Online reportáž

21:32

Vážení čtenáři, on-line reportáž z průběhu svátečního dne je u konce. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme pěkný zbytek víkendu.

21:30

Udělování státních vyznamenání se nezúčastnil premiér Bohuslav Sobotka, který má s prezidentem velmi napjaté vztahy. Mluvčí vlády Martin Ayrer uvedl, že se předseda vlády z předávání cen omluvil.

21:09

PŘEHLEDNĚ: Sáblíková, Schröder, Troška. Zeman ocenil 39 osobností

přečíst článek

20:48

Prezident Miloš Zeman dnes udělil nejvyšší počet vyznamenání za své téměř pětileté působení ve funkci prezidenta republiky. Oceněním 39 osobností ale na rekord prvního českého prezidenta Václava Havla zdaleka nedosáhl, ten v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Jeho následník Václav Klaus uděloval pravidelně lehce nad 20 vyznamenání.

20:47

Státní vyznamenání dostali také zpěvačka Helena Vondráčková, režisér Zdeněk Troška, pěvkyně Eva Urbanová, ekonom Milan Zelený, historik Vlastimil Vondruška nebo novinář Petr Žantovský.

20:47

Medaili Za zásluhy na Hradě dostali i písničkář Jaromír Nohavica, rychlobruslařka Martina Sáblíková, herci Jan Skopeček a Luděk Sobota nebo šéf firmy Agrostroj Lubomír Stoklásek.

20:41

Za zásluhy o stát ocenil prezident Miloš Zeman spisovatele Jaroslava Foglara, exporadkyni prezidentů USA Elišku Haškovou-Coolidge, herce Juraje Kukuru, závodníka Karla Lopraise a pěvce Štefana Margitu.

20:37

Medaili Za hrdinství získali posmrtně policista Václav Haase, který podlehl útoku agresora, a hasič Jan Odermatt, který zasahoval u požáru lakovny ve Zvoli.

20:36

Řád TGM dostal přeživší z Osvětimi a válečný veterán Petr Beck a posmrtně architekt Jože Plečnik a americký diplomat Charles Crane, který zaplatil Muchovu Slovanskou epopej.

20:35
28.října 2017 v 20:31, příspěvek archivován: 28.října 2017 v 20:34

Státní svátek 28. října. Slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu. https://t.co/whlgEqjLWA

Ve Vladislavském sále na Pražském hradě probíhá slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání.

20:30

Nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva prezident Miloš Zeman udělil vídeňskému starostovi Michaelu Häuplovi. Propůjčil ho i legionářům Ludvíkovi Krejčímu a Karlu Kutlvašrovi.

Řádem bílého lva ocenil i slovinského prezidenta Boruta Pahora, prvního náčelníka generálního štábu armády Karla Pezla a německého exkancléře Gerharda Schrödera.

20:29

Prezident Miloš Zeman se v projevu tradičně zabýval oceněnými. V sále uvítal zahraniční hosty, slovinského prezidenta Boruta Pahora, starostu Vídně Michaela Häupla a bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, jehož nazval svým přítelem.

20:14

Ve Vladislavském sále Pražského hradu začal ceremoniál s udělováním státních občanství. Převzít by je měli například zpěváci Helena Vondráčková a Jaromír Nohavica, operní pěvkyně Eva Urbanová, režisér Zdeněk Troška či rychlobruslařka Martina Sáblíková, kteří jsou připraveni na pódiu pro oceněné.

20:03

Prezident Zeman vyznamenal Foglara, Nohavicu, Vondráčkovou i generály

přečíst článek
19:56
  • Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání na Pražském hradě (28. října...
  • Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání na Pražském hradě (28. října...
  • Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání na Pražském hradě (28. října...

Vladislavský sál se postupně plní hosty. Dorazili už Luděk Sobota, Zděněk Troška, Eva Urbanová i Helena Vondáčková.

19:41

Na Staroměstském náměstí dnes vpodvečer oslavily výročí 99 let od vzniku Československa stovky lidí. Mluvčí citovali z díla prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho syna Jana.

Loni se na stejném místě sešlo přes deset tisíc lidí kvůli sporu o státní vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho.

19:27

Tisíce lidí si dnes u příležitosti svátku Dne vzniku samostatného Československa prohlédly interiéry Kramářovy vily, Senátu nebo Sněmovny.

Den otevřených dveří byl i v Obecním domě, sídle ministerstva průmyslu a obchodu Na Františku, v Rezidenci pražského primátora nebo v budově Nové radnice na Mariánském náměstí.

19:13

Ve Vladislavském sále Pražského hradu budou od 20:00 předávána nejvyšší státní vyznamenání. Následovat bude recepce pozvaných hostů v dalších hradních sálech.

18:46
28.října 2017 v 16:16, příspěvek archivován: 28.října 2017 v 18:43

Velký zájem o dnešní Den otevřených dveří ve Sněmovně. Podívat se přišlo 1200 lidí. https://t.co/ycIulYLmCJ

Během dnešního svátku byla veřejnosti zpřístupněna také Poslanecká sněmovna, kterou navštívilo 1200 lidí.

18:24

Areál Pražského hradu se dnes v 17:00 uzavřel návštěvníkům kvůli oslavám státního svátku. Opakuje se tak loňský scénář, kdy byl Hrad v den výročí československé státnosti uzavřen již v 15:00.