Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvPrezident Miloš Zeman se Prymulovi chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie u nás. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pátek na konferenci k hodnocení průběhu epidemie v Česku řekla, že se stále jedná o podmínkách, za kterých by se „akce ústavního činitele“ mohla konat.
Prymula: Kritické dva týdny, covid napadá seniory, přibývá hospitalizací |
„Zatím stále ještě není rozhodnuto. Já myslím, že vzhledem k datu 28. října dojde k rozhodnutí příští týden,“ dodala. V Česku je aktuálně vládními opatřeními omezené shromažďování na nejvýše šest osob.
Vyznamenání na Hradě?
Prymula řekl, že chápe symbolické dopady povolení akce v době, kdy sám apeluje na občany, aby dodržovali vládní opatření a minimalizovali společenské kontakty. Na Pražský hrad dorazí, pokud budou splněny hygienické podmínky.
Měl by si Prymula jít pro vyznamenání na Hrad?
„Opatření budou muset být nastavena tak, aby se tam potkalo naprosté minimum lidí, tedy zpravidla šest osob tak, jak je garantováno. Já si nemyslím, že by to měl být akt, kde by měly být desítky osob,“ řekl.
Ještě na konci září přitom ministr Prymula tvrdil, že by vyznamenání možná odmítl, kdyby se situace v souvislosti s covidem-19 nevyvíjela dobře.
„Určitě bych se pokusil o tom s panem prezidentem pohovořit, i když se to vztahuje na první vlnu, která s touto nemám moc společného. Ale je otázkou, jak se k tomu morálně postavit, pokud bychom se v souvislosti s covidem ocitli v opravdu velkých problémech,“ řekl o vyznamenání Prymula v rozhovoru s Reflexem.
K 28. říjnu jen projev a vyznamenaní bez rodin, navrhla vláda Zemanovi |
Na zámek v Lánech jel premiér Andrej Babiš společně s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, aby prezidentovi rozmluvili předávání státních vyznamenání. Prezident Zeman trvá na tom, že by se akce měla konat. Pokud by se tradiční ceremoniál neuskutečnil, byla by to urážka státního svátku vzniku republiky i vyznamenaných, prohlásil.
Podle premiéra Andreje Babiše ale po jednání v úterý Zeman souhlasil s tím, že se vyznamenání předají bez účasti veřejnosti a politiků. Na ceremoniál by měli dorazit jen vyznamenaní, kterých má být kolem 40. Poslední slovo ale budou mít hygienici.