Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I registrovaní homosexuálové mohou adoptovat děti, rozhodl Ústavní soud

  • 1679
I sezdaným homosexuálům náleží právo adoptovat dítě, rozhodl Ústavní soud. Plénum patnácti ústavních soudců v úterý zrušilo ustanovení zákona o registrovaném partnerství, které jim tuto možnost dosud zapovídalo. Obsah zrušeného ustanovení zhodnotilo jako diskriminační.

Nález se přímo nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem. Nález tedy přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě. V případě individuální adopce totiž dochází ze zákona k zániku příbuzenského poměru mezi dítětem a jeho biologickým rodičem či rodiči.

Nález je klíčový nejen pro registrované homosexuály, kterých je v Česku celkově přes 1 800, ale i pro dvojice, které s registrací kvůli nemožnosti adopce otálely. Dosud totiž měli možnost o ni požádat pouze manželé, partneři a jednotlivci. Podle Ústavního soudu (ÚS) odporoval zákaz adopcí registrovanými partnery právu na lidskou důstojnost. Z lidí, kterých se týkal, dělal lidi „druhého řádu“, a to bez jasného důvodu, uvedl soud v odůvodnění.

„Za situace, kdy podle občanského zákoníku platí, že se manželé, anebo jeden z manželů, mohou stát osvojiteli, a ve výjimečném případě se jím může stát i jedinec, neshledali jsme jediný rozumný důvod, proč by tímto jedincem nemohl být někdo, kdo žije v registrovaném partnerství,“ vysvětlil soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Podle nálezu pléna Ústavní soud nemůže přehlížet, že se mění soužití lidí, že stále více osob žije jako singles, nesezdaných párů je skoro stejně jako sezdaných a rozvod manželství je vnímán jako něco téměř přirozeného. Na druhé straně však zdůrazňuje, že nespatřuje sebemenší důvod, pro který by měl i on sám k erozi tradičního pojetí rodiny a její funkce aktivně přispívat.

„Z dnešního nálezu neplyne právo na společné osvojení dítěte, to podle občanského zákoníku nadále zůstává jenom manželům. Z ústavního pořádku plyne preference manželství a rodiny a registrované partnerství ani jiné alternativní formy soužití jim nejsou postaveny na roveň,“ zdůraznil.

Nález k adopcím doplňují odlišná stanoviska čtyř soudců. Podle Vladimíra Sládečka měl ÚS nechat úpravu na politicích, Ludvík David má zase výhrady ke konzervativním dovětkům.

Advokát: Ještě nemáme vyhráno

ÚS svým nálezem vyhověl Městskému soudu v Praze. Ten návrh na zrušení sporného ustanovení předložil v souvislosti s případem Pražana Petra Laně, který před lety požádal o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli. Odbor sociální péče Prahy 13 však správní řízení zastavil, protože s partnerem žije v registrovaném partnerství.

Když Laně neuspěl s odvoláním na pražském magistrátu, následovala žaloba k městskému soudu, který se však rovnou obrátil na ÚS s argumentem, že ustanovení považuje mimo jiné za rozporné s Listinou základních práv a svobod, která zakazuje diskriminaci.

„Jsem šťasten a myslím, že i náš klient. Rozhodnutí vítáme, ale nemáme zdaleka vyhráno, protože úprav, které jsou odlišné mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím, je mnohem víc,“ uvedl advokát žalobce Petr Kalla. „Budeme studovat odůvodnění, považujeme ale za zásadní, že ÚS ve svém prvním rozhodnutí ve věcech registrovaného partnerství rozhodl takto.“

Zákon o registrovaném partnerství v Česku platí od léta 2006.

Rozhodnutí podle Kally přichází 28. června docela symbolicky. „Ve stejný den roku 1969 proběhly stonewallské události, což byl první okamžik, kdy se gayové a lesby zvedli proti moci po razii v klubu v USA. Od té doby začala éra pochodů hrdosti a aktivismu,“ připomněl.

Problémem plynoucím ze zrušeného ustanovení byla podle něj především stigmatizace, o které se soud v nálezu také zmiňuje. „Známe mnoho lidí, kteří chtěli vstoupit do závazku, podělit se tím o svá práva a povinnosti, ale přesto jim nebylo umožněno, aby v tomto stavu mohli osvojit dítě,“ doplnil advokát.

Vláda projedná novelu zákona

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem také připravili novelu zákona o registrovaném partnerství, jejíž schválení by registrovaným partnerům umožnilo osvojení biologického dítěte partnera. Vláda by o ní měla rozhodovat v řádu týdnů.

„V novele jde především o zrovnoprávnění těchto dětí, které mají menší právní ochranu než děti, k nimž mají právní vztah oba rodiče. Musím se přiznat, že mně by nevadilo ani plné zrovnoprávnění registrovaných partnerů s manželi a přiznání možnosti společného osvojení, ale nemyslím si, že by tady pro to byla politická vůle,“ uvedl Dienstbier v úterý odpoledne během briefingu.

I on rozhodnutí Ústavního soudu přivítal. „Ustanovení jsem dlouhodobě považoval za neústavní, proto jsem rád, že bylo zrušeno. Dobré rodinné zázemí bez ohledu na sexuální orientaci rodičů je pro dítě mnohem lepší než vyrůstat v ústavu,“ dodal.

„Za připravenými novelami pevně stojíme a doufáme, že rozhodnutí Ústavního soudu jejich prosazovaní napomůže. Domnívám se, že by nález soudu mohl usnadnit některým politikům jejich další rozhodování,“ dodal Kalla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue