Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Dramatické události v TV Nova

30. ledna 1993

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila licenci pro celoplošné televizní vysílání projektu společnosti CET 21 na 12 let.

květen 1993

CET 21, Česká spořitelna a CEDC-CME (později jen CME) uzavřely smlouvu o založení servisní organizace Česká nezávislá televizní společnost (ČNTS). Majoritním podílníkem ČNTS se stala CME vlastněná americkým podnikatelem Ronaldem Lauderem.

4. února 1994

TV Nova zahájila vysílání.

podzim 1998

Společnost AQS, kterou založili Petr Zempliner, Vladimír Lederer a Petr Sládeček (zaměstnanci Novy), byla pověřena nákupem všech převzatých pořadů pro TV Nova.

19. dubna 1999

Mimořádná valná hromada ČNTS odvolala z funkce generálního ředitele a jednatele ČNTS Vladimíra Železného. Majitelům ČNTS vadilo, že Železný převedl práva na nákup televizních programů a zisky z těchto obchodů z ČNTS na AQS. Tím CME přišla o veškeré zisky.

10. června 1999

CET 21 uzavřela dohodu na výrobu televizních pořadů a poskytování dalších servisních služeb se společností Česká produkční 2000. Miliardový úvěr na vybudování zázemí pro Novu získala Česká produkční 2000, která je dceřinou firmou MEF Holding a.s., od Investiční a Poštovní banky (IPB).

5. srpna 1999

CET 21 začala vysílat svůj vlastní program TV Nova z Barrandova a přestala využívat servisní společnosti ČNTS.

13. února 2001

Mezinárodní arbitráž rozhodla, že Železný musí uhradit CME více než 27 milionů dolarů (téměř miliardu korun) výměnou za vrácení podílu ve společnosti Nova Consulting,  která vlastnila zhruba pět procent ČNTS.

12. dubna 2001

Vyšetřovatel obvinil Železného z poškozování věřitele. Na podzim téhož roku bylo obvinění změněno na pokus o spáchání tohoto trestného činu. Jde o vystavení směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation, které mělo poškodit CME. Později byl obviněn i Železného právník Aleš Rozehnal.

3. září 2001

Arbitrážní řízení v Londýně jednomyslně zamítlo všechny nároky na náhradu škody, které proti ČR uplatňoval Ronald Lauder. Lauder žádal od ČR, aby mu vytvořila podmínky, jež vrátí ztracenou hodnotu jeho investicím v ČNTS.

14. září 2001

Další arbitrážní řízení skončilo ve Stockholmu. Tentokrát šlo o spor CME versus ČR a arbitrážní tribunál rozhodl ve prospěch CME. O výši náhrady není zatím rozhodnuto. ČR s tímto rozhodnutím nesouhlasila, tribunál
arbitráže však rozhodl jednat o výši odškodnění CME bez ohledu na
to, jak dopadne soud, u kterého ČR napadla první fázi arbitráže.

11. ledna 2002

Jeden ze zakladatelů CET 21 Peter Kršák oznámil, že odvolá Vladimíra Železného z funkce ředitele společnosti CET 21. Tvrdil, že vlastní téměř 77 procent společnosti, je jejím jednatelem a jako takový může tento krok učinit. Železný to označil za frašku.

14. ledna 2002

Železný byl obviněn z poškozování věřitele kvůli podezřelým převodům svého majetku. Za účast na tomto trestném činu jsou stíháni i jeho právníci Rozehnal, Ondřej Kuchař a také Edita Panušková z Rozehnalovy kanceláře.

22. ledna 2002

RRTV prodloužila licenci CET 21 na dalších 12 let. Televize Nova tak může vysílat až do roku 2017.

29. ledna 2002

O Novu se podle šéfa MEF Holdingu Jiřího Šmejce vážně uchází pět společností. Jména zájemců nechtěl Šmejc prozradit, řekl jen, že jednání s RTL Group "se dostala již daleko". Podle pozdější informace Lidových novin mediální koncern Bertelsmann (spolupodílník RTL Group) televizi nekoupí, dokud Železný neurovná spor s Lauderem.

18. dubna 2002

RRTV vyslovila předběžný souhlas s převodem obchodního podílu Vladimíra Železného v CET 21 na společnost Meto a.s. MEF Holding již koncem ledna oznámil, že hodlá získat majoritu v CET 21. Železný tehdy také nabídl CME, že uhradí svůj dluh vůči ní prodejem svého dvanáctiprocentního podílu ve společnosti CET 21.

14. června 2002

Společnost CET 21 odvolala Vladimíra Železného z funkcí jednatele a generálního ředitele společnosti.

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

 

Mohlo by vás zajímat