Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie


VELKÁ VODA (9. 8.)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES a iDNES.tv,
s využitím informací agentury ČTK

PÁTEK 9. SRPNA 2002

LEGENDA:  Doprava    Předpověď    Škody


PÁTEK 9. SRPNA 2002
NÁSLEDUJÍCÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE
 19:30 - Vážení čtenáři, velká voda, která způsobila velké záplavy na jihu Čech a ohrozila Prahu, opadá. Rozhodli jsme se proto ukončit on-line zpravodajství, které jsme vám po dva dny přinášeli. Děkujeme za vaše připomínky, informace a fotografie. Redakce iDNES
 19:18 - Zmatek a čilý ruch ovládl obec Nižbor na Berounsku. Lidé, kteří se každou chvíli ze zvědavosti zastavovali na mostě přes řeku Berounku, pozorovali dění v místním kempu, odkud rekreanti spěšně vynášeli batohy s mokrým a zabláceným oblečením. Po přívalové vlně se hladina řeky zvedla o více jak dva metry. Velká část kempu zůstala pod vodou a s ním i přístupová cesta. Z vody vyčnívala také zatopená avie a jeden náklaďák.
 19:08 - Kdyby Rakovnicko postihla velká voda jako obyvatele jižních Čech, mnohým obcím by zůstaly oči pro pláč. Krizové mobilní telefony totiž dosud nedorazily. A starostové většinou neví proč. "Splnili jsme všechny pokyny, které jsme dostali. Zjistili jsme, kolik starostů krizové mobilní telefony chce, objednali je, nechali schválit ministerstvem vnitra. Zatím ke starostům ale nedorazily," potvrdil rakovnický přednosta Ivan Koleňák. Jediný, kdo krizové mobilní telefony má, jsou pracovníci okresního úřadu, kteří dostali od Eurotelu výzvu, aby si je vyzvedli.
 18:40 - Hladina Vltavy v Praze od poledne pozvolna klesá. Hydrometeorologové odhadují, že druhý stupeň povodňového nebezpečí, tedy pohotovost, by mohl být odvolán počátkem příštího týdne. V metropoli je sice stále zaplaveno několik komunikací a sklepů, ale žádné další škody nehrozí.
 18:34 - Humanitární organizace ADRA vyšle v sobotu dobrovolníky na pomoc jihočeským obcím postiženým povodněmi. Chce se soustředit zejména na obec Plav na Českobudějovicku, kde voda napáchala zřejmě největší škody.
 18:11 - Silné lijáky postihly sever Itálie. Vláda vyhlásila pro postižené oblasti výjimečný stav. Italský tisk popsal situaci jako nejhorší letní průtrže mračen za posledních čtyřicet let. Škody, které deště způsobily rolníkům a vinařům, jsou odhadovány na 300 milionů eur.
 18:07 - Kvůli velké vodě, která zaplavila suterén budovy pražského Rudolfina, musel být zrušen večerní koncert ve Dvořákově síni. Posluchači tak kvůli záplavám přijdou o violoncellový koncert h-moll a symfonii Z Nového světa skladatele Antonína Dvořáka.
 18:05 - Lužec nad Vltavou, obec na Mělnicku, kterou hasiči dobře znají. Zejména osadu Chramostek. Jakmile zaprší a Vltava se jen trošku zvedne, počítají obyvatelé s mokrem ve sklepích. "Jestli se ještě jednou na Slapské přehradě zvednou stavidla, už to neustojíme," obává se starostka Karla Řehánková. Připraveni jsou dobrovolní hasiči, aby případně evakuovali asi devět domů u řeky.
 17:45 - Výška hladiny Labe u soutoku s Vltavou v Mělníku se blíží k pětimetrové hranici a ještě mírně stoupá. Nejvyššího bodu dosáhne večer, ale úroveň hladiny se změní zřejmě již jen o pár centimetrů. Vodohospodáři tak snížili původní odhady, podle nichž očekávali podstatně vyšší průtok, a tím i hladinu ve výši kolem 540 centimetrů.
 17:19 - Rozbouřená řeka Berounka na Rakovnicku si málem vyžádala další oběť. Ve čtvrtek odpoledne v jezu v Roztokách u Křivoklátu zůstali i s vorem zaklíněni dva vodáci a řeka je nechtěla pustit ze spárů. Pomohli jim rakovničtí hasiči, připraveni byli lékaři i policisté.
 17:06 - Přes dvacet obětí si vyžádala nová vlna záplav poblíž Novorossijsku na jihu Ruska. Dalších šest lidí je nezvěstných. Kolem tisíce lidí bylo evakuováno. Pod vodou je několik desítek obcí na černomořském pobřeží. Většina utonulých jsou rekreanti.
 17:00 - Obětí záplav přibývá. Kvůli velké vodě, stresu a fyzickému vyčerpání již zemřely čtyři lidé, tři v jižních a jeden ve středních Čechách. Úřady na Rakovnicku a Rokycansku navíc pohřešují dívku, která se s přáteli vydala na raftu na rozvodněnou řeku Berounku. Záchranáři také marně hledají muže, kterého i s autem smetla Vltava na mostě v Kaplici.
 16:23 - Ačkoli velkou část jižních Čech sužují záplavy, pracovníci Temelína si starosti nedělají. Řeka se přitom rozlila i v nedalekém Týně nad Vltavou. "Temelín je chráněn především tím, že stojí na kopci. Je vysoko nad hladinou Vltavy, jsme tedy chráněni takto přírodně," řekl iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář.
 16:18 - Rozvodněná Vltava způsobila nemilé překvapení obyvatelům Povltavské ulice v Praze-Zbraslavi, když zatopila patnáct sklepů. Hasiči vodu neustále odčerpávají, což jim zřejmě potvrá celý víkend.
 16:11 - V Třeboni zahrozil jeden z největších tuzemských rybníků Svět, který jako jeden z mála nemá bezpečnostní přeliv a voda z něj odchází pouze vypouštěcím zařízením. Svět je propojen s Polským rybníkem, z něhož přichází desetkrát více vody než obvykle. Úřady proto plánovaně Svět vypouští. Voda zaplavila parky a Tyršův stadion.
 16:00 - Expozici moderního umění v pražském Muzeu Kampa, které sídlí v prostorách bývalých Sovových mlýnů na vltavském nábřeží, rozbouřená voda neohrozila. Preventivně přemístěné exponáty za několik milionů korun zůstanou v prvním patře ještě zřejmě přes víkend. Galerie otevře své výstavní prostory veřejnosti v úterý 13. srpna.
 15:53 - Ve Strakonicích v noci do vody vytekl olej, nejspíš ze zatopené řetízkárny strakonického závodu ČZ do vody olej. Látka se rychle kanalizací rozšířila i do zahrádek obyvatel blízké lokality zvané Barvínkov. "Ekologickou havárii je třeba rychle zlikvidovat. Přijela proto i Česká inspekce životního prostředí," řekl vedoucí referátu životního prostředí Oldřich Pazderník.
 15:25 - V Jihočeském kraji nebylo před polednem obydlené místo, které by nebylo přístupné po silnici. Přesto kvůli záplavám zůstává uzavřena řada úseků silnic v okresech České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice a Tábor. Uzávěry platí i pro evakuované části obcí.
 15:10 - Po opadnutí záplav by se lidé neměli dotýkat uhynulé zvěře ani ryb. Měli by se chránit repelenty, protože v krajině zanesené naplaveným bahnem lze očekávat zvýšený výskyt komárů. "Lidé, kteří se dostanou do kontaktu se záplavovou vodou, by si měli umývat ruce vždy před jídlem a pitím, když se dotýkají obličeje a před i po použití WC. Používat by měli pouze zdravotně nezávadnou vodu," podotkl hlavní hygienik ČR Michael Vít.
 15:02 - Milionové škody způsobených záplavami v jižních Čechách stále rostou a podle předpokladů se budou ještě zvyšovat. Domácí pojišťovny zatím odhadly výplatu na bezmála 90 milionů korun, zejména na majetku občanů a podnikatelů. Nejvíce postiženou oblastí jsou České Budějovice.
 14:58 - Slepé rameno Vltavy zaplavilo ulici Za elektrárnou v Praze 7, která spojuje Stromovku s Holešovickým nábřežím. Policie pobřežní komunikaci uzavřela a dohlíží, aby jí nikdo neprojížděl.
 14:48 - Pokud to bude nutné, vláda je připravena změnit rozpočet na pomoc zaplaveným oblastem, uvedl premiér Vladimír Špidla (ČSSD), podle něhož při krizových situacích existuje rozpočtová rezerva. Hodnocení škod Špidla zatím považuje za předčasné. Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý reagoval, že občanští demokraté jsou vyčlenění peněž pro zaplavené oblasti ochotni ve sněmovně podpořit.
 14:44 - Policie musela na Císařském ostrově v Praze 7 uzavřít pěší most, jímž se lze dostat ze Stromovky do zoologické zahrady v Troji. Voda zatopila větší část ostrova a brání přístupu na most. Policie ostrov vyklidila a nikdo na něj nemá přístup. Rozvodněná Vltava zatopila například psí cvičiště. V ohrožení je středisko Technické správy komunikací, vodácká základna Karlovy Univerzity či zdravotnické zařízení. Dále jsou na ostrově koňské stáje. Zvířata již byla evakuována.
 14:31 - Prezident Václav Havel, který tráví dovolenou v Portugalsku, se zajímal o situaci v záplavami postižených jižních Čechách a o postup záchranných prací. Krátce před polednem asi deset minut telefonicky hovořil s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem, který Havlovi popsal průběh záplav i aktuální situaci.
 14:28 - Zhruba 30 lidem, kteří byli při řízení záchranných prací při povodních nejdůležitější, i ve čtvrtek jejich "krizové" mobilní telefony fungovaly. Tisícovky dalších, jimž stát tyto mobily dal, mohly mít s komunikací problémy, vyplynulo ze slov šéfa odboru komunikačních a informačních systémů Hasičského záchranného sboru Luďka Štolby.
 14:03 - Situaci v dopravě na jihozápad od Prahy komplikuje voda z Vltavy a Berounky, které se vylily z břehů v místě svého soutoku. Motoristé jedoucí od jihu do Radotína či z Prahy do Zbraslavi museli od rána kvůli zatopené komunikaci pod Lahovickým mostem volit jinou trasu. Dopravu na místě řídí policejní hlídky, které řidičům radí, kudy mají pokračovat v cestě.
 13:54 - Hygienici poskytnou lidem rady, jak postupovat po záplavách při očistě zařízení bytu či domu, dezinfekci studní a dalším využití potravin. "Lidé nám už začínají volat. Jsme připraveni, pokud jde o potraviny, vodu a další hygienickou očistu jejich domovů, jim poradit," řekl jihočeský krajský hygienik Jan Augustin.
 13:41 - Celkem 210 lidí ohrožených záplavami již evakuovali ze břehů dolní Vltavy a Berounky středočeští hasiči. Tři čtvrtiny z nich byli návštěvníci kempů, kteří opustili letoviska ještě před příchodem povodňové vlny. Velká voda ve středních Čechách dosud nikoho nezranila, ani se nikdo nepohřešuje.
 13:22 - Hasiči na Znojemsku mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní preventivně evakuovali dětský tábor ve Zblovicích. Voda z řeky Dyje totiž vystoupila až k prvním stanům. Vedoucí tábora nechtěli riskovat, proto děti po zbytek noci zůstaly v kulturním domě blízké obce.
 13:18 - Své stany musely opustit na Rakovnicku děti z tábora Děče ve Zbečně. Vyklizeno bylo také rekreační zařízení a chatky v Ludmile v Roztokách a několik kempů. "Byla to spíše preventivní opatření. Dostávali jsme totiž zprávy, že voda bude stále stoupat. Tak zlé to ale naštěstí nakonec nebylo," uvedli hasiči.
 13:01 - Na Strakonicku neudržely nápor vody hráze čtyř rybníků a praskly. U Vodňan to byl Písařovský rybník, v Bavorově a Dunovicích u Strakonic obecní rybníky a v Doubravici u Strakonic rybník Můstek. Na všech tocích v regionu klesá voda. Povodňová komise proto zrušila stav ohrožení a vyhlásila druhý stupeň povodňové aktivity. Lidé, kteří byli ve čtvrtek evakuováni, se začali vracet do svých domovů.
 12:50 - Mobilní sítě všech tří operátorů i pevné linky Českého Telecomu na jihu Čech již fungují bez větších problémů. Mobilní operátoři po problémech hlásí návrat k běžnému provoznímu stavu, i když provoz může být stále mírně zvýšený.
 12:38 - Zatímco povodně na středním a východním Slovensku ustupují, vody se začínají obávat lidé na západě země. Hladina Dunaje prudce stoupla v Bratislavě, u Devína i v Komárně. Vodohospodáři však uklidňují, že nehrozí velké zaplavení domů, pozemků či silnic.
 12:25 - Přívalové deště nijak neovlivnily kvalitu pitné vody v Plzni. "Voda stále splňuje všechny předepsané parametry," řekl generální ředitel Vodárny Plzeň Miloslav Vostrý, podle něhož deště zvýšily dvacetinásobně průtok vody v řece Úhlavě ze tří na na 62,5 metru krychlových za vteřinu.
 12:18 - Hladina Vltavy v Praze začíná opadat. Řekou nyní protéká 1500 kubíků za sekundu. Kulminace je vyrovnaná. Krizový štáb pražského magistrátu zhodnotí situaci až odpoledne.
 12:09 - Druhou potvrzenou obětí záplav je dobrovolný hasič. Muž zemřel ve čtvrtek večer na infarkt cestou k zásahu v Táboře. Vůz s bezvládným řidičem vyjel ze silnice a narazil do stromu.
 12:04 - Podle prvních odhadů vznikly kvůli záplavám Českým drahám škody za 12 milionů korun. Většina připadá na jižní Čechy, zbytek na Středočeský kraj.
 12:01 - Poblíž Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se Vltava přelila přes provizorní zábrany. Voda lidem prosakuje do sklepů. Hasiči u některých domů na ostrově připravují pytle s pískem.
 11:57 - Rozvodněná Vltava se rozlila do Vltavské ulice v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku. Domy ale zatím nezasáhla a voda přímo neohrožuje zdraví či majetek. Kvůli obavě z velké vody rozhodla okresní povodňová komise preventivně vystěhovat domov důchodců ve Všestudech a vyklidit kemp ve Veltrusích na Mělnicku.
 11:53 - Přeháňky na většině území České republiky nevylučují meteorologové ani v příštích dnech. Většina srážek, jejichž množství bude však nižší než v minulých dnech, spadne převážně v bouřkách. Neměly by již pokračovat vytrvalé deště, a meteorologové proto neočekávají další rozvodnění řek.
 11:46 - Vodohospodáři v Praze jsou v pohotovosti kvůli zvednuté hladině Vltavy. Celou noc hlídali stav pražské kanalizace, vodovodních sítí, čističek a úpraven vody. Dodávka ani kvalita pitné vody není ohrožena.
 11:38 - V Ústí nad Labem hladina Labe přesáhla výšku 4,5 metru. Po 10. hodině byl proto vyhlášen první stupeň povodňového nebezpečí. Labe by podle předpovědi mělo v Ústí dosáhnout nejvyššího bodu během soboty. Hladina dosáhne výšky 6,3 až 6,5 metru. Plavba lodí se v úseku Lovosice-Střekov zastavuje při výšce hladiny 5,2 metru. Pokud Labe dosáhne výšky 5,4 metru, zastavuje se plavba i v úseku Střekov - státní hranice v Hřensku na Děčínsku.
 11:06 - V části pražského Císařského ostrova se zahrádkáři snaží zachránit úrodu ze své kolonie. Voda ale rychle stoupá. Lidé jsou také ve sportovních klubech, kde stále parkují jejich auta.
 11:02 - Povodně z přívalových dešťů, které zasáhly severní část Rakouska, pomalu opadávají. V západnějších Horních Rakousích již začínají odklízet bahno a odhadovat škody. Ve východnějších Dolních Rakousích ještě v noci zachraňovali poslední skupinu lidí obklíčených vodou. Předpověď však není uklidňující, protože meteorologové nevylučují nové silné deště.
 10:58 - Dvě oběti si vyžádaly povodně, které postihly sedm rumunských žup na jihu a jihovýchodě země. Živel zničil přes 200 domů a hospodářství. Zaplaveny jsou stovky hektarů zemědělské půdy, na nichž je zničena také úroda. Zničeno je i několik úseků silnic a železnic a asi tucet mostů.
 10:52 - Jihočeským energetikům se sice částečně podařilo obnovit přerušené dodávky proudu, i přesto ráno byla bez elektřiny asi šestina Českých Budějovic. Bez proudu se kvůli záplavám ve čtvrtek ocitla čtvrtina města. Nejkrizovějšími lokalitami jsou Havlíčkova kolonie a tzv. pražské předměstí.
 10:48 - V šesti jihočeských okresech jsou stále kvůli záplavám neprůjezdné některé silnice. Řidiči se zatím hladce nedostanou přes Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Jindřichohradecko, Písecko, Strakonicko a Táborsko.
 10:39 - Císařský ostrov v Praze 7 je již ze dvou třetin pod vodou. Stáje a zahrádkářskou kolonii policie vyklidila již večer. Na ostrově je až 20 centimetrů vody.
 10:29 - Kvalitu pitné vody dodávané vodárenskou soustavou v jižních Čechách záplavy nijak neovlivnily. Petr Hudler, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Jižní Čechy, která pitnou vodou zásobuje asi 80 procent obyvatel Jihočeského kraje, tak reagoval na informace, že voda z úpravny Plav je závadná. Obec patří mezi místa nejhůře postižená povodněmi.
 10:17 - Všechny hraniční přechody jsou v provozu, včetně těch, které byly uzavřeny kvůli záplavám v jižních Čechách. Hraniční přechody Dolní Dvořiště a Studánky fungují od čtvrtečního večera. Nadále však zůstává uzavřen přechod pro pěší, lávka u Českých Velenic, protože voda na českém území strhla přístupovou cestu.
 10:05 - Nejvyšší stupeň povodňové aktivity, ohrožení, platil v 8.30 hodin na sedmi místech v České republice. Mezi čtrnácti místy s výškou hladiny řeky odpovídající druhému stupni povodňové aktivity je i hlavní město. První stupeň, stav bdělosti, ráno platil na sedmi místech.
 10:00 - Kvůli některým zaplaveným komunikacím na Zbraslavi a v Praze 6 odklonil Pražský dopravní podnik celkem třináct autobusových linek. Změny tras platí do odvolání.
 09:48 - Hladiny řek v Plzeňském kraji mírně opadávají. Úslava v Plzni-Koterově klesla na druhý stupeň, který platí i na Úhlavě ve Štěnovicích, Radbuze v Českém údolí u Plzně a na Berounce na Bílé hoře v Plzni. Na zbývajících řekách jsou první stupně.
 09:28 - Zatím 16 mrtvých těl nalezli záchranáři v jižním Rusku v okolí rekreační osady Širokaja Balka v Novorossijské oblasti, kterou ve čtvrtek smetly záplavové vody.
 09:20 - V Protivíně na Písecku je uzavřen most spojující obec s Týnem nad Vltavou. Odříznuta tak je část Libochov. Je nutné využít objížďku, která navíc není značená. Most je po povodních poškozen.
 09:12 - Hasiči vyjížděli za celý čtvrtek k 390 případům, kdy likvidovali následky záplav, oznámilo velitelství Hasičského záchranného sboru. Bylo nutné evakuovat více než 1170 lidí.
 09:05 - Meteorologové očekávají, že dopoledne na jihu Čech bude bez srážek, odpoledne přijdou přeháňky, případně místní bouřky. Neměly by však spadnout žádné větší srážky. Vodohospodáří na Českobudějovicku zaznamenávají celkový pokles hladin.
 08:56 - Kvůli povodním byla uzavřena ulice K přehradám v Praze-Zbraslavi. Na místě podle dopravní agentury DITA zasahují hasiči.
 08:46 - Večerní bouřka za sebou nechala v Lodhéřově na Jindřichohradecku přes dvacet vyplavených domů. Během hodiny v obci spadlo 98 milimetrů srážek, což zde nepamatují přes 50 let. Zasahovali místní dobrovolní hasiči i profesionálové z Jindřichova Hradce.
 08:32 - Hladina řeky Dyje v Podhradí na Znojemsku klesá, po 8. hodině proto vodohospodáři zrušili stav ohrožení. Voda z dešťů rychle odtéká. Stav pohotovosti bude zrušen zřejmě večer nebo v noci na sobotu.
 08:17 - Kvůli přívalům vody přitékající Vltavou od Prahy se zvyšuje hladina Labe u soutoku s Vltavou v Mělníku. Vodohospodáři čekají výrazné zvýšení průtoku, ale řeka by neměla napáchat velké škody. Pokud nezačne opět pršet, výška hladiny nepřesáhne 540 centimetrů. Zůstane tak deset centimetrů pod limitem pro vyhlášení třetího povodňového stupně.
 08:04 - Hladina Berounky v Berouně dosáhla v 5 hodin nejvyšší úrovně a nyní klesá. Během dvou hodin se hladina snížila z 331 centimetrů o dva centimetry. "Pokud v povodí nezačne pršet, máme vyhráno," míní úsekový technik Povodí Vltavy Stanislav Zítek.
 07:37 - Povodňová komise pražského magistrátu se rozhodla, že v Praze nevyhlásí třetí povodňový stupeň - stav ohrožení. Vltavou nyní protéká 1470 kubíků za sekundu a řeka kulminuje. Prognóza je však klesající.
 07:17 - Kvůli velké vodě je v Praze od časného rána uzavřena ulice Roztocká v Praze 6 od ulice Podbabská na okraj Prahy a také podjezd pod Lahovickým mostem na jihu Prahy ve směru od Radotína do centra.
 06:40 - Hladiny Malše, horního toku Vltavy a horní Lužnice přestaly po půlnoci stoupat a mnohde už vody ubývá. Pokles je patrný na Malši a Vltavě v Českých Budějovicích.
 06:15 - Povodňová situace v Praze se v noci příliš nezměnila. Vltava se držela na druhém povodňovém stupni. Zaměstnanci galerie v Sovových mlýnech na Kampě začali odčerpávat vodu, která jim z rozvodněné Vltavy natekla do sklepů.
 05:34 - Meteorologové neočekávají ráno výrazné srážky. Případné bouřky a přeháňky na jihu a západě Čech proto nezasáhnou do současné povodňové vlny na Vltavě v Praze a na Berounce.
 05:09 - Hasiči ve čtvrtek večer hledali z lodí ve Vltavě v centru Prahy člověka ve vodě. Policii na něj upozornili občané. Policie nikoho nepohřešuje. Hasiči neuspěli a je podle nich možné, že lidé upozornili třeba na plovoucí větev.
 04:44 - Přes sto lidí a pětatřicet automobilů museli ve čtvrtek evakuovat českokrumlovští hasiči z kempu Rožmberk, kde stoupla hladina řeky Vltavy. Další lidi evakuovali v Kaplici-Bělidle a ve Vyšším Brodě.
 04:10 - Hasiči zahájili pozdě večer evakuaci části obce Putim na Písecku, kam dorazila povodňová vlna na řece Blanici. Vystěhovat museli na 15 domů.
PŘEDCHOZÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu