Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie


VELKÁ VODA (12. 8.)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES a iDNES.tv,
s využitím informací agentury ČTK

PONDĚLÍ 12. SRPNA 2002

LEGENDA:  Doprava    Předpověď    Škody

PONDĚLÍ 12. SRPNA 2002
NÁSLEDUJÍCÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE
 15:00 - Krajská povodňová komise v Plzni zatím nemá dostatek informací o záplavové situaci ve všech sedmi okresech, aby rozhodla o vyslání záchranářské jednotky s těžkou technikou na konkrétní místo regionu. Souborná analýza celého území kraje probíhá právě teď, a pokud se nestane nic mimořádného, rozhodne o případných zákrocích další sezení komisařů ve 20 hodin.
 14:56 - Radnice v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku nechala kvůli rozvodněné Vltavě uzavřít průjezd městem. Policie na několika místech na okrajích města odklání dopravu a silničáři připravují dopravní značení. Ve městě je vyhlášen stav ohrožení. Připraveny jsou pytle s pískem. Městská policie již varovala všechny obyvatele v nejvíce ohrožených lokalitách.
 14:53 - Písek se připravuje na velkou vodu, která sem míří po řece Blanici a Otavě. Město se snaží některé části ochránit stěnami z pytlů s pískem. Již ráno napáchala ve městě škody průtrž mračen. Dešťová voda se valila na město z okolních kopců. Výše škod zatím není známa, ale nebude se pohybovat ve stamilionech korun.
 14:49 - Rozsáhlé záplavy způsobily škody na silniční síti Jihočeského kraje nejméně za 300 milionů korun. Nejvíce peněz si vyžádají opravy mostních konstrukcí, které poškodily rozvodněné řeky.
 14:47 - Hejtman Jan Zahradník vyhlásil ve 13 hodin stav nebezpečí na území celého Jihočeského kraje. Učinil tak vzhledem k ohrožení životů, zdraví a možným škodám velkého rozsahu na majetku a na životním prostředí při rozsáhlých povodních. Stav nebezpečí potrvá do půlnoci 31. srpna.
 14:41 - Vytrvalý déšť, který zasáhl převážně západní polovinu Čech, se během noci rozšíří i na zbytek území České republiky. V úterý bude pršet i nad západní a střední Moravou. V Čechách mají srážky během úterý slábnout a ustávat. Déšť bude dnes v Čechách doprovázet sílící severozápadní vítr s nárazy až 72 kilometrů za hodinu. V úterý bude vát čerstvý severozápadní vítr i na Moravě a ve Slezsku. Na podmáčeném terénu hrozí vyvracení stromů.
 14:35 - Auto se třemi lidmi uvízlo v řece Úslavě poblíž Starého Plzence v okrese Plzeň-jih. Vozidlo vylovili plzeňští hasiči. Dalších pět lidí zachraňovali klatovští požárníci v Nemilkově u Běšin na Klatovsku. Skupinu lidí uvězněnou na terénní vyvýšenině zachránil až vrtulník. Nikdo nebyl zraněn, a to ani jinde v Plzeňském kraji.
 14:32 - Generál Šedivý sleduje záplavy další fotografie

Náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý letí ve vrtulníku nad Českými Budějovicemi postiženými záplavami. (12. srpna 2002)
Autor: ČTK

 14:28 - Kvůli velké vrstvě vody je zcela neprůjezdná ulice Švehlova v Praze 10. Na místě zasahují hasiči, kteří se snaží odčerpat vodu ze silnice, informuje zpravodaj DITA.
 14:20 - Na pomoc záplavami postiženému Jihočeskému kraji odjeli dva specialisté ze základny taktického letectva z Náměště nad Oslavou, kteří mají zkušenosti s povodněmi na Moravě v roce 1997. Vojáci nemohli použít vrtulník, protože počasí v okolí základny nedovoluje vzlétnout, a proto jedou autem. Ve výbavě mají radiostanici, potápěčskou výstroj i nafukovací loď pro evakuaci lidí.
 14:17 - Pražský magistrát uzavřel nábřeží u Vltavy od Národního divadla po Rudolfinum. "Po 17:00 přijde do hlavního města dvacetiletá voda, připravujeme se na vodu padesátiletou," uvedl primátor Igor Němec. Záchranáři na Malé Straně odtahují vozidla. Zasáhnout může okamžitě 70 vojáků. Na cestě do hlavního města jsou záchranáři z Kutné Hory.
 14:15 - V celém okrese Strakonice byl vyhlášen stav ohrožení. Na 16 místech okresu museli hasiči ve spolupráci s armádou evakuovat obyvatele do bezpečí před rozvodněnými řekami. Další místa rychle přibývají. Nejhorší je situace kolem řeky Blanice, vylitá je i Volyňka. Stoupá také Otava.
 14:14 - Prvoligové utkání 3. kola mezi Příbramí a Slavií Praha, které se mělo od 16. hodiny hrát v Příbrami, bylo odloženo. Hřiště na Litavce totiž zaplavila voda z rozvodněné Litavky.
 14:02 - Okolo 13:40 hodin se rozezněly sirény v jihočeských obcích, které leží v záplavovém území řeky Blanice a řeky Vltavy od soutoku s Malší v Českých Budějovicích až na hranice českobudějovického a píseckého okresu. Krizový štáb Jihočeského kraje žádá občany tohoto území, aby se připravili na případnou evakuaci a uposlechli výzvy pracovníků složek integrovaného záchranného systému a místních povodňových komisí.
 13:58 - Umělá hráz z pytlů, vybudovaná v Českých Budějovicích, začíná prosakovat, hláší čtenář iDNES, podle něhož už zbývají jen dva pytle.
 13:55 - Agentura DITA zprovoznila bezplatnou linku pro řidiče i další účastníky silničního provozu, kteří na ni mohou volat informace o aktuální dopravní situaci. Číslo je 0800/555525.
 13:54 - Třetího povodňového stupně - ohrožení - dosáhla řeka Chomutovka v Chomutově. Druhý stupeň, pohotovost, zaznamenali vodohospodáři Povodí Ohře na Bystřici v Ostrově nad Ohří na Karlovarsku a na odtoku z Flájské přehrady na Mostecku.
 13:52 - Středočeský hejtman Petr Bendl vyzval obyvatele a firmy sídlící v blízkosti Vltavy a Berounky, aby urychleně zajistili ochranu majetku a připravili se na možnou evakuaci ve večerních až nočních hodinách. Záplavy hrozí obcím Solenice, Kamýk nad Vltavou, Štěchovice, Davle, Vrané nad Vltavou, Jarov, Zbraslav, Beroun, Králův Dvůr, Karlštejn, Třebáň, Dobřichovice, Radotín, Lahovice, Roztoky, Klecany, Kralupy nad Vltavou a Mělník.
 13:50 - Povodňová komise nařídila preventivní evakuaci pravého břehu Vltavy v Českých Budějovicích. Týká se obyvatel rodinných domů a přízemních bytů z činžovních domů v ulicích Jiráskovo nábřeží, Budivojova, Nerudova, Neplachova, Čéčova a všech obyvatel ulice V Oblouku. Autobusy budou přistaveny v zatáčce Plzeňské ulice, náhradní ubytování je zajištěno v koleji K2 Jihočeské univerzity.
 13:49 - Stav ohrožení vyhlásila povodňová komise ve Vodňanech, které leží na řece Blanici pod přehradní nádrží Husinec. Hasiči a armáda již evakuovali asi třetinu města, to je kolem 500 lidí.
 13:47 - Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ už bylo evakuováno 13 lidí z celkových třiadvaceti. Jejich domy ohrožuje říčka Kocába, která vystoupila z břehů kvůli vzedmuté hladině Vltavy, do níž se ve Štěchovicích vlévá. Obyvatelé mají navíc strach ze čtyř rybníků na horním toku Kocáby, jejichž přelití nebo protržení hrází by znamenalo úplné zaplavení obce.
 13:44 - Záplavy zatím nejvíce postihly obce pod Husineckou přehradou na Prachaticku. Povodňová vlna dorazila tak rychle, že se v některých místech zřejmě nepodařilo evakuovat všechny obyvatele. Zasahují zde hasiči a armáda včetně vrtulníků. Jejich nasazení ale komplikuje déšť a bouřky. Další nejvíce zasaženou oblastí je Český Krumlov a okolí a také obce pod vodní nádrží Římov a České Budějovice.
 13:41 - V rámci protipovodňovýh opatření bude od 14 hodin uzavřeno Smetanovo nábřeží v Praze. "Bude uzavřeno v celé své délce," řekl agentuře DITA tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.
 13:40 - Stav ohrožení vyhlásili vodohospodáři na říčce Litavka v souměstí Králův Dvůr - Beroun. Během čtyř hodin zde hladina Litavky stoupla o 146 centimetrů a ohrožuje část Králova Dvora. Hasiči už vyzvali obyvatele, aby přeparkovali auta a přenesli cenné věci do vyšších pater. Zhoršení situace se očekává i na Berounce.
 13:36 - Na dolní Vltavě na Mělnicku okresní povodňová komise dopoledne vyhlásila třetí povodňový stupeň, stav ohrožení. "Začínáme objíždět krizová místa a kontrolovat, jak jsou tam na velkou vodu připraveni," řekl člen povodňové komise Tomáš Pelc. Hlavní problémy očekávají záchranáři v úterý.
 13:35 - V pražském Klementinu byla uzavřena pro veřejnost Národní knihovna a zasedá krizový štáb. "Je to zatím pouze preventivní opatření," řekl pro iDNES náměstek pro administrativu a šéf krizového štábu Michal Hora.
 13:26 - Pražský magistrát uvedl do provozu tři speciální telefonní linky. Na číslech 02/36003350 až 02/36003352 se lidé mohou dozvědět, jak postupovat. Další dvě s čísly 02/36003353 a 54 budou uvedeny do provozu do 14 hodin, kdy se magistrát chystá otevřít speciální tiskové středisko.
 13:24 - Desítky trafostanic na území Prahy sleduje společnost Pražská energetika kvůli případnému odpojení v důsledku záplav. Sleduje trafostanici na Zbraslavi a odpojení hrozí též podzemní stanici Na Kampě. Energetika, podle níž se bude odpojovat jen z bezpečnostních preventivních důvodů, je řadu oblastí schopna zapojit náhradním způsobem z druhé strany Vltavy.
 13:20 - Ministerstvo vnitra přebírá ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací povodňové situace. Ministr vnitra Stanislav Gross svolal na 15.30 hodin jednání řídícího štábu za účasti premiéra Vladimíra Špidly, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Miroslava Štěpána a odborníků ze zainteresovaných ministerstev.
 13:03 - O holé životy bojovali vietnamští stánkaři v blízkosti hraničního přechodu s Německem v Brandově na Mostecku. Kvůli dešti se vylila z břehů příhraniční říčka Svidnice a zatopila celou tržnici. "Přívalová vlna zasáhla v několika vteřinách celé Zelené údolí. Kromě stánků jsou pod vodou i restaurace a automobily na parkovišti," řekl starosta Brandova Otakar Kulhánek.
 12:53 - Spojení mezi klíčovými složkami Integrovaného záchranného systému funguje, tvrdí šéf odboru komunikačních a informačních systémů Hasičského záchranného sboru Luďek Štolba. Hasiči, záchranáři, policisté, lidé ze samosprávy a státních úřadů se spolu nedomlouvají jen pomocí takzvaných krizových mobilních telefonů, ale i vysílačkami a dalšími komunikačními prostředky.
 12:45 - Povodňová komise v Českých Budějovicích doporučila firmám, aby umožnily zaměstnancům dřívější odchod z práce kvůli hrozícímu vylití Vltavy nebo nemožného přejezdu z jednoho břehu na druhý.
 12:44 - Situace v Rakousku se dále zhoršila kvůli silným dešťům. Dramaticky se vyvíjí zvláště v Horních Rakousích, kde vystoupila z břehů většina řek a potoků. Vážná je situace ve městě Steyr, kde musely být uzavřeny všechny mosty přes řeku Enns. Přívaly vod nestačí pojmout také některá jezera, například Ebensee nebo Gosausee, a hrozí rozlití jejich vod do okolí.
 12:41 - Státní zámek Veltrusy na Mělnicku začíná bezprostředně ohrožovat rozvodněná Vltava. Voda již zatopila značnou část zámeckého parku. Pracovníci zámku připravují vyklizení sbírek a zábrany z pytlů s pískem. Zámek je proto až do odvolání uzavřen pro veřejnost.
 12:33 - Nejvýše položené městečko ve střední Evropě, Boží Dar na Karlovarsku, začala ohrožovat voda, prudce stékající z okolních strání. "Za hodinu tady napršelo 60 milimetrů vody. Voda se valí všude," řekl starosta Jan Horník. Hasiči a horská služba již evakuovali i 25 lidí z nedaleké osady Zlatý kopec.
 12:31 - Kvůli sesuvům půdy je uzavřena silnice z Teplic k česko-německému přechodu Cínovec. Velká voda odřízla také nedaleký přechod Mníšek na Mostecku.
 12:29 - Déšť zkomplikoval dopravu v Plzni a okolí. Uzavřeno je několik cest, na nichž stojí voda. Nedá se projet Karlovarskou třídou pod kruhovým objezdem, uzavřen je Tyršův most a průjezd na Radobyčice. Zcela neprůjezdná je Řepná ulice ve čtvrti Litice. Magistrát doporučuje vyhnout se okrajovým částem města. Špatně průjezdná je i silnice mezi Horní Břízou a Třemošnou v okrese Plzeň-sever.
 12:28 - Majitelé obchodů a domů poblíž náměstí v Sušici stavějí valy z písku. Řeka Otava se zatím ještě ve městě nevylila z koryta, ale hladina už je na dvou metrech - třicet centimetrů nad hranicí 3. povodňového stupně. Na Sušicku stále silně prší. Radnice od 11:40 hodin sirénami a místním rozhlasem vyhlašuje stav ohrožení.
 12:27 - Vrtulníky evakuují na lanech obyvatele Strunkovic nad Blanicí. Dolní část Bavorova je pod vodou, hlásí reportér iDNES.tv. Hladiny horních přítoků Vltavy stále stoupají, uvedli záchranáři.
 12:19 - Znovu stoupající hladina Vltavy zatím neohrožuje expozici moderního umění v Muzeu Kampa, které sídlí v prostorách bývalých Sovových mlýnů na vltavském nábřeží. Galerie, kterou pro svoji sbírku buduje mecenáška umění Meda Mládková, ale nedodrží původní úterní termín slavnostního otevření.
 12:17 - Kvůli opětovně stoupající hladině řek mobilní operátoři znovu zaznamenali růst provozu ve svých sítích, které zatím běží bez problémů. Některé základnové stanice musely být napojeny na náhradní elektrické zdroje.
 12:11 - Záplavám se nevyhnuly ani Krušné hory. Kvůli velké vodě na německé straně hranice musel být uzavřen česko-německý přechod Mníšek na Mostecku. Rozvodněné jsou i krušnohorské potoky na české straně hor.
 12:05 - Elektřina přestala fungovat na polovině území Kladenska. Energetici zkoumají, zda má porucha souvislost s bouřkami a deštěm. Už od neděle je bez elektřiny celé údolí okolo osady Jarov u Vraného na hranici Prahy. "Museli jsme ji odpojit z bezpečnostních důvodů, oblast je pod vodou," vysvětlila mluvčí Středočeské energetické Alena Holubcová.
 12:01 - Velká voda řádí ve středních Čechách:
* Králův Dvůr se připravuje na velkou vodu. Hasiči žádají obyvatele v blízkosti řeky Litavky, aby si odvezli auta a nábytek přestěhovali do vyšších pater.
* Rybníky nad Nižborem jsou přeplněné."Vzhledem k tomu, že stále prší, nikdo neví, co se stane," řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.
* Dřehovický potok na Kladensku přetekl. Voda zaplavuje několik domů a sklepů, podle hasičů nejde o nic vážného.
 12:00 - Policisté uzavřeli silnici E49 z Písku do Českých Budějovic u sjezdu do Vodňan. Dopravu odklánějí přes Týn nad Vltavou, informoval reportér iDNES.tv.
 11:59 - V celém klatovském okrese byl vyhlášen stav ohrožení. Třetí stupeň povodňového nebezpečí už je na řece Úhlavě a na Otavě a téměř na všech jejich přítocích. Okresní povodňová komise doporučila všem řidičům, aby nejezdili do žádného místa okresu.
 11:51 - Hasiči z kraje Vysočina pomáhají od neděle spolu s kolegy ze Zlínska v Dolním Rakousku, které po silných a vytrvalých deštích znovu sužují rozsáhlé záplavy. Hasiči z Pelhřimova vyjeli na pomoc do jižních Čech, kde byl vyhlášen stav ohrožení.
 11:50 - Na jihu Čech začal do silného deště vát prudký vítr. Zpravodaj iDNES.tv, který míří do zatopeného Bavorova, informoval, že je uzavřena silnice z Písku na Ražice. Na silnice E49 směrem do Českých Budějovic jsou velké kaluže.
 11:47 - Okresní povodňová komise v Brezně snížila stupeň povodňové aktivity ve městě a dalších třech obcích na středním Slovensku z třetího stupně na druhý. Region Horehroní byl na Slovensku nejvíce postižen nynějšími záplavami.
 11:43 - Vojáci nabídli Jihočeskému kraji možnost ubytovat přechodně větší množství evakuovaných lidí ve vojenských posádkách. Do Českých Budějovic přiletěl z Prahy náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, aby s místním hejtmanem Janem Zahradníkem probral možnosti pomoci vojáků. "Pro jižní Čechy jsou vyčleněny záchranné a výcvikové základny v Jindřichově Hradci a v Rakovníku," uvedl Šedivý.
 11:30 - Hladina Vltavy v Praze večer vzroste až o dva metry, což je proti normálu o tři a půl metru více. Pravděpodobně budou zatopeny Novotného lávka, Kampa, Štvanice, Lahovice, Radotín a Troja. Po 22. hodině bude průtok dosahovat do 2500 metrů krychlových za vteřinu. Průměr činí 150 metrů krychlových.
 11:27 - Povodňová komise požádala policii o uzavření všech příjezdů do Českých Budějovic. Výjimku mají obyvatelé města a nejnutnější zásobování. Důvodem je usnadnění dopravní situace uvnitř města v souladu s vyklízením ulic, kde se předpokládá jejich zaplavení, hlásí čtenář iDNES a podotýká, že v Boršově nad Vltavou je uzavřen most.
 11:25 - Voda zalévá nový most další fotografie

Nový most Na dlouhé louce v Českých Budějovicích. (12. srpna 2002)
Autor: www.budweb.cz

 11:22 - Stav ohrožení v části Štěchovic v okrese Praha-západ vyhlásila starostka Miloslava Vlková. Voda z rozvodněné Kocáby odřízla od okolí patnáct domků, školu a školku a pronikla do sklepů. Deset rodin s malými dětmi už domy opustilo, další s odchodem otálejí. K jejich evakuaci jsou připraveni místní dobrovolní hasiči.
 11:20 - Na jihu Čech od nedělního odpoledne do rána přibylo 60 až 120 milimetrů srážek. Stále prší a hladiny se zvyšují. Třetího povodňového stupně, ohrožení, již dosáhla Černá v Ličově na Českokrumlovsku, Vltava v Březí a v Českých Budějovicích a Volyňka v Neměticích. Na Šumavě může ještě spadnout až 100 milimetrů srážek. Dešťové pásmo se bude postupně rozšiřovat na celý kraj.
 11:15 - Pražský povodňový štáb vyhlásil na Vltavě v metropoli třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. Hlavní město se připravuje na dvacetiletou vodu, řekl primátor Igor Němec.
 11:14 - V Blovicích v okrese Plzeň-jih od 7 hodin stoupla hladina Úslavy o 70 centimetrů. Město zatím stav ohrožení nevyhlásilo, neboť většina domů je dál od řeky a voda se zatím rozlévá po zátopovém pásmu. Starostové v nejbližší době zřejmě vyhlásí třetí stupeň povodňového nebezpečí na celém toku Úslavy. Všude prší velmi intenzivně.
 11:12 - Na Berounsku byl vyhlášen stav ohrožení na Litavce. Řekou protéká 150 kubíků za sekundu. V Lochovicích už se Litavka vylévá z břehů. Berounka je zatím na prvním povodňovém stupni, ale čeká se zhoršení situace, hlásí zpravodaj MF DNES.
 11:11 - Svědkové popsali iDNES situaci v Bavorově: Nejde elektřina, všechny silnice jsou zaplavené, nejde nikam ujet. Některé obyvatele, kteří bydlí u vody, už tahají na lanech vrtulníky. Lidi zachraňují, co se dá. Všichni se modlí, aby se neprotrhla Husinecká přehrada. Nikdo z obyvatel si nic takového nepamatuje. Všude plave naplavený nepořádek a dřevo.
 11:02 - Silný déšť zvedá hladiny řek a potoků v Karlovarském kraji. Prvního povodňového stupně dosáhla hladina říčky Bystřice v Ostrově na Karlovarsku. Některé horské obce v Krušných horách také začaly ohrožovat rozvodněné horské potoky. Hasiči museli evakuovat horskou osadu Zlatý vrch u Božího Daru na Karlovarsku.
 10:58 - Dobrovolní hasiči nepřestávají s odčerpáváním vody, která v pátek zatopila sklepy v Praze-Zbraslavi. "Udržujeme sklepy v takovém stavu, aby nebyly ohroženy plynové kotle," řekla tajemnice městské části Helena Němcová. Zatopeno je přibližně 15 sklepů. Kvůli dešti však hladina Vltavy opět stoupá, radnice proto zpevňuje protipovodňové zátarasy.
 10:56 - Vodní živel řádí také v ulicích Plzně. Nejhorší situace je ve čtvrtích Koterov a Litice, kde se valí voda po ulicích a také v Doubravecké ulici na Doubravce. V nemocnici v Kotíkovské ulici vytopila voda sklep s rentgenem. Zaplaveny jsou také v Sousedské ulici na Doubravce, v Lochotínské, v centru města v Pražské ulici, ve výškové budově Hutního projektu a ve Škrétově ulici.
 10:52 - Praha se připravuje na dvacetiletou vodu. Povodňová komise nařídila stavbu protipovodňových zábran na nejohroženějších místech hlavního města. Štáb se sejde znovu ve 13 hodin, kdy se čeká zvýšení průtoky Vltavy.
 10:49 - Bouře a vydatné deště způsobily v noci záplavy a značné škody v Německu a Švýcarsku. Nejvíce postiženy jsou některé oblasti Bavorska, kde se ocitly pod vodou rozsáhlé plochy. V obcích Neukirchen a Tiefenbach byl vyhlášen stav přírodní katastrofy. Na pomoc obyvatelstvu bylo v Německu nasazeno 400 záchranářů.
 10:45 - V Třeboni městská policie uzavřela ulici Sokolskou pod Světskou hrází, kde se valí voda z výpustě rybníka Svět, hlásí čtenář iDNES.
 10:41 - Do orlické přehrady v úterý zřejmě přiteče stoletá voda. Český hydrometeorologický ústav množství odhaduje na 2050 metrů krychlových za sekundu. Průměrný dlouhodobý průtok Orlíkem je přitom 70 metrů krychlových za sekundu. Na odtoku z vltavské kaskády bude záležet i další vývoj situace v Praze, který určitě překročí množství vody potřebné k vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity.
 10:40 - České Budějovice jsou zatím průjezdné, i když se zvýšenou opatrností. Kvůli záplavám je zatím pouze uzavřena křižovatka ulic Na Dlouhé louce - Husova. "Vltava doslova stoupá před očima. Hladina řeky je asi 60 centimetrů od úrovně starého břehu, který jsme v rámci opatření zvedli protipovodňovou hrází," řekl agentuře DITA náměstek primátora Zdeněk Čáp.
 10:34 - Déšť se podílel na nehodě na dálnici D5. Na 91. kilometru ve směru na Rozvadov řidič osobního vozidla nepřizpůsobil styl jízdy stavu mokré vozovky, dostal smyk a narazil do svodidel, hlásí agentura DITA.
 10:31 - Záplavy zasáhly i Plzeňský kraj. Všechny hasičské sbory včetně dobrovolných jsou v terénu. Stavějí z písku obranné hráze proti vodě, pomáhají s odčerpáváním vody ze sklepů. Nejhorší situace je na Sušicku, kde proudí dešťová voda z lesů po silnicích v předměstí.
 10:28 - U českobudějovického Dlouhého mostu zaplavila voda šachty. Hrozí proto přerušení dodávky teplé vody na sídliště Máj a Vltava. Není také vyloučeno, že proto postihne omezení i některé další části města. Hrozí také, že již dopoledne se Vltava vylije z břehů do Pražského předměstí. Nyní vyjíždějí policejní vozy, aby na místě informovaly obyvatele.
 10:20 - Pytle s pískem proti vodě další fotografie

Jižní Čechy si ani nestačily vydechnout po mohutných záplavách a po dvou dnech jim hrozí další. Vojáci stavějí protipovodňové zábrany v Českých Budějovicích (11. srpna 2002).
Autor: MAFA Jaroslav Sybek

 10:19 - Armáda vyslala do jižních Čech postižených záplavami 365 vojáků a 57 kusů těžké techniky. V Českých Budějovicích pomáhá sedm vrtulníků. Na pomoc přijeli i vojáci a technika z Olomouce.
 10:12 - V Ústí nad Labem začala opět stoupat hladina Labe a platí zde druhý povodňový stupeň. Vodohospodáři na střekovských zdymadlech v 8 hodin zaznamenali nárůst o jeden až dva centimetry. O hodinu později byla řeka na úrovni 563 centimetrů. Třetího stupně dosáhne řeka zřejmě odpoledne nebo k večeru.
 10:07 - V Podmoklech na Sušicku praskla hráz menšího rybníka. Voda zaplavuje domy. Několik rodin čeká evakuace. V Lubech u Klatov už Úhlava teče ulicemi.
 09:55 - ADRA již v sobotu vyslala na pomoc do zaplavených oblastech na jihu Čech první skupinu dobrovolníků z Plzně, Klatov a okolí Brna. ADRA zatím nemůže povolávat více lidí. "Nedovoluje to současná situace. V mnoha domech je stále tolik vody, že by pomoc dobrovolníků nemohla být využita. Přesto prosím ty, kteří již nabídli svou účast, aby byli připraveni, kdybychom se na ně obrátili s prosbou o spolupráci," uvedl Vítězslav Vurst, vedoucí protipovodňového týmu.
 09:53 - Zasedá povodňová komise dolního toku Vltavy. Hned poté bude jednat krizový štáb pražského magistrátu. "Podle předpovědi počasí to vypadá, že vyhlásíme v Praze třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení," řekl iDNES mluvčí magistrátu Mertin Kupka.
 09:49 - Vodohospodáři očekávají zvýšení hladin na všech tocích povodí Ohře. Prvního stupně povodňové aktivity, stavu bdělosti, již dosáhla Chomutovka v Chomutově.
 09:45 - Na 118. kilometru dálnice D5 ve směru na Rozvadov se sesunula ze svahu podmáčená hlina. Té se lekl řidič nákladního vozidla a srazil se s osobním autem. Dálnice je v tomto úseku podle agentury DITA opatrně průjezdná levým jízdním pruhem.
 09:37 - Na žádost rakouských železnic je již od 8. srpna zastavena doprava nákladních vlaků přes hraniční přechod Horní Dvořiště. Vlaky jsou odkláněny na přechod Břeclav - Hohenau. Osobní vlaky na tomto přechodu jezdí bez omezení.
 09:31 - V zatopených Kralupech nad Vltavou se obávají rozvodnění Zákolanského potoka a dalších přítoků Vltavy. Úřady dají na nejohroženější místa pytle s pískem. Městští strážníci začínají tyto lokality objíždět a varují obyvatele. Již zvýšený průtok Vltavy 1700 krychlových metrů za vteřinu může podle odhadů hydrologů v Kralupech vzrůst až na 2500 kubíků.
 09:27 - Premiér Vladimír Špidla zatím neuvažuje, že by vládě zrušil dovolenou kvůli povodním. "Pan předseda situaci pečlivě sleduje, je v kontaktu se zodpovědnými pracovníky a s povodňovými komisemi," řekl iDNES Jindřich Marek z tiskového střediska vlády.
 09:21 - Po silných a vytrvalých deštích v Rakousku se znovu šíří rozsáhlé záplavy. Postiženy jsou zejména značné části spolkové země Dolní Rakousy. Vážné problémy hlásí i Dolní Rakousy a Salcbursko. Velká voda sužuje i Vídeň, zvláště v oblasti Schwechatu. Zatím se podařilo předejít obětem na životech.
 09:15 - Kvůli stoupající vodě začíná být Český Krumlov odřízlý od světa. "Od rána voda neustále stoupá, jsou zničeny mosty a policie uzavírá silnice. Krumlov je nyní neprůjezdný," sdělil agentuře DITA operační důstojník českokrumlovských hasičů.
 09:12 - Nová vlna dešťů opět zneprůjezdnila některé železniční tratě na jihu Čech. Pod vodou jsou stanice Ražice a Putim, proto je narušena doprava mezi Plzní a Českými Budějovicemi a Pískem a Českými Budějovicemi. České dráhy se snaží zajistit náhradní dopravu autobusy. Náhradní doprava je však limitována sjízdností silničních komunikací. Dalším postiženým místem je trať Číčenice - Volary a to mezi stanicemi Vodňany a Prachatice.
 09:04 - Voda zaplavila všechny přístupové cesty do Vodňan. Pro osobní auta jsou silnice zcela nesjízdné, příjezd je ale uzavřen i pro nákladní dopravu, aby se předešlo zablokování silnic. Hasiči podle agentury DITA začínají s částečnou evakuací okolí Vodňan.
 08:59 - Ve Štěchovicích v okrese Praha-západ se v noci rozvodnila Kocába. Zatopila okolí zhruba 15 domů a odřízla jejich obyvatele od zbytku obce. Lidem, kteří většinou odmítli domky opustit, pomáhali hasiči vynášet věci do horních pater. Na přilehlých cestách je více než metr vody a mnozí starousedlíci se rozhodují, že domovy opustí.
 08:37 - Ulice Prachatic jsou pod vodou. Očitý svědek hlásí iDNES, že v centru je na 50 cm vody, doprava je ochromena, silnice neprůjezdné.
 08:00 - Zvíkov na Orlické přehradě průběžně doplňovaná fotogalerie

Zvíkov na soutoku Otavy s Vltavou na Orlické přehradě. Nádrž je součástí vltavské vodní kaskády.
Autor: Hana Pavelková

 07:59 - Záchranáři evakuují centrum Vodňan a Bavorov, na místo míří armáda. Třetí povodňový stupeň, čili stav ohrožení, je i v Prachaticích a také na říčce Černá v Ličově, v Roudném na Malši a Březí na Vltavě.
 07:55 - Voda zablokovala dopravu na jihu Čech. Téměř neprůjezdné jsou Prachatice a Český Krumlov. Jejich starostové vyzývají řidiče, aby do obou měst nevjížděli, pokud to není bezpodmínečně nutné. Neprůjezdná je i silnice z Českého Krumlova na na Černou v Pošumaví.
 07:54 - Na jižní Moravě déšť zatím problémy nezpůsobil. Podle vodohospodářů se řeky nikde nevylily z břehů, pouze na Dyji v okolí Podhradí na Znojemsku stále platí první povodňové stupně, tedy bdělost. Situace se od poloviny minulého týdne, kdy silné přívalové deště postihly severní Rakousko, uklidňuje.
 07:23 - Úhrn srážek v Jihočeském kraji bude zřejmě činit až 100 litrů na metr čtvereční. "Předpokládáme, že v pondělí dosáhnou třetího stupně povodňové aktivity řeky Malše, Vltava, Blanice a další toky," řekl českobudějovický dispečer Povodí Vltavy. Druhý povodňový stupeň - pohotovost stále platí mimo jiné na celém toku Lužnice a Nežárky.
 07:11 - Přehradní nádrž Lipno upouští do Vltavy trvale 80 metrů krychlových vody za sekundu, stejný odtok je i z přehrady Římov do řeky Malše.
 07:03 - Stoupá i hladina Vltavy v Praze. Tou protéká zhruba 1400 krychlových metrů za vteřinu, zatímco původní předpoklad byl 1370 krychlových. Podle pracovníka operačního střediska krizového štábu hlavního města je zvýšení hladiny způsobeno místními dešti a nezapřičinilo ho vypouštění orlické přehrady.
 06:55 - Voda v řekách na Plzeňsku stoupá jen pomalu. Srážky byly slabší, než odborníci očekávali. Zvedla se především Úhlava, na níž v Klatovech platí druhý stupeň, tedy pohotovost. Na ostatních řekách je nanejvýš první stupeň.
 05:01 - Rozvodněný potok Polečnice zaplavil silnici I/39 na okraji Českého Krumlova. Úsek Český Krumlov - Kájov je uzavřen. Objízdná trasa vede přes Větřní. V celém okrese vytrvale prší.
 00:30 - Před půlnocí se vylila z břehů Vltava pod Slapskou přehradou a zaplavuje chaty v několika obcích. Hasiči evakuovali 16 lidí. Voda zaplavila také silnici mezi obcemi Jarov a Vrané nad Vltavou v okrese Praha-západ.
 00:00 - Vodohospodáři ráno rozhodnou, zda zvýší objem vypouštění přebytečné vody z přehrad. "Zatím vypouštíme více vody, než přitéká. Do rána to ale může být jinak," řekl iDNES dispečer Povodí Vltava.
PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu