Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

  "Majetková přiznání" ministrů z roku 2002 najdete zde.

  Jak se mají ministři ČSSD? Dobře (Karel Březina)

Od posledních voleb se některým členům Zemanovy vlády podařilo vytáhnout svoji životní úroveň a dostat se mezi bohaté. Například pokud jde o bydlení - ministři Stanislav Gross, Jan Kavan a nejnověji i Karel Březina si pořídili luxusní byty za několik milionů korun.
(více...)


  'Sociální případ' Kraus kupuje milionové byty

Před deseti lety se vydávali za rodinu, která neměla kde složit hlavu a nutně potřebovala - a posléze dostala - byt od pražského magistrátu. Teď mají ještě další dva vlastní byty a obecního se vzdát nehodlají. Řeč není o rodině vypočítavého podnikatele v oboru realit, ale o poslanci ČSSD Michalu Krausovi.
(více...)


  Zeman: třináct tisíc penze mu bude stačit

Odcházejícího premiéra Miloše Zemana a jeho rodinu čeká během několika měsíců velký otřes: z člověka s pravidelným špičkovým příjmem přes 120 tisíc měsíčně se stane penzista s důchodem kolem třinácti tisíc korun. Vzhledem k tomu, že v uplynulých letech nekupoval žádný drahý majetek, mohl si uspořit tolik, že na sociálních dávkách jeho rodina závislá být nemusí.
(více...)


  Pavel Rychetský si ve vládě nepomohl

Jediným členem Zemanovy vlády, kterého nikdo nemůže podezřívat, že šel do Strakovy akademie za lepším, je Pavel Rychetský. Naopak: bývalý renomovaný advokát za čtyři roky ve funkci vicepremiéra prokazatelně zchudl. Například v roce 1997, rok před tím, než vstoupil do vlády, přesáhly jeho příjmy v advokátní kanceláři Rychetský & Hlaváček hranici dvou milionů. Jeho roční příjem ve funkci vicepremiéra, která mu dočasně brání v advokátské praxi, je něco málo přes milion korun (91 tisíc korun hrubého měsíčně).
(více...)


  Grossova rodina si polepšila

Ministr vnitra Stanislav Gross patří k těm ministrům, kterým se za poslední čtyři roky zvýšila životní úroveň: pořídil si stočtyřicetimetrový byt se zimní zahradou a bazénem za čtyři miliony na pražském Barrandově. Gross ho sice koupil na hypotéku už v roce 1999, tedy rok před svým vstupem do vlády, ovšem jen co se stal členem Zemanova kabinetu, začal splácet vyšší sumy. A to dokonce přesto, že si přechodem z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny do křesla ministra pohoršil o deset tisíc korun.
(více...)


  Ministr pomohl své firmě

Ministr dopravy Jaromír Schling v době, kdy už byl členem vlády, výrazně pomohl své firmě v Telči. Tím, že od ní koupil dům a pomohl jí zbavit se bankovního úvěru, získal zároveň větší vliv na fungování této společnosti. Ministr se tak podle některých právníků dostal do rozporu se zákonem o střetu zájmů, který ministrům zakazuje jakkoliv se podílet na chodu soukromých firem.
(více...)


  Inventura vlády: ministři si polepšili

Sedí ve stejné vládě, mají stejný plat, přesto na tom stejně nejsou. Jan Fencl, Stanislav Gross, Jaromír Schling, Karel Březina se mají rozhodně lépe, než když v létě 1998 nastoupila sociální demokracie do vlády: pořídili si nemovitosti či pozemky. "Investovali jsme do nákupu půdy dva miliony šestnáct tisíc korun," říká například ministr zemědělství Fencl. Miloš Zeman, Miloš Kužvart, Eduard Zeman či Pavel Rychetský si naopak nepořídili vůbec nic a vydělané peníze mají našetřené.
(více...)

  "Majetková přiznání" ministrů najdete zde.

  Jan Fencl kupuje polnosti

Když sedlák Jan Fencl vstoupil v létě 1998 do vlády, musel kvůli zákonu o střetu zájmů oželet příjmy plynoucí z několika zemědělských společností i rodinného slováckého statku. Konec rodinného farmaření to však zdaleka neznamenalo. Nejen proto, že své podíly v některých firmách převedl ministr Fencl na syna. Ministru zemědělství se za jeho téměř čtyřletou vládní kariéru totiž podařilo "zemědělský" majetek rodiny rozmnožit.
(více...)


  Kavanův tajemník koupil nemovitosti za miliony

Bývalý tajemník ministra zahraničí Jana Kavana Karel Srba v minulých letech nakoupil pozemky, postavil dům a rekonstruoval zpustlé zemědělské usedlosti za více než deset milionů korun. Ve funkcích státního úředníka nejprve na ministerstvu zdravotnictví, později na ministerstvu zahraničí - si na to Karel Srba, stále vyšetřovaný pro účast na pochybném pronájmu Českého domu v Moskvě, rozhodně vydělat nemohl.
(více...)


  Kalousek v politice podezřele zbohatl

Lidovecký poslanec Miroslav Kalousek dokázal během posledních čtyř let několikanásobně zvýšit životní úroveň své rodiny. Aniž si půjčoval peníze v bance, investoval celkem přes tři miliony korun do stavby rodinného domu v jihočeské Bechyni a odkoupení třípokojového bytu v panelovém domě v Praze.
(více...)


  Za co stavěl vilu? Poslanec Tlustý mlčí

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý si v minulých letech postavil ve Slaném nedaleko Prahy rozlehlou vilu a není ochoten vysvětlit, kde na ni vzal. V bance si nepůjčil a nevydělal na ni ani on sám, ani jeho manželka. Tlustý říká, že vila i s vnitřním vybavením je přišla na pět milionů korun. Znalkyně, která na žádost MF DNES dům obhlížela, jeho cenu odhadla na vyšší sumu.
(více...)


  Pilip je bohatý a neskrývá to

Místopředseda Unie svobody Ivan Pilip patří mezi nejbohatší politiky a nijak to neskrývá. Říká, že majetek jeho rodiny včetně úspor počítá v řádu milionů korun. Před čtyřmi lety si pořídili vilu na okraji Prahy, za kterou dali s využitím hypotéky - přes šest milionů korun. Letní dovolenou Pilipovi platí šesticifernou částkou. Vydělal si na to Pilip v politice? To rozhodně ne.
(více...)


  Nenápadný politik, který umí vydělat

Je to naprosto nenápadný lidovecký poslanec, který se už léta pohybuje mimo záběry televizních kamer a zájem novinářů. Ladislav Šustr přesto v jedné věci vyniká: jeho měsíční příjem je zhruba dvojnásobný oproti jiným poslancům. Přijde si na téměř sto tisíc měsíčně. Dokázal to celkem jednoduše.
(více...)


  Poslanec Brožík tají, jak přišel k majetku

Sociální demokrat František Brožík, místopředseda sněmovny, už řadu let souběžně se svými politickými funkcemi a vlivem v dozorčích radách státních podniků rozmnožuje svůj majetek. Jeho rodina si oblíbila zejména nákup nemovitostí. A to ne zcela průhledný. Brožík - ač má podle nedávného rozhodnutí poslanců dohlížet z pozice viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu na hospodaření státu rodinné transakce odmítá veřejnosti vysvětlit: "Nemám chuť."
(více...)


S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu