Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina


VELKÁ VODA (8. 8.)

Připravují redaktoři iDNES
ve spolupráci se zpravodaji MF DNES a iDNES.tv,
s využitím informací agentury ČTK

ČTVRTEK 8. SRPNA 2002

LEGENDA:  Doprava    Předpověď    Škody

ČTVRTEK 8. SRPNA 2002
NÁSLEDUJÍCÍ UDÁLOSTI NAJDETE ZDE
 23:00 - Krizový štáb pražského magistrátu očekává, že třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení - bude vyhlášen brzy ráno. "Voda v té době bude bude protékat rychlostí 1500 až 1600 kubíků za vteřinu," řekl iDNES mluvčí magistrátu Martin Kupka.
Redakce iDNES se pro tuto chvíli se čtenáři loučí. Ráno přineseme další aktuální informace.
 22:39 - Hladiny většiny horních toků sledovaných řek v povodí Vltavy během dnešního odpoledne poklesly. Nejvýrazněji klesla říčka Černá, jejíž hladina se v Ličově snížila o 41 centimetrů. Stoupají však ještě hladiny dolních částí zasažených toků. Dvacetiletá voda nyní protékala v 19:00 korytem Otavy v Písku a Vltavy v Českých Budějovicích. Desetileté průtoky byly na Lužnici v Pilaři, Blanici v Heřmani a Dyji v Podhradí.
 22:14 - V Táboře zemřel na selhání místní dobrovolný hasič, který pomáhal v záplavami postižených oblastech. Muž jel nákladním vozem, udělalo se mu zřejmě nevolno a narazil do stromu. "Lékaři konstatovali, že došlo k srdečnímu selhání. Nebyli už schopni mu pomoci," řekla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová.
 21:33 - Policie uzavřela Strakonickou výpadovku u odbočky na Radotín a odklání dopravu. Krizový štáb pražského magistrátu očekává, že se Vltava vylije z koryta na několika místech v Praze. Voda by neměla zasáhnout obytné zóny. Střelecký i Císařský ostrov jsou částečně pod vodou.
 21:11 - Meteorologové nečekají do rána nad Prahou žádné silnější srážky. "Vydatnější srážky už nečekáme. Srážkové mraky postupují dále na západ," řekl iDNES pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. "V praze můžeme do rána očekávat maximálně srážky do jednoho milimetru," dodal.
 20:54 - Městští strážníci v Praze věnovali zvýšenou pozornost hladině řeky Vltavy. Kontrolovali především ohrožená místa v městských částech Praha 1, 2 a 5. Uzavřeli a vyklidili zdejší náplavky a nyní hlídkují na nábřežích.
 20:27 - Vodačku, která skončila ve vodě poté, co se s ní a dvěma kamarády převrátil raft na jezu v Darové na Rokycansku, hasiči hledali tři hodiny. Pokusili se použít čluny, ale kvůli prudkému proudu neuspěli. Řeku proto prohledávali v neoprenech přivázaní na lanech. "Moc naděje už asi není," řekl jeden z hasičů.
 20:24 - Krizový štáb magistrátu v Praze vyhlásil druhý povodňový stupeň - pohotovost. Všechna opatření z povodňového plánu již záchranné složky provedly a nehrozí tedy žádné nebezpečí.
 20:18 - Při záplavách už zemřela jedna dívka, druhá se pohřešuje. Třetí obětí může být muž, kterého v autě strhla řeka Malše v Kaplici, když na mostě cestou do práce předjížděl. Hasiči ho od rána hledají.
 20:05 - Snížení tržeb kvůli záplavám očekávají v největším autokempu na Klatovsku v Anníně, ležícím u řeky Otavy, na které byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. "Z kempu začali odjíždět hosté, protože se báli velké vody. Řada z nich se ale vrátila zpět a nyní je kemp obsazen tak ze třetiny," řekl recepční Leopold Balej.
 20:00 - Na některých místech jižních Čech opět prší a vyskytují se i bouřky. Obavy obyvatel zaplavených oblastí však podle meteorologů nejsou na místě. Drobné přeháňky mohou pokračovat asi do 22. hodiny. Úhrn srážek by neměl překročit 10 milimetrů.
 19:49 - Kvůli blížící se povodňové vlně může být v Praze během večera či v noci částečně přerušena z bezpečnostních důvodů dodávka elektřiny. Energetici chtějí předejít případnému ohrožení zdraví občanů či poškození rozvodných zařízení.
 19:44 - Výše škod, které záplavy způsobí zemědělcům v jižních Čechách, bude řádově ve stovkách milionů korun. Škody budou vyčísleny do 16. srpna, dohodl se ministr Jaroslav Palas s regionálními pracovišti ministerstva.
 19:22 - V obci Kaplice na Českobudějovicku ráno voda smetla muže z mostu. Záchranáři jej zatím nenašli, uvedla Česká televize s odvoláním na policejní zdroje.
 19:16 - Vltavou v současné chvíli v Praze protéká 1100 kubíků vody za sekundu. Třetí stupeň povodňové aktivity se počítá od 1200 m3/s. Vodohospodáři očekávají v noci průtok až 1300 kubíků.
 19:04 - Pojišťovna Allianz odhadla pro agenturu Reuters škody na majetku během nejnovějších tuzemských záplav na stovky milionů korun.
 18:55 - Na silnici nad Orlickou přehradou automobil srazil mladou dívku. Záchranka ji převezla s lehkým zraněním do nemocnice. Na silnici u Orlíku nastal dopravní kolaps, protože lidé se dívají na vypouštění přehrady a auta nemohou projet.
 18:40 - V Českých Budějovicích se už autobus č. 1 dostane z okrajové části města až do centra. Jezdí ovšem přes Litvínovský most. Ve městě je stále uzavřena zaplavena křižovatka u Dlouhého mostu, ulice Strakonická, Průmyslová, Dukelská a Čechova. Zatopeno je i okolí Havlíčkových kolonií. Osobní auta mohou projet Pražskou třídou, centrem kolem krajského úřadu Lidickou na Český Krumlov.
 18:36 - Ruské úřady upřesnily, že po přívalových deštích na černomořském pobřeží na jihu Ruska zahynulo nejméně sedm lidí. Desítky dalších se pohřešují.
 18:32 - Stav ohrožení očekávají v pátek vodohospodáři na soutoku Labe s Vltavou u Mělníka. V té době sem přiteče masa vody upouštěná z Orlické přehrady i povodňová vlna z Berounky. "Povodeň bude mimořádná hlavně rychlostí. Labe u Mělníka totiž dosáhne všech tří povodňových stupňů během osmi hodin," řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.
 18:25 - Pracovník referátu dopravy českobudějovického okresního úřadu podotkl, že Římovská přehrada na řece Malši stále vypouští stejné množství vody, i když do ní přitéká méně. "Snižuje si hladinu, aby případně mohla zachytit větší příval vody," dodal.
 18:20 - Provozovatelé půjčovny loděk na pražském Žofíně moc nelitují ušlého zisku kvůli stoupající vodě. "Jenom aby nám to neodneslo plovoucí přístaviště," bojí se. Své loďky již převezli do smíchovského ochranného přístavu.
 18:15 - Přednosta českobudějovického okresního úřadu Josef Šíma vyhlásil kvůli záplavám stav nebezpečí. Mimořádné opatření bude podle zákona o krizovém řízení platit až do 27. srpna. Týká se 39 měst a obcí v povodí řek Stropnice, Malše a Vltava, a to včetně krajského města.
 18:13 - Na Plzeňsku nedali tři vodáci na varování a sjížděli rozvodněnou Berounku. Raft se na jezu převrátil. Chlapci se zachránili, dívku hledají hasiči.
 18:12 - O aktuálním počasí v centru Českých Budějovic referuje čtenář iDNES s přezdívkou Flaxa. "Je to tu dost libovka. Lehce prší, ale nebe je šedivý od obzoru k obzoru a v jednom kuse hřmí. Právě jsem nastoupil do práce, takže při pohledu z okna to mám z první ruky - nic moc zážitek," napsal krátce před 18. hodinou.
 18:00 - Hladiny horních toků všech sledovaných řek v povodí Berounky a Vltavy poklesly, nejvýraznější říčka Černá, která se v Ličově snížila o 85 centimetrů. Stoupají však hladiny na středních a dolních částech zasažených toků. Výrazně stouply hladiny Otavy v Písku a Strakonicích a řeky Berounky v Plzni.
 17:55 - Kvůli přívalové vodě, jež má do Prahy dorazit v noci, museli provozovatelé výletních parníků i majitelé malých lodí přemístit plavidla do smíchovského ochranného přístavu se zatahovacími vraty. Rovněž příjezdové silnice k Vltavě, takzvané náplavky, policie uzavřela a žádná auta tam nepouští.
 17:45 - Mezi první a největší škody po povodni řadí v Protivíně zničenou čistírnu odpadních vod. "Je komplet pod vodou, všechny motory," řekl vedoucí Jan Soukup. Kdy bude znovu čistírna funkční, to si v první chvíli netroufl odhadnout. "Tak hned to asi nebude."
 17:43 - Za poslední dva dny byly podle meteorologické stanice ve Vídni překonány všechny rekordy v intenzitě srážek v Rakousku. Vody unášela mosty a ničila silnice i plynovody. Pohřešován je jeden Němec, který se ztratil v noci na středu, když opustil bar u Salcburku. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel ujistil, že lidem postiženým záplavami bude poskytnuta rychlá pomoc bez jakýchkoli byrokratických průtahů.
 17:38 - V jižních Čechách se do záchranné pomoci zapojilo 91 vojáků s 25 kusy těžké techniky. Spolupracují s hasičskými záchrannými sbory a policií zejména v okolí Protivína na Písecku a na Strakonicku. Na velitelství sil územní obrany začala pracovat osmičlenná koordinační skupina.
 17:28 - Hladina řeky Dyje v Podhradí na Znojemsku, kde byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, stále stoupá. Pod vodou jsou sklepy dvou rekreačních chat, zahrádky a louky.
 17:24 - Českobudějovická diecézní charita nabízí pro Jihočechy nouzové ubytování ve třech azylových domech a nejnutnější potřeby. Dispečink má čísla 038/6353120 a 0602/272 185. Finanční dary přijímají pracovníci diecézní charity v Českých Budějovicích v Kanovnické ulici 16. Peníze lze poslat i na účet u Raiffeisenbank České Budějovice číslo 1000039938/5500, variabilní symbol 82002. Oblečení charita nabízí v Azylovém domě svatého Pavla v českobudějovické Riegrově ulici. Na cestě do Budějovic jsou vysoušeče od olomoucké charity, které budou lidem poskytovány ve spolupráci s povodňovými komisemi.
 17:21 - Řeka Želetavka v Jemnici na Třebíčsku pozvolna klesá, stále však platí druhý povodňový stupeň - pohotovost. V Sedlici na Pelhřimovsku je na Želivce první povodňový stupeň. Situace by se mohla uklidnit v pátek ráno.
 17:13 - Na Českobudějovicku začalo znovu pršet. Hladina vody se zatím nezvedá, řada ulic je stále zatopena. Situace se nezhoršuje, ale podle krizového štábu nelze vyloučit další komplikace.
 17:05 - V pražském Podolí je podle čtenáře iDNES voda zhruba šest metrů od úrovně nábřeží, ale stále stoupá. "Jezdí tu policajti s tlampačema a hlásaj, že se máme připravit na možnou evakuaci," napsal čtenář s přezdívkou Mard.
 17:01 - Při řešení povodní na jihu Čech dobře fungoval celý systém - jak záchranné složky, tak i orgány státní správy a samosprávy, míní ministr vnitra Stanislav Gross. "Nemám informace, že by někde selhali starostové či radnice. Naopak, vždy dokázali pružně reagovat a poskytli evakuovaným lidem potřebné zázemí," řekl Gross, podle něhož selhala pouze jediná věc - spojení. "Bude to předmětem dodatečného vyhodnocení," dodal bez dalších podrobností.
 16:56 - Na všech pěti tratích na jihu a západě Čech, které zaplavila voda nebo zatarasil sesuv půdy a spadané stromy, již opět jezdí vlaky. Jako poslední obnovili železničáři dopravu v úseku mezi Ražicemi a Čejeticemi na trati České Budějovice-Plzeň, kde stále odstraňují bahno z kolejiště.
 16:53 - V centru Českých Budějovic je uzavřena cesta E49 směrem na Prahu. Objížďka vede přes Hlubokou nad Vltavou. Ovšem i tam se voda vylévá na silnici.
 16:47 - Vláda poskytne oblastem jižních Čech pomoc, která je obvyklá v případě záplav. "Jistěže jsou určité rezervy, takže budou použity. Nyní se vyhodnocují škody. Jižním Čechám se již dostalo pomoci z jiných části republiky. Jihočeši rozhodně nyní nezůstávají stranou," zdůraznil Špidla při návštěvě jižních Čech.
 16:41 - Kvůli záplavám Nezávislá odborová organizace České televize odložila plánovanou tiskovou konferenci. Na ní si podle zdroje ČTK z televize chtěli stěžovat především na působení Jiřího Balvína v roli generálního ředitele televize a na jeho personální politiku. Své stanovisko sdělí médiím příští týden.
 16:39 - Vodáci by se v těchto dnech měli vyhnout rozvodněným řekám na jihu a jihozápadě Čech. V ostatních tocích se voda zvedla jen mírně. Sjízdná je pro vodáky Ohře i Sázava. Vody nepřibylo v Labi ani v Jizeře na severu, podobně jsou na tom Morava, Odra a Bečva.
 16:37 - Mnoho lidí v Českých Budějovicích se rozhodlo vyzkoušet své umění balancovat ve vodním živlu na kole. Po zaplavených ulicích se proháněly skupinky kluků, kteří zkoušeli, do jaké hloubky si se svým strojem mohou dovolit.
 16:32 - Povodně na středním a východním Slovensku pomalu ustupují. Vodohospodáři naopak očekávají výraznější vzestup hladiny řeky Dunaj. Navzdory tomu by však nemělo dojít k zaplavení domů, pozemků či silnic v takovém rozsahu, jak tomu bylo v okresech Brezno a Rožňava.
 16:23 - Reklamu s černým humorem zvolila pro dnešek jedna českobudějovická čajovna. Na tabuli vyvěsila nápis "Dnes otevřeno" a připojila i slogan "Akce: voda zdarma". Přitom jen několik metrů od dveří končí zátopová oblast, kterou pokrývá hnědá hladina Malše.
 16:08 - Přes Vysočinu se kromě deště ve středu přehnalo také tornádo, které poškodilo střechu jednoho domu. Hasiči na Pelhřimovsku také evakuovali dva dětské tábory, kterým u řeky hrozilo zaplavení.
 16:05 - Po přívalových deštích na jihoruském černomořském pobřeží se pohřešuje sedmdesát lidí. Prudký proud vody doslova spláchl rekreační osadu na pobřeží. Příčina katastrofy dosud nebyla stanovena, ale podle agentur se nad oblastí přehnala větrná smršť.
 16:00 - V Praze zatím platí první stupeň povodňové aktivity. Přestože v noci dosáhne hladina Vltavy v metropoli třetího stupně, voda by se podle povodí měla udržet v korytě. "Maximálně v některých místech vyteče do polí," informovala agenturu DITA dispečerka Povodí Vltavy.
 15:49 - Podle televize Prima v Českých Budějovicích zemřel starší muž na infarkt, když čerpal vodu ze svého zatopeného domu.
 15:47 - Český hydrometeorologický ústav zpřístupnil aktuální informace o počasí na svých internetových stránkách všem uživatelům. Informace, které si jinak mohou prohlížet pouze držitelé licence, jsou při mimořádných situacích volně přístupné všem zájemcům. Na internetové stránce ČHMÚ www.chmi.cz stačí kliknout na heslo ALADIN. - web ČHMÚ
 15:45 - V Doubravce na Plzeňsku muselo být během dopoledne evakuováno 6 lidí, kteří se dostali do problémů poté, co v ranních hodinách odešli na hřbitov a poté se již kvůli zvýšené hladině vody nemohli vrátit zpět domů.
 15:32 - V Jihočeském kraji se kvůli záplavám pohřešují dva až tři lidé. Rozhlasové stanice navíc informují o utonutí dvacetileté ženy v Českých Budějovicích, což však je podle členů povodňové komise a krizového štábu poplašná zpráva. "Jsou to fámy," řekl Martin Sviták z jihočeské hasičské správy.
 15:22 - Ačkoliv v Karlovarském kraji již od středy vydatně prší, na množství vody v Ohři a jejích přítocích se to zatím nijak neprojevilo. "Zatím jsme v klidu, povodně na Ohři rozhodně nehrozí," řekla dispečerka Povodí Ohře v Chomutově.
 15:07 - Pod jezem na řece Berounce u Roztok na Rakovnicku uvízla dvojice na zaklíněném voru. Hasiči tvrdí, že lidé se z nebezpečné situace sami nedostanou, proto tam poslali speciální vozidlo. Hrozí, že proud strhne dvojici do rozvodněné Berounky.
 15:02 - V Plzni jsou stále zatopeny ulice v okolí řeky Úslavy, zejména Doubravecká a Jateční. Hladina vody má však klesající tendenci. "Centrum Plzně je již zcela bez problémů," řekla agentuře DITA tisková mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová.
 14:57 - Očekávaná povodňová vlna, která měla zasáhnout Táborsko podle původních informací ze správy Povodí Vltavy ve 14 hodin, zatím nedorazila. "Řeka stoupá, v současné chvíli čekáme, co se stane, až vlna dorazí," popsal situaci agentuře DITA operační důstojník táborských hasičů.
 14:52 - Povodňová vlna, která protéká Blanicí od husinecké přehrady do Otavy, nechala za sebou poničený most v Protivíně na Písecku na silnici do Týna nad Vltavou. Konstrukce se vyboulila a budou ji muset prohlédnout statici.
 14:50 - Premiér Vladimír Špidla si s ministrem vnitra Stanislavem Grossem prohlédl zaplavené jižní Čechy. Politici letěli nad Českým Budějovicemi a Českým Krumlovem, prohlédli si nádrž Římov a přistáli na letišti v Hosíně, odkud se vydali na jihočeský krajský úřad. "Působí to hrozně. Záchranné práce probíhají v pořádku. Kraje to zvládají," uvedl Špidla.
 14:48 - Do jižních Čech postižených záplavami již dorazilo 26 pražských hasičů a padesát policistů z pořádkové jednotky, kteří budou v Českých Budějovicích hlídat objekty před rabováním.
 14:38 - Velká voda na řekách v Plzeňském kraji začíná mírně opadávat. Třetí stupeň, ohrožení, sice platí ještě na Úslavě v Plzni - Koterově a na Klabavě na Rokycansku, ale i tady hladina vody mírně poklesla. Lidé, kteří ráno nedobrovolně opustili své zatopené domky v Koterově, se začínají vracet a uklízejí. Také v Liticích u Plzně se situace zklidnila. Silnice je tady již průjezdná.
 14:03 - Přehrady Vltavské kaskády vypouštějí vodu. Z Orlíku voda odchází vrchním přepadem. Slapy se začnou vypouštět večer. Přelivy potrvají dva až tři dny. Voda proudí rychlostí 500 až 700 kubíků za sekundu.
 13:40 - Prahu čeká v noci třetí stupeň povodňové aktivity. Vltavou bude na území metropole protékat až 1600 metrů krychlových za sekundu. Podle primátora Igora Němce je město na zvýšení hladiny Vltavy připraveno a lidem nehrozí nebezpečí.
 13:35 - Hraniční přechody Dolní Dvořiště a Studánky jsou již otevřeny. Z důvodu uzavření průjezdu Českými Budějovicemi je objížďka přes Český Krumlov, Prachatice a Strakonice. Řidičům, kteří míří na Moravu, doporučují rakouské orgány jet přes Rakousko.
 13:27 - V Českých Budějovicích je podle agentury DITA stále uzavřena cesta směrem od Písku. Ostatní příjezdy reguluje policie. Hlídky nyní v případě nutné potřeby umožňují průjezd přes město na Prahu a Český Krumlov.
 13:21 - Jihočeští energetici mají nejsložitější práci přímo v Českých Budějovicích. "O městě je známo, že je položeno nízko, takže máme desítky trafostanic pod vodou. V terénu máme všechny lidi," sdělil iDNES vedoucí dispečinku Jihočeské energetiky Pavel Klíma.
 13:17 - Meteorologové očekávají odpoledne další vzestupy hladin řek. V povodí Berounky by mohl být na středním toku Úslavy a Úhlavy překročen druhý stupeň povodňové aktivity, stejně jako na Berounce v Plzni. Nejvyššího bodu dosáhne hladina Malše, Vltavy v Českých Budějovicích a dolní Otavy. Množství protékající vody v těchto řekách bude na úrovni dvacetileté až padesátileté vody.
 13:02 - Po řece Lužnici postupuje povodňová vlna, která by mohla zvednout hladinu až na třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Voda může ohrozit obce v okolí řeky od Klenovic až po Bechyňsko.
 12:55 - Římovská přehrada na řece Malši dopoledne stále vypouštěla méně vody, než do ní přitékalo. Způsobila to druhá vlna povodně, která se do ní teprve přesunuje z horního toku a z přítoku Černé.
 12:49 - Česká pojišťovna odhaduje zatím škody způsobené přívalovými dešti a záplavami na jihu Čech na 50 milionů korun. Další milionové škody jsou hlášeny ze západních a středních Čech.
 12:44 - Z Prahy vyjelo na pomoc při záplavách do Českých Budějovic šest jednotek pražských hasičů. Mezi 36 záchranáři je i speciální SAR tým, který zasahuje při krizových událostech po celé republice.
 12:49 - Doprava je stále přerušena na trati České Budějovice - Plzeň mezi železničními stanicemi Ražice a Čejetice, kde voda zalila asi půlkilometrový úsek a železničáři čekají na její opadnutí. Shodou okolností byl tento úsek v uplynulých dnech opraven a traťové těleso vyčištěno.
 12:40 - Železničáři mají problémy se zvědavci na mostě přes Malši na jižním okraji Českých Budějovic. Několik desítek lidí zde blokuje trať, proto mají strojvedoucí příkaz jezdit opatrně a sníženou rychlostí.
 12:32 - Podle dopravní agentury DITA se již podařilo zprůjezdnit zatopenou oblast centra Českých Budějovic, zejména Senovážné náměstí, kde byla situace nejproblematičtější. Provoz v některých ulicích hlídá policie. Komplikace jsou stále ve směru na Dolní Dvořiště.
 12:28 - Doprava na čtyřech z pěti železničních tratí, které na jihu a západě Čech zaplavila voda nebo zatarasily stromy, byla již obnovena. Vlaky stále nejezdí mezi Ražicemi a Čejeticemi na trati České Budějovice-Plzeň. Cestující zde přepravují autobusy.
 12:06 - Přívalové deště způsobily vážné dopravní problémy v Londýně. Povrchová rychlodráha i metro se zastavily, voda komplikovala i další dopravu na silnících.
 12:05 - Policie uvažuje o úplném uzavření Českých Budějovic. Město je prakticky neprůjezdné. Na hlavní příjezdové cestě do Budějovic stojí dvoukilometrová kolona kamionů. Záchranáři přijíždějí vyhrazeným pruhem.
 12:00 - Hasiči na Plzeňsku zasahovali čtyřicetkrát kvůli stoupajícím řekám. V Plzni podle informací agentury DITA převážně odčerpávali vodu ze zatopených sklepů. Silnice jsou průjezdné s výjimkou cest u řeky Úslavy. V Liticích a v Kotěrově museli evakuovat několik ohrožených lidí.
 11:55 - Po Malši, jejíž hladina je stále asi sto metrů od náměstí v Českých Budějovicích, plavou stovky sudů. Voda zcela zaplavila areál pivovaru Samson. Na budově pošty v centru města je ryska z roku 1888, která označuje stoletou vodu. Nyní je hladina vody necelý metr pod ní.
 11:52 - Hasiči v Českých Budějovicích začali připravovat evakuaci Polikliniky-Jih a blízkého penzionu pro důchodce. V domově je sto vyděšených starších lidí, okolo jejich domu je všude voda. Evakuace byla prozatím odložena, protože hladina přestala stoupat.
 11:45 - Zorkanický potok zaplavil 15 domů v Čejeticích na Strakonicku. Domy mají vzduté podlahy a některé i základy. Povodeň před padesáti lety nebyla podle místních tak hrozná jako nyní.
 11:40 - V horních částech Vltavy a Malše začala před polednem voda opadávat. Ovšem meteorologové odhadují, že v Českých Budějovicích nastane největší příval odpoledne. Hrozí tak rozlití Vltavy i na levém břehu pod Dlouhým mostem.
 11:31 - Uzavřeny jsou česko-rakouské hraniční přechody v Dolním Dvořišti a ve Studánkách. Silnice v Rakousku jsou totiž kvůli velké vodě nesjízdné. Řidiči mají využít přechody Halánky, Nová Bystřice nebo ve Strážném.
 11:31 - V Českých Budějovicích je ochromena hromadná městská doprava, provoz na silnicích řídí policie. Český rozhlas doporučuje do města autem vůbec nejezdit. Hlavní silnice E49 z Vodňan do Českých Budějovic je částečně zatopena u obce Česká Lhota. Voda neustále stoupá.
 11:30 - Regionální ředitel České pojišťovny v Českých Budějovicích Miloš Scháněl napočítal zatím na 800 pojistných událostí na Strakonicku. Škodu odhadl předběžně na 10 milionů korun. Suma může být větší, pokud se počasí brzy nezlepší.
 11:28 - Voda v zaplavených oblastech Německa opadává. Řeky klesají v Bavorsku, Braniborsku i Berlíně, aniž by způsobily výraznější škody. Řada uzavírek na silnicích byla zrušena.
 11:24 - Na celkem 12 místech na osmi řekách v povodí Vltavy platil ráno nejvyšší stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení. Na osmi místech přitom hladina řek stále stoupala. Řeky v povodí Vltavy dosáhly v dalších sedmi lokalitách druhého stupně povodňové aktivity, pohotovosti. První stupeň, bdělost, platil na devíti místech.
 11:17 - V Protivíně řeka Blanice zaplavila hektary luk a polí. Voda dosahuje až k nádraží. Obcí neustále projíždí pohotovostní vůz Jihočeské energetiky, podle nichž hrozí, že vypadne proud. Sloupy elektrického vedení jsou místy zaplaveny do výše jednoho metru.
 11:16 - Kvůli záplavám na jihu Čech je omezena doprava na hraničním přechodu České Velenice - Gmünd. Přechod je sice otevřen, ale kvůli velké vodě je uzavřen most přes Lužnici na rakouské straně.
 11:05 - Na Strakonicku, kde napadlo 115 milimetrů srážek, voda zaplavila Vodňany, Bavorov, Čejetice a samotné Strakonice. Pod vodou je podnik ČZ, kde se kvůli dovolené nepracuje.
 11:03 - Přívalové deště způsobily v Rakousku povodně. V oblasti Waldviertel u hranic s Českem se lidé museli zachraňovat na střechách domů a na stromech. Ze břehů se vylévají řeky v Horních Rakousích.
 10:32 - Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení byl vyhlášen na řece Dyji v Podhradí na Znojemsku. V obci je pod vodou zatím jen louka přírodního koupaliště.
 10:02 - Železniční spojení do Českých Budějovic nebylo přerušeno, pouze u některých spojů může docházet ke zpoždění. Pracovníci Českých drah pozorně sledují tratě, mimo jiné most přes Malši v Českých Budějovicích.
 9:48 - Rozvodněná Blanice zaplavila část trati mezi Vodňany a Strunkovicemi, kde byl v noci a ráno přerušen provoz. Kvůli spadaným stromům nejezdily vlaky ani mezi Volyní a Bohumilicemi v Čechách. Trať mezi Rokycany a Mirošovem zaplavilo bahno, provoz zde byl ale již obnoven. Vlaky se mezi 5. a 8. hodinou zastavily také mezi Rybníkem a Rožmberkem nad Vltavou, kde zatarasila koleje naplavená hlína a kamení.
 9:46 - Vlaky stále nejezdí na trati České Budějovice - Plzeň mezi železničními stanicemi Ražice a Čejetice, kde voda zatopila traťové těleso. Přepravu cestujících od rána zajišťují autobusy.
 9:44 - Záplavová vlna odřízla dopravní spojení mezi centrem Českých Budějovic a sídlišti Vltava, Máj a Šumava. Na žádný z mostů přes Malši a Vltavu nelze vjet. "Uzavřena je i Strakonická ulice, takže zákazníci nemohou nakupovat v supermarketech v této zóně," řekl operační důstojník jihočeské policie.
 9:31 - Při silných deštích na Písecku zemřela jednadvacetiletá žena. Na chatu, kde spala, spadl podmáčený smrk. Kvůli záplavám se na jih Čech chystá premiér Vladimír Špidla.
 9:25 - Povodeň na řece Blanici rozhýbala v Protivíně na Písecku most na silnici směrem do Týna nad Vltavou. Voda už úplně zaplavila evakuovanou obec Milenovice a některé části Protivína. "V Milenovicích je třičtvrtě metru vody," řekl starosta Protivína Jan Vojík.
 9:00 - Český rozhlas oznámil, že českobudějovické studio se odmlčelo. Jsou totiž zatopeny sklepy sídla rozhlasu, kde jsou elektrické rozvody. Elektřina musela být z preventivních důvodů vypnuta na více místech kraje.
 8:40 - Stovky zvědavců se procházejí po březích rozvodněné Malše. Mnozí z nich jsou vybaveni fotoaparáty a kamerami a snaží se pořídit záběry z co největší blízkosti.
 8:35 - Jihočeský hejtman Jan Zahradník se obává, že povodeň způsobí kraji značné ztráty. "Doufám jen, že zůstane jen u ztrát materiálních, které se dají nahradit," řekl Zahradník.
 8:28 - Pracovníci povodí Vltavy začali vypouštět přehradu České údolí u Plzně, může se proto zvednout hladina na dolním toku Berounky. Vodohospodáři varovali všechny táborníky podél řeky.
 8:26 - V Plzeňském kraji stoupla hladina na všech řekách. na Úslavě v Koterově na Plzeňsku byl vyhlášen stav ohrožení, voda tu zaplavila obec a most. Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Úhlavě v Klatovech. Na ostatních řekách je první stupeň.
 8:10 - Voda se příblížila centru Českých Budějovic. Řeka Malše kolem osmé hodiny zaplavila českobudějovické nábřežní ulice a už je jen sto metrů od hlavního náměstí.
 7:43 - Voda komplikuje dopravu u Radčic, kde zaplavila silnici ze Strakonic do Českých Budějovic. Výluky čekají také cestující vlakem, kteří projíždějí Strunkovicemi nad Volyňkou a Bavorovem.
 7:28 - Už tři desítky lidí evakuovali hasiči z nejohroženějších částí Českých Budějovic v okolí řeky Malše. V obcích okolo Malše v úseku od římovské přehrady po České Budějovice muselo opustit své domovy na tři sta lidí.
 7:19 - Strakonice jsou neprůjezdné ze severu na jih. Voda zaplavila komunikaci pod viaduktem na výpadovce na Strážný a neprůjezdná je také oblast okolo ČZ Strakonice.
 7:10 - Blanice se vylila z břehů. Hasiči zahájili částečnou evakuaci některých obcí, které leží na Blanici. Husinecká přehradní nádrž totiž nestačí sbírat přívaly vod a vodohospodáři museli zvýšit odtok.
 6:15 - Povodňová vlna na Malši do Českých Budějovic dorazí během několika desítek minut. Hladina Malše, která již dosahuje úrovně stoleté vody, by měla stoupnout ještě o dalších 20 až 30 centimetrů.
 4:55 - Podle posledních odhadů by měla povodňová vlna dorazit z Římova do Českých Budějovic mezi pátou a šestou hodinou, kdy se předpokládá kulminace hladiny Malše.
 3:55 - Hasiči zahájili kolem půl čtvrté ráno částečnou evakuaci Českých Budějovic. Opatření se dotkne čtvrti Havlíčkova kolonie, části Mladého a oblasti kolem kulturního zařízení Družba. Hladina řeky Malše totiž výrazně stoupá. Obyvatele vyzývají k evakuaci policisté, kteří projíždějí po nábřeží a přilehlými ulicemi.
 3:49 - Horní toky Vltavy a Otavy, které ve středu zvedl vytrvalý déšť, pravděpodobně kulminovaly a voda v nich nyní už nestoupá. Záplavová vlna postupuje dále po tocích. Stav ohrožení však zůstává na celé Malši a nově na Otavě v Písku.
 2:15 - Vodohodpodáři očekávají další vzestup Malše v Českých Budějovicích. Zasedl proto krizový štáb města, okresu i kraje.
 2:01 - Do zaplavených oblastí míří 51 vojáků ze 72. záchranné výcvikové jednotky z Jindřichova Hradce.
 0:59 - V Malši je téměř stoletá voda. Vodohospodáři totiž zvyšují odtok z římovské přehrady asi na 250 metrů krychlových.
 0:10 - Hasiči zahájili krátce po půlnoci evakuaci obcí Plav, Doudleby, Hamr, Dolní Stropnice a Roudná na Českobudějovicku. Kvůli stoupající hladině řeky Malše po vydatných deštích musí totiž výrazně zvýšit odtok z přehradní nádrže Římov.
 7. srpna - Vytrvalý déšť na mnoha místech České republiky rozvodnil řeky a způsobil četné problémy. Nejvíce postiženy byly jižní a jihozápadní Čechy, kde na několika místech hladiny řek dosáhly druhých i třetích stupňů povodňové aktivity. Z okolí řek museli vodohospodáři mimo jiné evakuovat dětský tábor a chatovou osadu.

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu