Zpackaný život nejde vyčíslit 30 miliony, říká ředitelka Konta Bariéry

  20:16aktualizováno  20:16
Z hlediska práva jde o poměrně vysokou částku, etický rozměr ale může být zcela opačný. Tak hodnotí spor o odškodnění ve výši 30 milionů advokát Miloš Tuháček. Podle ředitelky Konta Bariéry Boženy Jirků je odškodnění správné, protože pomůže rodině s výdaji, které stát nepokryje. Peníze soud řeší kvůli pochybení zdravotníků při porodu před pěti lety.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pondělní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 připomenul tragické chyby zdravotníků z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Bezmála před pěti lety lékař bez atestace nereagoval na indicie, které naznačovaly komplikace při porodu. Dnes čtyřletý Vojta proto přišel na svět s poškozeným mozkem a jeho zdravotní stav vyžaduje nepřetržitou péči (více čtěte zde).

Soud řekl, že nemocnice, respektive její pojišťovna, má rodině zaplatit více než třicet milionů jako bolestné a náhradu za ztížené společenské uplatnění jejich syna. Peníze ale rodina zatím nedostane, protože rozsudek nenabyl právní moci.

Částka, kterou soud zmínil, je vůbec nejvyšší odškodným, které soudy přiznaly. iDNES.cz oslovil advokáta a ředitelku sbírky pro handicapované a zeptal se jich, zda je 30 milionů moc, nebo málo.

„Případ odškodnění je jedinečný. A já považuji odškodnění za správné. Jeho výši neřeším,“ uvedla Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry. „Beru tento principiální případ jako snahu o materiální pomoc rodině, která bude mít se svým dítětem nekonečné výdaje: nepřetržitá péče, úprava bytu, přístroje, léky, nezbytná přeprava a tak dále,“ dodala.

Proč na milionech nezáleží

Názor Boženy Jirků na rozhodování o rekordním odškodnění

Sama by pak vůbec pojem odškodnění nepoužívala. „Copak je vůbec možné vyčíslit za zpackaný lidský život nějaké odškodnění? Podle mě ne.“

„Na otázku, zda je 30 milionů hodně, či málo, nelze jednoznačně odpovědět z pohledu práva. To říká, že má být poskytnuto přiměřené zadostiučinění. Zda je takové zadostiučinění v tomto případě přiměřené, je spíš otázka společenského konsenzu a pohledu, který může mít každý z nás trochu jiný. Z hlediska dosavadní praxe i nové metodiky je to ale částka poměrně vysoká,“ uvedl advokát Miloš Tuháček,  jednatel kanceláře Korbel, Tuháček & partneři.

Podle něj výše uvedený případ sám o sobě nezpůsobí, že soudy nyní budou poškozeným pacientům přiznávat vyšší částky. „Celkový dopad na rozhodování soudů asi jeden případ mít nebude, ale určitý pozitivní trend v přiznávání vyšších částek tu je,“ míní Tuháček s tím, že od nového roku poškozeným pomáhá nové pojetí náhrady újmy za život a zdraví v novém občanském zákoníku a metodika Nejvyššího soudu a Společnosti medicínského práva (více o nové metodice čtěte zde).

Vyčíslení odškodnění

Jaké faktory jsou při vyčíslování odškodnění rozhodující? „Je to především rozsah zdravotního postižení, míra ztráty společenského uplatnění, věk a také například okolnosti, za jakých byla újma způsobena - třeba jestli škůdce poškozenému ublížil úmyslně,“ popsal advokát Miloš Tuháček. Podle něj by mělo být také zohledněno to, zda pacient potřebuje celodenní péči a že k pochybení došlo hned na počátku jeho života.

Rekordní odškodné dosáhlo 370 milionů korun

Zatím nejvyšší odškodnění za lékařské zanedbání při porodu s trvalými následky na zdraví bylo vyplaceno v dubnu 2012 britské rodině. „Tenkrát šlo o celkovou částku 10,8 milionu liber (téměř 370 milionů korun). Soud rozhodl, že nemocnice vyplatí rodičům dvanáctileté postižené holčičky okamžitě 5,9 milionů liber a potom jí bude celoživotně vyplácet rentu ve výši 204 tisíc liber (téměř sedm milionů korun) ročně,“ popsala Božena Jirků.

„Rozdíl v českém a v britském přístupu je v tom, že v zahraničí se nemocnice omluvila, uznala, že žádná částka nedokáže rodině vynahradit zdraví dítěte a okamžitě přijala opatření, která mají do budoucnosti podobné tragické nehody minimalizovat,“ podotkla ředitelka Konta Bariéry.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Ve vedru brázdí ulice kropicí vozy, ve Varech rozstřikují voňavou vodu

Kropicí vůz projíždí v horku Karlovými Vary.

Radnice v Karlovarském kraji se snaží co možná nejvíce ulevit lidem v panujícím tropickém počasí. Nejefektivnějším, a...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz