Pro Zemana, nebo proti? Na výročí vytáhnou do ulic příznivci i odpůrci

  17:34aktualizováno  17:34
Sedmnáctý listopad bude mít kromě připomínky událostí roku 1989 ještě jeden rozměr: do ulic se organizovaně chystají příznivci i odpůrci prezidenta Miloše Zemana. Den, který je v české historii symbolem sjednocení proti útlaku, letos zažije i dvě demonstrace s opačným nábojem.

Sedmnáctého listopadu vyjdou do ulic příznivci i odpůrci prezidenta Miloše Zemana. | foto: ČTK

Výrazně větší než očekávaný zájem vzbudila iniciativa hudebníka Martina Přikryla s názvem Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. Kytarista skupiny The Prostitutes ohlásil akci 5. listopadu a odhadl tehdy účast na 500 až 1 000 lidí.

V praxi ale bývá těžké účast odhadnout. Akce je totiž organizována přes sociální síť Facebook, kde lze úmysl zúčastnit se vyjádřit jediným kliknutím, což je snadnější než vyrazit do ulic. Přesto dosud „kliklo“ čtrnáct tisíc lidí.

Účastníci happeningu chtějí Zemanovi symbolicky dát „červenou kartu“ a vyzvat ho, aby zvážil svou abdikaci. Sejít se chtějí v 11:00 na pražské Národní třídě v oblasti mezi křížením s ulicemi Spálená a Mikulandská. Tedy v místě, kde esenbáci v roce 1989 surově zbili studenty (viz mapa).

„Přestože jste dostal důvěru nadpoloviční části zúčastněných voličů a slíbil jste, že zem sjednotíte a budete ji s úctou a patřičnou odpovědností zastupovat, získané funkci jste se zpronevěřil a nezastupujete občany této země na úrovni odpovídající svěřenému úřadu,“ stojí v textu prohlášení, které organizátoři chtějí zaslat na Hrad. Zeman podle prohlášení nespojuje, ale rozděluje národ.

„Sesterská“ demonstrace se plánuje i v Brně, účastníků je hlášených několik set.

Poměr stoupenců v Praze

Prezident Miloš Zeman (a po něm i jeho spojenci, například předseda SPO Jan Veleba) označují veškeré protesty proti hlavě státu za „běsnění pražské kavárny“.

Ve skutečnosti v Praze žije i dost příznivců prezidenta. V prvním kole volby hlavy státu zde Zeman získal 103 tisíc hlasů (druhý za Karlem Schwarzenbergem s 261 tisíci hlasy), ve druhém kole Zemana volilo 200 tisíc Pražanů (Schwarzenberga 389 tisíc). Převaha voličů Zemana v ostatních částech republiky ovšem vedla k jeho zvolení.

Dalšího, nicméně menšího pražského protestu proti hlavě státu, se chystá zúčastnit necelých dva tisíce lidí. Akce s názvem Miloši, my tu ještě jsme začíná v Praze na Betlémském náměstí 17. listopadu ve dvě hodiny odpoledne. Obě akce žádají své účastníky o poklidné a slušné chování.

Zemanovi odpůrci o sobě v  posledních týdnech dali více najevo v návaznosti na prezidentovy kontroverzní činy - například výrok, že se přijel do Číny (která v roce 1989 krvavě potlačila prodemokratické povstání) učit, jak stabilizovat společnost, cestu z Číny soukromým letounem podnikatelů namísto vládním speciálem či vulgární výroky v přímém přenosu Hovorů z Lán.

Zemanovi příznivci se sejdou na Klárově

Nezahálejí ale ani prezidentovi stoupenci. Na pondělní čtrnáctou hodinu odpoledne ohlásili shromáždění na Klárově. Akce má název „Stojíme za svým prezidentem - braňme našeho demokraticky zvoleného prezidenta proti mediální agresi“. Na Facebooku má událost zatím přislíbených zhruba 350 účastníků, Zemana ale tradičně podporují starší lidé a stejně jako u demonstrací proti prezidentovi ani zde není snadné počet účastníků dopředu odhadnout.

Na akci dorazí i předseda Strany práv občanů Jan Veleba, který nedávno zahájil podpisovou akci na podporu prezidenta proti „štvanici žlučovitých médií a povalečům z pražských kaváren“. Podpisy nesbírají jeho stoupenci na internetu, ale osobně. Veleba na dotaz iDNES.cz uvedl, že koncem listopadu by mohl mít první údaje o počtu podpisů.

Seznam akcí

Informace o akcích k 17. listopadu, konajících se nejen v hlavním městě, ale i mimo něj, najdete na webu Festivalu svobody.

Dvě stovky Zemanových příznivců se 17. listopadu - opět podle deklarované účasti na sociální síti - chystají na Albertov, odkud v roce 1989 vyšel průvod studentů. Pořadatelé dosud neuvedli přesný čas, ale s ohledem na to, že se na místě chtějí potkat se Zemanem, lze očekávat, že se shromáždění bude konat kolem 14:30, kdy na Albertov podle svého harmonogramu míří prezident.

Výročí 17. listopadu tak bude i určitým testem síly Zemanových příznivců a odpůrců - respektive měřítkem, kolika lidem prezident (nebo kritika prezidenta) vadí natolik, aby kvůli tomu vyrazili do ulic. Například petici za to, aby Zeman abdikoval, sice podepsalo 83 tisíc lidí z různých měst, stále ale zůstává internetovou peticí, kam může - teoreticky - kdokoliv napsat cokoliv.

Předpokládané největší ohlášené veřejné shromáždění nicméně souvisí s výročím událostí listopadu 1989 a nikoliv s prezidentem. Ohlásila ho společnost Opona, která si na 16. i 17. listopad rezervovala Václavské náměstí a Národní třídu pro předpokládaný počet třiceti tisíc účastníků (přehled všech shromáždění v metropoli najdete zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve Sněmovně nevíte, co bude zítra, říká vracející se politik Bendl

Staronový poslanec ODS Petr Bendl (12. července 2019)

Po propočtení hlasů nejdříve Petr Bendl ze Sněmovny vypadl. „Odchod z politiky byl těžký. Vyzkoušel jsem si, co to je,...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými...

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz