VELKÁ VODA (13. 8.)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES a iDNES.tv,
s využitím informací agentury ČTK

ÚTERÝ 13. SRPNA 2002
NÁSLEDUJÍCÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE
 23:48 - Stav ohrožení vyhlásila ve 22:00 okresní povodňová komise v Mladé Boleslavi pro celý okres podél řeky Jizery. Rozvodněná řeka se už vylila z koryta v některých obcích a výška její hladiny rychle roste.
 23:47 - První odstřel česel na bezpečnostním přelivu rybníku Rožmberk na Třeboňsku se podle přednosty jindřichohradeckého okresního úřadu Zdeňka Žemličky nezdařil. Pyrotechnici ještě teď v noci připravují druhý odstřel s větším množstvím trhaviny. "Pokud by ani ten nebyl účinný, bude se muset probagrovat průrva vedle bezpečnostního přelivu mimo těleso hráze," řekl. Třetí varianta by ale byla zdlouhavější, protože by se nejdříve muselo pokácet několik stromů v okolí.
 23:41 - Obyvatelé Mlékojed, Terezína a Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku začnou brzy opouštět kvůli záplavám své domovy. Rozhodla o tom litoměřická povodňová komise. Evakuace by měla být dokončena ve středu ránu, kdy se očekává na Litoměřicku kulminace Labe.
 23:33 - Ústřední krizový štáb rozhodl, že bude mobilním operátorům T-mobile a Oskar poskytnuta nafta pro agregáty. "Ačkoli součástí záchranného integrovaného systému je Eurotel, usoudili jsme, že je v zájmu veřejnosti, aby fungovalo plošné šíření signálu," tvrdí ministr vnitra Stanislav Gross.
 23:20 - Zatímco horní toky Vltavy klesají, voda v jiných řekách stoupá. Nejhorší situace je na rybníku Rožmberk, na Dyji a na Jizeře, hlásí Česká televize.
 23:05 - Česko by podle ministra vnitra Stanislava Grosse uvítalo pomoc ze zahraničí, zejména co se týče techniky na úklidové práce. "Potřebujeme hlavně vysoušeče, kterých schází asi 1100 až 1200 a plovoucí a kalová čerpadla," upřesnil Gross.
 22:59 - Ve 21:30 skončilo zasedání krizového štábu ve Znojmě. Město rozhodlo, že evakuuje další tisícovku lidí ze sídliště ve Vídeňské ulici. Svá obydlí musely do této chvíle opustit asi čtyři tisíce lidí. Znojmo očekává povodňovou vlnu z vranovské přehradní nádrže mezi jednou a čtvrtou hodinou ráno, hlásí zpravodaj MF DNES. Evakuace postihla také obce Sedlešovice a Oblekovice.
 22:56 - Nejtragičtější den v dějinách prožila pražská zoologická zahrada v Tróji, když její pracovníci museli kvůli záplavám usmrtit slona Kádira a samici hrocha. Z prostoru zaplaveného vodou se podařilo zaměstnancům zahrady zachránit alespoň tři sloní samice, které jsou nyní v bezpečí uvázané u stromu.
 22:54 - Mělnický spolek Českého červeného kříže založil povodňové konto pro okresy Mělník a Praha-východ. Finance budou použity na pomoc lidem z těchto okresů, kteří budou postiženi povodněmi. Peníze mohou lidé zasílat na konto Fondu humanity ČČK Mělník u Komerční banky Mělník. Číslo účtu je 35-2435-171/0100 a variabilní symbol 2002. Peníze je možné přinést také osobně do sídla ČČK v Mělníku v v Kokořínské ulici 3465.
 22:50 - V Praze na východní spojce u sídliště Černý most zahynuli při dvou dopravních nehodách tři lidé. "Jeden osobní vůz narazil do sloupu, zahynuli dva lidé. Při další zemřela spolujezdkyně," informoval operační policie. Na vině je podle něj silný déšť a nepřiměřená rychlost.
 22:46 - Do tmy a neobvyklého ticha se kolem 22:00 ponořilo historické centrum Prahy. Nejde zde proud, takže ani nesvítí veřejné osvětlení. Zavřeno mají téměř všechny restaurace, bary a kluby, které touto dobou obvykle začínají ožívat rušným nočním životem. Téměř prázdnými ulicemi křižují pouze hasičské vozy a automobily s pískem.
 22:44 - V Praze 1 se údajně objevili podvodníci, kteří zdejší lidi nabádají k urychlenému opouštění bytů. Zaměřují se na obyvatele oblastí, které povodněmi nejsou bezprostředně ohroženy. Podle policie se vydávají za pracovníky telekomunikační společnosti.
 22:42 - Záplavy neohrožují jadernou bezpečnost země, tvrdí předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Vysoká voda podle ní výrazněji znepříjemnila život pouze Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy. Oba reaktory, které ústav ležící u Vltavy provozuje, jsou ale nezávisle na záplavách přes léto vypnuty.
 22:40 - České dráhy částečně obnovily provoz na trati Plzeň-České Budějovice, a to v úseku z Plzně do Protivína. Úsek Protivín-České Budějovice je stále neprůjezdný. Částečně nebo zcela mimo provoz je podle něj stále přes 20 úseků v síti ČD, a to zejména v jižních, západních a středních Čechách.
 22:39 - V Mělníku očekávají během noci či rána až stošedesátiletou povodeň. Takovou masu vod nebude Labe na soutoku schopno pojmout a je pravděpodobné, že se velká voda z Vltavy vřítí několik kilometrů proti proudu.
 22:35 - Český Telecom umožnil zájemcům přispívat na pomoc lidem postiženým povodněmi prostřednictvím speciální linky 0900/609040. Ta je zpoplatněna zvláštním tarifem 60 Kč za minutu. Peníze, které tímto způsobem vybere, poukáže firma na sbírkové konto 334 334 334/0300 SOS POVODNĚ společnosti Člověk v tísni při České televizi.
 22:29 - V Praze na Letné nefunguje kabelová televize a internetové spojení poskytované firmou UPC. Důvodem je optický kabel, který vede na Letnou přes Holešovice ohrožené velkou vodou. Firma nyní volí náhradní trasu pro přenos dat, která by měla být zprovozněna do středy asi do dvou hodin ráno.
 22:18 - Hasiči čerpají vodu, která natekla do Anenského kláštera v Praze 1. Na Smetanově nábřeží jsou v pohotovsti dva vojenské obojživelníky, hlásí zpravodaj MF DNES.
 22:17 - Obce podél řeky Mže včetně Plzně, kterým hrozí záplavy, se stále obávají téměř zaplněné přehrady Hracholusky na Stříbrsku. Zatím se ale daří držet odtok vody na 80 metrech krychlových za sekundu. Zvýšit až na 250 metrů se může ve středu kolem 12:00.
 22:10 - Pražská čtvrť Troja je zcela odříznuta od zbytku města. Obyvatelé se odtud podle starosty Oldřicha Adámka dostanou jen pěšky do Bohnic. Do Troje mohou jezdit přes uzávěru jen automobily krizového štábu.
 22:09 - Premiér Vladimír Špidla a celá vláda si jsou vědomi toho, že situace způsobená katastrofálními povodněmi je mimořádně vážná. Špidla ujistil občany, že společně lze přírodní pohromu zvládnout. Kabinet už kvůli velké vodě vyhlásil stav nouze v šesti postižených krajích a vyčlenil z rozpočtu přes jednu miliardu korun na zmírnění následků záplav.
 22:00 - Pracovnice dispečinku Povodí Moravy řekla agentuře DITA, že nyní je odtok z Vranovské přehrady na úrovni 220 metrů krychlových vody za vteřinu. Vývoj situace na Znojemsku závisí na množství vody, která do přehrady přiteče po Dyji z Rakouska. "Situace je zatím velmi nejasná, nemáme přesné informace o tom, kolik vody přitéká a kolik ji vlastne bude. Pokud přítoky přesáhnou 340 metrů, odtok se bude muset zvýšit a to samozřejmě přinese další komplikace," doplnila.
 21:59 - Kvůli rozsáhlým záplavám bylo zatím evakuováno na 200 tisíc lidí. Asi tisícovce z nich zachránila evakuace život či zdraví, řekl po jednání ústředního krizového štábu ministr vnitra Stanislav Gross. Na záchranných pracích se podle něj podílí asi 15.000 lidí.
 21:46 - Pyrotechnici museli odstřelit česla na bezpečnostním průlivu rybníku Rožmberk, zachycující plovoucí předměty. "Česla byla už ráno částečně zatopena vodou a bránila jejímu průtoku, protože se o ně zachycovalo naplavené dříví," řekl Jiří Hruška, šéf referátu obrany okresního úřadu v Jindřichově Hradci.
 21:33 - Dalších 600 obyvatel Berouna vyhnala večer z domovů stoupající řeka Berounka. Voda z řeky a vytékající kanalizace zaplavila většinu ulic a prakticky zastavila dopravu ve městě. V pořadí už třetí vlna evakuace se dotkla obyvatel sídliště Litava a ulic Karly Machové, Slapská, U stadionu a Na Parkáně, řekla místostarostka Berouna Lenka Šmídová.
 21:30 - Do ústřední čistírny odpadových vod v Praze-Bubenči začala pronikat voda. Osmimetrová hráz čističky přitom až do večera odolávala. Kvalitu pitné vody to však podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcely Dvořákové neohrozí. "Čističku jsme sice preventivně odstavili už během dneška, ale dosud vodě odolávala. Nyní už nám vznikají technické škody."
 21:28 - Kvůli blížící se záplavové vlně začala Severočeská energetika vypínat v Ústeckém kraji elektřinu. Do 19:00 energetici vypnuli 18 trafostanic. "Máme hlášeno, že se na Litoměřicku i přímo v Ústí nad Labem vypínají další," řekl dispečer Jaromír Procházka.
 21:21 - Evakuaci 2500 obyvatel Terezína a Bohušovic nad Ohří na Litoměřicku po večerním zasedání krizového štábu doporučil hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Voda rychle stoupá a urychlená evakuace v nočních hodinách by byla pro ohrožené obyvatele velmi stresující, proto je potřeba začít ihned, řekl ČTK.
 21:08 - Na horních tocích Vltavy v jižních Čechách začínají pomalu hladiny opadávat. Podle České televize klesá i voda v Českých Budějovicích. Praha teprve největší nápor vody čeká.
 20:58 - Přibližně šest desítek lidí bylo evakuováno z dolního Sedlce v pražské městské části Suchdol. Vltava zde podle starosty Václava Čížka zatopila asi 20 domů. Ze Suchdola mohou obyvatelé jezdit jen směrem na Horoměřice v Praze-západ. Jiná přístupová cesta není, Roztocká ulice je zaplavena.
 20:50 - V Praze jsou zavřeny všechny mosty, s výjimkou Barrandovského,oznámila agentura DITA. S jeho uzavřením se podle ní zatím nepočítá. Díky tomu zůstává stále průjezdný celý průmyslový okruh.
 20:48 - Hladina Vltavy v Praze stále stoupá. Zaplaveny jsou i sklepy magistrátu na Mariánském náměstí. Hasiči vodu odčerpávají. Rozvodněná Vltava zatopila i suterén Českého statistického ústavu v Praze 8.
 20:44 - "Hladina vody v Plzni klesá, rozhodnutí o případném zprovoznění některých mostů ale krizový štáb odložil na čtvrtou hodinu ranní," informovala agenturu DITA mluvčí plzeňského magistrátu. "Zatím tu panuje setrvalý stav, ale podle dosavadního vývoje to vypadá na postupné zlepšení povodňové situace," dodala.
 20:42 - Pražský most Barikádníků je uzavřen. Policie odklání provoz do ulice v Holešovičkách směr Holešovice, hlásí agentura DITA.
 20:34 - Ve Znojmě vrcholí přípravy na povodňovou vlnu, která by měla přijít mezi 21:00 až 22:00, kdy se patrně voda přelije přes hráz Vranovské přehrady na horním toku Dyje. Strážníci mají problémy s lidmi, kteří by měli opustit své domovy. "Počítá se s evakuací 4000 lidí, ale mnozí jsou stále doma. Musíme je pracně přesvědčovat, aby odešli," řekl šéf městské policie Roman Zoufalý.
 20:09 - Slon Kádir, který nemůže být kvůli agresivitě evakuován v Zoo Praha s ostatními zvířaty, stále žije. Zoologická zahrada hledá firmy, které se zabývají zakládáním staveb a zamezování pronikání vody do budov, aby jí pomohly najít řešení pro jeho záchranu. "Je třeba odčerpávat vodu z výběhu," sdělil Vít Kahle z tiskového oddělení zahrady.
 20:01 - Policie otevřela silnici z Českého Krumlova do Českých Budějovic, hlásí z místa reportér MF DNES. Lidé se však stále do jihočeské metropole nedostanou. Město je uzavřené.
 19:51 - Městská část Radotín je téměř odříznuta od okolí. Spojení je jen přes Třebotov a Lochkov. Neprůjezdné jsou cesty do Prahy, Velké Chuchle a Černošic. Městská část Praha-Lipence evakuovala po 18:00 prvních deset obyvatel z ulice Josefa Houdka. Zahrady domů začala zaplavovat voda.
 19:43 - Policie po 18:00 přesunula zábrany, které uzavírají zaplavené oblasti v Praze-Velké Chuchli, až k železničnímu přejezdu. Podle kronikáře městské části Tomáše Hromádky jsou zcela zaplaveny všechny ulice mezi původním břehem Vltavy a železničním tahem na Beroun, který je uzavřen. Pod vodou je vedle řady rodinných domů i obecní úřad, mateřská škola, zahradnictví a fotbalové hřiště Čechoslovanu Velká Chuchle. Voda stále stoupá.
 19:30 - Silně frekventovanou Českolipskou ulici v Mělníku uzavřeli policisté. Rozvodněné Labe se nebezpečně blízko přiblížilo této komunikaci i celé okolní čtvrti Mlazice. Záchranáři zde proto spolu s policií organizovali evakuaci obyvatel, řekla ČTK mělnická policejní mluvčí Pavlína Šlajsová. Policisté doporučují, aby motoristé využili k objížďkám místní komunikace.
 19:25 - Zdravotní péče o občany je podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové zajištěna i v době záplav. "Zdravotnická zařízení, která byla ohrožena vodou, byla evakuována včas," řekl mluvčí ministryně Mario Böhme.
 19:15 - Mezi velkými kusy dřeva se valící vodou v Praze kolem 18:00 plavil člověk na gumové nafukovací kanoi. Hasiči na něj u Palackého mostu marně volali, snažili se ho zastavit, ale muž plul dál směrem od Smíchova do centra. Asi po čtvrt hodině doplul pod Mánesův most. Podle některých informací jde o muže, který se rozhodl proplout po rozvodněné řece celou metropoli.
 19:04 - Velká voda ohrožuje pevné i mobilní telefonní sítě. Telecom musel vypnout několik ústředen; mobilní operátoři se potýkají s nedostatkem energie pro základnové stanice svých sítí. Telefonovat se dalo, ale s občasnými problémy.
 18:59 - Kvůli bezpečnosti přestane ve 22:00 jezdit metro centrem Prahy. Provoz potrvá na trase C od Florence do stanice Háje, na trase A ze Skalky do náměstí Míru a na trase B z Černého mostu po Florenc a ze Smíchovského nádraží po Zličín. "Toto opatření bude trvat do odvolání," řekla mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová.
 18:55 - Na území kraje Vysočina zatím nebylo nutné zahájit rozsáhlejší evakuaci obyvatel, informoval zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru kraje František Zadina. Stále však prší a lze očekávat další vzestup hladiny řek. Na řadě míst v okresech Jihlava, Třebíč a Pelhřimov byl vyhlášen stav ohrožení. Bez problémů jsou okresy Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod. Od odpoledne je neprůjezdná železniční trať v úseku Horní Cerekev - Jihlávka na Pelhřimovsku, kde vlivem silného větru spadl strom na elektrické vedení. Provoz by měl být obnoven večer.
 18:49 - Rozvodněná Jizera se vylila v Jablonci nad Jizerou z koryta. Voda zaplavila během chvíle textilní továrnu, strojírnu, nábytkářskou firmu i kemp Zátiší, řekla Jitka Šulcová z Hasičského záchranného sboru. Pod vodou zmizela i silnice na Hrabačov a do Jilemnice.
 18:44 - Policisté na Strakonicku pohřešují dalšího člověka. Staršího muže z Předmíře na strhnul i s částí domu rozvodněný rybník. Osmou obětí ničivých záplav byl 52letý muž z nedalekých Mutěnic. Jeho tělo našli záchranáři ve Strakonicích.
 18:42 - Kolem 18:00 byla zahájena evakuace zhruba 700 obyvatel obcí Lužnice, Lomnice nad Lužnicí, Klece a Ponědrážky na Jindřichohradecku. Rozhodl o tom okresní krizový štáb. Do rybníka Rožmberk se totiž valí velké množství vody. Rybáři museli už ráno přijmout mimořádná opatření, protože voda se začala řítit přes bezpečnostní přeliv.
 18:40 - U třeboňského rybníka Svět se v lokalitě u Schwarzenberské hrobky dokončuje budování takzvaného bezpečnostního přelivu. Jeho koryto se vyztužuje panely, už nyní by tam mohla přebytečná voda odtékat, řekl starosta Třeboně Jiří Houdek.
 18:38 - Remorkér s pískem, který se dlouho snažili potopit hasiči, klesl ke dnu. Po odstřelu bezpečně proplul pod mostem a po 200 metrech se ponořil.
 18:33 - Evakuaci 80 obyvatel domů podél Berounky zahájila odpoledne berounská radnice. Řeka zde proti očekávání stoupla v 15:00 na 678 centimetrů. Své domovy opouštějí lidé z ulic Na hrázi, Lidická, U Berounky, Spojovací a V dolině na levém břehu řeky. Už dříve muselo být evakuováno 180 obyvatel domova důchodců a domova s pečovatelskou službou. K nim se po poledni připojilo 40 obyvatel tří domů ze sídliště "Na Parkáně". Celkový počet vystěhovaných tak dosáhne 300.
 18:29 - Pražské metro je mimo provoz od Florence po Nádraží Holešovice, zavřeny jsou i stanice Křižíkova, Invalidovna, Malostranská a Staroměstská, jimiž metro pouze projíždí. Omezen je také provoz řady tramvajových a autobusových linek. Nově přestala jezdit tramvaj od Výstaviště směrem k ulici U elektrárny. Tramvaje nejezdí na křižovatce Těšnov, po celém pravém břehu Vltavy až po Modřany, na Klárově, v Karlíně, v Libni a mezi zastávkami Palmovka a Střelničná. Zcela bez spojení je Trója a Zbraslav. Před půl hodinou skončil podle mluvčí dopravního podniku Michaely Kuchařové také provoz lanovky na Petřín.
 18:26 - Už šest pražských mostů uzavřela pro osobní automobily a chodce policie. Po mostech Palackého, Jiráskově, Mánesově, Libeňském a Závodu míru jezdí jen městská hromadná doprava. Most Legií je uzavřen jen dočasně, protože na něm momentálně pracuje těžká technika. Ta odklízí naplaveniny z Vltavy.
 18:19 - Podle informací znojemského okresního úřadu přetéká voda přes bezpečnostní přepad vranovské přehrady. Pokud se odtok vody udrží v současné intenzitě, hrozí Znojmu stoleta voda. V současné době probíhá evakuace v ulici Na hrázi.
 18:14 - Remorkér s 100 tunami písku, který se celé odpoledne snažili potopit hasiči, konečně klesl ke dnu. Po odstřelu bezpečně proplul pod mostem a ponořil se, informovala iDNES mluvčí mělnické policie.
 18:09 - Voda v Čertovce na pražské Kampě už sahá ke slavné Lennonově zdi na Velkopřevorském náměstí. Pytle s pískem, které měly bránit nejhoršímu náporu vody, už zřejmě nestačí a voda se přes ně přelévá.
 18:05 - Dramatická situace je na pražském Smíchově. Od smíchovského nádraží směrem do centra je silnice uzavřena, všude jsou policejní hlídky a zátarasy. Ulice jsou liduprázdné. Tamní sportovní centrum je vyklizené, stejně tak fotbalový stadión SK Smíchov. Dobrovolníci tam skládají asi metrové pískové bariéry, voda už ale prosakuje i jimi. Po železničním mostě jezdí vlaky, zatímco pod mostními oblouky proplouvají části rozlámaných rekreačních chat.
 18:02 - Stav nouze platí již v šesti krajích země, které postihly katastrofální povodně. Po Praze, Jihočeském, Středočeském, Plzeňském a Karlovarském byl mimořádný stav vyhlášen i v Ústeckém kraji. Vláda dnes vyčlenila z rozpočtu na záchranné práce při záplavách a odstraňování škod 1,15 miliardy korun. Možnost poskytnutí mimořádné pomoci Česku zvažuje i Evropská unie.
 18:00 - Vltava má v Praze kulminovat později, než se čekalo. Hladina by měla být nejvýš mezi jednou a sedmou hodinou ranní, řekl primátor Němec. Hlavním městem by v tu dobu měla voda protékat rychlostí 4500 metrů krychlových za sekundu.
 17:51 - Pražskou Chuchlí protékalo před 17. hodinou 4500 metrů krychlových vody za sekundu, tedy množství, které plánovali vodohospodáři na 18:00. Oznámil to mluvčí Povodí Vltavy Václav Báša. Řekou se tak řítí třicetinásobek průměrného ročního průtoku. Jde o více než stoletou vodu. Mluvčí nevyloučil, že se vltavský průtok ještě zvýší. Berounka, která se na přítoku vody do Prahy podílí, totiž stále stoupá.
 17:47 - Podle ministerstva životního prostředí byl průtok na Berounce v 16:00 1570 metrů krychlových za sekundu a v noci by mohl dosáhnout až 2000 metrů krychlových. Zvyšuje se také množství vody v Sázavě, která asi poroste i v noci.
 17:45 - S vodou v ulicích Prahy a na mostech bojuje 200 hasičů, pomáhá i městská policie. I když opuštěné domy hlídá policie, strážníci i armáda, objevily se už v metropoli první případy rabování. První případ rabování se stal na Malé Straně, kde pachatelé utekli. Zloděj v Karlíně byl ale zadržen.
 17:41 - Severní Čechy evakuují vesnice a části měst u Labe. V Ústí muselo opustit svá obydlí na 3000 lidí, v Děčíně 1200, v Litoměřicích přes 100 obyvatel.V Ústí čekají více než stoletou vodu, informoval zpravodaj MF DNES. Evakuace postihla například obce Církvice, Brná či Vaňov.
 17:38 - Korytem Vltavy má v Praze po 18:00 téct 4500 metrů krychlových vody za vteřinu, tedy třicetinásobek průměrného průtoku, který činí 150 krychlových metrů. Vltava stoupá pozvolna. Předpokládá se, že se její hladina zvýší ještě o metr.
 17:37 - Ústřední krizový štáb rozhodl, že čeští záchranáři zatím nepotřebují pomoc od svých zahraničních kolegů. "Vyhodnocujeme i další nabídky tak, abychom přijímali pomoc, kterou opravdu potřebujeme," řeklˇv Českém rozhlase šéf štábu Stanislav Gross.
 17:35 - Most Legií, Palackého a Jiráskův most jsou kvůli hrozící povodni pro chodce uzavřeny. Doprava zatím omezena není, oznámila Eva Miklíková z pražské policie. V Praze 2 ohrožuje stoupající hladina Vltavy Podskalí. Pro oblast, která je evakuována, je nebezpečná i voda vytékající z kanálů.
 17:33 - Zaplněná přehrada Hracholusky na Stříbrsku bude v příštích hodinách zdrojem nebezpečí pro obce podél řeky Mže včetně Plzně. Voda už přepadává bezpečnostním přelivem a pracovníci na hrázi budou muset brzy hodně vody upouštět. Odtok vody by se tak měl od 18:00 postupně zvýšit ze současných 80 na 180 až 200 metrů za vteřinu. "Tolik vody z Hracholusek nikdy neteklo," řekl Karel Cvalín z Povodí Vltavy.
 17:30 - Situace v Plzni se zhoršuje, voda z Radbuzy se valí přes mosty v centru města. Na mostu U Jána museli hasiči odřezat zábradlí, aby vodě nestálo nic v cestě. Mostu, který je významnou spojkou mezi městskými čtvrtěmi, hrozí zhroucení tlakem vody na narušenou konstrukci. Pod vodou je celá čtvrť Roudná, Denisovo i Anglické nábřeží, Štruncovy sady a severozápadní část náměstí Republiky.
 17:28 - Záplavy již mají na kontě osm mrtvých. Zatím poslední obětí se stal dvaapadesátiletý muž z Mutenic na Strakonicku. Další dva lidé jsou zatím pohřešováni. Nezvěstná je čtrnáctiletá dívka z Táborska a šestasedmesátiletý muž z Předmíře na Strakonicku. Toho pravděpodobně odnesla voda z protržených rybníků. Muž z Mutenic šel podle Veselého v pondělí večer vyvenčit psa, zpět se ale již nevrátil. Ráno byl nalezen utopený.
 17:25 - Záchranářům v Kralupech se ani po 5hodinové akci nepodařilo potopit remorkér s 1000 tunami písku. Použili dynamit. Loď se utrhla a pluje po Vltavě.
 17:23 - Obyvatelé Starého Města nebudou muset opustit své domovy kvůli velké vodě, která míří k metropoli. "Pokud se něco nezmění, evakuace nebude," informoval mluvčí pražského magistrátu Martin Kupka. Korytem Vltavy v Praze v 15:00 protékalo 4160 metrů krychlových vody za sekundu. Průtok je vyšší než množství, pro které se používá označení stoletá voda.
 17:20 - Zvyšující se hladina řeky Dyje už překonala bezpečnostní přepad na Vranovské přehradě na Znojemsku. Vodohospodáři začínají nouzově regulovat odtok z přehrady tak, aby voda nepřetekla přes horní hráz. Při současném deštivém počasí udrží tento stav do 21:00 až 22:00.
 17:18 - Po vydatných srážkách byl odpoledne vyhlášen na říčce Zdobnici v Orlických horách nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí. Na některých místech se říčka už vylévá z břehů. "Zatopeny byly zatím jen rekreační objekty," soudí mluvčí rychnovských hasičů Jiří Václavík. Stav ohrožení se týká obcí Pěčín, Zdobnice, Slatina nad Zdobnicí, Rybná nad Zdobnicí a Vamberk.
 17:16 - Hladina Malše v Českých Budějovicích již klesá, stoupá ale hladina Vltavy. Jeji kulminaci krizový štáb podle DITA očekává zhruba do hodiny, poté by měla i ona začít pomalu opadávat. Většina města je pod vodou, v historickém jádru dosahuje vrstva vody metr, v oblasti evakuovaného Pražského předměstí několika metrů. Podle zástupce českobudějovického krizového štábu je město neprůjezdné. Jihočeská metropole je rozdělena na dvě části, mosty jsou paralyzovány.
 17:14 - Zlínský kraj organizuje humanitární pomoc zaplaveným oblastem. Občané i firmy mohou dary nabízet prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje na telefonních číslech 067/7005930 a 067/7005922 v době od 06:00 až 20:00. "Přivítali bychom dodávky balené pitné vody, jídelního nádobí, trvanlivých potravin, pracovních oděvů, nářadí, lopat, věder a dezinfekčních prostředků," sdělil hejtman František Slavík.
 17:11 - Zoologická zahrada v Praze shání motorový člun nebo vrtulník, kterým by v případě nutnosti mohla evakuovat gorily a nosorožce z dolní části areálu zahrady v Troji. Voda nyní pokrývá část areálu zoo. Pavilon goril je sice vybaven únikovou věží před stoletou vodou, večer by měla být ale zvířata evakuována.
 17:10 - Na Příbramsku začala evakuace obcí pod Orlickou přehradou, která je už naplněna. Týká se obyvatel obcí Solenice, Kamýk nad Vltavou, Zduchovice, Větrov, Županovice, Drevníky, Hřiměždice, Vestec, Krásná Hora, Dublovice, Zvírotice, Čím a Chotilsko.
 17:07 - Finanční pomoc jeden milion korun poskytne liberecký magistrát Českým Budějovicím na odstranění následků záplav. "Podporu schválila rada města, konečné slovo ale musí říci ještě zastupitelstvo," řekl mluvčí liberecké radnice Martin Krčmář.
 17:05 - Český Krumlov bojuje o mosty přes Vltavu. Hladina řeky, která už zaplavila a poničila podstatnou část města, se před polednem dále zvýšila a přetéká nyní přes Lazebnický i Benešův most. Povodí Vltavy totiž opět výrazně zvýšilo odtok z přehradní nádrže Lipno.
 17:03 - Česká spořitelna věnuje 50 milionů korun regionům, které jsou postiženy povodněmi, aby pomohla zmírnit následky povodňových škod.
 17:00 - Mohutné záplavy ochromily v zatopených oblastech Čech i v hlavním městě činnost soudů a státních zastupitelství. Několik justičních budov a zastupitelství muselo být vyklizeno, další mají zatopené sklepy.
 16:59 - Radio Faktor informuje, že v Týně nad Vltavou je čtvrť Podskalí pod vodou. Zatopené jsou domy i chaty. Nežárka a Lužnice ve Veselí nad Lužnicí stoupají. Na Pilaři na Lužnici se žene povodňová vlna a hladina zde stoupá rychlostí 1 centimetr za minutu.
 16:55 - Podle České pojišťovny se rozsahem škod živelní událost zařadí mezi největší v moderní české historii. Je možné, že rozsah škod bude dokonce vyšší než na Moravě v roce 1997. Zatím je však nemožné určit konečnou výši škod a každý předběžný odhad může být velmi zkreslen. Počet pojistných událostí půjde minimálně do desítek tisíc.
 16:53 - Horní toky řek v povodí Berounky dosáhnou odpoledne maximálních průtoků. Berounka v Berouně stále stoupá a vzestup bude pokračovat. Maximálních průtoků dosáhnou podle meteorologů i řeky v povodí horní Vltavy. Další povodně mohou nastat v povodí Ohře a Bíliny, protože v Krušných horách má za 24 hodin spadnout až 190 milimetrů srážek.
 16:51 - Ústecký kraj zřídil nepřetržité informační linky pro občany. Dotazy o situaci zodpoví na číslech 047/520051 a 047/5657757. Pro evidenci dobrovolníků a nabídku humanitární pomoci slouží v jihočeských Českých Budějovicích telefonní číslo 038/6461744.
 16:49 - Podle rádia Faktor je táborský rybník Jordán naplněn vodou na maximum, hráz ale prozatím uzavřena není. Povodňová komise vyzývá řidiče, aby nejezdili centrem města. Ve Strakonicích je zatopeno Palackého náměstí, voda zde sahá do pasu.
 16:46 - Záplavy se nevyhnuly ani Znojemsku. Rozvodněná Dyje vyhání lidi z domovů. Začíná evakuace.
 16:43 - Horní toky řek v povodí Berounky dosáhnou odpoledne maximálních průtoků. Berounka v Berouně stále stoupá a vzestup bude pokračovat. Maximálních průtoků dosáhnou podle meteorologů i řeky v povodí horní Vltavy. Další povodně mohou nastat v povodí Ohře a Bíliny, protože v Krušných horách má za 24 hodin spadnout až 190 milimetrů srážek.
 16:40 - S postupně klesajícím množstvím srážek, které má spadnout na Šumavě a v Novohradských horách, budou horní toky řek v povodí Vltavy kulminovat a jejich hladiny už dál stoupat nebudou. V jižních Čechách, odkud záplavová vlna postupuje dále na sever, ale vodohospodáři neznají přesné aktuální průtoky řek.
 16:34 - Jihozápadní pražské předměstí je odříznuto od metropole. Vltava zaplavila Strakonickou u stadionu v Chuchli. Nedá se projet na Lipence ani Černošice.
 16:28 - Pražští i středočeští energetici pokračují ve vypínání dalších oblastí. V Praze je kvůli záplavám bez elektřiny nově celý Smíchov a celá Malá Strana. Dodávky proudu byly také přerušeny v dalších částech Starého Města. Energetici počítají s dalším odpojováním trafostanic v následujících hodinách, kdy má záplavová vlna přicházející do Prahy po Vltavě kulminovat.
 16:20 - V síti Českého Telecomu je mimo provoz zhruba 6000 telefonních linek v jižních a středních Čechách. Ty byly napojeny na lokální ústředny, které musela firma kvůli přívalu vody vyřadit z provozu. V Praze by zatím měly všechny linky fungovat. Nově jsou mimo provoz telefony v Kamýku nad Vltavou. Dále nefungují linky na Písecku, ve Strunkovicích a obci Juvel. Dalších 30 lokálních ústředen v postižených oblastech je kvůli výpadkům proudu napojeno na baterie nebo dieselové agregáty.
 16:15 - Pražský magistrát nechal loď Kristian-Marco, sloužící jako restaurace a kotvící poblíž Národního divadla, připevnit ke břehu dvěma tanky. Majitelé plavidlo včas neodklidili do chráněného přístavu. Ještě v pondělí magistrát uvažoval, že nechá loď potopit nebo odstřelit. Primátor Igor Němec ale řekl, že tak již nelze učinit, protože by při likvidaci plavidla byly ohroženy nedaleké mosty.
 16:08 - Základna profesionálních hasičů v českobudějovické čtvrti Suché Vrbné je od poledne také nouzovým pracovištěm jihočeského krizového štábu. Z běžného obrazu základny vybočuje i polní kuchyně na dvoře. Obsluhuje ji tým pracovníků jihočeské pobočky Hasičské vzájemné pojišťovny.
 15:45 - Krizová linka hlavního města má nová telefonní čísla - 02/36099560 až 575. Lidé se zde dozvědí o zatopených pražských ulicích a evakuačních shromaždištích. Pracovníci magistrátu poskytnou i kontakty na lidi z krizových štábů jednotlivých městských částí a kontakty na informace městské hromadné dopravy, Českých drah a ČSAD. Telefonní linky budou fungovat nepřetržitě až do odvolání. Všichni mobilní operátoři umožňují hovory na krizové telefonní linky Český mobil zdarma.
 15:30 - Prezident Václav Havel se kvůli povodním rozhodl přerušit dovolenou v Portugalsku a vrací se do vlasti. iDNES tzo řekl jeho mluvčí Ladislav Špaček.
 15:26 - Podle starosty Pavla Béma přicházejí z ohrožených oblastí Prahy 6 lidé na shromaždiště, odkud jsou odváženi do ubytovacích zařízení – škol, do domu krátkodobého bydlení Vinička a kolejí ČVUT na Strahově. V Lysolajích je evakuovaným k dispozici areál hasičů a základní škola. Na shromaždištích jsou připraveni policisté a příslušníci armády, autobusy k odvozu evakuovaných lidí, deky a čaj. Dosud bylo takto evakuováno téměř 50 lidí. Shromaždiště na Praze 6: Stadion Juliska, Vysokoškolská - areál VŠZ Suchdol, Křižovatka Lysolajské údolí – V Šáreckém údolí, Křižovatka Kamýcká – V Sedlci.
 15:15 - Omlouváme se za výpadek ve zpravodajství. Redakce iDNES se musela přestěhovat.
 14:30 - Kvůli povodním Všeobecná zdravotní pojišťovna odpojuje některé servery a zamezuje přístup k webovým stránkám v okresech postižených velkou vodou. "Zajišťujeme bezpečnost uchovávaných dat o přibližně sedmi milionech našich pojištěnců," řekl vedoucí oddělení vnějších vztahů Jiří Suttner. Pojišťovna podle něj přijala přísná organizační, bezpečnostní i technická opatření k ochraně dat.
 14:25 - Záchranářům se stále nepodařilo odpálit remorkér s tisícem tun písku v Kralupech nad Vltavou. Při dramatické operaci, která trvala dvě hodiny, se málem utopil jeden z hasičů.
 14:22 - Bez elektřiny jsou asi dvě třetiny Českých Budějovic, odpojeno je více než 500 stanic. Ohrožena je i nemocnice, tu se ale zatím energetikům daří držet pod napětím.
 14:21 - Ve Žloukovicích na Berounsku několik lidí odmítlo výzvy, aby opustili své domy. Nyní jsou na střechách. Čekají na záchranné vrtulníky. "Je to od nich hrozně nezodpovědné," řekl zpravodajce MF DNES šéf středočeských hasičů Jan Žižka.
 14:19 - Podle informací krizového štábu Okresního úřadu v Ústi nad Labem je ve městě zatopena pouze ulice Přístavní, tedy spojnice Ústí - Děčín. Objižďka vede ulicemi města. Během středy až čtvrtka je očekáváno výrazné zvýšení hladiny Labe a rozdělení města, čímž dojde k jeho zneprůjezdnění, hlásí agentura DITA.
 14:15 - V severočeské metropoli Ústí nad Labem začne od 16 hodin evakuace zhruba 3000 lidí, které ohrozí přívalová vlna stoleté vody. Evakuace potrvá do 20 hodin.
 14:09 - Jihočeské město Blatná je pod vodou. Voda strhla oba mosty. Vojáci se snaží postavit pontonový.
 14:02 - Pražský magistrát potvrdil, že v metropoli postižené záplavami došlo k prvním případům rabování. Jeden případ se stal na Malé Straně, kde pachatelé utekli. Druhý pak v Karlíně, pachatel byl zadržen. Důležité je, aby byli na krizových místech policisté. Zatím to zvládají, řekl MF DNES náměstek primátora Jiří Paroubek.
PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE

Najdete na iDNES.cz