Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie


VELKÁ VODA (13. 8.)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES a iDNES.tv,
s využitím informací agentury ČTK

ÚTERÝ 13. SRPNA 2002

ÚTERÝ 13. SRPNA 2002
NÁSLEDUJÍCÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE
 13:58 - Reportér MF DNES hlásí, že na Staroměstském náměstí v ústí do Dlouhé třídy roste barikáda z pytlů s pískem.
 13:55 - RadioMobil nabídl Integrovanému záchrannému systému tisíc mobilních telefonůs aktivními SIM kartami. Zároveň zavedl bezplatné volání na krizové linky.
 13:52 - Děti z letního tábora na Šumavě - Soumarském Mostě pořádaném DSK Motýlek jsou od nedělních večerních hodin evakuovány do klubovny hasičů ve Volarech. Stravování i ostatní věci mají zajištěné. Rodiče mohou pro informace volat hospodáři panu Hanzalovi na telefon 0602/489696.
 13:47 - Slovenský prezident Rudolf Schuster nabídl svému českému protějšku Václavu Havlovi jakoukoli nezbytnou pomoc v souvislosti se současnými záplavami. Havel tráví dovolenou v Portugalsku.
 13:45 - Obyvatelé Prahy 5 podceňují nebezpečnou situaci. K evakuaci jich přišlo zatím jen sto dvacet tři. "Chtěl bych upozornit všechny občany, že voda sice dorazí později, ale neměli by hazardovat se svými životy," řekl pro agenturu DITA mluvčí městské části Praha 5 Vít Drbal.
 13:43 - Velké chemické podniky v Ústeckém kraji pomalu zastavují výrobu. Po Lovochemii v Lovosicích se na podobnou situaci připravuje i Spolchemie v Ústí nad Labem. Voda by neměla v žádném případě ohrožovat sklady nebezpečných látek jako chlór, fenol, kyselina fluorovodíková či rtuť.
 13:38 - ABA nabízí zdarma odtažení nepojízdného auta do bezpečí po dobu záplav. Motoristé se mohou na servis obrátit s žádostí o pomoc na telefonní číslo 1240.
 13:26 - Ministerstvo školství hledá ubytování pro děti, které záplavy vyhnaly z domovů a o které se nemohou postarat rodiče či příbuzní. "S nabídkou se zájemci mohou obrátit přímo na krajské krizové štáby nebo přímo na krizovou linku ministerstva školství, která je 02/66106531 a 02/66106532," řekla mluvčí ministerstva Hana Vítková.
 13:21 - Večer Prahu čeká příval více než stoleté vody. Primátor Igor Němec oznámil, že korytem Vltavy poteče zřejmě kolem 18. hodiny až 4500 krychlových metrů vody za vteřinu.
 13:17 - Reportér MF DNES hlásí, že zmrzlináři u Karlova mostu v Praze rozdávají zmrzlinu zadarmo. Sklepy, ve kterých mají mrazící zařízení, jsou pod vodou.
 13:14 - Z Brna odjelo ráno do Prahy třicet hasičů, kteří se budou podílet na ochraně hlavního města před povodní. Vybaveni jsou čerpadly, elektrocentrálami a čluny. Jejich řady brzy posílí dalších dvacet jihomoravských hasičů.
 13:11 - Děčín se připravuje na stoletou vodu. Ve městěstě je hladina Labe necelých sedm metrů vysoko a je vyhlášen 3. povodňový stupeň. Podle mluvčí Romany Silvarové má řeka stoupat až na pětinásobek z běžných dvou metrů na deset.
 13:09 - Zastavila se výroba piva na Smíchově i v Braníku. Zaměstnanci opustili už také modřanský Orion patřící koncernu Nestlé.
 13:05 - Západočeská energetika přerušila dodávky elektřiny na řadě míst západních Čech. Nejvíc je postižena oblast Klatov, Sušice, Horažďovic. Bez proudu se ocitlo přes 2 000 odběrných míst. V Plzni energetici vypnuli střed města, hlavně kolem řeky Radbuzy a Úslavy.
 13:02 - Burza předčasně ukončila obchodování s cennými papíry, které udržovala v omezeném režimu na záložním systému. Dosud uzavřené kontrakty platí. Obchody by mohly znovu začít ve středu, bude však záležet na počasí.
 13:00 - Vláda povolala dalších tisíc vojáků, kteří budou spolu s policisty zajišťovat bezpečnost a pořádek v evakuovaných oblastech a pomáhat při záchranných pracech. Vojáci by měli hlavně zabránit rabování. Po skončení nouzového stavu, tedy od 23. srpna do poloviny září, bude nasazeno až dva tisíce vojáků, kteří se budou podílet především na odstraňování následků stoleté vody.
 12:49 - V sedm hodin ráno policie evakuovala budovu vlády ve Strakově akademii v Praze. "Krizový štáb včetně premiéra Špidly pracuje v Loretánské ulic," řekla mluvčí vlády Anna Stárková. Vláda na svém zasedání schválila nouzový stav pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj. Výjimečná situace potrvá až do půlnoci 22. srpna.
 12:41 - V Plzni očekávají přívalovou vlnu. Příjezdy do města jsou stále uzavřené. Zaplavené jsou všechny mosty kromě Milenia, který je zatím neprůjezdný pro nakladní auta. Situace je stabilizovaná. Úřady stále očekávají novou přívalovou vlnu, která může celý stav výrazně zhoršit.
 12:34 - Pražská energetika odpojila od dodávek elektřiny celý Karlín a nábřeží Starého Města. Bez proudu je i celá Libeň, Braník, Bubeneč, Holešovice, část Hostivaře, Lahovice, Malá Strana, Maltézské náměstí, Modřany, Žofín, Radotín, Zbraslav, Trója a Velká Chuchle.
 12:22 - Z bezpečnostních důvodů byla vypnuta dodávka elektřiny v centru Prahy v ulici na Příkopě a okolí. Pracovník oddělení poruch Pražské energetiky uvedl, že se přehřívá jeden z transformátorů.
 12:09 - "Kuhnův Dětský sbor oznamuje, že všechny děti na letním soustředění v Žihli u Plzně jsou v pořádku a nebezpečí zatopení jim nehrozí. Pouze příjezdová cesta přes obec Kralovice je zatopená," řekla iDNES Jana Ščigelová. Rodiče mohou volat na telefon 0602/330320. Podle Ščiglové však v místě téměř není signál na mobil.
 12:00 - Oskar zavedl volání na krizové linky v ohrožených oblastech z paušálních i předplacených služeb zdarma. Jde o krizové linky v Praze (02/36003350 - 59), Plzni (019 - 803 38 11 a 019 - 803 3816), Českých Budějovicích (038 - 635 48 09, 038 - 700 51 25) a Jihočeském kraji (038 - 672 04 92).
 11:57 - Mánesův most v Praze policisté uzavřeli. Doprava je odkolněna na vedlejší Čechův most. Hladina Vltavy je čtyři metry pod obloukem Mánesova mostu.
 11:52 - Hokejová hala v Českých Budějovicích je také zaplavená. Hráči extraligového týmu ani neodjeli na pohárové utkání do Zlína. V devět hodin ráno navíc museli opustit svůj nově zrekonstruovaný stadion, který se tři dny snažili uchránit před stoupající vodou stavbou zátarasů.
 11:44 - Na velkou vodu se chystají i pracovníci ministerstva průmyslu. Mají nachystané pytle s pískem, kterými zahradí dvěře. Pod Strakovou akademií na Malé straně je zaplavený vchod restaurace River club. Ve Vltavě plavou podle zpravodaje iDNES velké klády.
 11:36 - Cestující ČSA, kteří se rozhodli změnit datum odletu z Prahy či do Prahy nebo chtějí letenku úplně vrátit, nebudou muset v úterý a ve středu platit stornovací poplatky.
 11:33 - Povodňová komise v Českých Budějovicích nařídila okamžitě evakuovat všechny obyvatele v historickém centru města. V rámci krizových opatření rozhodl přednosta okresního úřadu, že tři čerpací stanice ve městě budou vyhrazeny pouze záchranáře – Benzina na Strakonické, JJ tank na Rudolfovské a AGIP ve Vrátě. Českými Budějovicemi protéká řeka Malše na nejvyšším bodě. Na Zátkově nábřeží padly vedle mostu přes řeku Malši tři stoleté stromy.
 11:30 - Cestování hromadnou dopravou v Praze je bezplatné. Zrušením jízdného chce dopravní podnik umožnit lidem, aby se co nejdříve dostali z ohrožených míst Prahy. Revizoři budou pomáhat při organizování dopravy v metru. První pražskou čtvrtí, která je zcela bez dopravního spojení, je Troja.
 11:25 - Ve Zbraslavi na Praze 5 lidé okupují obchody. Podle zpravodaje iDNES vykupují vodu, pečivo, uzeniny a konzervy. Na některých místech v Praze, hlavně v centru, nebyl ráno k dostání chleba.
 11:23 - Několik stromů spadlo v Českých Budějovicích v Brožíkově ulici. Záchranáři pokračují v evakuaci "Lanovky" a Jeronýmovy ulice. Jediná průjezdná evakuační trasa je směrem na Rudolfov. Další povodňová vlna se ve městě podle radia Faktor čeká kolem půl páté odpoledne. Ohroženo je centrum města, na náměstí Přemysla Otakara II. by mohl být až metr vody.
 11:22 - Na Písecku znovu o několik centimetrů stoupla Otava. Vrtulník stále evakuuje obyvatele, kteří zůstali odříznuti od světa. V Plané nad Lužnicí na Táborsku jsou Na černé a Soukeníku zatopeny všechny chaty.
 11:20 - Výbor fondu dopravní infrastruktury rezervoval 500 milionů korun na zmírnění záplavových škod. Prostředky budou poskytnuty na opravy a údržbu silnic I. až III. třídy, železnic a vnitrozemské vodní cesty.
 11:17 - Plzeňská fakultní nemocnice odkládá plánované operace ve všech chirurgických odděleních. Kvůli problémům s velkou vodou přichází málo dárců krve a lékaři se obávají, že by jim krev mohla chybět.
 11:15 - Informace o stoleté vodě mířící na Prahu a evakuaci obyvatel z okolí Vltavy řadí francouzská rozhlasová stanice RFI ve zprávách na první místo. "Situace v České republice je velmi znepokojivá, ohroženo je historické centrum Prahy," informuje RFI a zmiňuje se i o dosavadních obětech letošních záplav v České republice.
 11:13 - Rozvodněná Vltava strhla v jižních Čechách další most. V Novém Spolí nad Českým Krumlovem zmizel dřevěný krytý most.
 11:09 - V Ústeckém kraji platí stav nouze. "Požádal jsem o vyhlášení premiéra Špidlu, který to podepsal a vláda to musela schválit. Zatím to platí do půlnoci 22. srpna," řekl ústecký hejtman Jiří Šulc. Stav nouze Špidla vyhlásil už v pondělí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj.
 11:02 - Na Prachaticku se stabilizoval průtok Blanice, přestalo pršet. V evakuovaném pásmu - Husinec, Těšovice a Strunkovice nad Blanicí - nejsou podle radia Faktor žádné signály o rabování a opuštěné domovy hlídá policie a armáda. Mosty od Lhenic jsou stržené, spadlý most je také na trase Prachatice - Vodňany. Neprůjezdný je také směr Prachatice - Volary.
 11:00 - Voda v Českém Krumlově strhla první most. "Jednoduchý železný most u pivovaru vlna úplně převrátila naruby," popisuje zpravodaj MF DNES. Na už dlouho zaplaveném mostě stálo nákladní auto technických služeb, které voda strhla s sebou.
 10:59 - Invalidovna v Praze 8 je uzavřena. Policie právě uzavírá celou karlínskou oblast s tím, že povodňová vlna dorazí do dvaceti minut.
 10:58 - V Plzeňském prazdroji dokončují poslední várky piva. Vedení podniku pak odstaví výrobu, protože se obává možné přerušení dodávky energie. Kdyby totiž měli rozvařené pivo, vypnutí elektřiny by zničilo celou várku.
 10:53 - Záchranáři rozhodli, že remorkér s tisícem tun písku v Kralupech nad Vltavou potopí výbuchem. Hasiči zatím nevědí, jak se k plavidlu dostanou. "Máme připravený vrtulník se speciální slaňovací jednotkou. S konstrukterém se hledá místo, kam umístit nálož," řekl šéf středočeských hasičů Jan Žižka.
 10:46 - České dráhy zastavily provoz na pražském Masarykově nádraží a vyzvaly cestující, aby opustili stanici. Cestující mají použít stanice na okrajích Prahy, tedy například Vysočany, Libeň a Dejvice. Hlavní nádraží je v provozu.
 10:42 - Český Telecom musel vyřadit z provozu 4 300 telefonních linek. Telefony nejdou ve Strunkovicích, ke kterým v noci přibyla lokální síť na Písecku a obec Juvel. V Prachaticích nelze volat meziměstsky. Dalších 20 lokálních ústředen v postižených oblastech je kvůli výpadkům proudu napojeno na baterie nebo dieselové agregáty.
 10:37 - Ministerstvo financí je připraveno poskytnout 1,1 miliardy korun na záchranné a likvidační práce při povodních. Peníze jsou vyčleněny z letošního rozpočtu z kapitoly všeobecná pokladní správa.
 10:34 - Na Staroměstském náměstí v Praze plní dobrovolníci pytle s pískem a utěsňují první krámky. Náměstí je stále plné turistů, zahrádky před restauracemi nefungují.
 10:33 - V Plzni přetéká vrchem městská přehrada. Nábřeží u řeky Radbuzy policie uzavřela. "Většina mostů v Plzni je neprůjezdná a z Plzně se nedá dostat na Prahu," hlásil zpravodaj MF DNES. Ve známé likérce Božkov je 30 centimetrů vody a nevyrábí se. Vodohospodáři předpokládají, že se voda ještě zvedne.
 10:29 - Společnost Člověk v tísni při ČT vyhlásila sbírku na pomoc lidem zasaženým povodněmi. Číslo konta SOS Povodně je: 334 334 334/0300, pobočka ČSOB Praha.
 10:26 - V Praze pokračuje evakuace obyvatel z ohrožených oblastí: Karlína, dolní Libně, Smíchova a Holešovic. Policie uzavírá další úseky silnic. Neprůjezdné je Masarykovo a Smetanovo nábřeží. Hořejší nábřeží, ulice Povltavská, Voctářova mezi Libeňským mostem a Elsnicovým náměstím, Trojská, ulice Pod Plynojemem ve směru z centra, Libeňský most od Jankovcovy ulice, kvůli uzavřenému nábřeží kapitána Jaroše byla uzavřena i ulice Argentinská ve směru do centra od křižovatky s ulicí Plynární, provoz je odkloněn k holešovickému Výstavišti. Uzavřena je také oblast Karlína. Kvůli uzavřeným úsekům ulic byly změněny i trasy řady linek městské hromadné dopravy.
 10:22 - Česká spořitelna nevylučuje, že vypadne její bankomatová síť. Klienti tak zřejmě nebudou moci využívat spořitelní bankomaty ani platit u obchodníků. Kartové centrum České spořitelny je totiž v Bubenské ulici v Holešovicích, tedy v místě, které pravděpodobně zasáhne povodňová vlna.
 10:16 - Pražská energetika pokračuje v odpojování oblastí kolem Vltavy, kterým hrozí zatopení. Kvůli záplavám už pražský distributor elektřiny musel vypnout asi 60 trafostanic od Zbraslavi až po Tróju. Během dopoledne firma odpojí dalších třicet stanic v oblasti Karlína.
 10:11 - Pražská burza omezila obchodování s akciemi. Kvůli záplavám dostala doporučení opuštit budovu v Rybné ulici.
 10:08 - Stoletá voda, která má do hlavního města odrazit odpoledne, zaplaví vedle už potopených území Prahy i část Staroměstského náměstí. Voda tak patrně překoná bariéry, které chrání Staré Město. Zaplaveny budou i vjezdy na většinu pražských mostů.
 10:00 - Sirény v centru Prahy houkaly kvůli evakuaci Kampy a Malé Strany. Do médií se podle mluvčího pražského krizového štábu Martina Kupky dostala nepřesná informace o tom, že bude evakuováno Staré město a Josefov. "Tam jsou zatím protipovodňové zábrany. O případné evakuaci se bude rozhodovat až odpoledne," řekl iDNES Kupka.
 09:57 - Lipno se plní rychleji, než se předpokládalo. Vypouští se zhruba 400 kubíků za vteřinu, což stále víc ohrožuje Český Krumlov. "Ulice u Vltavy jsou zatopené do prvního patra," hlásí zpravodaj MF DNES z města. Lidé museli své byty opustit hodinu po půlnoci. Poslední muž v ulici Parkán skákal z okna do člunu. Voda, která se žene přízemím domů, vyráží dveře. Střed města je úplně uzavřený a vylidněný. Starosta města Václav princ trvdí, že už nefunguje žádný krizový scénář. "Situace je naprosto nepředstavitelná," dodal.
 09:48 - Kvůli povodním oslabila koruna. Česká měna propadla o 40 haléřů na 31,45 za euro a dostala se tak na své pětiměsíční minimum.
 09:46 - Mobilní operátoři se obávají rozsáhlejších výpadků proudu v Praze a rovněž výrazného nárůstu provozu v hlavním městě. Mobilní sítě zatím až na výjimky běží, v noci zaznamenaly drobné výpadky a lokální přetížení.
 09:44 - Kralupy nad Vltavou se připravují na mimořádnou evakuaci větší části města. Do města se valí více než stoletá voda. Starosta Pavel Rynt přiznává, že město nemá mnoho míst, kam by evakuované přemístilo. Může jich totiž být jeden až do tři tisícel. Největším nebezpečím pro město je remorkér s tisíci tun písku, který zůstal na Vltavě uprostřed města. Hrozí, že pokud se přivalí velká voda, utrhne se a smete nejen kralupský most, ale také horkovod a další stavby v okolí. "Budeme ho muset odstřelit nebo poslat jiným způsobem ke dnu," řekl Rynt.
 09:40 - Jihočeští energetici museli vypnout dodávky elektřiny i krizovým štábům v Českých Budějovicích. Energetici už vypnuli asi 500 trafostanic, České Budějovice a Český Krumlov jsou bez elektřiny.
 09:39 - Hasiči evakuovali v noci v Dubí u Teplic kvůli rozvodněnému potoku Horská Bystřice přes 60 lidí. Voda zaplavila také papírnu v Novosedlicích, kterou musela také většina lidí opustit. Zaplavená a uzavřená je i část Teplic v Trnovanech u Červeného kostela. Řidiči od Ústí se do centra dostanou jen přes objížďky.
 09:35 - Hladina třeboňského rybníka Svět se přes noc zvýšila asi o 30 centimetrů. Do přelití hráze schází ještě kolem 1,5 metru. Podle rybářů, kteří na místě nepřetržitě hlídkují, by lidé neměli panikařit.
 09:30 - Plzeň je stále neprůjezdná, magistrát města podle agentury DITA žádá i obyvatele okrajových částí, aby se nepouštěli s autem do centra města a ještě více nekomplikovali zdejší dopravní situaci. Stále je uzavřen most na Rokycanské.
 09:25 - Pražští záchranáři hledají dobrovolníky, majitele CB radiostanic pro vytvoření záložního záchranného informačního systému. Zájemci se mohou informovat o podrobnostech na provizorním dispečinku na těchto telefonních číslech: 02/24252504, 02/24254752, 0608/328448, kontaktni osoba David Vintr.
 09:15 - Ve čtyři hodiny ráno voda z Metelského rybníka smetla obec Metly a část Přemíř na Strakonicku. Zatím není jasné, jak to tam vypadá, protože se tam nikdo nemůže dostat. Podle prvních informací úplně zmizelo pět domů v Metlích a dva domy v Přemíře. Škody jdou do milionů.
 09:00 - V Blatné na Strakonicku velká voda poškodila rybník Pustý a protrhla hráz se silnicí, která město spojuje se Strakonicemi. "Blatná je zcela odříznutá od světa. Máme tam utopených několik nákladních aut a je obtížné se tam dostat i s čluny. Navíc jsme přišli o most u Sokolovny, nedostaneme se tak k vlakovému nádraží a domovu důchodců," sdělil přednosta strakonického okresního úřadu Josef Kalbáč.
 08:45 - Podle informací z krizového štábu mělnického okresního úřadu očekávají, že se do dvou hodin zvýší průtok Vltavy na 3000 kubíků za vteřinu. Podle agentury DITA stoupne průtok až na 4000 kubíků, což je povodeň, kterou Mělnicko nepoznalo již 160 let.
 08:37 - Vážení čtenáři, poskytovatel internetového připojení redakce iDNES je v záplavové zóně. Hrozí odpojení serverů iDNES. Pokud se nedostanete na naše stránky, jsou servery iDNES již odpojeny. V takové situaci najdete zpravodajství na provizorních adresách zaplavy.idnes.cz nebo povoden.idnes.cz.
 08:35 - Primátor Igor Němec přiznal, že na Prahu se valí více než stoletá voda. Kdo odmítne opustit záplavové zóny, může ve vyšších patrech strávit bez vody, elektřiny a plynu i čtyři dny, varoval.
 08:13 - Na Strakonicku voda protrhla hráze několika rybníků. Kolem druhé hodiny v noci zmizela hráz Bělčického rybníka. Voda zaplavila město Blatná, které je osm kilometrů od rybníka. Po hrázi vedla silnice z Blatné do Strakonic a ve chvíli, kdy proud strhl břehy rybníka, tudy projížděla sanitka k pacientovi. "Vlna sanitku smetla. Doktor Kortus plaval po proudu asi jeden kilometr, než se mu podařilo zachytit se stromu. Další dva členové posádky se chytli stromu u rybníka. Trvalo nám přes tři hodiny, než jsme prochladlé našli a zachránili na člunech," popsal dramatickou událost přednosta strakonického okresního úřadu Josef Kalbáč.
 08:05 - Zpravodaj MF DNES hlásí, že na Českokrumlovku stále nepřeržitě prší. Samotné město Český Krumlov je bez proudu. Elektřina byla postupně odpojena během noci.
 08:03 - První z 1500 lidí, kteří na Klatovsku v Nýrsku během noci opustili své domovy z obav před vodou z místní přehrady, se vracejí domů. Z přehrady sice přepadem stále vytéká desetkrát více vody než při běžných srážkách, přes hráz voda ale neteče.
 08:01 - Voda z Metelského rybníka, kde se protrhla hráz, zaplavila podstatnou část obcí Předmíř a Metly na Strakonicku. V Metlích pobořila některé domy. Jeden člověk z Předmíře je pohřešován. "V několika minutách bylo vše pod vodou, v Metlích, kde žije 60 obyvatel, byla srovnána se zemí polovina domů. Situace je špatná," uvedl předmířský starosta Karel Palivec.
 08:00 - Do Prahy se blíží stoletá voda, což potvrdil i pražský primátor Igor Němec. Magistrát ji očekává kolem 13. hodiny. Hrozí zatopení Kampy, všech pražských ostrovů, oblasti poblíž soutoku Vltavy s Berounkou, tedy Radotína, Lahovic a Zbraslavi.
 07:49 - Do Plzně odjelo ve 3 hodiny celkem 29 hasičů z kraje Vysočina, kteří budou pomáhat se záchrannými pracemi při boji s povodněmi. Nepřítomnost hasičů by neměla ohrozit bezpečnostní situaci na Vysočině.
 07:26 - Beroun je zatím, i když s opatrností průjezdný, hlásí agentura DITA. Magistrát neuvažuje o uzavření města. Na Berounce se očekává padesátiletá voda, na Litavce dokonce stoletá voda. Kvůli zvýšené hladině Litavky jsou ve městě zaplaveny podjezdy pod dálnicí D5 a většina dalších cest podél řeky.
 07:19 - Karlovarský primátor Zdeněk Roubínek v noci vyhlásil na řece Rolavě v městské části Čankovská třetí stupeň povodňového nebezpečí, stav ohrožení. Levý přítok Ohře se začal vylévat z břehů a ohrožoval rodinné domy v Třeboňské ulici.
 07:12 - Pražanům, kteří byli již kvůli záplavové vlně evakuováni, scházejí přikrývky na spaní. Přestože byli vyzváni, aby si je spolu s doklady, jídlem, pitím a dalšími nezbytnostmi přibalili do zavazadel, řada z nich tak neučinila. Město proto deky dodatečně nakupuje a žádá o podporu také veřejnost.
 07:11 - Městská hromadná doprava v Českých Budějovicích postupně končí provoz na pravidelných linkách. Důvodem je stále horší průjezdnost ulic, autobusy navíc slouží při evakuaci obyvatel ze záplavami ohrožených částí města. "Požadavky krizového štábu na evakuaci bohatě pokrýváme. Evakuační autobusy nejsou přeplněné a v podstatě všichni přepravovaní lidé mohou sedět," řekl ředitel Dopravního podniku města Ivan Fantyš.
 07:07 - V pražském metru je častečně omezen provoz. Na trase C nejezdí vlaky v úseku Florenc - Nádraží Holešovice. Je zavedena náhradní autobusová doprava. Na trase B je uzavřena stanice Križíkova, vlaky jí pouze projíždějí.
 07:06 - O více než třetinu zvýšili vodohospodáři na přehradě Římov odtok do Malše, který činí 317 metrů krychlových. Přehrada tak vyrovnala odtok s přítokem. Do Českých Budějovic by měla povodňová vlna dorazit kolem 9. hodiny. Na základě současných propočtů Malše po spojení s Vltavou v Českých Budějovicích vytvoří veletok o průtoku více než 1000 metrů krychlových. To je množství, které zde historie pravděpodobně nepamatuje.
 06:49 - České Budějovice jsou zcela bez přístupových cest. Radnice žádá zaměstnavatele, aby uvolnili zaměstnance a ti nemuseli řešit cestu do práce. Na několika místech se protrhly protipovodňové hráze, kritická je situace na Jiráskově nábřeží a v ulici V oblouku. Ve městě nejezdí městská hromadná doprava.
 06:43 - Hasiči a policisté evakuovali během noci na území Plzeňského kraje kvůli záplavám na 4000 lidí. Do bezpečí směřují především lidé z oblasti Nýrské přehrady na Klatovsku. Přehrada totiž začala nekontrolovaně přetéka.
 06:34 - Velká voda provalila v Českých Budějovicích protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy a zaplavuje Pražské předměstí. Magistrát proto vyzývá obyvatele přízemních bytů, aby neprodleně oblast opustili. Voda již zatopila Plzeňskou a Čéčovu ulici a dostala se až na kruhovou křižovatku u Penny Marketu. Uzavřena je celá oblast od Vltavy po Pražskou třídu a Husovu ulici.
 06:25 - Na Českokrumlovsku budou ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Opatření souvisí s výrazným zvýšením odtoku vody z přehradní nádrže Lipno do Vltavy. Ze současných 190 metrů krychlových vody za vteřinu se začíná postupně odtok zvyšovat a měl by postupně vystoupat až na 320 metrů krychlových.
 05:59 - Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský sdělil, že na trati z Ražic do Tábora je neprůjezdný úsek do Putimi, vlaky najezdí ani na trati České Budějovice - Volary, kde je neprůjezdný úsek z Kájova do Hořic na Šumavě. Na trati z Volar do Číčenic je na tom stejně úsek Volary - Prachatice - Strunkovice nad Blanicí - Vodňany. Rovněž trať z Rybníka do Lipna nad Vltavou je v úseku z Loučovice do Vyššího Brodu kláštera neprůjezdná. Vlaky neprojedou ani v úseku Čkyně - Bohumilice v Čechách na trati ze Strakonic do Volar. Neprůjezdná je i trať z Plzně do Českých Budějovic na úseku Plzeň-Koterov - Starý Plzenec a trať z Plzně do Žatce, kde vlaky neprojedou v úseku mezi Horní Břízou a Kaznějovem. Na trati z Plzně do Českých Budějovic je neprůjezdná stanice Ražice. V oblastech, kde to umožňují místní podmínky, je zavedena náhradní autobusová doprava.
 05:56 - Strakonická povodňová komise varuje řidiče, kteří by dnes chtěli městem projíždět, že je ze severu na jih neprůjezdné. Zaplavený je úsek pod viaduktem i čtvrť Barvínkov u ČZ Strakonice. Přes město se dá jet pouze ve směru od Prahy na Plzeň. Otava již zaplavuje novou kruhovou křižovatku u Fezka. Voda proudí také do centra města, které je po evakuaci a pro dopravu je zcela uzavřené.
 05:55 - Hasiči zahájili preventivní evakuaci českobudějovického Pražského předměstí kvůli obavám z protržení protipovodňové bariéry na břehu Vltavy. Evakuace se týká obyvatel přízemních bytů v oblasti ohraničené Vltavou a ulicemi Pražská a Husova. Primátor vyzval obyvatele sídlišť Máj, Vltava a Šumava, aby zůstali doma a necestovali do práce.
 05:51 - Situace v Písku se dále zhoršuje. Řeka Otava již přetéká přes jednu z nejvýznamnějších památek města - historický most z konce 13. století. Proud může urazit sochy či prorazit oblouk mostu.
 05:50 - Na jihu Prahy začali záchranáři evakuovat obyvatele Lahovic a Lahoviček a části Zbraslavi. Vltava stále stoupá. Je už jisté, že pod vodou budou do hodiny Kampa a všechny pražské ostrovy.
 04:51 - Karlův most bude od osmi hodin ráno uzavřen. Krizový štáb počítá s tím, že most musí zůstat volný pro případné zásahy jeřábu, který by uvolňoval naplavené klády.
 04:39 - Pražský primátor Igor Němec vyzval mladé muže čekající na nástup civilní služby, aby se přihlásili na obvodních úřadech a pomohli při záchranných pracích. Jde zhruba o tři tisíce lidí.
 04:36 - Přehradní nádrž Lipno bude muset výrazně zvýšit odtok do Vltavy. Dispečer Povodí Vltavy Libor Farský uvedl, že ze současných 190 metrů krychlových vody za vteřinu chtějí vodohospodáři do 06:30 vystoupat až na 320 metrů krychlových.
 04:21 - Otava v Písku překonala stoletý rekord. "To je snad voda tisíciletí," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu starosta města Luboš Průša. Záchranáři potřebují pitnou vodu a jídlo. "A pak taky psychology pro postižené," dodal.
 04:15 - Řeka Otava se ve Strakonicích přelila přes levý břeh a průjezdy mezi domy začala proudit na Palackého náměstí. Na pravém břehu ji zatím blokuje stěna pytlů s pískem, ale řeka stále stoupá.
 03:34 - V Českých Budějovicích záchranáři začali evakuovat čtvrť Mladé a Havlíčkova kolonie, protože se obávají dalšího vzestupu hladiny Malše. Lidé z přízemních bytů jsou odváženi do vysokoškolských kolejí.
 03:28 - Pražskou Kampu pomalu zaplavuje voda. Záchranáři prohledávají vltavské ostrovy a vyhánějí z nich poslední lidi, kteří spali na lodích, hlásí zpravodaj iDNES.tv. U Národního divadla rostou další protipovodňové zátarasy.
 03:10 - Policie uzavřela pobřežní komunikace v Libni a v podstatě všechny ulice v Karlíně. Uzavřeno je také nábřeží mezi Národním divadlem a Palachovým náměstím, část Malé Strany, okolí holešovického přístavu a některé menší příbřežní silnice v jižní části Prahy. Lahovický most nad soutokem Vltavy a Berounky je zatím průjezdný v obou směrech, uzavřen je pouze podjezd ve směru z Radotína. Neprůjezdné a už i zaplavené jsou také silnice podél Vltavy z Libně do Troje.
 03:07 - Vltava v Praze pokořila rekord ze záplav z roku 1954 a dál stoupá. Dispečink Povodí Vltavy očekává odpoledne v metropoli největší vodu od roku 1890.
 02:36 - Domy, které budou evakuovány, budou střežit proti rabování policisté a vojáci. "Ta místa, která budou evakuována, budou mít takovou koncentraci policistů, jakou nikdy předtím neměla," řekl ministr vnitra Stanislav Gross po zasedání krizového štábu. Dodal, že lidé mají dostatek času uvážit, co všechno si s sebou mají vzít. "Samozřejmě peníze, doklady, šperky by bylo dobré, když v bytě nenechají," řekl.
 02:25 - Řízená evakuace pražských pobřežních čtvrtí podle primátora Igora Němce nenastane ihned po třetí hodině ranní. "Ti, kdo nemají auto a půjdou do náhradních přístřeší pěšky, mohou klidně dospat a ráno pro ně přijedou autobusy," řekl Němec.
 02:06 - Centrum Českého Krumlova, které je na seznamu památek UNESCO, je ponořeno do tmy a je bez plynu. "Takhle asi vypadá válečný stav," poznamenal starosta Antonín Princ. Jinak je podle něj situace v podstatě stabilizovaná. Obyvatelé čekají na ranní kulminaci Vltavy.
 02:03 - Ministr vnitra Stanislav Gross schválil postup pražského magistrátu, který v noci začal kvůli povodním dobrovolnou evakuaci ohrožených pražských částí. Ředitel pražských hasičů Dalibor Gosman, který se schůzky také zúčastnil, ujistil Grosse, že do úterních 14 hodin by v povodí Vltavy, ani v Praze neměla nastat padesátiletá voda. Jak se bude vyvíjet situace dál, zatím nedokáže odhadnout.
 01:25 - V jižních Čechách stále prší a meteorologové očekávají, že bude pršet celou noc. Snímek z družice ukazuje oblačnost nad Českou republikou v pondělí ve 23 hodin.
 01:18 - Pražský Spolek ochránců zvířat žádá obyvatele, kteří se musí evakuovat z ohrožených budov, aby nezapomněli na svá zvířata. Buď aby je vzali s sebou do náhradních příbytků, nebo pokud bydlí ve vyšších podlažích, aby jim nechali dost potravy a vody.
 01:14 - Redakce Lidových novin, která sídlí v karlínské Pobřežní ulici patřící do ohroženého území, se stěhuje do náhradních prostor - do tiskáren MAFRA v Hloubětíně, kde se tiskne i MF DNES. Úterní Lidové noviny ovšem vyjdou bez problémů.
 01:01 - Hladina Berounky stoupá. Středočeský hejtman Petr Bendl očekává, že náměstí tohoto okresního města bude dopoledne pod vodou.
 00:25 - Vodohospodáři odhadují, že Blanice a Malše budou kulminovat později, než se očekávalo. Nikoli tedy v průběhu noci, ale až během dopoledne, uvedla v Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu Mária Ptáčková.
 00:19 - Podle agentury DITA Obvodní úřad Prahy 1 hledá dobrovolníky pro práci při přípravách protipovodňových opatření.
 00:17 - Situace ve středních Čechách dospěla do stadia, kdy se povodňová komise změnila na krizový štáb. "V úterý by měla být situace ještě horší než v pondělí," řekl ředitel středočeských hasičů Jan Žižka s tím, že zatím nikdo nedokáže přesně říci, kdy povodňová vlna bude vrcholit. Ze severní Moravy přijede do středních Čech 37 hasičů kompletně vyzbrojených technikou.
PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu