Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie


VELKÁ VODA (15. 8.)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES a iDNES.tv,
s využitím informací agentury ČTK

ČTVRTEK 15. SRPNA 2002
NÁSLEDUJÍCÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE
 15:00 - Rozvodněná Otava připravila jednu z nejznámějších píseckých památek, kamenný most z konce 13. století, o sochu, zábradlí a dlažbu. Předběžný odhad škod činí čtyři až osm milionů korun.
 14:57 - Hasiči varují před příliš rychlým odčerpáváním vody ze zatopených sklepů. Pokud domy stále ještě omývá voda zvenčí, může její tlak nebezpečně narušit statiku domu. Hasiči proto doporučují neodčerpávat vodu před opadnutím povodňové hladiny, pokud není jisté, že nosné zdi domu jsou postaveny tak, že vydrží boční tlak.
 14:53 - Vstup do Stromovky v zatopených Holešovicích je životu nebezpečný. Zdejší radnice důrazně varuje všechny, kteří by se do parku chtěli vydat. Stromy v zaplaveném území jsou uvolněné a padají. Ještě větší nebezpečí nastane, až voda ustoupí a lidé se budou moci dostat hlouběji do nebezpečného prostoru, oznámila mluvčí Prahy 7 Helena Šmídová.
 14:47 - Chlór z neratovické Spolany už neuniká. Množství se zjišťuje. V areálu se utrhl i zásobník s 5 tunami mazutu. Na cestě jsou látky, které ho zachytí.
 14:35 - Záplavy si podle londýnské organizace Economic Intelligence Unit vyžádají náklady na odstranění škod kolem dvou miliard dolarů, což je v přepočtu asi 64 miliard korun.
 14:30 - Na Mělnicku stále narůstá počet zřícených domů. Celkem bylo už na území okresu nahlášeno 15 případů, především v Zálezlicích, Klech, Tuhani, Tišicích a Libiši. Přednosta okresu Miroslav Neumann se obává, že po opadnutí vody čeká demolice i další domy.
 14:23 - Železničáři se chystají zastavit kvůli stoupající hladině Labe kyvadlovou dopravu mezi oběma břehy řeky v Ústí nad Labem. Městská policie upozorňuje obyvatele čtvrti Střekov, že bude přerušena dodávka elektřiny.
 14:10 - Obce ohrožené únikem chloru z neratovické Spolany byly podle mluvčí krizového štábu Středočeského kraje o nebezpečí informovány. Jedná se o obce: Lobkovice, Jiřice, Kostelec, Záryby a Brandýs. Stále se zjišťuje místo, odkud jedovatý plyn uniká. Jeho další únik už nebyl zaznamenán.
 14:07 - V neratovické Spolaně se kromě úniku chloru utrhl zásobník s pěti tunami mazutu. Letecká přeprava nyní zajišťuje přepravu přípravků a sorbentů, které mají mazut zachytit.
 14:02 - Záchranáři evakuovali z okolí zříceného domu v Křižíkově ulici v Praze 8 jednoho muže. Ten dosud odmítal opustit svůj byt. Nyní se šel podívat, co se s domem číslo 34 stalo. Hasiči ho odvezli na člunu do bezpečí. Nyní na místo zříceného domu míří záchranáři s infrakamerou, která zjistí, zda v troskách není někdo zavalený.
 13:58 - V Ústí nad Labem-Střekově zadržela policie muže, který raboval opuštěné byty. Měl pytel a brodil se zatopenými ulicemi, hlásí zpravodaj MF DNES z místa.
 13:53 - Stavební spořitelna České spořitelny věnuje zasaženým regionům pět milionů korun. Také je připravena vyčlenit 500 milionů korun na zvýhodněné úvěry s nižší úrokovou sazbou a s prodlouženou dobou splatnosti až na 20 let, které budou určené na nápravy vzniklých škod.
 13:49 - Komerční banka dočasně zrušila poplatky za blokaci platebních karet, které se jinak pohybují v rozmezí od 150 až do čtyř tisíc korun. Důvodem k tomuto kroku je podle mluvčích komerční banky pomoci lidem v situaci, kdy dochází ke zvýšené ztrátě platebních karet.
 13:44 - Banky v současné době zvažují, jak pomoci lidem postiženým záplavami. Pomoc by měly představovat především zvýhodněné úrokové sazby a odklady splátek úvěrových produktů. Zvýhodněné produkty jednotlivých bank je možné očekávat již během příštího týdne.
 13:42 - Pobočky centrální banky i komerční banky jsou připraveny vyměňovat povodní poškozené bankovky. Podle ČNB také v plném rozsahu funguje mezibankovní platební styk.
 13:38 - Vláda uvolní zdarma pro záchranáře palivo ze státních rezerv. Zároveň zvýšila počet vojáků nasazených při povodních ze dvou tisíc na pět tisíc. Premiér Vladimír Špidla opět uvedl, že hovořit o odhadech škod je předčasné.
 13:20 - V Neratovicích byl vyhlášen chemický poplach. Ze zaplavené Spolany uniká jedovatý chlór. I v nedalekem Kostelci vyzývají, aby si lidé utěsnili okna. "Záchranáři se snaží najít místo úniku a zjistit kolik jedu lidem hrozí," řekl iDNES středočeský hejtman Petr Bendl. Podle něho na místo míří vojáci, kteří se pokusí chlorový mrak zneutralizovat. Kdyby se to nepovedlo budou obyvatelé zasaženého území evakuováni.
 13:13 - V Křižíkově ulici v Praze 8 se zřítila část domu číslo 34. Objekt je součástí domů, které byly ještě před povodněmi určeny k demolici. "Domy jsou v evakuované oblasti. Navíc byly opuštěné, takže není pravděpodobné, že byl někdo uvnitř," řekl iDNES policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Na místě jsou hasiči, kteří budovy zajišťují proti dalšímu zřícení. K budovám míří na člunu i ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Zpravodaj MF DNES hlásí, že jsou vidět jen sutiny a poničené trámy. "Kynologové musí místo prozkoumat se psy. Zjišťuje se i rozsah narušené statiky domu," potvrdil operační důstojník pražských hasičů. Policie nyní chystá evakuaci lidí z okolních domů, kteří své domovy zatím odmítali opustit.
 13:06 - Řada fondů musela přerušit obchodování s cennými papíry, protože se podobně jako pražská burza nacházejí v zátopové zóně. S problémy se ale potýkají i centrály společností J&T Asset management, Akro, ŽB-Trust, IKS KB i ISČS. Obchodování přerušil i ČP Invest, Newton, fondy ING denominované v českých korunách a Pioneer Trust. Nadále lze nakupovat podílové listy fondů ISČS, avšak za pondělní kurz. Kurzy zatím vyhlašuje i 1. IN a OB Invest, od zítřka však kvůli depozitáři (ČSOB) už nový kurz rovněž nevyhlásí.
 13:03 - Provoz v celé síti T-Mobile byl dopoledne vyšší o 36,65 % oproti průměru. Nejvíce vzrostl provoz v Plzni a západních Čechách - o 109,18 %, nejméně na severní Moravě (9 %). Provoz ve středních a severních Čechách byl vyšší přibližně o polovinu oproti normálu.
 12:59 - Jedna samice lachtana stále uniká ošetřovatelům pražské zoologické zahrady. "Náš záchranný štáb se ji snaží odchytit v plavebním kanálu u Mělníka," řekl iDNES Vít Kahle ze zoologické zahrady. Jméno zvířete pracovníci zoo neví. "Je to buď Barborka nebo Míša. Zatím jsme to nezjistili, protože samici, která plave tady v zahradě, se zatím nepodařilo identifikovat," dodal Kahle.
 12:53 - Při odstřelu utržené lodi v Děčíně zemřel muž. Neuposlechl výzvy a zůstal stát v nebezpečné zóně. Zasáhl ho kus železa. Mrtev byl na místě.
 12:47 - České aerolinie prodloužily dobu, během níž je možné vracet letenky bez stornopoplatků, až do pondělí 19. srpna. Lety ruší jak Češi, kteří měli původně namířeno do ciziny, tak i cizinci, kteří chtěli strávit dovolenou v Česku. "Ještě v úterý činil výhled rezervací na následujících třicet dní tři sta tisíc pasažérů. Jen od úterý do čtvrtka zrušilo let dvacet tisíc lidí," řekl mluvčí ČSA Daniel Plovajko.
 12:26 - Městská policie v Ústí nad Labem se připravuje na případné uzavření Mírového náměstí v centru města. Podle zpravodaje MF DNES náměstím zatím projíždí městská hromadná doprava. Strážníci ale chystají pytle s pískem a banky zajišťují okna. Voda se k náměstí od rána přiblížila už o osm metrů.
 12:19 - Pouť remorkérů utržených za Ústím skončila. Torzo plavidla, které mohlo ohrozit nový silniční most v Děčíně podle zpravodaje MF DNES bez problémů proplulo městem a míří do Německa.
 12:12 - Stav v uzavřených úsecích metra se zhoršuje. Vodu do tunelů začaly propouštět některé tlakové uzávěry, protože jsou zkonstruovány pouze pro stoletou povodeň. "Nevíme, odkud se k nám voda dostává. Proudí pravděpodobně i z kanalizace," řekl iDNES ředitel metra Ladislav Houdek. Vody v tunelech neubývá, protože čerpadla kvůli výpadkům proudu nefungují. Současný provoz podle něj ohrožen není. Fungující úseky jsou totiž nad úrovní zatopených tunelů.
 12:07 - Ministerstvo školství zvažuje případné posunutí začátku školního roku. "V tuto chvíli nelze vyloučit nic. Mapujeme situaci v postižených oblastech," řekla mluvčí resortu Hana Vítková. Podrobnosti chce ministerstvo zveřejnit na páteční tiskové konferenci.
 12:00 - Jediná spojnice přes Labe na severu Čech, most v Roudnici nad Labem, má problémy. Podle roudnického místostarosty Vladimíra Urbana se na nájezdu z pravého břehu objevily trhliny. Experti hledají způsob, jak most zabezpečit. Ma místo se sjíždí technika.Přes most se dostanou pouze pěší a v intervalech i osobní auta. Přes řeku se dostanou i záchranáři nebo zásobování. Pro nákladní vozy je most uzavřen.
 11:53 - Hraniční přechod do Rakouska v Českých Velenicích už je pro osobní i železniční dopravu otevřen. Kvůli stržené lávce na něj nemohou pouze pěší.
 11:46 - Ministryně zdravotnictví Marie Součková žádá od vlády na boj s následky záplav 110 milionů korun. Hodlá jich využít na očkování dětí ze záplavových oblastí proti žloutence A, na vyšetření pitné vody a na dezinfekční prostředky nutné k dodržování hygieny v záplavových oblastech.
 11:37 - Severočeská energetika odstavila další desítky trafostanic v Ústeckém kraji. Dohromady zde bylo dopoledne mimo provoz 165 stanic, z nichž bezmála polovina nefunguje na Litoměřicku. Na Ústecku je jich odpojeno 58 a na Děčínsku 27.
 11:33 - Vzestup řeky ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku se pravděpodobně zastavil. Voda, která zaplavila město místy do více než dvoumetrové výšky, však zůstane v ulicích možná i týden, řekl místostarosta Jaromír Novák.
 11:29 - Pouť remorkérů utržených za Ústím pokračuje. Plné plavidlo u děčínského mostu se podařilo potopit. Utrhla se však prázdná loď, která byla zachycena v Choraticích. Plavidlo je příliš vysoké a neproplulo by pod děčínským mostem. Podle zpravodaje MF DNES záchranáři odstřelili přední a zadní část lodi. Její torzo se ale řítí na Děčín.
 11:27 - Litoměřický krizový štáb uvažuje kvůli stoupající hladině Labe a Ohře o evakuaci dalších 15 obcí. Podle Jiřího Čermáka z krizového štábu zácharnáři monitorují situaci.
 11:10 - ČEZ má na Vltavě mimo provoz šest z osmi vodních elektráren a od středy zaplavenou i uhelnou elektrárnu v Mělníku, se kterou není možné ani navázat spojení. Ostatní severočeské elektrárny, jako Prunéřov či Tušimice, byly mimo záplavové nebezpečí.
 11:04 - Kvůli výpadku proudu stojí tramvaje od Strossmayerova náměstí v Praze 7 až k Masarykovu nádraží v Praze 1. Náhradní dopravu zajišťuje čtrnáct autobusů. "Zatím nevíme, o jak rozsáhlou závadu se jedná. Na jejím odstranění intenzivně pracujeme," řekla iDNES mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.
 11:00 - Do Ústí nad Labem, kde se v pátek očekává kulminace rozvodněného Labe, míří na pomoc osm záchranářů se čluny ze Zlína a také několik strážníků z Mostu. Na ostraze opuštěných domů, z nichž byli evakuováni lidé do bezpečí, se vedle policie podílejí i vojáci. "Žádný případ rabování dosud nebyl hlášen," řekl mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.
 10:55 - Remorkér se 400 tunami nákladu, který se utrhl v přístavu v Krásném Březně na Ústecku, se zachytil zhruba sto metrů od nového mostu v Děčíně a podle zpravodaje MF DNES opakovaně naráží do pilířů mostu. URNA se ho už dvakrát pokusila odstřelit. Zhruba 500 metrů od remorkéru je železniční most. Druhé plavidlo, které se rovněž utrhlo v Krásném Březně na Ústecku, záchranáři chytili a ukotvili v Choraticích na Děčínsku.
 10:47 - V Praze před Barrandovským mostem je zácpa. Velké kolony na nájezdu na most se prodlužují, doprava stojí už na třetím kilometru plzeňské dálnice D5.
 10:42 - Modřanská ulice už je průjezdná. Modřanská ulice v pražském Braníku už je průjezdná od Branického nádraží přes nájezd na Barrandovský most až k Podolskému nábřeží. Tramvajovou trať kontrolují statici a zatím nemůže být zprovozněna.
 10:28 - Od rána mohou řidiči využívat pro přejezd do Německa hraniční přechod pro osobní vozy v Mníšku na Mostecku, který byl uzavřen kvůli záplavám. V provozu je také přechod na Hoře Sv. Šebestiána na Chomutovsku. Od středy odbavuje i kamionovou dopravu, vyloučen je však zatím převoz zboží, vyžadující veterinární kontrolu.
 10:20 - Lidé čelí stresům ze záplav pomocí vtipů, podobně jako před pěti lety na Moravě. Šíří se většinou protřednictvím SMS. Redakce iDNES tyto vtipy prozatím postupně shromažďuje a chystá z nich přílohu. Zde je jeden z nich: "Prodám chatu v Českých Budějovicích, k vidění u Karlova mostu. Plovoucí podlaha, vodní postel, tekoucí voda, koupaliště u chaty. Zn.: Spěchá."
 10:14 - Záchranáři našli ve středu večer tělo pohřešovaného šestasedmdesátiletého muže z Předmíře na Strakonicku. V úterý časně ráno ho smetla i s domem přívalová vlna z blízkého rybníka. Tělo bylo zhruba sedm kilometrů od místa tragédie u obce Lnáře ve stromoví ve výšce dvou metrů.
 10:05 - Pražané se potýkají s nedostatkem teplé vody. Teplá voda chybí v oblasti Invalidovny, Holešovic a Karlína. Neteče ani v části Pankráce. "Teplé vody se lidé dočkají až asi za tři neděle od okamžiku, kdy se budou moci začít likvidovat následky záplav," řekl generální ředitel Pražské teplárenské Luboš Pavlas.
 09:55 - Dva remorkéry, které se kolem sedmé ráno utrhly v přístavu Krásné Březno na Ústecku, se řítí na Děčín. URNA se snaží potopit plavidlo plné kamení, které je už několik stovek metrů od nového mostu v Děčíně. Do města pluje i další prázdná loď, která je však vysoká a mohla by vážně zkomlikovat průtok Labe pod mostem. Děčínem před několika okamžiky proplul utržený přívoz a srazil hrazení ze železničního mostu.
 09:45 - Lokálně zatopena byla v noci největší domácí papírenská společnost Frantschach Pulp&Paper Czech ve Štětí na Litoměřicku. Výrobu firma odstavila už ve středu večer, kdy rozvodněné Labe zalilo rozvodnu pro napájení hlavních čerpadel vody do závodu. Vedení papírny bude rozhodovat, zda v pátek ráno obnoví výrobu nebo zahájí tří až čtyřdenní odstávku.
 09:35 - V obci Zálezlice na Mělnicku ráno spadlo 10 domů, v Kozárovicích nevydržely dvě stodoly. Informovala mělnická policie. V celém okrese bylo podle policistů evakuováno na 5000 lidí.
 09:25 - Poslední spojnice přes Labe na severu Čech, most v Roudnici nad Labem, je pro nákladní dopravu uzavřena. Stav mostu zkoumá statik.
 09:20 - Policie uvedla do provozu most Závodu míru v Praze Zbraslavi. Auta zde mohou jezdit obousměrně. Z pražských mostů je dále plně v provozu Barrandovský a Hlávkův most, mosty Palackého, Legií a Štefánikův fungují pouze pro městskou hromadnou dopravu. Chodci mohou přejít po Hlávkově a Štefánikově mostě.
 09:16 - Masarykovo nádraží v Praze je v provozu. S výjimkou trati od Kralup nad Vltavou už ze všech ostatních směrů přijíždějí vlaky na pražské Masarykovo nádraží. Jako poslední byla otevřena trať od Kladna přes Praha-Dejvice.
 09:10 - Plzeň je pro nákladní dopravu uzavřena. V noci policie umožnila regulovaný průjezd kamionů městem na trase Praha - Rozvadov. Od páté hodiny ranní je všal Plzeň pro nákladní dopravu opět uzavřena.
 09:04 - Další stovky lidí se musely časně ráno vystěhovat kvůli rozvodněnému Labi z ohrožených oblastí v Neratovicích na Mělnicku. Řeka by přitom podle aktuálních předpovědí měla ještě stoupat. "Pokud se naplní prognózy a Labe tady vystoupí ještě asi o tři čtvrti metru, museli bychom přistoupit ještě k dílčím evakuacím. Nebylo by to ale nic dramatického, šlo by asi o desítku obyvatel," řekl starosta města František Morava.
 08:53 - Na Znojemsku voda klesá, zprovozněny byly Mosty přes Dyji v Oblekovicích, Sedlešovicích a Tasovicích. Trvale v provozu zůstává most v Hrádku. Naopak ve Strachoticích je most stále uzavřen. Mimo provoz je také silnice III.tř. mezi obcemi Přibice a Pohořelice, která je zaplavená vodou z Jihlavy.
 08:40 - Rozvodněné Labe se už nedá přejet přes žádný silniční most. Byl totiž uzavřen poslední, most v Roudnici/Labem. Dalnice D8 v useku 0. - 18. km zůstává do odvolaní uzavřena. Silnice I/9 i II/608 jsou neprujezdné. V Litoměřicích se nadále nedá projet přes most a je uzavřena i I/30 od Lovosic na Usti n/Labem. Od Prahy na sever se da jezdit přes Mladou Boleslav a na Českou Lípou i k východn částí Děčína. Do západní části Děčína je možná objížďka přes Slaný a Louny.
 08:25 - Hladina Vltavy v Praze celou noc klesala. Od středečního večera úroveň řeky klesla více než o metr. Pražané se však do evakuovaného centra města vrátit nemohou. Statici musí zkontrolovat rozsah poškození zatopených budov a energetici opravit nefunkční trafostanice. Omezena zůstává i městská hromadná doprava. Fungují stále jen tři mosty. Centrum je podle mluvčího magistrátu Martina Kupky nutné nechat i v dalších dnech co nejvolnější pro techniku, která bude likvidovat následky povodní. Pražský magistrát nyní potřebuje nejvíce věci pro likvidaci škod. "Potřeba jsou například holiny, košťata, lopaty, pracovní rukavice, kartáče či špachtle," upřesnil iDNES Kupka. Oblečení, dek a hygienických potřeb je podle něj nyní dostatek.
 08:10 - Hladiny všech hlavních jihočeských řek a jejich přítoků, s výjimkou Lužnice, klesají. Voda stoupá na střední Lužnici mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem.
 08:06 - Tři remorkéry, které se kolem sedmé hodiny utrhly v přístavu Krásné Březno na Ústecku, poškodily v nedalekých Neštěmicích vysokotlaký plynovod. Přívod plynu do potrubí byl již zastaven. Plynaři pracují na omezení dodávek plynu.
 08:03 - České dráhy rozšíří bezplatnou kyvadlovou dopravu v Praze, která nahrazuje výpadky městské dopravy. Vedle dopravy mezi hlavním nádražím a Smíchovem, kde je zhruba půlhodinový interval, zavedou obdobný spoj mezi Běchovicemi a Masarykovým nádražím, kde je nutné očekávat interval mezi 30 a 40 minutami. Ze Zličína bude jezdit každou hodinu vlak do Jinonic a hlavního nádraží. Z Horních Počernic pojedou zvláštní spoje do Vysočan a Libně, kde bude možný přestup na spoje do Masarykova nádraží.
 08:00 - Velká voda zastavila vlaky mezi Mělníkem a Liběchovem. Náhradní doprava nemohla být zavedena.
 07:52 - Dopravní situace kolem Labe se komplikuje. Od Mělníka přes řeku je průjezdný pouze most v Roudnici nad Labem. Tvoří se kolony. Všechny další silniční mosty jsou až po Hřensko neprůjezdné. Na Mělnicku je neprůjezdná mezinárodní silnice číslo 9 na Českou Lípu. Neprůjezdná zůstává dálnice D8 mezi nultým a 18. kilometrem. Objížďka je přes Slaný a Velvary.
 07:45 - Kvůli záplavám stále nefunguje šest hraničních přechodů. V severních Čechách jde o přechody Cínovec, Moldava a Hřensko. V Jihočeském kraji jsou neprůjezdné České Velenice a Nová Bystřice a na jižní Moravě je mimo provoz přechod Hevlín, informovalo infocentrum ABA.
 07:36 - Pražská energetika během čtvrtka začne opravovat některé trafostanice, které byly kvůli záplavám vyřazeny z provozu. Nejdříve je však nutné, aby krizový štáb určil místa, které již mohou energetici začít kontrolovat. "Během noci jsme se snažili některé stanice zprovoznit, ale přes zábrany a pytle s pískem jsme se do objektů nemohli dostat," řekl iDNES mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Podle něj v některých případech dokonce pracovníky energetiky nepustili do opuštěných domů policisté, protože se domnívali, že jde o rabující zloděje.
 07:19 - Litoměřický krizový štáb jedná, jestli je kvůli rozvodněné řece Ohři potřeba evakuovat další obce, jako například Nové Kopysty nebo Brňany.
 07:04 - Hladina Vltavy v Českém Krumlově klesla proti bodu kulminace před dvěma dny o dva metry. "Stav ohrožení stále trvá," řekl ČTK starosta města Antonín Princ. Část historického jádra zůstává zatopena a voda se drží asi v 50 domech. "Řeka má stále pět metrů nad normální stav, z Lipna však od středečního večera vypouští dolů o sto kubíků vody za vteřinu méně," podotkl starosta. Cenrum chráněné UNESCO zůstává uzavřeno a na 600 evakuovaných lidí musí vydržet v náhradním bydlení.
 06:48 - Zhruba polovina centra Ústí nad Labem je podle zpravodaje MF DNES bez proudu.
 06:35 - Vlaky zajišťují i spojení mezi Ústí nad Labem a Děčínem. Spoje jsou vypravovány ze stanice Ústí nad Labem-západ. Vlaky nestaví na ústeckém hlavním nádraží. Voda totiž zaplavila přístup do stanice.
 06:24 - Spojení mezi částmi Ústí nad Labem, které rozdělilo rozvodněné Labe, zajišťuje vlak. "V intervalu třiceti minut jezdí vlaky ze stanice Ústí nad Labem - Střekov do stanice Ústí nad Labem-západ," řekl zpravodaji MF DNES šéf Českých drah v Ústí nad Labem Jiří Kolář s tím, že doprava je , zdarma.
 06:05 - Hladina Vltavy v Praze od třetí hodiny ráno klesá. Vodohospodáři ale očekávají, že se dopoledne pokles zpomalí. Vltava v pražské Chuchli byla v jednu hodinu po půlnoci hluboká 732 centimetry. Za poslední dvě hodiny klesla o 39 centimetrů. Opadnutí hladiny vodohospodáři hlásí z celého povodí Vltavy. Z Lužnice a dolního toku Sázavy ale zatím nejsou známy přesné údaje. Hydrometeorologové očekávají, že Sázava dosáhne maxima dopoledne.
 05:56 - Hladina Dyje ve Znojmě jde dolů. Ve středu zde voda zaplavila několik ulic a strhla jednu z lávek ve městě. Situace na horním toku řeky u Vranovské přehrady se zlepšuje, povodňová vlna se ale přesouvá směrem na Břeclavsko. Z Vranovské přehrady nnyí odtéká 170 metrů krychlových za sekundu. To je polovina množství při záplavách.
 05:51 - Obyvatelé Prahy by se zatím neměli vracet do zatopeného centra města. "Voda sice opadává, ale sestup nebude zásadně strmý a rozhodně nepominuly důvody k tomu, aby se lidé do centra nevraceli," řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka. Centrum je podle něj nutné nechat i v dalších dnech co nejvolnější pro techniku, která bude likvidovat následky povodní.
 05:47 - Hasičský záchranný sbor kvůli záplavám na Vltavě a Labi přesunuje síly do Ústeckého kraje, zvláště na Litoměřicko. Do ohrožených míst směřují posily s čluny a technikou, které dosud působily na Českobudějovicku. Hasiči v ohrožené oblasti budují speciální protipovodňové stěny.
 05:40 - Z Ústí nad Labem vyjede v 6:08 a 9:07 vlak do Prahy, několik minut po šesté vyjede ize severu Čech i souprava směřující do Brna.
 05:17 - Evakuace části Ústí nad Labem se týká i Matiční ulice ve čtvrti Neštěmice. Ta se stala před několika lety známou spory místních obyvatel s neplatiči. Oblast už opustilo na 200 lidí, kteří jsou ubytováni ve vysokoškolských kolejích. Problémy dělá severním Čechám voda i na silnicích. Zaplavena je i řada úseků na Děčínsku. Přes Labe funguje jen most v Roudnici nad Labem.
 05:14 - Hasiči v Mělníku čekají největší vodu z Labe během dopoledne. "Nyní je hladina na devíti a půl metrech. Evakuujeme část města zvanou Pšovka. Čekáme, že řeka dopoledne stoupne až na jedenáct a půl metru," řekl iDNES operační mělnických hasičů.
 04:55 - Prezident Václav Havel chce dnes a v pátek navštívit některá evakuační místa, v nichž jsou lidé ze zatopených míst.
 04:21 - Metro bude od 05:00 jezdit ve stejném rozsahu jako ve středu. Znamená to, že na trase C budou jezdit soupravy z Pražského povstání do stanice Háje a mezi Pražským povstáním a Muzeem bude pendlovat jedna souprava. Na trase A bude jezdit metro ze Skalky na náměstí Míru. Metro trasy B bude jezdit v omezeném provozu v úseku Nové Butovice a Zličín. Většina tramvajových linek nejezdí podle plánu. Beze změny jsou jen linky číslo 2, 4, 6, 9, 11 a 20. Ostatní jsou odkláněny.
 04:10 - Zásobování plynem je v středních Čechách zatím plynulé a pod kontrolou. Jak ČRo - Radiožurnálu řekla mluvčí Středočeské plynárenské Kateřina Prokopová, plyn je odpojen na dvou místech. Bez plynu je Lidická ulice v Berouně a levý břeh v Kralupech nad Vltavou. Celkem je bez plynu na devět stovek lidí.
 03:44 - V Ústí nad Labem, které čeká na nápor stoleté vody, už jsou zaplaveny sklepy v ulici vedoucí k hlavnímu náměstí. Asi pět desítek dobrovolníků tam plní pytle s pískem a utěsňuje dveře a kanály.
 03:35 - Hlavní tah z Českých Budějovic na hraniční přechod s Rakouskem v Dolním Dvořišti je už průjezdný. Podle krajského operačního důstojníka jihočeských policistů se ale řidiči stále nedostanou do Českých Budějovic přes Veselí nad Lužnicí. Tímto městem se toitž stále nedá projet.
 03:29 - Zaměstnanci Pražských plynáren vypouštějí z bezpečnostních důvodů potrubí na nábřeží v pražském Podolí. "Potrubí vede i skrz mosty na Vltavě, a kdyby některý z nich voda strhla, nadělalo by nám to tady pěknou paseku," řekl pracovník pohotovostní služby. Jeho kolega mezitím kontroloval v dostatečné vzdálenosti od syčícího potrubí náhodné kolemjdoucí, zda nekouří nebo se nechystají zapálit si. Nábřeží až do Braníku je bez proudu, ulice křižují policejní vozy. Zavřené zůstaly přilehlé restaurace i benzínová pumpa u tenisových dvorců.
 03:17 - Na Mělnicku proběhla podle hasičů úspěšně evakuace vesnic Větrušice a Tuháň. "V tuto chvíli se jednotky vracejí," řekl iDNES operační hasičů. Hladina Labe v Mělníku se ale stále zvedá. Záchranáři se chystají evakuovat mělnické předměstí Malzice, které je pod vodou. Bouřlivý je soutok Labe s Vltavou. Voda zatopila polostrov, který řeky tvoří. Sahá až ke starému mostu v centru Mělníku.
 03:09 - Člen armádního Generálního štábu Vladimír Velčovský ČT řekl, že v ulicích Prahy je téměř 500 vojáků. Sto dvacet jich pomáhá hasičům, třicet vojenské policii. Armáda také poskytla techniku - několik tanků a na dvacet nákladních aut. Podle dalšího člena pražského krizového štábu, Ludvíka Klemy z městské policie, použili strážníci v upynulých 24 hodinách ve třech různých čtvrtích proti třem neukázněným Pražanům donucovací prostředky. Vesměs opilci se snažili proniknout do uzavřených zátopových zón.
 03:00 - Rozvodněná Vltava podle magistrátu pravděpodobně nijak nepoškodila pražské mosty. Městský statik dosud prozkoumal čtyři z nich a nezjistil žádné závady, řekl Josef Novotný z krizového štábu. Mostům nehrozí bezprostřední nebezpečí, pokud není prostor mezi jejich pilíři zanesen naplaveninami.
 02:56 - Člen krizového štábu pražského magistrátu Zdeněk Zajíček řekl ČT, že ve skladech humanitární pomoci pro evakuované Pražany chybějí holínky, rukavice, smetáky a nářadí, hlavně lopaty a krumpáče.
 02:48 - Hladina Vltavy v Praze v příštích hodinách výrazněji poklesne. Vodohospodáři totiž začali kvůli zlepšení situace na jihočeských řekách omezovat odtok ze Slapské přehrady. Do rána by se úroveň hladiny mohla snížit asi o půl metru, řekl po 01:00 dispečer Povodí Vltavy Jiří Habermann. Slapy nyní podle Habermanna vypouštějí o 300 metrů krychlových za vteřinu méně než ve středu, tedy o množství vody, které odpovídá dvojnásobku běžného průtoku Vltavy Chuchlí.
 02:33 - Česká televize informovala, že krátce po jedné hodině vyděsil obyvatele středočeských Neratovic mohutný záblesk nad místní chemičkou Spolana. Voda tam natekla do trafostanice. Téměř celý areál podniku je už zatopen.
 02:16 - Do zdymadla na předměstí Ústí nad Labem přepadl kus lodi, kterou předtím odstřelili policisté, a potopil se. Bylo to poslední plavidlo ze sedmi, která se večer utrhla u Roudnice nad Labem. "Přes zdymadlo těsně předtím proplul pravděpodobně návěs kamionu. Ten by ale neměl mosty ohrozit, protože je lehký," řekl iDNES dispečer ústeckého krizového štábu. Podle krizového štábu by po Labi směrem do Ústí měla plout ještě jedna menší lod. Hladina Labe se ve městě stále zvyšuje. Ráno se čeká, že dosáhne až 11 metrů.
 01:48 - Hladiny Jizery i Berounky ve středních Čechách klesají, stav ohrožení ale zatím nebyl odvolán. Na odečtu v mladoboleslavském Rožátově bylo před středeční půlnocí naměřeno 323 centimetrů a povodňová vlna se přesouvala na jih k Benátkám nad Jizerou.
 01:42 - Hladina Labe v Děčíně má podle posledních předpovědí ráno dosáhnout 11 metrů, tedy o metr více, než je stoletá voda. Labe bude v Děčíně kulminovat zřejmě v sobotu dopoledne, tvrdí děčínský krizový štáb. Běžná výška Labe ve městě je asi dva metry.
 01:40 - Hladina řeky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku klesá.Podle místostarosty Rudolfa Kasseckerta není pravda, že by se k městu valila nová přílivová vlna. Policie a vojáci radnici poskytnou obojživelná vozidla, s jejichž pomocí spojí oba břehy Vltavy. Budou pomáhat s převážením záchranářů a se zásobováním.
 01:29 - Poblíž Palmovky na Praze 8 dál klesá voda v Sokolovské a Zenklově ulici, kde se v úterý vylila z břehů říčka Rokytka. Funguje veřejné osvětlení a směrem na Žižkov jezdí tramvaje. Stav vody v metru kontrolují lidé z dopravních podniků. Ulicemi projíždějí i plynaři a správci kanalizace.
 01:24 - Pojistit si v současné době byt proti zlodějům, přírodní katastrofě či jiné majetkové škodě je nemožné. Pojišťovny, které mimo jiné ve středu na ministerstvu financí jednaly o krizové situaci v zemi, až do odvolání přestaly uzavírat smlouvy o majetkových pojištěních.
 01:11 - Mobilní operátoři sledují, kudy se pohybuje povodňová vlna a v těchto místech se snaží uchovat signál. Eurotelu večer poklesl provoz, slabší je i v síti T-Mobile. I tak je ale desítky procent nad průměrem. Český Mobil eviduje v zasažených oblastech volání až o sto procent nad průměrem, na celém území je to 30 procent více. Podle mluvčího Českého Telecomu byly odpoledne odpojeny dvě středočeské ústředny, na které je připojeno asi tisíc stanic.
 01:08 - Dispečink Povodí Vltavy oznámil, že od páté hodiny ranní bude řeka v hlavním městě klesat rychlostí zhruba 30 centimetrů za hodinu. Slapská přehrada totiž bude moci snížit objem vypouštěné vody. Ve Velké Chuchli na jihu Prahy byla hladina Vltavy ve 23 hodin 732 centimetrů vysoko, to je o osm centimetrů méně než o hodinu dřív. Berounka v Berouně 548 centimetrů, to je o 13 centimetrů méně než v deset hodin večer.
 00:54 - Velká voda se dál valí Mělnickem. Hasiči museli evakuovat 16 lidí z obce Tuhaň. "V Tuhani u Neratovic je metr vody, suchou nohou se nedá přejít," řekl iDNES operační mělnických hasičů. Nejhorší situace je podle něj v nedalekých Větrušicích. "Jsou tam staré domy, které voda strhává. Obec jsme sice evakuovali už dříve, ale vždycky se najde někdo, kdo neposlechne," dodal hasič.
 00:39 - Po dvaadvacaté hodině začala dočasně fungovat nákladní přeprava na trase Praha-Plzeň-Rozvadov. Podle Dopravni informační a tiskové agentury DITA policie převáží ze záchytných parkovišť u západočeské metropole skupiny čekajících nákladních aut. Ráno ale kamiony na Rozvadov opět neprojedou.
 00:25 - V nejbližších hodinách lze očekávat další vzestup hladiny na Labi - v Brandýse, v Mělníku a v Ústí nad Labem. I dolní toky v povodí Dyje dosáhnou během noci nejvyššího průtoku. Vzestup čeká také povodí Odry kulminovat by měly i dolní Jizera a dolní Sázava. Hladina Vltavy na horním toku i Berounka klesají. Nejvyšší průtok už mají za sebou i horní úseky Dyje, Svratky, Jihlavy a Oslavy.
 00:14 - Celkem 274 lidí evakuovaly při záplavách z postižených oblastí vrtulníky české armády. Podle mluvčího vzdušných sil Petra Sýkory už helikoptéry vzlétly celkem stokrát. Nalétaly už 58 hodin.
 00:05 - Hladina Labe v Mělníku neustále roste. Podle nových prognóz by měla ve čtvrtek kolem poledne vystoupat až na 11 metrů, nyní je o půldruhého metru níž, řekl člen okresního krizového štábu Jaroslav Šťastný. Špatná situace je podle něj i v malých obcích podél Vltavy, kde už voda zbourala několik domů. "Starší domy nevydrží nápor vody a je s nimi konec, jsou z nich rozvaliny," podotkl.
PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu