Květiny v koši za šest tisíc korun. Praha 1 vyměřila aktivistům pokuty

  13:24aktualizováno  13:55
Úřad Prahy 1 chce po dvou aktivistech, kteří při oslavách 17. listopadu vyhodili do odpadkového koše kytice některých politiků, zaplatit pokutu. Jednomu z nich vyměřil dva tisíce korun, druhému čtyři, protože vyhodil dvě kytice. Nyní mají osm dní na odvolání, mohou proti rozhodnutí podat odpor.

Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej Babiš. První účastníci ohlášených akcí ji vyhodili do koše. (17. listopadu 2018). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Informaci od veřejnoprávní televize portálu iDNES.cz potvrdil Martin Šebesta z úřadu městské části. Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut dvěma aktivistům, kteří loni při oslavách 17. listopadu vyhodili v Praze u památníku na Národní třídě do odpadkového koše kytice položené prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem a poslancem a místopředsedou Sněmovny Tomiem Okamurou.

Fotogalerie

„Odbor občanskosprávních agend Úřadu městské části Praha 1 uznal dva obviněné vinnými ze spáchání přestupku proti majetku podle ustanovení § 8 odst. 1 písm. b) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, spočívajícího v úmyslném neoprávněném užívání cizího majetku, když neoprávněně odebrali z pietního místa kytice, kterou tam u v příležitosti významného výročí věnoval prezident republiky Miloš Zeman a které tam položili předseda vlády ČR Andrej Babiš a pan Tomio Okamura, a následně je hodili do odpadkového koše,“ zní odůvodnění z úřadu Prahy 1.

Trestem je oběma aktivistům pokuta v celkové výší šest tisíc korun. Čtyři tisíce korun za dvě kytice pro jednoho, dva tisíce korun za jednu kytici pro druhého. Řízení už úřad pravomocně ukončil, ale je tady ještě osmidenní lhůta ode dne doručení pro podání odporu. Pokud toho obvinění využijí, příkaz se ruší a pokračuje se ve správním řízení.

O pokutě nevím a jestli je to pravda, budu se bránit

K aktu, který vnímají jako vyjádření politického názoru, se přihlásili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti politickému režimu v Ruské federaci a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi.

Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej...
Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej...
Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej...

Nizozemec Otakar van Gemund, který zahodil loni 17. listopadu květiny od premiéra Andreje Babiše do odpadkového koše, nemá žádné informace o tom, že by mu za to byla udělena pokuta. „Pokud by to byla pravda, což já si myslím, že je velmi nepravděpodobné, protože jsem byl jsem o Vánocích pryč v Holandsku a po návratu jsem nenašel žádné oznámení, tak já samozřejmě tohle nebudu vůbec akceptovat,“ řekl iDNES.cz van Gemund.

Odmítl, že by svým činem narušil společenské soužití nebo že se dopustil vandalismu, jak zaslechl od některého z politiků. „S tím nesouhlasím. Budu se bránit, nenechám si to líbit,“ uvedl. „Taky bych měl právo na nějakou proceduru, jestli je to pravda, že mi bylo něco vyměřeno. Já si myslím, že to je jenom fáma,“ uvedl pro iDNES.cz van Gemund. Už dříve se činu zastal bývalý kandidát na prezidenta a současný senátor Marek Hilšer. 

18.listopadu 2018 v 13:31, příspěvek archivován: 04.ledna 2019 v 14:08

Včera Otakar van Gemund hodil do koše věnce od Babiše, Zemana a Okamury. Mnohé tím pohoršil. Na první pohled neuctivé chování vyjadřuje ale morální integritu a úctu důležitým principům. Nelze se totiž vysmívat demokracii a přitom klást věnce k uctění těch, kdo za ni bojovali.

Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že rozumí rozhořčení lidí, kteří kytice vyhodili, ačkoli takový způsob vyjádření názoru není jeho šálek čaje.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že policisté podle něj postupovali správně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři

Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech...

Najdete na iDNES.cz