10 tisíc za mrtvé dítě, 500 tisíc za živé

  0:01aktualizováno  0:01
Otec vysoudil milion korun za dvě narozené děti, jež nechtěl. Jiným rodičům stačilo deset tisíc za dítě, o něž přišli. Jaká je cena života? Tomáš Kašpar má roční dvojčata. Jenže je údajně nechtěl. Na klinice Gest, kde jeho spermatem uměle oplodnili jeho partnerku, vysoudil milion korun.

To je půl milionu korun za jedno dítě, jež se proti vůli otce batolí po světě. Ten milion je za poškození mého dobrého jména v očích nové přítelkyně, vzkázal Kašpar veřejnosti.

Mnozí právníci nad tou částkou kroutí hlavou, něco takového tu ještě nebylo. "To je přece divné říkat o narození dítěte, byť nechtěného, že je to újma, o níž se mluví například při zmrzačení," říká advokát Petr Mach, který pracuje pro Českou lékařskou komoru.

Peníze? Jen náhrada
Další případ je starý dva dny. Státní zastupitelství potvrdilo, že manželé Borýskovi ze Zlína nedostanou víc než 10 tisíc korun jako odškodné od dětské lékařky, která podle policie loni zavinila smrt jejich jedenáctiměsíční holčičky.

Lékařka jim zmíněnou sumu nabídla jako mimosoudní vyrovnání proto, aby se vyhnula stíhání. (Dalších 20 tisíc dala na charitu.) A Borýskovi se s částkou, kterou posléze napadlo jako nízkou nejvyšší státní zastupitelství, spokojili.

"Mimosoudní vyrovnání je teprve mladý institut a vyvíjí se," říká k tomu krajský státní zástupce Petr Coufal. Jinými slovy: není moc z čeho vycházet.

Advokát Lubomír Müller upozorňuje: "Hodnotu lidského života nelze vyjádřit penězi. Už bible říká, že ani ti nejbohatší nemohou 'nijak vyplatit ani bratra'. Peníze mohou leda zmírnit následky pro ty, které ztráta zasáhla." Chudí Borýskovi, kteří žijí v holobytu, to vzali přesně tak. Za deset tisíc koupili výbavičku pro další dítě.

Průlom v řešení podobných kauz nastal loni. Ostravský soud přiznal odškodné rodičům a prarodičům jedenáctiměsíčního chlapečka, kterého před pěti lety rozdrtila železná tyč ze stavby věžáku. Šest pozůstalých dostalo za citovou újmu způsobenou ztrátou dítěte dohromady tři čtvrtě milionu.

Ozývaly se i hlasy proti. To je morální, chtít peníze za smrt dítěte? "Až do té doby se to bralo tak, že když dítě zemře, tak jakápak satisfakce, protože - hrubě řečeno - už s ním nejsou spojeny žádné náklady. Citovou újmu nikdo nechtěl brát v potaz, ačkoli v Evropě je to běžné," říká advokát Jan Mach.

A jak to přišlo, že zrovna čtvrt milionu? Prostě tak. Žádné tabulky na to neexistují. Například Václava Junka v roce 1952 "omylem" popravili komunisté. Že šlo o omyl, zjistili v roce 1965, a o rok později vyplatili jeho šesti dětem celkem 115 tisíc korun.

Mimochodem, v podsvětí má život zjevně dvojnásobnou cenu: za vraždu majitele domu na pražských Vinohradech Ladislava Zimmermanna se v roce 1998 nabízelo 200 tisíc.

Život versus krása
Vyhlášky si dokážou poradit jen s částkami, jež mají kompenzovat potíže spojené se zmrzačeným životem. Jenže ty jsou zase tak nízké, že soudní spory začínají rovnou na desetinásobcích.

Například Zdeněk Volf dostal od nemocnice v Hradci Králové, kde mu omylem vyoperovali funkční ledvinu, 400 tisíc. Podle vyhlášky by měl nárok nejvýš na čtyřicet. Volfovi právníci však žádají ještě víc - 1,62 milionu.

Dva a půlmilionu před časem vysoudil pražský advokát František Novotný pro chlapce, který se po narození nakazil v nemocnici při transfuzi krve hepatitidou C. "Promítl jsem do toho všechny potíže, které toho chlapce v životě čekají," vysvětluje právník.

"Jde o to, jak dokážete přesvědčit soud," říká advokát Mach. A nabídl dva příklady z Kalifornie: Lékařka, jež se v práci nakazila virem HIV, vysoudila 900 tisíc dolarů. Mladá žena, jíž lékař injekcí způsobil obrnu lícního nervu, a zohyzdil tak část obličeje, vysoudila o půl milionu víc.  "Ztráta krásy u mladé dívky prostě na porotu zapůsobila víc než téměř jistá smrt jiné ženy," podotkl Mach.

Autoři:

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Najdete na iDNES.cz