KRIZE V ČESKÉ TELEVIZI

sobota 6. ledna 2001
neděle 7. ledna 2001

připravují redaktoři iDNES s využitím
servisu agentury ČTK,  vysílání ČRo1-Radiožurnálu a ČT

homepage iDNES

LEGENDA:

  odpůrci nového vedení ČT   nové vedení ČT  ostatní zprávy, reakce

 

VÝVOJ KRIZE V NEDĚLI 7. LEDNA

 22:12 Zpravodajský tým Jany Bobošíkové odvysílal zprávy, v nichž se poprvé zmínil i o demonstraci Hudbou proti cenzuře, na níž se na podporu stávkujících zaměstnanců ČT před budovou na Kavčích horách sešlo několik tisíc lidí. Ve stejné relaci byla zařazena i čtená zpráva ČTK o tom, že se Rada ČT bude zabývat kvalitou a objektivností zpravodajství, které připravuje tým Jany Bobošíkové.
 21:30 Generální ředitel ČT Jiří Hodač vydal v nemocnici prohlášení, že je rád, že se situací v ČT začala zabývat Poslanecká sněmovna a že se chce co nejdřív vrátit k výkonu svých povinností. (Celý text prohlášení zde.)
 21:05 V pořadu Naostro na ČT1 je hostem předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Ačkoli relaci připravil tým stávkujících zaměstnanců, Hodačovo vedení pořad nepřerušilo.
 20:30 Autoři a herci muzikálu Johanka z Arku, jehož domovskou scénou je pražské Divadlo Ta Fantastika, nesouhlasí s výzvou vedení divadla nazvanou Občanská podpora legálního vedení ČT. "Prohlašujeme, že s aktivitami a peticí vedení tohoto divadla zásadně nesouhlasíme," stojí v textu před jmény Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové, Báry Básikové, Kamila Střihavky, Petra Koláře, Petra Muka, Bohuše Matuše, Davida Matáska, Vladimíra Marka, Jana Apolenáře, Martiny Čechové, Petra Dopity, Martina Pošty, Pavly Kapitánové, Adély Šeďové, Kristiny Kloubkové, Lukáše Kumprichta, Martina Kalouse a Vlasty Staré.
 20:25 Konzultant generálního ředitele ČT Jiřího Hodače Pavel Bobošík uvedl, že se Hodačův stav v sobotu mírně zhoršil, ačkoli zprávy týmu Jany Bobošíkové včera hovořily o stabilizaci. Bobošík však neuvedl žádné podrobnosti.
 20:01 Pravidelné nedělní losování Sportky neviděly čtyři pětiny koncesionářů ČT. Vedení televize v tu dobu vysílalo titulek žádající státní orgány o zásah - na ČT1 s modrým podkladem, na ČT2 se žlutým. ČT tak zřejmě přijde o další peníze za neodvysílanou reklamu od společnosti Sazka.
 19:30 Hodačovo vedení vysílá po Událostech na ČT1 i ČT2 rozhovor Antonína Zelenky s hercem a moderátorem Martinem Štěpánkem. Na obrazovce chybí logo ČT, televize tak znovu porušila zákon.

19:19 Stav, kdy na ČT1 běžely Události zpravodajského týmu Jany Bobošíkové a na ČT2 verze vzbouřenců, trval jen čtyři minuty. Poté Hodačovo vedení rebely opět "ustřihlo" a i na programu ČT2 pustilo svou verzi Událostí. 
19:15 Vzbouření zaměstnanci ČT vysílají svou verzi Událostí na programu ČT2, Hodačův tým na ČT1. 
 18:27 Generální ředitel ČT Jiří Hodač se rozhodl nevyhovět výzvě Poslanecké sněmovny a nehodlá abdikovat, oznámil jeho konzultant Pavel Bobošík. O odvolání však může zítra rozhodnout Rada ČT, která se rozhodla prozkoumat objektivitu a kvalitu zpravodajství týmu věrného Hodačovi.
 18:10 O tom, zda bude generální ředitel ČT Jiří Hodač propuštěn z motolské nemocnice, kde je od čtvrtka hospitalizován, rozhodnou lékaři až zítra dopoledne. Ve funkci ho zatím zastupuje vedoucí právního oddělení Věra Valterová.
 17:15 Finanční ředitel ČT Jindřich Beznoska, který navštívil generálního ředitele Jiřího Hodače v nemocnici, uvedl, že Hodač dosud neoznámil, zda hodlá rezignovat, jak ho k tomu vyzvaly obě komory parlamentu. "Zatím si své stanovisko promýšlí," uvedl.

 17:10 Počet účastníků demonstrace před budovou zpravodajství na Kavčích horách neubývá a činí stále několik tisíc lidí. Na pódiu se střídají hudební skupiny s řečníky podporujícími stávku a žádajícími odchod Hodačova vedení.
 16:05 Rebelujícím zaměstnancům ČT se v přestávce sportovního přenosu na ČT2 podařilo dostat do vysílání s vlastní verzí zpráv a s přímým vstupem z demonstrace na Kavčích horách. Před budovou zpravodajství se sešlo několik tisíc lidí.
 15:50 Předseda Rady ČT Miroslav Mareš uvedl, že podle jeho informací odmítá generální ředitel ČT Jiří Hodač sám rezignovat, přestože ho k tomu vyzvaly obě komory parlamentu.
 15:15 Před budovou České televize na Kavčích horách začala demonstrace Hudbou proti cenzuře.
 14:05 Rada České televize bude v pondělí 8. ledna posuzovat objektivitu zpravodajství, které v České televizi vysílá tým Jany Bobošíkové. Šéf rady Miroslav Mareš, který dosud bezvýhradně stál za Hodačem a jeho lidmi, připustil, že nedostatky ve zprávách  nejsou způsobeny pouze technickými potížemi.
 12:06 Hodačův tým změnil design titulku vyzývajícího státní orgány k zákroku: podklad už není černý, ale modrý. 

VÝVOJ KRIZE V SOBOTU 6. LEDNA

Ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková hovoří s novináři v budově veřejnoprávní televize na Kavčích horách, kde nový management ČT zveřejnil své prohlášení k usnesení Poslanecké sněmovny k situaci v České televizi.
ČTK- René Volfík
(Plný text prohlášení ZDE)

 22:15 Stávkující zaměstnance ČT přijeli dnes do Prahy podpořit i zástupci polského odborového svazu Solidarita. Podle místopředsedy Nezávislé odborové organizace (NOO) ČT Karla Duba, nabídli NOO veškerou dostupnou pomoc - od finanční podpory až po své zástupce ve stávkových hlídkách. Chtějí se také zúčastnit demonstrace 11. ledna na Václavském náměstí.
 21:27 Diskusní fórum a benefiční koncert na podporu stávkujících zaměstnanců ČT uspořádalo večer kulturní zařízení Otevřený svět v Litvínově na Mostecku. Pracovníci redakce publicistiky Martin Mrnka a Marek Vítek vysvětlili důvody stávky a vývoj situace. Zájemci viděli i videozáznamy zpravodajství od 24. prosince, které lze přijímat jen kabelovou sítí nebo přes internet.
 21:25 Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková odpověděla v reakci na Dostálovu ostrou kritiku Událostí, že Česká televize zcela dostála své povinnosti, když včera vysílala přímý přenos z celého jednání Poslanecké sněmovny. Bobošíková Dostálovi doporučila, aby se , má-li nějaké námitky, s nimi obrátil na Radu ČT.
 21:10 Ministr kultury Pavel Dostál ostře napadl večerní Události Hodačova týmu. Pohoršilo ho, že ve zpravodajství zcela chyběla informace o usneseni sněmovny, které pokládá za jedinou možnost řešení krize v České televizi okamžitou rezignaci ředitele Hodače. Podle Dostála Události normalizačním způsobem manipulují s fakty. "Hodačova televize chce eskalovat napětí ve společnosti," prohlásil Dostál.

 20:20 Důvody, proč nové vedení vysílalo Události dvakrát za sebou, vysvětlila ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková. Týmu zpravodajství Jiřího Hodače se totiž stále nedaří připravit standardně dlouhou hlavní zpravodajskou relaci dne. "Nemáme síly vyrobit další zpravodajství, rozhodli jsme se proto ohavný text nahradit touto formou," řekla Bobošíková. Dodala, že tabulka s nápisem o neautorizovaném vysílání vzbouřenců, kterou nahrazovalo vedení ČT přes České radiokomunikace signál stávkujících, se divákům nelíbí. Ale protože ani dvakrát za sebou vysílaná relace nedokázala pokrýt vysílání vzbouřenců, černobílý text se na pár minut přece jen objevil.

 20:07 Nové vedení ČT vysílalo v Událostech, které viděli diváci během třiceti minut dvakrát za sebou, mimo jiné také informaci o zravotním stavu generálního ředitele Jiřího Hodače. Moderátorka uvedla, že jeho stav je stabilizovaný, přesto ale zůstává na metabolické jednotce intenzivní péče v motolské nemocnici. V jedné z reportáží vystoupili známé osobnosti na podporu nového vedení. Ředitel divadla Ta Fantastika Josef Hirsch prohlásil, že se k nim připojil zpěvák Kamil Střihavka. Na obrazovce vystoupili zpěvák a bavič Ivan Mládek, herec a redaktor Svobodné Evropy Martin Štěpánek a herec Jiří Kodet. Moderátorka se znovu omluvila herečce Kateřině Brožové, o které včera redakce uvedla, že podpořila Hodačův management.
 19:57 Na závěr sportovního pořdu Buly, vysílaného na druhém programu, se stávkujícím zaměstnancům ČT podařilo zařadit přímý vstup ze shromáždění před budovou zpravodajství. Tam je podle zpravodajky iDNES v tuto chvíli asi pět tisíc lidí. 
 19:51 Zpravodajství nového vedení ČT obsahovalo i vlastní krátké zpravodajství o počasí a ze sportu. Také tyto relace mohli diváci vidět dvakrát. Ve sportovní části byly například 24 hodin staré výsledky hokejové ligy. V okamžiku, kdy vzbouřenci vysíli z letiště rozhovor s trenérem našich hokejistů Holíkem, Hodačův tým oznamoval, že se na přílet našich reprezentantů teprve čeká.
 19:45 Hodačův tým vysílal místo černobílého titulku, který býval na obrazovkách až do skončení Událostí rebelů, už podruhé svou vlastní zpravodajskou releci. Diváci ji tak mohli vidět dvakrát behěm třiceti minut.
 19:35 Hodačův tým vysílal ve svých Událostech prohlášení vládního mluvčího Libora Roučka, podle něhož se premiér Zeman za své výroky ve sněmovně na prezidentovu adresu nemíní Václavu Havlovi omluvit. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček v telefonátu ve stejné relaci řekl, že po usnesení sněmovny nepovažuje nové vedení za perspektivní a odmítl Havlovo stanovisko upřesnit.
 19:25 Organizátoři shromáždění před budovou zpravodajství na Kavčích horách, kde se sešly už čtyři tisíce lidí, oznámili, že petici iniciativy Česká televize - věc veřejná podepsalo 170 456 lidí.
 19:05 Stávkující pracovníci televize považují prohlášení managementu za nedostačující. "Čekali jsme, že si vedení televize vybere z rozsáhlého usnesení sněmovny pouze tento jeden bod. Očekávání se splnilo," sdělil ČTK redaktor Marek Vítek. Na mysli měl zřejmě to, že management ocenil část usnesení sněmovny, kde
konstatuje, že Hodač byl do funkce ředitele ČT jmenován v souladu se zákonem.
 19:00 Před budouvou zpravodajství ČT na Kavčích Horách se opět sešlo na tři tisíce lidí. Přišli podpořit stávkující zaměstnance a podívat se na Události, které připravují, a které oficiální vedení nevysílá.
 18:05 Moderátorka zpráv Hodačova týmu v 18.00 Alena Veliká se omluvila herečce Kateřině Brožové za nepravdivé tvrzení o tom, že podepsala petici na podporu legálního vedení ČT.
 18:00 Nový management ČT přivítal dnešní konstatování Poslanecké sněmovny, že televizní ředitel Jiří Hodač byl do své funkce jmenován v souladu se zákonem. V prohlášení management vyjadřuje víru, že zmíněné usnesení budou zaměstnanci ČT respektovat a uznají autoritu Hodače i jím jmenovaného vedení. Prohlášení zcela pominulo výzvu poslanců k okamžité Hodačově rezignaci. (Celý text prohlášení managementu ČT k usnesení Poslanecké sněmovny.)
 17:40 Prezident Václav Havel je rád, že se problém ČT pod vlivem občanů přenesl do obou komor parlamentu. "Ale především je rád, že pod tlakem občanů zvítězil zdravý rozum," tlumočil dnes ČTK Havlovo stanovisko k jednání sněmovny o jeho mluvčí Ladislav Špaček. Současně zopakoval, že prezident trvá na omluvě premiéra Miloše Zemana za slova, kterými v rozpravě sněmovny obvinil Havla z nabádání k porušování zákonů, a nepřímo ho vyzval k odchodu z politiky.
 16:08 Iniciativa Česká televize - věc veřejná pokládá usnesení sněmovny za pozitivní signál směrem k občanům a první krok k řešení krize v ČT. V prohlášení zaslaném ČTK uvádějí publicista Jan Kraus, dramaturgyně Alena Müllerová a herec Břetislav Rychlík, že budou s ostražitostí čekat na další kroky, zejména pak Rady ČT. Členy iniciativy rozhořčilo, jak řekli, množství lží, urážek a dezinformací, které zazněly z úst některých poslanců i samotného premiéra Miloše Zemana. Ten nařkl prezidenta Havla z nabádání k porušování zákonů, a nepřímo ho vyzval k odchodu z politiky.
  15:45 Z lidí, kteří si koncem prosince vsadili v sázkové kanceláři Tipsport na to, zda bude Jiří Hodač ve funkci i na Tři krále ve 12:00, tipovaly správně dvě třetiny.  Sázková kancelář bude podle mluvčího Lubomíra Ježka od neděle vyplácet výhry ve celkové výši milion korun. Bookmakeři největší české sázkové kanceláře se přikláněli spíše k tomu, že nový generální ředitel ČT na svou funkci do dnešního poledne rezignuje nebo bude Radou ČT odvolán.

 14:25 Ředitel televize Nova Vladimír Železný v dnešním pořadu Volejte řediteli řekl: "Nechceme ani zlikvidovat Českou televizi a už vůbec ji nechceme zprivatizovat." Poskytnutí prostor a techniky pro zpravodajství Hodačova týmu je podle Železného smluvní výpomocí. "Jsme komerční televize a nemáme nic zadarmo. Proto naúčtujeme ČT služby podle platného ceníku a za ceny obvyklé, tak jako nám ČT účtovala za podobné služby, když nám je v minulosti poskytovala," řekl.

 14:20 Přesto, že se Hodačova redakce v poledne ve zprávách omluvila herci Tomáši Töpferovi za to, že v pátek chybně uvedla jeho jméno mezi umělci, kteří podepsali petici na podporu legálního vedení ČT, patří prý mezi kritiky stávkujících i Tepförova kolegyně Kateřina Brožová. Ta dnes oznámila ČTK, že petici nepodepsala. Stejně se v pátek proti tvrzení Hodačových Událostí ohradil i herec Arnošt Goldflam a zástupce Konfederace politických vězňů.
 14:12 Jiří Hodač se k nočnímu usnesení poslanců, aby odstoupil z funkce, dnes zřejmě nevyjádří. Lékaři motolské nemocnice mu zakázali návštěvy kromě rodiny. "Lékaři mu nedoporučili žádné vzruchy, mobilní telefon a návštěvy kromě rodinných," potvrdila mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Podle ředitelky zpravodajství Bobošíkové se ale management ČT k usnesení sněmovny vyjádří ještě dnes. "Vydáme stanovisko, které může znít i tak, že bez generálního ředitele žádné nevydáme," uvedla.
 13:09 Členka Rady ČT Jana Dědečková označila usnesení sněmovny za politický nátlak. "Já tento postup považuji za nepřípustný politický nátlak. My, ve své funkci, jsme nikdy takový nátlak nevyvíjeli na generálního ředitele Dušana Chmelíčka, nikdy jsme nezasahovali do personálních otázek a proto žádám Poslaneckou sněmovnu, aby do našich kompetencí také nezasahovala," řekla Dědečková Radiožurnálu. (Janu Dědečkovou si můžete poslechnout ZDE.)
 12:19 Usnesení Poslanecké sněmovny hodnotí redaktoři zpravodajství ČT v Brně jako nečekaně dobrou zprávu, která však zatím nic neřeší. "Obávám se, že přes tento naprosto jasný vzkaz pojede tým Hodač - Bobošíková dál," řekl editor zpravodajství Radovan Fendrych.
 12:07 Pětiminutovou zpravodajskou relaci na ČT1 vysílaly opět oba zpravodajské týmy. Zprávy, které připravuje Hodačův tým, se zabývaly třemi tématy: nočním usnesením Poslanecké sněmovny o ČT, informací o tom, jak přibývají podpisy na arších v divadle Ta Fantastika na podporu nového vedení televize. V příspěvku zaznělo, že podpora se po středeční demonstraci na Václavském náměstí, kterou svolali stávkující zaměstnanci ČT, zvýšila. Hovořil například zpěvák Ivan Mládek, který uvedl, že cenzura byla i za Chmelíčka. Herec Jiří Kodet zase vzkázal divákům: "Nechoďte na Václavské náměstí! Je to zbytečné. Když tam bude jakákoliv vláda, stejně budete nadávat!" Moderátorka zpravodajství Alena Veliká se po ukončení příspěvku omluvila herci Tomášovi Töpferovi, kterého včera v hlavní zpravodajské relaci označili za toho, kdo nové vedení rovněž podpořil. Poslední příspěvek relace se týkal úmrtí zakládajícího člena undergroundové skupiny Plastic People of the Universe Milana Hlavsy. 
 11:58 Zástupci iniciativy ČT - Věc veřejná se k výsledku jednání sněmovny vyjádří nejdříve odpoledne, řekl to ČTK publicista a herec Jan Kraus. Dodal, že členové iniciativy musejí výsledky nejdříve konzultovat.

 11:56 Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíkova uvedla, že stanovisko k nočnímu usnesení Poslanecké sněmovny o ČT vydá generální ředitel televize Jiří Hodač a členové vedení odpoledne.

 11:20 Předseda Rady České televize Miroslav Mareš v Radiožurnálu řekl, že by pro odvolání ředitele České televize Jiřího Hodače nyní nehlasoval. "Z mého vnitřního přesvědčení nevychází to, že bych hlasoval pro odvolání Jiřího Hodače, když by situace nazrála k tomu, že by chtěl odstoupit sám, jsem připraven zvážit své rozhodnutí," řekl Mareš. V tuto chvíli je podle něho důležité vše důkladně probrat. (Miroslava Mareše si můžete poslechnout ZDE.)
 09:59 Předseda Nezávislé odborové organizace televizních odborů Antonín Dekoj soudí, že poslanci udělali v dané chvíli maximum. (Antonín Dekoj - AUDIO)
 00:45 Poslanecká sněmovna ukončila mimořádnou schůzi.
 00:30 Poslanecká sněmovna po více než čtrnácti hodinách odhlasovala, že krizi v České televizi mimo jiné vyřeší odchod současného ředitele Jiřího Hodače. Dále požaduje, aby Rada ČT obnovila řádné vysílání včetně vyváženého zpravodajství. Sněmovna dále konstatovala, že Česká televize neplní podle zákona veřejnoprávní poslání. Poslanci tím udělali první krok k případnému odvolání Rady ČT. (Plné znění usnesení najdete ZDE.)

V PÁTEK 5. LEDNA JSME VÝVOJ SLEDOVALI ZDE.

Najdete na iDNES.cz