Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana
   Zbohatli v politice? - zpět na homepage přílohy
   Mladá fronta DNES rozeslala všem členům vlády dotazník týkající se jejich majetkových poměrů před vstupem do vlády a nyní:

1. Kde jste bydlel? Kde bydlíte nyní?
2. Měl jste nějaké rekreační zařízení? Pořídil jste si novou chatu nebo chalupu?
3. Jakým autem jezdila Vaše rodina? Jakým autem jezdíte teď?
4. Jaké byly Vaše úspory? Jaké jsou nyní?
5. Kolik peněz jste dávali na dovolenou tehdy, kolik dáváte teď?
6. Jaké byly Vaše předchozí příjmy?
7. Jaké byly příjmy Vaší manželky? Kde pracovala? Jak je to teď?
8. V jaké hodnotě byl Váš zbývající majetek (akcie, podíly ve firmách), v jaké hodnotě je nyní?

   K odpovědím ministrů byly připojeny i informace z jejich přiznání, která každoročně předkládají do Senátu.
   Miloš Zeman, premiér

Věk: 57 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: předseda Poslanecké sněmovny. Manželka Ivana pracovala na částečný úvazek na ministerstvu kultury. Bydliště: nájemní byt 1+1 v činžovním domě v Praze na Novém Městě.

Jak odpověděl na dotazník: "Na dotazník vám odpovídat nebudu. Své majetkové přiznání jsem řádně dal do Senátu a tam si to můžete vyzvednout."

Co uvedl v přiznání v Senátu: Za rok 1998 přiznal, že dostal kufříkový psací stroj a deset menších vepřů. "Prasata jsem obratem předal k využití ve středisku humanitární péče Naděje v Praze." Za rok 1999 přiznal autorský honorář 50 tisíc korun a hodinky za 96 850 korun.
   Vladimír Špidla, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí

Věk: 50 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: poslanec. Manželka Viktorie je knihovnice. Bydliště: byt 1+1 v osobním vlastnictví v panelovém domě v Jindřichově Hradci.

Jak odpověděl na dotazník: "V době nástupu do vlády: byt 1+1, žádné nemovitosti, bez auta. K 31. prosinci 2001: byt 1+1 v panelovém domě v osobním vlastnictví, cena 90 tisíc korun, zakoupeno od města Jindřichův Hradec. Přírůstek na účtech 460 tisíc korun. Žádné nemovitosti, žádné auto."

Co uvedl v přiznání v Senátu: Za rok 1999 uvedl, že od prezidentky Švýcarska dostal hodinky Tissot v hodnotě pět tisíc, dále získal sošku za tisíc korun, a "za 90 tisíc získal do osobního vlastnictví byt číslo 7 v Jindřichově Hradci - Hvězdárně 15/V, 45 m2".
   Jan Kavan, vicepremiér a ministr zahraničí

Věk: 55 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: senátor. Manželka Lenka je překladatelka. Bydliště: byt v osobním vlastnictví v novém bytovém komplexu v Praze - Stodůlkách.

Jak odpověděl na dotazník: "Od roku 1998 jsem nenabyl žádného nemovitého majetku. Byt v Klausově ulici jsem nezískal po nástupu do ministerské funkce. První splátky půjčky na úhradu zhruba dvou třetin ceny této nemovitosti mají datum několik let vzdálené mému nástupu do funkce ministra zahraničí. Většinu této sumy jsem splatil ještě před příchodem do Černínského paláce, abych podmínky pro udělení hypotéky 1 milion korun splnil v prvních lednových dnech roku 1999. Pro úplnost ještě zmiňuji rekreační chalupu v Lužických horách, kterou má rodina vlastní od konce čtyřicátých let. Automobil v současnosti nevlastním, ojetý automobil Škoda Felicia je majetkem mé ženy.

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Mirosla Grégr, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu

Věk: 72 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: poslanec. Manželka Marie je v důchodu, dříve pracovala jako plánovačka na správě letišť. Bydliště: rodinný dům v Klecanech.

Jak odpověděl na dotazník: "Přestože si myslím, že veřejnost zajímají mnohem víc podstatnější věci než majetkové poměry ministrů, sděluji, že ministr Grégr od roku 1996 veškeré relevantní informace pravidelně předkládá podle příslušného zákona předsedovi Senátu." (odpovídala mluvčí Anna Stárková)

Co uvedl v přiznání v Senátu: Za rok 1999 z pronájmu nebytových prostorů v restituovaných objektech získal 85 506 korun. Za rok 2000 uvedl, že restituovaný objekt zhodnotil investicí 607 100 korun.
   Pavel Rychetský, vicepremiér

Věk: 58 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: advokát a senátor. Manželka Helena působí v oboru ekonomického poradenství. Bydliště: družstevní byt v Praze - Braníku.

Jak odpověděl na dotazník: Jak odpověděl na dotazník: "Mám pořád stejnou manželku, stejné děti, stejný družstevní byt, stejné auto a stále stejný díl stejné chalupy se stále stejným suchým WC na dvorku. Úspory mám nižší, oproti příjmům advokáta mi klesly příjmy a přibyla vnoučata."

Co uvedl v přiznání v Senátu: V roce 1999 získal za přednášky pět tisíc korun a z pronájmu 1274 korun. Za rok 2000 uvedl, že z přednáškové a publikační činnosti má pět tisíc korun a z pronájmu opět 1274 korun.
   Stanislav Gross, ministr vnitra

Věk: 32 let, nástup do vlády: duben 2000, předchozí zaměstnání: místopředseda Poslanecké sněmovny. Manželka Šárka pracuje jako distributor výrobků firmy Amway. Bydliště: byt 4+1 v osobním vlastnictví v praze na Barrandově.

Jak odpověděl na dotazník: "Pokud jde o bytové podmínky mé rodiny, tak od mého vstupu do vlády se nic nezměnilo (kromě splácení části hypotéky). Vlastní rekreační zařízení nyní nevlastníme, pokud máme volno, tak jezdíme na chatu k rodičům. Automobil je pro nás spíše užitkový než nějakou zálibou. Omlouvám se Škodovce, ale jsme spokojeni se značkou Volkswagen. Při vstupu do vlády jsme měli typ Polo, poté, co jsme jej prodali, máme typ Golf. Jelikož používám dle zákona služební vozidlo, je pro nás jeden vůz dostatečný. Naše současné úspory a zbývající majetek odpovídají mým příjmům, jejichž výše vyplývá ze zákona. V době mého vstupu do vlády byla moje manželka na mateřské dovolené. Nyní pracuje jako obchodní zástupce. Naším oblíbeným místem letních dovolených je Jaderské moře. Minulý rok nás dovolená stála několik desítek tisíc korun."

Co uvedl v přiznání v Senátu: Za rok 1999 uvedl, že si pořídil byt. Podrobnosti ani cenu bytu neuvedl.
   Jiří Rusnok, ministr financí

Věk: 41 let, nástup do vlády: duben 2001, předchozí zaměstnání: náměstek ministra sociálních věcí. Manželka Iveta je v domácnosti. Bydliště: byt v osobním vlastnictví v Praze - Letňanech.

Jak odpověděl na dotazník: "Mám rekonstruovaný byt 3+1 v osobním vlastnictví, na který jsem si vzal hypoteční úvěr ve výši jednoho milionu korun, který poctivě splácím. Nikdy jsem neměl ani chatu, ani chalupu. Mám pouze jedno osobní auto, Škodu Favorit. Moje úspory před vstupem do vlády - pouze zůstatky na sporožirovém účtu. Na letní dovolenou pro čtyřčlennou rodinu jsme dávali - se všemi výdaji - padesát tisíc korun. Byl jsem náměstkem ministra práce a sociálních věcí s platem čtyřicet tisíc korun. Vzhledem k mému pracovnímu vytížení se o domácnost stará manželka." Situace nyní? "Situace se nezměnila. Stále mám škodovku. Pokud jde o úspory, tak vzhledem ke splátkám (hypotéky - pozn. red.) jde o zůstatky na sporožirovém účtu. Manželka je stále v domácnosti. Vzhledem k tomu, že jusme trávili dovolenou na chatě manželčiných rodičů, tak na ni byly výdaje necelých deset tisíc korun."

Co uvedl v přiznání v Senátu: zatím žádné nepodával.
   Miloš Kužvart, ministr životního prostředí

Věk: 41 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: auditor jakosti v zahraniční firmě. Rozvedený. Bydliště: byt v osobním vlastnictví v Praze - Nuslích.

Jak odpověděl na dotazník: "Souhrnně bych odpověděl, že před vstupem do vlády i nyní (3 roky a 7 měsíců po nástupu do funkce) je moje majetková situace srovnatelná. Stále bydlím ve vlastním bytě 1+1 v Praze. Jak před nástupem do funkce, tak nyní nevlastním žádný rekreační objekt ani automobil. V rámci své funkce mám ze zákona nárok na vůz s řidičem. Pokud mi to čas dovolí, jezdím i vlakem, protože se v něm cítím lépe. Funkce ministra životního prostředí mne zaměstnává 13 hodin denně, navíc se jí mnohdy věnuji i o víkendech. Za opravdový luxus (neohodnotitelný penězi), který si dopřávám, považuji právě několik volných hodin o víkendech, kdy mohu pobývat v přírodě."

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Eduard Zeman, ministr školství

Věk: 53 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: poslanec. Vdovec. Bydliště: nájemní byt v Českých Budějovicích.

Jak odpověděl na dotazník: "Ministr Eduard Zeman byl před tím, než se stal ministrem, poslancem (od roku 1992). Jeho situace se, co se majetku týče, změnila pouze v tom, že prodal auto. To znamená, že bydlel a bydlí v nájemním bytě a vlastnil a vlastní starší venkovský objekt v jižních Čechách. Pokud se ptáte na jeho manželku - Eva Zemanová v roce 1998 zemřela." (odpovídala mluvčí Al Malikiová)

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Petr Lachnit, ministr pro místní rozvoj

Věk: 52 let, nástup do vlády: duben 2000, předchozí zaměstnání: náměstek ostravského primátora. Manželka Zuzana je vysokoškolskou učitelkou. Bydliště: nájemní byt v Ostravě.

Jak odpověděl na dotazník: "Přestože nemáme co tajit, nebudeme na Vaše dotazy odpovídat." (odpovídala mluvčí Ivana Navrátilová)

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Karel Březina, ministr bez portfeje

Věk: 29 let, nástup do vlády: březen 2000, předchozí zaměstnání: ředitel Úřadu vlády. Manželka Barbora je šéfredaktorkou časopisu Playboy. Bydliště: byt v osobním vlastnictví v novém bytovém komplexu v Praze - Stodůlkách.

Jak odpověděl na dotazník: "Příslušné majetkové přiznání pan ministr Březina za rok 2000 podal k rukám předsedy Senátu, a to v příslušné lhůtě, jak mu to klade za povinnost platná právní úprava. Podání za rok 2001 má být dle zákona učiněno do 30. června 2002. Jinak jako každý občan podává každoročně přiznání dle příslušných daňových zákonů. Jinou zákonnou povinnost sdělovat jakékoliv další údaje jiným osobám nemá." (odpovídala mluvčí Vladimíra Dufková)

Co uvedl v přiznání v Senátu: Za rok 2000 uvedl drobné dary.
   Jan Fencl, ministr zemědělství

Věk: 59 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: soukromý zemědělec. Manželka Jana pracuje v zemědělství. Bydliště: dům v Hodoníně.

Jak odpověděl na dotazník: "Před nástupem do funkce i nyní bydlíme s manželkou v Hodoníně, v domě, který patřil našim předkům. V Praze již deset let bydlím v garsonce, nevyužil jsem možnosti většího bytu po svém předchůdci. Dříve více, nyní sporadicky využíváme dřevěnou chatu poblíž Strážnice, již jsem zdědil po rodičích. Jiné rekreační zařízení nevlastníme. Dříve jsem vlastnil auto, před časem jsem je prodal, nyní vlastní auto jen moje manželka. Naprostou většinu svých nespotřebovaných příjmů investujeme s manželkou tak, jak to činili sedláci i v minulosti - do půdy. V době od nástupu do funkce po dnešní dny jsme takto investovali dva miliony šestnáct tisíc korun. Oproti minulosti se mi dovolená zužuje na pár dní v roce - v zimě týden v Krkonoších, v létě pár dní na Slovensku či v Hodoníně a okolí. Tomu odpovídají i náklady. Příjmy ústavních činitelů jsou obecně známy, jiné nemám. Nestěžuji si, ale jsou menší než před nástupem do funkce, například v letech 1996 a 1997. Manželka již více jak 10 let nezměnila zaměstnání a její postavení se mým jmenováním do funkce ministra nijak nezměnilo."

Co uvedl v přiznání v Senátu: "V roce 2000 jsem nabyl vlastnická práva nebo další věcná práva k nemovitému majetku - zemědělská půda a pozemky sloužící k zajištění provozu zemědělské výroby o celkové výměře 104 588 metrů čtverečních, z toho ideální polovinu."
   Bohumil Fišer, ministr zdravotnictví

Věk: 58 let, nástup do vlády: únor 2000, předchozí zaměstnání: vysokoškolský učitel, ředitel výzkumného ústavu. Manželka Věra pracuje jako psycholožka. Bydliště: rodinný domek v Brně.

Jak odpověděl na dotazník: Situace před vstupem do vlády? "Celý život jsem bydlel v činžovním domě. Před několika lety jsem koupil řadový domek v Brně. Ještě ho splácím. Po rodičích jsem zdědil venkovský domek, který jsem však brzy a už před dávnou dobou prodal. Měl jsem ojeté auto rumunské výroby - Olcit. Moje úspory byly minimální. Vzhledem k tomu, že jsem po celou dobu své práce v Brně spolupracoval s mnoha cestovními kancelářemi jako průvodce, tak jsem dovolenou většinou trávil touto činností. Mé příjmy byly dány tarifní tabulkou vysokoškolského učitele a ředitele výzkumného ústavu. Moje žena pracovala na zdravotním středisku jako psycholožka. Tím byly dány i její příjmy. Žádný jiný majetek nemám, podíly ve firmách také ne, akcie rovněž ne." Situace nyní? "Kde bydlím, už jsem vysvětlil. Novou chalupu jsem si nepořídil. Jezdíme Fiatem Punto, který jsem koupil před nástupem na ministerstvo. Moje úspory jsou minimální. Moje žena pracuje nyní jako soukromá psycholožka a její příjmy jsou různé. S manželkou jsme byli v Dominikánské republice, cenu zná ona. Byli jsme s cestovní kanceláří, tedy cena byla pro takový zájezd obvyklá. V jaké je hodnotě můj zbývající majetek, neumím odhadnout - řadový dům, auto."

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Jaroslav Bureš, ministr spravedlnosti

Věk: 47 let, nástup do vlády: únor 2001, předchozí zaměstnání: soudce vrchního soudu. Manželka Ivana pracuje jako právnička v Živnostenské bance. Bydliště: byt v osobním vlastnictví v Praze - Košířích.

Jak odpověděl na dotazník: Situace před vstupem do vlády? "Bydlel jsem a bydlím s rodinou v původně družstevním bytě 4+1 postaveném a pak zrekonstruovaném svépomocí. Tento byt byl posléze převeden do našeho vlastnictví. Nehodlám ho prodávat, proto jeho aktuální cenu neznám. Vlastníme chalupu, budovanou téměř třicet let vlastníma rukama ze stavu, kterému se říká ruina. Dálej ještě rodný dům ve městě Mimoni, v němž bydlí má matka a který se postupně snažíme rekonstruovat. Hodnotu chalupy a domu nezmám. Naše rodina jezdila Fordem Galaxy, zakoupeným jako ojetý, který již nevlastníme. Dospělý syn užívá ojetý vůz Ford Escort. Naše úspory byly minimální - ve výši několika platů - vzhledem k tomu, že vše jsme průběžně investovali do chalupy a poté do rodného domu. Na takzvané dovolené jsme byli pouze jednou, dovolené v cizině nesnáším, všechny tedy trávíme s manželkou a dětmi na chalupě, za účelem zvelebování chalupy. Byl jsem soudcem a předsedou Vrchního soudu v Praze s platem, který si každý občan může zjistit ze zákona. Manželka do roku 1978 pracuje nepřetržitě v Živnostenské bance, její plat je věcí smlouvy s bankou, ve které se zavázala jej nezveřejňovat. Žádný jiný majetek nemáme. Akcie z kuponové privatizace jsme prodali." Situace nyní? "Bydlíme pořád stejně, nic nového jsme nepořídili. Máme dva vozy, ojetý Ford Escort, který užívá starší syn, a Škodu 1000 MB, rok výroby 1964. Naše úspory jsou stále minimální (v rozsahu několika platů), neboť vše průběžně investujeme do rekonstrukce mého rodného domu. Na příjmech mé manželky se nic nezměnilo. Všechny dovolené trávíme na chalupě, peníze vynakládáme na cement, vápno, cihly, barvy apod. Žádný jiný majetek, kromě obvyklého vybavení domácnosti, nemáme."

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Jaroslav Tvrdík, ministr obrany

Věk: 33 let, nástup do vlády: květen 2001, předchozí zaměstnání: náměstek ministra obrany. Manželka Jana je na mateřské dovolené. Bydliště: služební byt v Praze - Řepích.

Jak odpověděl na dotazník: "Vzhledem k tomu, že jsem byl vojákem z povolání (a manželka je voják z povolání), bydlím ve služebním bytě 3+1 resortu obrany na sídlišti Praha - Řepy. Vlastníme spolu s manželkou osobní automobil Hyundai Lantra. Můj průměrný hrubý měsíční plat za rok 2000 byl zhruba 40 tisíc korun, průměrný hrubý měsíční plat mojí manželky odpovídá hodnosti kapitána a funkci, ve které slouží v armádě. Manželka je v současné době na mateřské dovolené. Na letní dovolenou jsme dávali v předchozích letech zhruba 40 tisíc korun. Co se týká ostatního majetku, manželka dostala od rodičů darem rekreační chatu (kterou dosud užívají). Rodinné úspory a další majetek odpovídají skutečnosti, že jsme oba dva byli do loňského roku bezdětní zaměstnanci státní správy, a faktu, že jsme společně sloužili rok v zahraničí. Ministrem vlády České republiky jsem relativně krátkou dobu, a proto se moje majetkové zázemí výrazně nezměnilo.

Co uvedl v přiznání v Senátu: žádné nepodával.
   Jaromír Schling, ministr dopravy a spojů

Věk: 55 let, nástup do vlády: duben 2000, předchozí zaměstnání: poslanec. Manželka Blanka je účetní. Bydliště: družstevní byt v Jihlavě.

Jak odpověděl na dotazník: "Ministr Jaromír Schling nemá co tajit. Je připraven kdykoliv poskytnout informace o své majetkové situaci, avšak poskytnutí těchto osobních informací musí mít své rozumné opodstatnění. Z Vaší žádosti nic takového není zřejmé." (odpovídala mluvčí Ludmila Roubcová)

Co uvedl v přiznání v Senátu: V loňském roce uvedl, že nabyl dům s pozemkem v Telči, Špitální 41, v hodnotě 2,2 milionu korun.
   Pavel Dostál, ministr kultury

Věk: 59 let, nástup do vlády: červenec 1998, předchozí zaměstnání: poslanec. Manželka Hana je úřednicí na základní umělecké škole. Bydliště: byt v osobním vlastnictví v Olomouci.

Jak odpověděl na dotazník: "Pavel Dostál nebude na Vaše dotazy odpovídat. Veškeré relevantní informace dle příslušného zákona nahlásí Senátu." (odpovídala mluvčí Dita Fuchsová)

Co uvedl v přiznání v Senátu: V roce 1999 přiznal koupi bytu do osobního vlastnictví, vedlejší příjem 87 tisíc korun jako autorské honoráře a hodinky, kufr a obrazy jako dar od tchajwanského premiéra. V roce 2001 uvedl, že na autorských honorářích získal 198 tisíc korun (za divadelní, televizní a publicistickou činnost).

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy