Podloubí Kaňkova paláce na Národní třídě bylo svědkem brutálního násilí policie vůči demonstrantům v listopadu roku 1989, a od té doby tam lidé chodí zapalovat svíčky a položit květiny. Česká advokátní komora (ČAK), která dům vlastní, rozhodla o přemístění kvůli obavám z požárů od pietních svíček.
„Dochází ke vzniku drobných požárů, k poškozování pískovcové podlahy průchodu, pravidelně tu zasahuje ochranka ČAK s hasicími přístroji. Několikrát v posledních letech byli povoláni k zásahu v průchodu i profesionální hasiči, protože vznikl požár, který dokonce ohrožoval život a zdraví lidí a celou budovu,“ vysvětlila v srpnu mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
Objevují se ale nesouhlasné názory. „Doufám, že v tom není nějaký symbol, který naznačuje, že si tyto události už připomínat nemáme. Památník považuji za důležité místo, které vždy sloužilo zastavení, meditaci, ztišení. Teď bude deska na ulici, kde jezdí tramvaje,“ řekl Jan Gregar, jeden z koordinátorů letošních oslav 17. listopadu.
Jeden z bývalých studentů, kteří po zásahu na Národní stáli u zrodu stávky a revoluce, dlouholetý poslanec Marek Benda z ODS, si ale myslí, že pro uctění památky 17. listopadu bude venkovní prostor vhodnější.