Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

10 případů, kdy nebudete platit u doktora

  15:46aktualizováno  15. ledna 9:48
Na poplatky si pacienti zvykají a je kolem nich zatím pořád dost zmatků. Nejvíce otázek se týká toho, kdy u lékaře platit, protože jde o klinické vyšetření, a kdy nikoli? MF DNES vám přináší přehled situací, kdy za vyšetření, recept, a dokonce ani za pobyt v nemocnici poplatky hradit nemusíte.
Poplatku se netýká například telefonická konzultace nebo rozhovor s rodinou pacienta. Ilustrační foto

Poplatku se netýká například telefonická konzultace nebo rozhovor s rodinou pacienta. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

1. Preventivní prohlídky
Za prevenci regulační poplatky neplatí nikdo. Stejně tak ani očkování, která jsou částečně nebo zcela hrazená z veřejného zdravotního pojištění nebo placená státem. Děti v prvním roce života mají na vyšetření nárok devětkrát, potom jednou v roce a půl, ve třech letech a dál vždy ve dvouletých intervalech. Mezi prevenci se počítá i vyšetření kyčelních kloubů kojence.

Dospělí starší 15 let mají na prohlídku praktickým lékařem zdarma nárok jednou za dva roky. Prevenci u zubaře mají zdarma děti do 18 let a těhotné ženy dvakrát ročně, ostatní jednou - pojišťovny dospělým sice hradí dvě prohlídky, ale jako preventivní se z hlediska poplatků považuje až ta druhá. Poprvé zaplatíte.

Ženy od 15 let mají bez poplatku jednou ročně prevenci u gynekologa, od 45 let každý druhý rok vyšetření mamografem. Lidé nad 50 let mohou vždy po dvou letech požádat o preventivní vyšetření kvůli rakovině tlustého střeva. Některé prevence jsou ale jen doporučené, pak za ně regulační poplatek 30 korun zaplatíte (například kontrola znamének na kožním).


. Nemocenská může zruinovat

Připojistěte se, radí odborníci + Jak ušetřit

2. Diagnostická a laboratorní vyšetření
Třicetikorunový poplatek budete hradit jen za takzvaná klinická vyšetření - jsou to ta, kdy doktor zkoumá váš zdravotní stav, stanoví diagnózu i způsob léčby. Laboratorní a diagnostická vyšetření, na která vás doktor pošle, jsou však bez poplatku. Jde o celou škálu úkonů - například měření tlaku, odběry krve i moči, rentgen, magnetickou rezonanci, radioterapii, ultrazvuk, natočení EKG nebo EEG, CT a podobně. Přitom nezáleží na tom, ve kterém zdravotnickém zařízení je vyšetření provedeno.

3. Terapie a nácvik
Pokud "na pojišťovnu" pravidelně chodíte třeba k psychologovi, na rehabilitace nebo s dítětem k logopedovi, platit budete, jen když vás lékař vyšetří. Většinou to bývá při první návštěvě, ty další, kde probíhá terapie nebo nácvik, jsou bez poplatku.

4. Telefonická konzultace
Pokud usoudíte, že váš zdravotní stav nutně nevyžaduje návštěvu ordinace, ale přece jen byste ho s lékařem rádi zkonzultovali, můžete mu zatelefonovat - je to bez poplatku. Poplatek se neplatí ani za rozhovor lékaře s rodinou pacienta.

5. "Papírování" a práce sestry
Mezi výkony, na které se poplatek 30 korun nevztahuje, patří například i vystavení ošetřovačky na dítě nebo receptu na lék. Od regulačních poplatků jsou osvobozeny také úkony, které neprovádí lékař, ale sestra - může to být píchnutí injekce, příprava inhalace, převazy, odběr krve, objednání na vyšetření a podobně.

6. Dárcovství krve
Od poplatku jsou osvobozeni i dárci krve, plazmy nebo kostní dřeně - ale pouze v případě odběrů a souvisících vyšetření, u praktického lékaře nebo třeba zubaře platí jako ostatní.

7. Připojení na umělou ledvinu
Třicetikorunový poplatek se nevybírá za dialýzu při onemocnění ledvin. Výjimka se však obdobně jako u dárců týká pouze tohoto zákroku, za jiné ošetření nemocní platí.

8. Plně hrazené výkony a léky
Za cokoli, co si hradíte plně z vlastní kapsy bez příspěvku pojišťovny, lékař ani lékárník regulační poplatek nevybírá. Může to být například píchnutí vakcíny proti klíšťové encefalitidě.

Třicet korun sice platit nebudete, ale zaplatíte vakcínu a ještě její aplikaci - tu si lékař napočítá podle vlastního sazebníku (například 50 korun za píchnutí injekce). Stejně tak podle sazebníku zaplatíte například za potvrzení na řidičák, ale regulační poplatek za návštěvu u lékaře ušetříte.

Ani u léků, na které pojišťovna nepřispívá, například hormonální antikoncepci, 30 korun za recept nebudete platit.

Pro léky, které jsou volně prodejné a stojí méně než 30 korun - jako třeba Paralen, Bromhexin, Kinedryl, se vyplatí jít do lékárny bez receptu. I léky, které vám lékárník vydá jen s receptem, ale mají minimální doplatek, je výhodnější zaplatit celé - požádejte lékaře, aby vám vypsal recept s označením "hradí pacient", tak se třicetikorunovému poplatku vyhnete.

9. Zdravotnické pomůcky
Žádný poplatek za recept vás nečeká, pokud si půjdete do lékárny vyzvednout zdravotnické pomůcky, jako jsou například ortézy, chodítka, berle nebo inkontinenční pleny. V tomto případě totiž nejde o recept, ale o poukaz a na něj se poplatek nevztahuje.

10. Jednodenní péče
Bez poplatku je také takzvaná jednodenní péče na lůžku, někdy také jednodenní chirurgie. Pokud v nemocnici nepřespíte, ale ráno přijdete a po zákroku zase jdete domů, 60 korun platit nebudete. Jde většinou o menší operace třeba kolenního nebo ramenního kloubu, žlučníku, nebo kýly.

. KDO se o poplatek nemusí starat

Vážně nemocné děti
Neplatí děti starší jednoho roku (nejvíce však do 18 let) v takzvané dispenzární péči - obvykle jde o chronicky nemocné pacienty, například s onkologickým onemocněním, onemocněním srdce, cukrovkou - pod pravidelným lékařským dohledem. Za péči, která se netýká jejich diagnózy, však i tito pacienti zaplatí. Kdo se třeba léčí s cukrovkou a zlomí si nohu, poplatky spojené s léčbou zlomeniny zaplatí.

Děti z dětských domovů
Žádné poplatky nemusí platit děti z dětských domovů a výchovných ústavů. Jsou od nich zcela osvobozeny.

Těhotné ženy
V dispenzární péči jsou i těhotné ženy, a to ode dne, kdy jim gynekolog vystaví těhotenský průkaz. Neplatí však jen za péči spojenou s těhotenstvím. Při nachlazení se jich výjimka netýká.

Pacienti v hmotné nouzi
Poplatkům se vyhnou i lidé, kteří mají velmi nízké příjmy a tuto skutečnost doloží potvrzením o tom, že jsou ve stavu hmotné nouze. Doklad nesmí být starší 30 dnů a vystaví vám jej na příslušném obecním úřadě. Pokud budete chtít této možnosti využívat dlouhodobě, musíte si pro potvrzení zajít každý měsíc.

Pacienti v ochranné léčbě a s infekcí
Jde o ty, jimž soud nařídil ochrannou léčbu - například alkoholici, narkomani nebo gambleři nebo o infekční pacienty (například s cholerou nebo tuberkulózou), kteří se musí podrobit nařízené izolaci. Tito pacienti neplatí regulační poplatky u žádné lékařské péče, nejenom u té, která je spojena s jejich "hlavní" diagnózou.

Autoři:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Některé kraje dva dny volna zaměstnancům nedají, nechtějí zadlužit stát

Jak se postavit k výzvě premiéra Andreje Babiše (ANO), aby samosprávy motivovaly své zaměstnance k očkování proti...

Žádné besedy, představení a cvičit hlavně venku, navrhují hygienici školám od září

Ministerstvo školství rozešle v pondělí školám návrh ministerstva zdravotnictví na protiepidemická opatření pro provoz...

Na Babišovo gusto byl šéf BIS moc v médiích. Chce, ať Zeman s Koudelkou jedná

Premiér Andrej Babiš požádá o svolání bezpečnostního výboru Sněmovny, který se má podle něj vyjádřit k obsazení funkce...

Řada mladých pacientů by neprodělala mrtvici, nebýt covidu, říká primář

Primář chomutovské neurologie a iktového centra Jiří Neumann v rozhovoru pro MF DNES přibližuje chod oddělení v době...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...