Běh ulicemi a salámové obušky. Proti komunismu se bojovalo i humorem

Seriál   20:08aktualizováno  20:08
Totalitní režim v Československu se nezhroutil jen díky demonstracím, ale i vtipu a nadsázce. Mladí lidé začali proti totalitě před jejím pádem bojovat po svém. A své místo v tom měla legrace, respektive svérázné zesměšňovaní tehdejšího režimu. Ulicí Politických vězňů se tak běhalo či se posílaly dopisy zatčeným disidentům.

Běh ulicí Politických vězňů v Praze v květnu roku 1989 | foto: Archiv Svazu vysokoškolského studentstva

Demonstranty může režim nechat rozehnat, signatáře petice potrestat, co si ale počít s humorem? Těžko lze potrestat někoho za to, že chodí se šlupkou od melounu na hlavě, běhá ulicí nebo pošle koresponďák některému z politických vězňů.

„Zakladatelé podobných happeningů většinou patřili k mladé generaci, které byly cizí či lhostejné ideologické boje předchozích generací. Neměli iluze o možnostech reformovat politický režim, ve kterém se narodili,“ popisuje historik Petr Blažek v časopise Paměť a dějiny.

Podle něj se mladí zaměřovali na veřejné akce, pořádali různé demonstrace, hladovky, petice či happeningy. Nejznámějšími se staly právě pouliční akce Společnosti za veselejší současnost. Ta vznikla několik měsíců před pádem komunistického režimu v Československu.

Poprvé vyběhli lidé do ulice Politických vězňů poblíž pražského hlavního nádraží 1. května. Běželo se pod heslem Dnes běžíme my za vás, zítra poběžíte vy za nás!

Touha žít ve svobodné zemi

Postupně se k malé skupině připojovali další stateční a tato akce získávala na popularitě. Odesílali písemné pozdravy odsouzeným politickým vězňům, Havlovi, Marvanové, Němcové, Devátému, a ti je ve vězení skutečně dostávali. Jak později někteří z nich uvedli, bylo to pro ně velké posílení v době nesvobody.

Škola základ režimu: vychovat vzorné občany a všechno kontrolovat

„Chtěla jsem jet do Paříže na kafe, chtěla jsem cestovat, chtěla jsem číst, chtěla jsem se dívat na filmy, chtěla jsem svobodně žít,“ uvedla pro Paměť národa jedna ze zakladatelek Společnosti herečka Bára Štěpánová. „Co nás tehdy v disentu spojovalo, bylo žít ve svobodné zemi,“ dodala.

K většímu konfliktu s režimem došlo 8. září 1989, kdy se běželo za disidenta Stanislava Devátého. Proti účastníkům tvrdě zasáhla policie. Policisté zadrželi několik lidí a později je i zbili.

Melouny, okurky a velryba

Společnost ale jen neběhala. Úspěch zaznamenala akce uspořádaná na pražských Příkopech. Opoziční skupiny zde před 21. výročím srpnové okupace zorganizovaly protestní korzo, na němž se 21 dnů procházeli v tichosti protestující lidé.

Sovětská propaganda i Tuzex. Studenti zkusili žít čtyři dny v socialismu

15. srpna 1989 proti nim zasáhli příslušníci takzvané „Veselé bezpečnosti“, kteří byli vyzbrojeni okurkovými a salámovými obušky. Na hlavách měli někteří z nich helmy z vydlabaných melounů.

Mezi legendární akce se zapsalo i vypouštění modré velryby u Karlova mostu 20. srpna 1989. Happening byl nazván Intervence velryb. Papírová velryba vyplula a příslušníci VB ji pak na gumových člunech lovili na Vltavě a posléze rozdupali na nábřeží.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Šaráda posledních měsíců pokračuje, reagují politici na Zemanova slova

Prezident Miloš Zeman (vlevo) v pořadu Jaromíra Soukupa Týden s prezidentem...

Pohrdání právem či potvrzení toho, že premiér je vůči prezidentovi v podřízeném postavení. Tak reagují čeští opoziční...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz