Adresy tajných agentů jsou na internetu

  1:00aktualizováno  1:00
Klíčové informace o tajné službě BIS jsou veřejně dostupné v katastru nemovitostí, a tím i na internetu. Služba, která má chránit Česko před terorismem a potírat černý obchod se zbraněmi, se tak vystavuje riziku odhalení tajných operací a ohrožuje bezpečnost svých zaměstnanců.

Kdo chce, může si v katastru najít, kde sídlí řada důležitých složek BIS.

MF DNES zjistila, že jde třeba o rekreační chaty, konspirační budovy, školicí střediska, ale dokonce i o služební byty.

Celkem lze dohledat, že BIS vlastní v celé republice 43 nemovitostí a přes sto bytů.
Ředitel BIS Jiří Lang se odmítl vyjádřit k otázce, kdo je za to odpovědný.

Premiér Stanislav Gross, který za BIS odpovídá, tvrdí, že problém bude okamžitě řešit. "Je to vážná záležitost," řekla Grossova mluvčí Věra Dušková.

Mluvčí BIS Jan Šubert poté, co se o případ začala zajímat MF DNES, přiznal, že největším problémem katastru je "odkrytí" služebních bytů. "Služba se s tím snaží něco udělat, ale je to otázka peněz a legislativy," řekl.

Snadné získání takových informací je možné už druhý rok díky novelizacím příslušných zákonů. Za poplatek si lze na katastru zjistit jakékoli informace. Stačí vědět jen dvě věci: jméno a rodné číslo. Pokud jde o firmy nebo instituce, musíte znát IČO. Od tohoto roku je navíc možné zjistit si takové informace přes internet.

Předseda sněmovní komise pro dohled nad činností BIS Jan Klas byl snadnou metodou, jak zjistit údaje o BIS, šokován. "Jsem z toho úplně zděšený. Já jsem žil v domnění, že jak příslušník tajné služby vystupuje skrytě vůči veřejnosti, tak i její objekty jsou utajované. Jinak to přece nemá žádný smysl. Při takovém chování si opravdu můžeme říct: Pojďme to zrušit a postavit tu službu znova," řekl Klas.

Tajná služba není vůbec tajná
Důstojník tajné služby Miroslav P. pracuje na tajných a nebezpečných operacích. Rozkrývá nelegální obchody se zbraněmi. Jako takzvaný operativec působí přímo v terénu - získává informace mezi zločineckými organizacemi nebo v tomto prostředí řídí agenty.

Protože je to riziková práce, používá falešná jména, krycí doklady i auta. Nikdo by se neměl o jeho skutečném poslání dozvědět. Ale kdyby si s tím dal někdo práci a sledoval ho, kam jde domů, jeho příslušnost k BIS lehce zjistí.

MF DNES na jeden z bytů tajné služby zazvonila a vysvětlila, že je to lehce dohledatelný údaj v katastru, žena, která v bytě žije, vykřikla: "To není možné. To je nějaká provokace. Dejte nám pokoj."

Když si dokážou před takový dům plný bytů stoupnout novináři a zjistit, jak žijí elitní důstojníci tajné služby, co asi dělají nadnárodní zločinecké organizace nebo cizí zpravodajské služby? Nejsou náhodou takoví důstojníci české zpravodajské služby lehce zmapovatelní a případně i vydíratelní?

Jména jsou na schránkách
Když člověk požádá katastrální úřad o informace, jaké nemovitosti jsou v celé zemi ve vlastnictví zpravodajské služby, vypadne z počítače těžko uvěřitelný údaj. Mezi třicítkou nemovitostí jsou i dva rozsáhlé bytové komplexy, v nichž tajná služba vlastní přes sto bytů.

V detailním výpisu nemovitosti je uvedeno nejen číslo popisné objektu, ale i číslo bytu, který v daném komplexu BIS vlastní. S výpisem pak stačí vyrazit přímo k budově a podívat se na jména nájemníků. Na schránkách jsou totiž kromě jmen i čísla bytů. Jen v jednom komplexu, který má celkem deset vchodů, napočítala MF DNES šedesát bytů s důstojníky.

Když se o celé věci dověděl Jan Klas, hned zavolal řediteli zpravodajské služby Jiřímu Langovi. "Pan ředitel mi právě řekl, že o problému s rozkrytím bytů už delší dobu vědí a že se s tím snaží něco udělat. Je to prý důsledek toho, že se včas nepohlídala legislativa," řekl Klas.

"Když se ve sněmovně schvalovaly příslušné zákony, které umožnily přístup k informacím z katastru, tak se na rizika spojená s BIS nepamatovalo. A teď už je to podle Langa finanční problém. Prý by to utajení stálo velké peníze. Přiznal, že byli schopni zakrýt jen část svých budov."

Podle Klase jde však o dalekosáhlé selhání. "Až to zveřejníte tak z toho bude mezinárodní ostuda. Budu žádat vládu, aby problém okamžitě řešila," prohlásil Klas.

Kromě jména příslušníka kontrarozvědky se dají přímo v terénu zjistit i další detaily. Stačí obejít blok bytového komplexu a z druhé strany, kde jsou balkony, uvidíte každému tajnému důstojníkovi do obýváku.

"Představuje to velké ohrožení. Jestli tam jsou i lidé z operativy, tak nejsou vůbec krytí. To je na pováženou," řekl bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý. I ministr vnitra František Bublan považuje problém s veřejnými byty tajné služby za závažný. "To není vůbec dobře. Služba by si měla vymyslet nějaký systém, aby se to dalo zakrýt," řekl Bublan.

Pražský objekt, kde pracují příslušníci Bezpečnostní informační služby. Že patří objekt právě kontrarozvědce, se dá zjistit na katastru nemovitostí či na internetu. (10. prosince 2004)

Školící středisko BIS v jedné moravské obci. Že objekt patří tajné službě, lze zjistit na katastru nemovitostí nebo na internetu. (10. prosince 2004)

V tomto pražském domě žijí příslušníci Bezpečnostní informační služby. Jejich adresy lze zjistit na katastru nemovitostí. (12. prosince 2004)


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Najdete na iDNES.cz