Před třiceti lety zaplavily Prahu trabanty. „DDRoni“ se vydali za svobodou

  19:54aktualizováno  19:54
Kráčející trabant, socha Davida Černého pojmenovaná Quo vadis?, připomíná v zahradě německého velvyslanectví v Praze události staré třicet let. Tehdy se stal barokní palác s nevelkou zahradou přechodným domovem pro tisíce uprchlíků z komunistické – východní – části Německa.

Přes pražské velvyslanectví někdejšího západního Německa tehdy za vysněnou svobodou nakonec emigrovalo asi patnáct tisíc lidí. Ambasádu si jako přestupní stanici pro útěk za železnou oponu zvolili záměrně. Předtím jim byl totiž znemožněn útěk přes Maďarsko, který umožnila demontáž plotu mezi Rakouskem a Maďarskem. To začalo 2. května 1989 z ekonomických důvodů demontovat technický signalizační systém na hranici s Rakouskem, protože na jeho údržbu a obnovu neměla komunismem zdevastovaná země prostředky.

Fotogalerie

Rozhodnutí maďarských politiků se stalo jednou z předzvěstí brzkého pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Třeba jen 19. srpna se během Panevropského pikniku prodralo do Rakouska na šest set východních Němců.

Když se východoněmeckému režimu podařilo tuhle trasu za svobodou svým občanům znemožnit, Československo se na konci srpna 1989 stalo poslední zemí, do které mohli východní Němci vycestovat bez zvláštního povolení.

Cesta vedla přes Prahu

Jejich cesta do západního Německa tak vedla přes Prahu, kde od srpna do listopadu hned třikrát zcela naplnili velvyslanectví Německé spolkové republiky. Třípatrové palandy tehdy stály s výjimkou bytu velvyslance všude uvnitř paláce. Bílé stany Červeného kříže obsadily každé volné místo v zahradě. Pečlivě sestříhané trávníky na zahradě se proměnily v bahnitá oraniště. Uprchlíci spali dokonce i na širokých barokních schodech paláce. 

„Když jsem přelezl plot velvyslanectví, poprvé v životě jsem se cítil svobodný. Německé velvyslanectví považuji tímto za místo, kde jsem se znovu narodil,“ říká dnes o svém exodu z NDR do Spolkové republiky Německo Jens Hase. Situace v paláci přitom hrozila přerůst do humanitární katastrofy.

Proslov ministra se utopil v jásotu

Německý exodus z Východu na Západ naštěstí včas ukončila památná slova německého ministra zahraničí Hanse Dietricha Genschera, který přijel osobně situaci v Praze vyřešit. K uprchlíkům shromážděným na nádvoří a v zahradě promluvil z balkonu paláce: „Milí krajané, přišli jsme za vámi, abychom vám sdělili, že dnes se vaše vycestování do Spolkové republiky Německo stalo možným,“ řekl Genscher. 

Muzikou proti režimu. Na koncerty se sháněla razítka a maskovaly kapely

Tedy spíše tak úplně nedořekl. Už v polovině věty ho přerušily radostné výkřiky tisíců lidí, kteří jeho slova poslouchali pod balkonem Lobkovického paláce. Tento slavný projev připomíná pamětní deska zasazená do zábradlí ambasády.

Genscher moc dobře chápal jejich pocity, v roce 1952 sám odešel z východu na západ Německa přes Západní Berlín. Ve svém legendárním projevu jim mohl také oznámit, že nemusí na vycestování čekat nijak dlouho – ještě ten samý večer, kdy k nim promluvil, tedy 30. září 1989, je začaly autobusy odvážet na libeňské nádraží, kde na ně čekal speciální vlak.

Po složitých diplomatických vyjednáváních totiž umožnil východoněmecký režim lidem namačkaným na ambasádě vycestovat zvláštními vlaky do SRN. Komunisté však měli jednu zvláštní podmínku: vlaky musí projet přes území NDR.

Do poslední chvíle tak uprchlíci neměli jistotu, že neskončí ve vězení. Vlak ovšem v pořádku dojel do cíle a Němci o tomto exodu mluví jako o prvním kameni vylomeném z Berlínské zdi. Ta padla zhruba měsíc poté, 9. listopadu. Cesta ke sjednocení Německa byla volná.

Praha plná trabantů

Vozy Trabant, vyráběné vy východním Německu, před 25 lety zaplnily Malou Stranu a staly se jedním ze symbolů exodu z NDR v roce 1989. Prchající Němci je parkovali v pražských ulicích kam to jen trochu šlo a opustili je. Toto rozhodnutí pro ně určitě nebylo snadné, na bakelitový stroj se v Německu tehdy čekalo i dvacet let.

Když uprchlíci odešli, jejich vozidla s neodmyslitelnou cedulkou DDR v ulicích zůstala. Většina aut padla za oběť zlodějům. Z některých byl vyrabován vnitřek, jiná byla úplně rozebrána. Veřejnost tehdy podle historika Oldřicha Tůmy reagovala na situaci různě. Od vykradačů opuštěných aut přes zvědavce, kteří se na ambasádu jezdili dívat jako na atrakci až z Moravy, po pomoc lidem v nouzi. 

„Zároveň tehdy bylo většině lidí jasné, že se jedná o krizi režimu. Posilovalo to tušení, že se něco významného mění a něco neodvratně zaniká,“ uvedl Tůma v časopise Soudobé dějiny.

Fakta o Východním Německu

  •  V sovětské okupační zóně v Německu a ve východním sektoru Berlína vznikla 7. října 1949 Německá demokratická republika (NDR). 
  • V roce 1961 byla vybudována Berlínská zeď, která rozdělila město na půl. Důvodem bylo zabránit exodu Němců z komunistického východu na západ.
  • Přesto zejména v důsledku emigrace poklesl počet obyvatel NDR z 19 milionů v roce 1948 na 16 milionů v roce 1990. 
  • Jedním ze symbolů země a ukázkou její špatné ekonomické situace byl Trabant 601 s dvoutaktním motorem a karoserií z duroplastu. 
  • Po zhroucení režimu 3. října 1990 se NDR stala součástí Spolkové republiky Německo.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Šaráda posledních měsíců pokračuje, reagují politici na Zemanova slova

Prezident Miloš Zeman (vlevo) v pořadu Jaromíra Soukupa Týden s prezidentem...

Pohrdání právem či potvrzení toho, že premiér je vůči prezidentovi v podřízeném postavení. Tak reagují čeští opoziční...

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz