Květiny v koši za šest tisíc korun. Praha 1 vyměřila aktivistům pokuty

  13:24aktualizováno  13:55
Úřad Prahy 1 chce po dvou aktivistech, kteří při oslavách 17. listopadu vyhodili do odpadkového koše kytice některých politiků, zaplatit pokutu. Jednomu z nich vyměřil dva tisíce korun, druhému čtyři, protože vyhodil dvě kytice. Nyní mají osm dní na odvolání, mohou proti rozhodnutí podat odpor.

Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej Babiš. První účastníci ohlášených akcí ji vyhodili do koše. (17. listopadu 2018). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Informaci od veřejnoprávní televize portálu iDNES.cz potvrdil Martin Šebesta z úřadu městské části. Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut dvěma aktivistům, kteří loni při oslavách 17. listopadu vyhodili v Praze u památníku na Národní třídě do odpadkového koše kytice položené prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem a poslancem a místopředsedou Sněmovny Tomiem Okamurou.

Fotogalerie

„Odbor občanskosprávních agend Úřadu městské části Praha 1 uznal dva obviněné vinnými ze spáchání přestupku proti majetku podle ustanovení § 8 odst. 1 písm. b) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, spočívajícího v úmyslném neoprávněném užívání cizího majetku, když neoprávněně odebrali z pietního místa kytice, kterou tam u v příležitosti významného výročí věnoval prezident republiky Miloš Zeman a které tam položili předseda vlády ČR Andrej Babiš a pan Tomio Okamura, a následně je hodili do odpadkového koše,“ zní odůvodnění z úřadu Prahy 1.

Trestem je oběma aktivistům pokuta v celkové výší šest tisíc korun. Čtyři tisíce korun za dvě kytice pro jednoho, dva tisíce korun za jednu kytici pro druhého. Řízení už úřad pravomocně ukončil, ale je tady ještě osmidenní lhůta ode dne doručení pro podání odporu. Pokud toho obvinění využijí, příkaz se ruší a pokračuje se ve správním řízení.

O pokutě nevím a jestli je to pravda, budu se bránit

K aktu, který vnímají jako vyjádření politického názoru, se přihlásili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti politickému režimu v Ruské federaci a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi.

Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej...
Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej...
Kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze v noci přinesl premiér Andrej...

Nizozemec Otakar van Gemund, který zahodil loni 17. listopadu květiny od premiéra Andreje Babiše do odpadkového koše, nemá žádné informace o tom, že by mu za to byla udělena pokuta. „Pokud by to byla pravda, což já si myslím, že je velmi nepravděpodobné, protože jsem byl jsem o Vánocích pryč v Holandsku a po návratu jsem nenašel žádné oznámení, tak já samozřejmě tohle nebudu vůbec akceptovat,“ řekl iDNES.cz van Gemund.

Odmítl, že by svým činem narušil společenské soužití nebo že se dopustil vandalismu, jak zaslechl od některého z politiků. „S tím nesouhlasím. Budu se bránit, nenechám si to líbit,“ uvedl. „Taky bych měl právo na nějakou proceduru, jestli je to pravda, že mi bylo něco vyměřeno. Já si myslím, že to je jenom fáma,“ uvedl pro iDNES.cz van Gemund. Už dříve se činu zastal bývalý kandidát na prezidenta a současný senátor Marek Hilšer. 

18.listopadu 2018 v 13:31, příspěvek archivován: 04.ledna 2019 v 14:08

Včera Otakar van Gemund hodil do koše věnce od Babiše, Zemana a Okamury. Mnohé tím pohoršil. Na první pohled neuctivé chování vyjadřuje ale morální integritu a úctu důležitým principům. Nelze se totiž vysmívat demokracii a přitom klást věnce k uctění těch, kdo za ni bojovali.

Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že rozumí rozhořčení lidí, kteří kytice vyhodili, ačkoli takový způsob vyjádření názoru není jeho šálek čaje.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že policisté podle něj postupovali správně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Klause vyloučili z ODS, zaniklo mu i členství v poslaneckém klubu

Václav Klaus mladší na demonstraci na podporu Viktora Orbána před Maďarskou...

Poslanec Václav Klaus mladší už není členem ODS ani jejího poslaneckého klubu. „Václav Klaus mladší svým jednáním a...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Další z rubriky

Kornatění cév, cukrovka, vysoký tlak. Nemoci z obezity mají už i děti

Ilustrační snímek

Ve společnosti přibývá dětí, kterým chybí přirozený pohyb. Následkem je často obezita, která na sebe váže další...

Do Česka za prací třeba s tuberkulózou. Zákony prohlídky nenařizují

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Lidí nakažených tuberkulózou v České republice ubývá. Lékaři však stále upozorňují na to, že nemoc s sebou nese další...

Zaplatili za kočárky pro postižené děti. Nemají nic, prodejce šetří policie

Pro rodiče dětí s postižením by kolokočárek představoval velkou pomoc. Zajímavý...

Měla to být úleva pro rodiče postižených dětí. Desítky lidí a organizací zaplatily několikatisícové zálohy za speciální...

Najdete na iDNES.cz