Šéf aeroklubu Vlastimil Dvořák podal proti výsledkům kontroly námitky. Ministerstvo dopravy je však minulý týden zamítlo a předalo výsledky auditu Generálnímu finančnímu ředitelství, které může milion korun z aeroklubu vymáhat.

"Rozumný kluk Šmerda"

Dvořák není schopen odpovědět na otázku, kde aeroklub vezme milion korun a možná i podstatně větší sumu, aby ji vrátil státu. Nezákonné využívání státních dotací vysvětluje následovně: "Takhle se to přece dělalo celá léta a nikomu to nevadilo. Kontrola byla nekvalifikovaná a já to ministru dopravy, rozumnému klukovi Radku Šmerdovi, hravě vysvětlím."

"V životě jsem pana Dvořáka neviděl a ani s ním nemluvil. O profesionalitě mých lidí nepochybuji," zareagoval ministr Šmerda.

Co bude následovat? Generální finanční ředitelství se s výsledky kontroly seznámí a je pravděpodobné, že ho nebude zajímat jen minulý rok, ale i předcházející léta. V tom případě by podle inspektorů nemuselo jít "jen" o milion korun, ale třeba i o pětinásobně vyšší sumu. A to už je pro aeroklub likvidační částka.

Jaroslava Musilová z finančního ředitelství přesto vysvětluje, že smyslem kontrol a vymáhání peněz není krach prověřovaných organizací. "Pak bychom od nich nic nedostali. Pokud to zákon umožní, můžeme posečkat anebo dluh či pokutu rozložit do splátkového kalendáře. Nemohu teď předjímat, jak se zachováme v případě aeroklubu."

"S Kalouskem jsme kamarádi"

Dvořák se na zasedání vedení aeroklubu (vzápětí po rozhovoru s redaktorem MF DNES) vytasil s dalším trumfem: "S ministrem financí Mirkem Kalouskem jsme kamarádi. Nic se proto platit nebude."

Aeroklub ČR

Aeroklub ČR je občanské sdružení, v němž je 7 580 fyzických a 119 právnických osob. Aeroklub je zástupcem ČR v Mezinárodní letecké federaci FAI. Vlastní a provozuje 133 letadel, jeho členové dalších 579 letounů. Aeroklub se na svých webových stránkách považuje za největšího leteckého provozovatele a uživatele vzdušného prostoru ČR. Provozuje 85 letišť.

Kalousek sice přiznává, že Dvořáka má jako leteckého nadšence rád a že si ho váží, kontrolu zneužívání státní dotace však ovlivňovat nehodlá. "Při tvorbě nového daňového řádu jsem se zřekl kompetencí odpouštět vyměřené penále. Vlasta má tedy smůlu."

Jeden z členů vedení Aeroklubu ČR (kvůli vyhrocené situaci si nepřeje uvést jméno) MF DNES přiznal, že kvůli platební neschopnosti společnosti Sazka, od níž aeroklub dostával jako akcionář ročně 8 milionů korun, se sportovní letci a parašutisté potácejí už dnes nad finanční propastí. "A pokud budeme muset vracet miliony, tak z toho průšvihu už nevybředneme. Hrozí nám bankrot."

V tom případě může přijít v úvahu ještě nedávno nemyslitelná varianta: prodej majetku aeroklubu. A hledání zodpovědnosti lidí, kteří přivedli aeroklub na pokraj zkázy.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz